Fakty i opinie

Sopot chwali się realizacją nieistniejącej inwestycji

Najnowszy artukuł na ten temat

Ponad 40 tys. głosów w BO. Problemy z systemem ostatniego dnia

Miał być nowy skatepark na osiedlu Brodwino, a od lat nic się tam nie zmieniło. Urzędnicy zawiesili co prawda na jego ogrodzeniu tabliczkę, że projekt zrealizowano z Sopockiego Budżetu Obywatelskiego 2018, ale nijak ma się to do faktycznego stanu. Nasz czytelnik, zainteresowany dalszymi losami inwestycji, nie mógł się doprosić informacji w tej sprawie. Urząd Miasta Sopotu przeprasza i podaje nowy termin jej zakończenia, tłumacząc przy okazji, z czego wynikają dotychczasowe kłopoty.Czy wyjaśnienia urzędników ws. opóźnienia inwestycji cię przekonują?

tak, to nie ich wina, że nie wszystko udaje się zrobić na czas 13%
nie do końca, zawsze można zrobić więcej, by wyrobić się w terminie 12%
kompletnie nie, taki mały projekt nie może mieć tak dużego opóźnienia 75%
zakończona Łącznie głosów: 390
Modernizacja skateparku przy ul. KolbergaMapka na Brodwinie była jednym z projektów, który wygrał w głosowaniu na Sopocki Budżet Obywatelski 2018.

Inwestycja obejmowała m.in. likwidację przestarzałych urządzeń, wyłożenie asfaltowej nawierzchni tartanem, ustawienie dwóch mini bramek do piłki nożnej dla dzieci i dwóch ławek dla obserwujących swoje pociechy rodziców. Tyle w teorii. W praktyce bowiem do dziś projekt nie został wykonany, mimo że tabliczka na jego ogrodzeniu głosi, że został zrealizowany.

W tej sprawie skontaktował się z nami pan Piotr, mieszkaniec Sopotu.

Brodwino - nasz serwis dzielnicowy- Dla mnie, jako mieszkańca Sopotu, szczególnie frustrująca jest postawa pracowników magistratu. Na początku lipca poprosiłem urzędników o informację o losach szczególnie mi bliskiego projektu, czyli modernizacji terenu skateparku na osiedlu Brodwino. Rozumiem, że temat może być złożony, realizacja trwać dłuższy czas, niemniej, pomimo że na skateparku nic nie zostało zrobione, na ogrodzeniu pojawiła się tabliczka o treści "zrealizowano z budżetu obywatelskiego" - napisał do nas pan Piotr - Moje kilkukrotnie ponawiane prośby do UM w Sopocie o komentarz w tej sprawie pozostawały bez odpowiedzi. Zależy mi na moim mieście i chciałbym, aby mieszkańcy głosując na projekty w ramach budżetu obywatelskiego, mieli faktyczny wpływ na to co się w nim dzieje. Jednak patrząc na opisaną sytuację z mojego najbliższego otoczenia zaczynam mieć wątpliwości czy tak faktycznie jest.

Kolejny przetarg i nowy termin realizacji inwestycjiO wyjaśnienia poprosiliśmy sopocki magistrat. Jak informuje Anna Dyksińska z biura prasowego prezydenta Sopotu, na renowację skateparku były ogłoszone już dwa przetargi.

- Nie zgłosił się żaden wykonawca. W październiku ponownie ogłosimy przetarg na remont nawierzchni boiska piłkarskiego orlik i renowację skateparku na Brodwinie. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do 30 kwietnia 2021 r. - mówi Dyksińska - Mamy nadzieję, że tym razem do przetargu staną firmy - rozszerzyliśmy ofertę o orlik, by była bardziej atrakcyjna finansowo dla potencjalnego wykonawcy.

Skateparki w TrójmieściePo tym, jak zainteresowaliśmy się sprawą, odpowiedzi od urzędników doczekał się także pan Piotr. Dodatkowo został zaproszony do magistratu na spotkanie na temat tej inwestycji i osobiste przeprosiny.

- Nie pozostaje mi nic innego, jak przyglądać się biegowi sprawy, niemniej perspektywa renowacji skateparku do końca kwietnia przyszłego roku łagodzi wszelki dyskomfort. To przecież żadna ujma, że realizacja części zadań okazuje się większym wyzwaniem, niż początkowo zakładano. Lepsza jest w mojej ocenie, informacja o trudnościach i opóźnieniu, niż brak jakiejkolwiek informacji i domysły - komentuje deklaracje urzędników pan Piotr.
Czytaj też: Luka w systemie gdyńskiego BO zmieniła wyniki, ale nieznacznie

W poniedziałek, 21 września zakończyło się głosowanie w tegorocznej edycji Sopockiego Budżetu Obywatelskiego. Do 30 września ogłoszone zostaną wyniki.

Odłożone, ale nie zaniechane inwestycjeSopoccy urzędnicy przyznają, że nie wszystkie inwestycje udaje się wykonać w zakładanych terminach.

- Często na przeszkodzie stają procedury, dodatkowe badania np. archeologiczne lub konserwatorskie, które poprzedzają zamierzenie inwestycyjne. Problemem nierzadko są przetargi, które nie przynoszą rozstrzygnięcia w postaci wyłonienia wykonawcy - tłumaczy Dyksińska.
Z uwagi na pandemię, wiele inwestycji w mieście zostało zamrożonych. Wśród nich był m.in. wspomniany skatepark na Brodwinie. Teraz po uaktualnieniu budżetu, część z nich, już odmrożona, wraca do realizacji.

- W przypadku inwestycji realizowanych z budżetu obywatelskiego próby przeprowadzenia inwestycji podejmowane są wielokrotnie. Bo jeśli mieszkańcy zgłosili daną inwestycje, to znaczy, że im na niej szczególnie zależy i trzeba zrobić wszystko, by ją wykonać - podkreśla Dyksińska.
Inwestycje z BO, których dotychczas nie udało się zrealizować, ale miasto deklaruje, że je dokończy:
 1. Punkt widokowy obok Opery Leśnej - zostanie zrealizowany do końca 2020 r.
 2. Przejście podziemne pod al. Niepodległości w ciągu BMC - projekt zamrożony przez covid19, przywrócony do realizacji. Termin składania ofert w przetargu na realizację tej inwestycji to 15 wrzesień br.
 3. Remont schodów ul. Lipowa - ZDiZ wykona bieżący remont. Inwestycja jest w trakcie realizacji.
 4. Szlak Świetlny do Opery Leśnej - ZDiZ wykona projekt oświetlenia, wykonanego w tym roku graffiti.
 5. Modernizacja orlika na Brodwinie (skatepark) - inwestycja powinna być zrealizowana do 30 kwietnia 2021 r.
 6. Butelkomaty do skupu butelek w SP 8, SP 9 i III LO - wysłano zapytanie ofertowe na montaż w tym roku. Urządzenia będą zliczały punktację za oddane materiały w celu prowadzenia rywalizacji między klasami i szkołami.
 7. Obserwatorium Astronomiczne - zamrożone przez covid19, przywrócone do realizacji, zlecono analizę usytuowania, aby wybrać jak najkorzystniejsze miejsce dla obserwatorium.
 8. Kontynuacja modernizacji skarpy i błoni, dokończenie ścieżki rowerowo-pieszej górą nad polaną rekreacyjną - projekt jest w trakcie realizacji.
 9. Łąki kwietne wokół Ergo Areny - projekt jest w trakcie realizacji.
 10. Ogródek Jordanowski przy ul. Armii Krajowej, II część - projekt zamrożony przez covid19, przywrócony do realizacji. ZDiZ zakupi sprzęt i przygotuje się do realizacji zadania tak, aby inwestycja była gotowa na wiosnę przyszłego roku.
 11. "Dawna Cegielnia" - uporządkowanie, utwardzenie, oświetlenie leśnej ścieżki od ul. Piaskowej do ul. Moniuszki oraz ustawienie tablic edukacyjnych - zwieszona ze względu na covid19, przywrócona do realizacji. ul. Piaskowa - minął termin składania ofert na projekt oświetlenia - nikt nie złożył oferty. Będziemy ponownie szukać chętnego do zaprojektowania, może być problem ze zmieszczeniem się z realizacją w tym roku.
 12. Nowe miejsca do wypoczynku, nowa aranżacja terenów zielonych, na terenie całego osiedla Brodwino - ZDiZ wykona wszystkie inwestycje dotyczące terenów należących do miasta wraz z wnioskodawcą (zieleń + mostek), pozostałe środki zostaną przeznaczone na remont nawierzchni "promenady" przy współpracy ze spółdzielnią.
 13. Zieleń na Placu Przyjaciół Sopotu - projekt w realizacji, trwają prace projektowe (były ogłoszone przetargi - nie przyniosły rozstrzygnięcia. Zadanie przeprojektowano).

Opinie (75) 6 zablokowanych

 • Ręce opadają....ale włodarz ma czas na lansik u boku trzaska czy prośby o ustawę metropolitalną-dziwne w sumie że jak poko było u władzy to w ogóle nie dbało o matecznik,a teraz PiS tak nielubiany na pomorzu da....aż dziw że sopocianie przez tyle lat tak lubią...a kiedyś Sopot to był kurort,uzdrowisko i miejsce spotkań elit i bohemy.Dzisiaj...szkoda w ogóle pisać.

  • 75 18

 • Sopot - nie ma co komentować

  Miasteczko nadmorskie którego trzeba unikać a powodów jest setka! Najgorsze że głupota udziela się włodarzom...

  • 78 15

 • I bardzo dobrze ze nic nie ma

  A pieniądze przeznaczyć na chore potrzebujące dzieci

  • 9 37

 • urzednicy dzieki covid maja bizancjum. oddzieleni murem od petentow maja gdzies potrzeby mieszkancow. a po skonczonej pracy ida do lidla czy biedronki bo oni sa narazeni na wirusa tylko w urzedzie.

  • 59 8

 • W Gdańsku jest identycznie !!Urzedasy są najwiekszymi szkodnikami miasta własnie gdy chodzi orealizacje zadań z BO

  Nie chca realizować tego co wybrali mieszkańcy

  • 58 6

 • ahh Sopot

  Miasto które nie powinno być miastem. A jest tylko dlatego że leży pomiędzy Gdynią a Gdańskiem. Na wsi takie opóźnienia to norma..

  • 34 14

 • Ale tabliczki wykonuje się priorytetowo ;)

  • 50 2

 • Coś mi to przypomina.

  Propaganda na pierwszym miejscu,?

  • 31 4

 • no i po artykule mieszkaniec doczekal sie odpowiedzi

  - smiechu warte, urzednicy nawet nie czytaja, a tyle pitola jak im zalezy na mieszkancach, zenujaca ta pani Dyksinska

  • 46 2

 • A jak tam tunel pod niepodległosci;)

  Podobno Prezydent miał juz nie startowac w wyborach;)

  • 42 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.