Fakty i opinie

stat

Sopot: dawnego kina mija czar

Z kina Polonia zostanie tylko fasada
Z kina Polonia zostanie tylko fasada fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Z kina Polonia w Sopocie zostanie tylko frontowa ściana - w piątek sopoccy radni dali przyzwolenie na zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym miasta, co w efekcie spowoduje wyburzenie ostatniego tradycyjnego kina w mieście.Starą salę projekcyjną kina Polonia, z balkonem i skrzypiącymi fotelami, ma za kilka miesięcy zastąpić powstający w centrum Haffnera multipleks. W miejscu dawnego kina miałby w przyszłości powstać obiekt z restauracjami, klubami czy butikami. Aby do tego doszło, właściciel Polonii warszawska firma Capital Park, starała się o zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym Sopotu.

- Inwestor zgłosił korektę w planie zagospodarowania przestrzennego. Trwały negocjacje, bo miasto nie chciało się zgodzić na wszystko co proponował. Efekt jest taki, że inwestor ma prawo wyburzyć obskurne zaplecze kina, ale od strony ul. Bohaterów Monte Cassino ma zostać zachowana zabytkowa fasada. Teatr Kameralny zostanie przeniesiony do budynku po kinie Bałtyk - wyjaśnia Magdalena Jachim, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Sopotu.

Wizje miasta do tego co ma powstać na zapleczu Polonii są bardzo konkretne. - Inwestor na podwórku może wybudować budynek wyższy niż było kino, ale jego piętra muszą być cofnięte o parę metrów w tył, co stworzy tarasy. Na nich ma być zieleń. W nowym budynku miałoby powstać podobne centrum jak w Krzywym Domku, czyli miejsce gdzie będą restauracje, kluby, butiki - zapowiada Jachim.

To nie wszystko, miałby się tam znaleźć parking podziemny, nowy pasaż pieszy, którym będzie można przejść z Krzywego Domku i dojść do ul. Królowej Jadwigi.

Bardziej sceptycznie do przyszłych wizji miasta odnosi się firma Capital Park. - Od zmian w zagospodarowaniu przestrzennym do realizacji czeka nas długa droga. Pewne jest to, że utrzymywanie w obiekcie sali kinowej, kiedy w kwietniu czy w maju ruszy multipleks z sześcioma salami, było by dla nas nieopłacalne. Zobowiązaliśmy się, że sale Polonii będą dostępne do festiwalu Dwa Teatry i do momentu otwarcia nowego kina w centrum Haffnera - wyjaśnia Mirosław Możyk z firmy Capital Park.

Kiedy ruszą prace budowlane? - Nie chce się wypowiadać do momentu otrzymania wszystkich prawomocnych decyzji. Wiele zależy od naszych starań związanych z pozwoleniem na budowę, a głównie od procesu finansowania, a pamiętajmy, że obecnie jest kryzys na rynkach. Konkretne decyzje może ogłosimy latem - dodaje Możyk.

Niemniej władze Sopotu chcą choć w części ocalić historię Polonii. - Elementy wyposażenia i wystroju kina - czyli stare fotele i projektory, zostaną przekazane miastu. Ze względów sentymentalnych chcemy je zachować - tłumaczy Jachim.

Opinie (210) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.