• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sopot myśli o upałach. Więcej cienia na placach zabaw i ulicach kurortu

Krzysztof Koprowski
30 kwietnia 2023, godz. 15:00 
Opinie (91)
Najnowszy artykuł na ten temat Dlaczego nikt nie dba o plac zabaw?
Przykładowa realizacja zacieniaczy (żagli przeciwsłonecznych) jednego z producentów. Przykładowa realizacja zacieniaczy (żagli przeciwsłonecznych) jednego z producentów.

Zacieniacze na placach zabaw, nowe nasadzenia krzewów oraz drzew - tak przestrzeń Sopotu zmieni się w najbliższych tygodniach. Prowadzone przez kurort inwestycje pozwolą uchronić się przed piekącym słońcem w najgorętsze dni roku. Na wszystkie przedsięwzięcia przeznaczono łącznie ponad 600 tys. zł.Czy latem szukasz miejsc zacienionych?

Zacieniacze (zwane też żaglami przeciwsłonecznymi) to płachty materiału ograniczające przenikanie światła, rozpięte pomiędzy słupami lub mocowane do jednego pylonu. Sopot elementy tego typu planuje zamontować na czterech placach zabaw:


Prognoza pogody Gdańsk, Sopot, Gdynia

Ochrona przed słońcem tam, gdzie brakuje drzewWe wszystkich ww. lokalizacjach zacieniacze usytuowane będą nad elementami zabawowymi lub/i ławkami, w centralnych miejscach placów, z dala od istniejących zadrzewień.

W postępowaniu przetargowym Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie wpłynęła jedna oferta - spółki Educarium z Bydgoszczy na kwotę 249 500 zł. Budżet planowany na ten cel przez urzędników opiewał na kwotę 300 tys. zł.

Wykonawca zobligowany jest do dostarczenia i montażu zacieniaczy na wszystkich placach zabaw w ciągu 60 dni od momentu podpisania umowy.

Na placu zabaw gorąco jak na patelni. Czy jest szansa na cień? Na placu zabaw gorąco jak na patelni. Czy jest szansa na cień?
 • Plac zabaw na skwerze Andrzeja Grubby
 • Plac zabaw przy ul. Okrężnej
 • Plac zabaw przy ul. Kolberga

Zieleń zamiast chodników i miejsc postojowychZnacznie większe zmiany dotyczą ulic w Sopocie. W tym zakresie planuje się zerwanie nawierzchni chodników (tzw. rozbruk) lub wybranych miejsc postojowych i zastąpienie ich nasadzeniami krzewów ozdobnych.

Dotyczy to przede wszystkim fragmentów chodników nieużytkowanych przez pieszych lub tam, gdzie postój samochodów odbywa się zbyt blisko przejść przez ulicę (przypomnijmy - nie wolno parkować bliżej niż 10 metrów od przejścia).

 • Lokalizacja rabaty na ul. Powstańców Warszawy na wysokości posesji nr 10
 • Lokalizacja rabaty na ul. Powstańców Warszawy na wysokości posesji 12-14
 • Lokalizacja rabaty na ul. Kościuszki - przy skrzyżowaniu z ul. Jagiełły
 • Lokalizacja rabaty na ul. Jagiełły - przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki
Lokalizacje planowanych nasadzeń:


36 nowych drzew w ośmiu lokalizacjachPonadto przewidziano nasadzenia 36 nowych drzew w łącznie ośmiu lokalizacjach. Szczegółowe informacje wraz z gatunkami zawarte są w tabeli poniżej:

Lista planowanych nasadzeń drzew w Sopocie Lista planowanych nasadzeń drzew w Sopocie

Nasadzenia jeszcze przed sezonem wakacyjnymW zakresie postępowania przetargowego ZDiZ obejmującego tzw. rozbruki najkorzystniejszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Dróg i Zieleni w Sopocie na kwotę 268 664,73 zł. Na wykonanie koncepcji nasadzeń przewidziano 28 dni od momentu podpisania umowy, a następnie 21 dni na prace w terenie po uzyskaniu pozytywnej opinii.

W zakresie postępowania dotyczącego drzew najkorzystniejszą ofertę złożyła spółki Arbor z Gdańska na kwotę 106 380 zł. Na realizację zadania przewidziano maksymalnie 30 dni od momentu podpisania umowy.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (91)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane