Fakty i opinie

stat

Sopot planuje budowę kolejnych mieszkań komunalnych

Miasto szuka firmy, która wykona projekt i oszacuje koszty budowy 48 mieszkań przy ul. 3 Maja zobacz na mapie Sopotu. Mają powstać w latach 2020-21. Sopot od roku próbuje znaleźć wykonawcę dwóch innych budynków komunalnych przy al. Niepodległości zobacz na mapie Sopotu.Gdybyś miał(a) taką możliwość, to chciał(a)byś zamieszkać w mieszkaniu komunalnym?

tak, nie mam potrzeby posiadania własnego mieszkania 41%
tak, ale tylko do czasu, aż kupię swoje mieszkanie 19%
nie, wolę mieszkać na swoim 40%
zakończona Łącznie głosów: 675
Sopot od lat buduje komunalne mieszkania, głównie z myślą o młodych mieszkańcach, których nie stać na zakup mieszkania w tym mieście.

Urzędnicy szykują się do kolejnej tego typu inwestycji. Tym razem planują budowę domów pod adresem 3 Maja 61. Wspomniany teren rozciąga się wzdłuż linii kolejowej. To tam wybrany wykonawca ma zaprojektować budynki, w których znajdzie się w sumie 48 wyposażonych mieszkań:


  • pięć o powierzchni ok. 30 m kw.

  • 17 o powierzchni ok. 40 m kw.

  • 25 o powierzchni ok. 55 m kw.

  • jedno o powierzchni 80 m kw.

Budynki mają posiadać również podziemną halę garażową.

Gdynia kupi mieszkania komunalne od mieszkańców


Na opracowanie koncepcji oraz stworzenie projektów budowlanego i wykonawczego zwycięska firma będzie miała maksymalnie 210 dni. Oferenci mogą skrócić ten czas, za co otrzymają dodatkowe punkty w przetargu. Jednak głównym kryterium wyboru (60 proc.) będzie zaproponowana cena.

Mimo kilku prób miasto wciąż nie wybrało wykonawcy innej komunalnej inwestycji - budowy dwóch budynków z 49 mieszkaniami przy al. Niepodległości 654 zobacz na mapie Sopotu. Obecnie w toku jest czwarte postępowanie. Jedyna firma, jaka się do niego zgłosiła - Budrem Rybak - zadeklarowała, że wykona to zadanie za ponad 13,5 mln zł. Z kolei miasto utrzymuje, że ma do wydania na ten cel kwotę o ok. 1 mln zł niższą.

Sopot - mieszkania do wynajęcia

Sopot - na dłużej ! Piękny widok na zatokę i MOLO.
1 300 zł
Sopot Kamienny Potok
Biuro / Gabinety w Sopocie
3 600 zł
Sopot Górny Sopot
Lokal do wynajmu w Sopocie
9 800 zł
Sopot Dolny Sopot

Co ciekawe, do dwóch pierwszych przetargów zgłaszała się inna firma - Wroński - która chciała wybudować mieszkania za ok. 11,7 mln zł. Przy drugim podejściu urzędnicy zdecydowali się wybrać ofertę, ale ostatecznie nie doszło do podpisania umowy, gdyż wykonawca nie był w stanie przedstawić zabezpieczenia należytego wykonania umowy.