Sopot bez opłat za parkowanie w soboty

Nowe przepisy wejdą w życie za kilka tygodni - opłaty za parkowanie w soboty nie będą wtedy pobierane w Sopocie.
Nowe przepisy wejdą w życie za kilka tygodni - opłaty za parkowanie w soboty nie będą wtedy pobierane w Sopocie. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który unieważnił przepisy dotyczące pobierania przez Sopot opłat za parkowanie w mieście w soboty. Rada miasta przyjęła w poniedziałek nową uchwałę dotyczącą stref płatnego parkowania - nie przewiduje ona pobierania opłat w soboty.Czy parlament powinien zmienić prawo tak, aby samorządy same mogły decydować o dniach poboru opłat za parkowanie?

Zobacz wyniki (683)
O sprawie opłat pobieranych w Sopocie za parkowanie w soboty głośno zrobiło się w sierpniu, kiedy to stowarzyszenie Mieszkańcy dla Sopotu zaapelowało do miasta o zaprzestanie łamania prawa i pobierania opłat niezgodnych - ich zdaniem - z przepisami.

Wszystko to odbyło się przy okazji ogólnopolskiej dyskusji na ten temat. Wcześniej, bo już w kwietniu, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że działanie takie jest bezprawne. Rozpatrywana była, co prawda, sprawa pobierania takich opłat w Augustowie, ale wyrok odbił się szerokim echem i sprawił, że z pobierania opłat wycofał się kilka tygodni temu m.in. Wrocław.

Początkowo Sopot nie chciał pójść w jego ślady, ale sprawą najpierw zajęła się prokuratura, a później - na jej wniosek - Wojewódzki Sąd Administracyjny, który kilkanaście dni temu wydał w tej sprawie werdykt i orzekł, że przepis o pobieraniu opłat w soboty jest niezgodny z prawem.

Urzędnicy "nie chcą, ale muszą"

- Sąd wydał taki wyrok, więc zamierzamy go respektować - stwierdził podczas sesji Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Nie krył jednak przy tym tego, że Sopot zamierza - razem z innymi jednostkami samorządowymi zrzeszonymi w Związku Miast Polskich - wystąpić do parlamentu z apelem o dokonanie takich zmian w prawie, które umożliwiałyby poszczególnym miastom samodzielne decydowanie w kwestii dni, w których pobierane mają być opłaty za parkowanie.

- Sopot, podobnie jak kilka innych miast, głównie turystycznych, problem z wolnymi miejscami parkingowymi ma nie w poniedziałki, wtorki, środy czy czwartki, a właśnie w soboty. Taka jest po prostu specyfika naszego miasta. I to w soboty chcieliśmy wymuszać rotację, bo o to prosili nas wielokrotnie sami mieszkańcy - mówił prezydent Sopotu.
Radni rządzącej w mieście i popierającej prezydenta koalicji Platforma Sopocian, choć po kolei zabierali głos i krytykowali decyzję sądu, karnie zagłosowali za zmianą przepisów. Wcześniej jednak odrzucili poprawkę zgłoszoną przez radnych PiS i dotyczącą wprowadzenia dla mieszkańców Sopotu możliwości parkowania dzięki swoim abonamentom we wszystkich strefach, a nie tylko tej znajdującej się w miejscu ich zamieszkania.

Dyskusja o darmowym parkowaniu

Obecni na sali przedstawiciele stowarzyszenia Mieszkańcy dla Sopotu, a także towarzysząca im trójmiejska posłanka ruchu Kukiz'15 - Magdalena Błeńska - sugerowali pójście o krok dalej i wprowadzenia dla wszystkich mieszkańców miasta darmowego parkowania przez cały rok.

- To niesprawiedliwe, kiedy np. mieszkańcy górnego tarasu miasta muszą pojechać na pocztę i dodatkowo płacić za parkowanie. Jest wiele sposobów wymuszenia rotacji parkowania, a samorządy chwytają się tylko jednej, czyli pobierania opłat za parkowanie - stwierdziła posłanka, kiedy przewodniczący rady udzielił jej głosu.
W odpowiedzi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu, stwierdził, że w mieście istnieje około dwóch tysięcy miejsc parkingowych, a zarejestrowanych samochodów jest więcej niż mieszkańców, bo ponad 38 tys., co powoduje, iż takie rozwiązanie jest niemożliwe do wprowadzenia.

Wysokość opłat bez zmian

W nowej uchwale nie zmieniono granic poszczególnych stref - obowiązywać będą one tak jak dotychczas, z tą tylko różnicą, że opłaty nie będą pobierane w soboty. Nie zmieni się też wysokość opłat: za 10 minut zapłacić będzie trzeba 50 gr, za pierwszą godzinę 3 zł, za drugą 3,60 zł, za trzecią - 4,20 zł, a za każdą kolejną 3 zł.

Zarazem zlikwidowano jednak tzw. bilety dobowe, które do tej pory wykupić można było za 20 zł. Zdaniem radnych ich niska cena zachęcała do pozostawiania samochodu na kilkanaście godzin w jednym miejscu i przez to osłabiały one "efekt rotacji".

Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej za kilka tygodni, gdy wojewoda opublikuje przyjętą w poniedziałek uchwałę w dzienniku ustawowym. Miasto - jak obiecali urzędnicy - poinformuje o tym kierowców.

Opinie (111) 2 zablokowane

 • Skandal ! Dlaczego ? (21)

  Dlaczego ktos ma sobie przyjechac w sobote do Sopotu i parkowac na koszt mieszkańcow? nie płacąc samemu za parking ? Nie może byc wszystko za darmo - przeciez ostatecznie ktos za to miejsce postojowe musi zapłacic jak nie mieszkancy to miasto.

  • 35 209

  • Tylko jak to wytłumaczyć Polakom? (1)

   • 13 19

   • Bzdura! Przykład: jedziesz w gościnę i musisz patrzeć stale na zegarek. Dlatego haracze zakazane w weekend.

    • 7 2

  • jeeeeny,... (1)

   już tak nie marudź. Wiem że niektórym byłoby najlepiej jakby wszystkie samochody zniknęly z ulic, ale to nieprędko nastapi. Póki mamy taką komunikację zbiorową i taką urbanizację, będą samochody. A z tego ze w sobotę bedzie za darmo się cieszcie, bo ludzie zamiast wydawać na bezdenny budżet miasta, wydadzą na usługi i gastronomię.

   • 25 3

   • o ile będą mieć gdzie zaparkować...

    • 1 3

  • Jak będziecie tak marudzić (4)

   to Gdańsk szlaban postawi.

   • 23 3

   • (2)

    uważaj bo ci mama zaraz da szlaban na internet za pisanie głupot

    • 9 11

    • w soboty nie pracujecie (1)

     Dlaczego Go obrażasz,?mogę płacić za parking w sobotę ( uzasadnienie, że to nie dzień świąteczny) gdyby UM Sopot pracował w soboty.

     • 14 2

     • glowne uzasadnienie jest takie, ze nie ma gdzie zaparkowac, jesli jest darmowe parkowanie

      Popyt i podaz.

      • 0 0

   • Gdańsk powinien postawić szlaban z jednej strony, a Gdynia z drugiej

    Kudłaty, oddaj ludziom pieniądze za wcześniejsze parkowanie.

    • 13 1

  • prima inter pares z sopockowa

   skandal to nazywal sie madralo twoj chrzestny-znalazl sie wybraniec co tylko przemieszcza sie po sopocie i nigdzie w trojmiescie nie parkuje istny piesek leszek co to jak cos obsika to juz wylaczna jego wlasnosc.Cala reszta parkujacych w wekendy mieszkancow trojmiasta to wg ciebie to obcokrajowcy?Zeby nie przyjezdni to sopot stalby sie skansenem bez zycia.

   • 15 2

  • A kto mówi, że płatne parkowanie ma dawać zyski?

   • 14 2

  • A kto mówi, że płatne parkowanie ma dawać zyski? (4)

   Przecież władze Sopotu jak i Gdańska mówią o celu jakim jest rzekoma "rotacja pojazdów". A zatem o czymś zupełnie innym ;) Czyżby oszukiwały swoich mieszkańców?

   A punktem wyjścia, tak jak przy Aferze Parkingowej w Gdańsku, jest KONIECZNOŚĆ PRZESTRZEGANIA PRAWA. Dotychczas prawo było łamane i dobrze, że wreszcie zaczynają się porządki!

   Amen ;)

   • 12 3

   • parkingowy z Brzeźna ksywa aplikant z pisuaru się odwezwał (1)

    • 0 10

    • To już mieszkaniec Brzeźna nie z "PiSuaru" nie może się wypowiedzieć?

     Panowie, 17:49 a Wy dalej w urzędach, czy z domu aktyw partyjny nadaje? Ile płacą? :)

     Pozdrawiam!

     • 3 1

   • nie tylko rotacja (1)

    poczytaj sobie trochę to będziesz wiedział po co wprowadza się płatne parkowanie

    • 2 2

    • Tzn. ja wiem po co i uważam, że SPP są potrzebne,

     Natomiast mówiąc o rotacji przytaczam jedynie sens wypowiedzi gdańskich "mędrców" w osobach wiceprezydenta Piotra Grzelaka i jego specjalistów z ZDiZ. Oni się po prostu skompromitowali w sprawie SPP i polityki parkingowej, a szkoda, bo to ważna dla wielu gdańszczan (i nie tylko!) sprawa.

     • 2 1

  • "Dlaczego ktos ma sobie przyjechac w sobote do Sopotu i parkowac na koszt mieszkańcow?"

   a czemu ci chciwi mieszkancy sopotu korzystaja z zjazdow z obwodnivcy w gdyni i osowej?
   czemu na koszt mieszkancow gdanska korzystacie z ich ulic?
   czemu swojego zjazdu nie zrobicie?
   ostatecznie za zuzycie jezdni placa mieszkancy tych miast

   • 21 2

  • Dlaczego masz korzystać z Internetu skoro Twoi rodzice za niego zapłacili?

   • 8 2

  • najpierw chcieliście być miastem, potem uzdrowiskiem a teraz narzekacie, że ludzie przyjeżdżajooo

   jak zwykli Janusze

   • 5 0

  • Rozumiem,ze cale zycie poruszasz się tylko po Sopocie?

   • 3 0

  • Powim ci sadysto dlaczego !

   Bo ty przyjedziesz do innego miasta i nie musisz tam płacić w soboty i niedzielę ! Kumasz baze bezmózgu ?!

   • 1 0

 • (7)

  Janusze z Grażynami już grzeją starego VW, co to Niemiec płakał, by zaparkować najlepiej na plaży i oczywiście za darmo. Darmowe parkowanie jest przecież podstawą demokracji.

  • 36 87

  • (3)

   Ten stary VW będzie jeszcze jeździł jak Twój pseudoterenowy SUV będzie dokonywał żywota gdzieś na złomowcu.

   • 16 5

   • (1)

    Tylko kierowca będzie się bujał z astmą od spalin 20-letniego wraku.
    Ale co tam - "kedyś to były auta, nie to co tera".

    • 1 1

    • Jego płuca, jego sprawa. Równie dobrze mógłby palić papierosy.
     "Chcącemu nie dzieje się krzywda".

     • 1 0

   • Święta prawda......

    • 1 0

  • Ci "Janusze z Grażynami" utrzymują twojego pracodawcę, który daje ci pracę na zmywaku, więc nie pyskuj. Jak wydadzą więcej na parking, to wydadzą mniej na gastronomię i znowu premii nie będzie, a i zwolnienia coraz bliżej...

   • 5 3

  • Ach te kompleksy ......... :(

   • 2 1

  • uruchom swoj mozg

   kiepsko myslisz. mozgu raczej nie posiadasz. ro co masz w glowie to smieci....

   • 0 0

 • To może darmowa SKMka do Sopotu? (3)

  Nie dla rozjeżdżania miast.
  Tak dla stref płatnego parkowania.

  • 47 54

  • nie dla stref płatnego miejskiego zdzierstwa (2)

   Gdyby to bbył realne opłaty to tak

   • 9 4

   • (1)

    Realna opłata to co najmniej drugie tyle. Teraz parkowanie jest tańsze od biletu na autobus.

    • 6 7

    • nie jest tańsze

     • 5 2

 • Noo

  Nareszcie Panie President

  • 28 16

 • A komu to potrzebne?

  • 12 14

 • nie rezgynuje!

  nie rezygnuje tylko jest zmuszony prawnie do zrezygnowania. Proszę nie pisać jakby to była ich dobra wola.

  • 87 4

 • Łaski nie robią (2)

  Takie są przepisy.

  • 82 5

  • (1)

   ciekawsze pytanie, co z tym haj$em co bezprawnie pobrano ??

   • 12 1

   • Będą musieli zwrócić tym, którzy wystąpią o zwrot - ale trzeba mieć dowody wpłat (paragony, faktury, itd)

    • 4 0

 • No i dobrze. (12)

  To zbyt pazerne było. Sobota 19 wieczór, jadę z synem na rolki i muszę jeszcze płacić za parkowanie? W ogóle płacenie do 20 to chory ewenement, ale sobota to było przegięcie.
  Chcecie rotacji to zróbcie parkowanie do 18 w dni robocze. Sobota max do 14. Pracownicy zostawiają samochody na przynajmniej 8 godzin i blokują i mieszkańców i turystów.
  Poza tym tak narzekacie na turystów, ale to jednak u Was zostawiają kasę i nie są to grosze. Rozwijacie się przez to.

  • 108 11

  • Ot, krótkowzroczność. (11)

   Jak będzie za darmo, to w sobotę o 19 pojedzie Pani na te rolki nie autem, ale na rolkach - bo wszystkie miejsca zajęte

   No i kłania się czytanie ze zrozumieniem:
   "Sopot, podobnie jak kilka innych miast, głównie turystycznych, problem z wolnymi miejscami parkingowymi ma nie w poniedziałki, wtorki, środy czy czwartki, a właśnie w soboty. Taka jest po prostu specyfika naszego miasta. I to w soboty chcieliśmy wymuszać rotację, bo o to prosili nas wielokrotnie sami mieszkańcy - mówił prezydent Sopotu"

   • 11 16

   • Na co rotacja? (5)

    Nie przyjeżdżam do urzędu załatwić sprawy w 30min, tylko na dłużej z rodziną pooddychac. W soboty do 14 płatne ok, ale też tylko pod urzędami, dworcem, sklepami, tam gdzie rotacja potrzebna aby nowy klient mógł zaparkować.

    • 9 2

    • Dokładnie. Pod urzędami tak, rotacja wskazana nawet bardzo. Dlatego do 18 w powszednie i 14 w sobotę. Reszta to pazerność.

     • 5 3

    • Oddychaj sobie gdzie indziej. (3)

     Oddychaj w Gdańsku albo Gdyni.

     • 0 5

     • (1)

      Kolejny do zwolnienia - im mniej osób odwiedzi Sopot, tym mniej wy, sopociaki, zarobicie. Proste? Chyba nie dla każdego.

      • 2 1

      • skad zalozenie, ze Sopot obsr*ny wszedzie samochodami przyciaga wiecej ludzi niz Sopot, gdzie samochodow nie ma

       Do Sopotu jest bardzo dobry dojazd z kazdej strony czy to koleja, czy autobusem, a nawet rowerem.

       • 1 2

     • lol

      To pracuj sobie gdzie indziej niż w gdańsku czy Gdyni. Ciekawe ile zarobisz na zmywaku w restauracji sezonowej. A nie czekaj, restauratorzy już zatrudniają Ukraińców.

      • 2 1

   • To dlaczego w pn,wt,śr,cz, i pt. płacimy do 20.00? (2)

    • 11 0

    • pazerny Presidą

     • 2 1

    • popyt-podaz

     Jakby nikt nie parkowal to by nikt nie placil. Jakby nikt nie placil, to by zlikwidowali.

     • 1 0

   • Nie, doczytałem.
    Jak już tak bardzo chcesz wymusić rotację to parkowanie do godziny za darmo. Później płacisz.
    Problemem jest wielogodzinne stanie a nie postój przez godzinę czy dwie.
    Poza tym zróbmy opłaty także w nocy. Ludzie przyjeżdżają bawić się i wracają taksówką. A co! Jak zarobić to zarabiać.

    • 6 0

   • Tak jasne.

    Nie będzie zajęte wszystko o 19 w sobotę. Będzie dużo wolnych miejsc. Chcesz to możemy się założyć o kasę.

    • 0 0

 • musza to zrobic a nie rezygnuja

  • 43 4

 • Dzię-ku-je-my!!! za ten wspaniały gest (4)

  • 22 11

  • jaki gest ? toż to sąd zadecydował... :)

   • 8 1

  • to by był gest... (2)

   powinni znieść opłaty od pn-czw. Kudłaty sam powiedział że w środku tygodnia w Sopocie nie ma problemu z parkowaniem, więc po to te opłaty?
   Chyba nie chodzi o skrojenie kierowców tylko o rotację miejsc - przynajmniej tak twierdzą prezydenci miast i urzędnicy.
   Podobnie jak było z fotoradarami - nie dla kasy stały tylko dla bezpieczeństwa. Likwidacja fotoradarów miejskich i gminnych jakoś nie zmniejszyła bezpieczeństwa w tych miejscach i ilość wypadków nagle nie wzrosła.
   Kasa Bubu kasa.

   • 2 0

   • najpierw zobacz, jakie sa wplywy z parkowania, a ile wynosi budzet miasta (1)

    potem wyciagnij wnioski, czy naprawde platne parkowanie ratuje budzet.

    Moze jesli parkowanie darmowe to jedno z niezbywalnych praw czlowieka, to proponuje na Monciaku parkowac.

    Byly tu tez argumenty, ze dzieki samochodom Sopot zarabia (klienci). To dlaczego RUJNUJE sie Sopot zamykajac glowna ulice?!

    • 1 1

    • podobnie Dluga w Gdansku

     Przeciez to niszczy biznesy. Janusz z Grazyna nie moga przyjechac na spacer

     • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane