• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sopot sprzeda działki Gdańskowi, podniesie opłatę za śmieci i zwiększy liczbę koncesji

Piotr Weltrowski, Ewelina Oleksy
4 listopada 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Sopot sprzeda Gdańskowi działkę, którą otrzymał w zamian za fragment gruntów, na których stanęła Ergo Arena. Na zdjęciu osiedla na południu Gdańska. Sopot sprzeda Gdańskowi działkę, którą otrzymał w zamian za fragment gruntów, na których stanęła Ergo Arena. Na zdjęciu osiedla na południu Gdańska.

Sopoccy radni zadecydowali o sprzedaży Gdańskowi należących do Sopotu działekMapka w Gdańsku, podwyższyli opłaty za wywóz śmieci z 8 do 8,5 zł od metra sześciennego zużytej wody oraz zwiększyli liczbę koncesji na sprzedaż alkoholu w mieście.Segregujesz śmieci?

Przyjęta przez radnych uchwała dotycząca opłat za wywóz śmieci zwiększa stawki średnio o 6,25 proc. w stosunku do aktualnie obowiązujących. Powód? Zdaniem władz miasta, które projekt zgłosiły, to m.in. rosnące ceny paliw, energii oraz modyfikacja ustawy śmieciowej.

W Sopocie opłata za wywóz śmieci jest uzależniona od zużycia wody. Aktualnie za każdy zużyty metr sześcienny wody, w przypadku śmieci segregowanych, zapłacić trzeba 8 zł, a w przypadku śmieci nieposegregowanych - 24 zł. Opłaty te wzrosną do odpowiednio 8,50 zł oraz 34 zł.

Podwyżki wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r.

Przyjęta uchwała przewiduje też zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli domów jednorodzinnych kompostujących odpady w przydomowych kompostownikach. Zwolnienie obejmuje kwotę 5 zł miesięcznie.

Nowością, mającą niejako wynagradzać podwyżki, będzie dodatkowa usługa realizowana w ramach nowej opłaty - mycie i dezynfekcja pojemników.

Wywóz śmieci w Trójmieście. Kto się tym zajmuje?Przyjęte przez radnych przepisy zakładają również urealnienie stawek za odbiór odpadów dla przedsiębiorców.

Wyższe stawki za odbiór śmieci w Sopocie wejdą w życie od nowego roku. Wyższe stawki za odbiór śmieci w Sopocie wejdą w życie od nowego roku.
Dla niezamieszkałej części lokali, w których funkcjonuje najem krótkoterminowy lub prowadzona jest działalność gospodarcza, a odpady są segregowane, opłata będzie również naliczana od zużycia wody i wyniesie 12 zł za metr sześcienny. W przypadku śmieci nieposegregowanych opłata wyniesie aż 48 zł za metr sześcienny.

Rodziny wielodzietne będą zwolnione z opłat przewyższających 45 zł. Nowością będzie zaś zmodyfikowany sposób obliczania opłaty dla tzw. nieruchomości mieszanych, czyli takich, które w części są zamieszkałe, a w części niezamieszkałe, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Opłata dla obu części będzie uzależniona od ilości zużytej wody, natomiast stawka dla obu części będzie zróżnicowana.

Podczas czwartkowej sesji sopoccy radni zajęli się też kilkoma innymi interesującymi tematami.

Więcej koncesji na sprzedaż alkoholuJeden z tych tematów dotyczył koncesji na sprzedaż alkoholu. Od kilku lat Sopot prowadził w tym zakresie bardzo restrykcyjną politykę i kilka razy do roku zmniejszał liczbę wydawanych koncesji, głównie tych dotyczących sprzedaży alkoholu w sklepach, czyli na wynos.

W praktyce wyglądało to w ten sposób, że gdy jakiś sklep koncesję tracił bądź z niej rezygnował, to z automatu radni zmniejszali liczbę dostępnych koncesji.

Aż o 20 zwiększono liczbę koncesji pozwalających na sprzedaż wina na wynos. Zdaniem władz miasta pozwoli to części restauracji przetrwać ciężki, pandemiczny okres. Aż o 20 zwiększono liczbę koncesji pozwalających na sprzedaż wina na wynos. Zdaniem władz miasta pozwoli to części restauracji przetrwać ciężki, pandemiczny okres.
Tymczasem podczas czwartkowej sesji liczbę koncesji zwiększono. Dostępnych będzie 10 nowych koncesji na sprzedaż piwa i alkoholu do 4,5 proc. oraz aż 20 nowych koncesji na sprzedaż trunków (głównie wina) zawierających od 4,5 proc. do 18 proc. alkoholu.

- Zwiększone limity są przede wszystkim odpowiedzią na sytuację epidemiologiczną na terenie naszego miasta, mającą negatywny wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą. Duża część przedsiębiorców prowadzących restauracje, winiarnie, kawiarnie, itp. starając się ratować swoje firmy, wystąpiła o zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży - tak urzędnicy tłumaczą zmianę przegłosowaną przez radnych.

Sopockie działki w Gdańsku zostaną sprzedane GdańskowiW 2005 roku, kiedy wytyczano nową granicę między Sopotem a Gdańskiem, aby przebiegała ona przez sam środek Ergo Areny, Sopot otrzymał od Gdańska - w formie rekompensaty za stracone grunty kilka niezabudowanych działek, głównie na terenie Łostowic i Zakoniczyna.

Sopot sprzeda Gdańskowi działkę, którą otrzymał w zamian za fragment gruntów, na których stanęła Ergo Arena. Na zdjęciu osiedla na południu Gdańska. Sopot sprzeda Gdańskowi działkę, którą otrzymał w zamian za fragment gruntów, na których stanęła Ergo Arena. Na zdjęciu osiedla na południu Gdańska.
Część tych działek Sopot sprzedał w ostatnich latach, zyskując w ten sposób ponad 80 mln zł. W międzyczasie - w 2013 roku - Gdańsk zmienił jednak plany zagospodarowania dla Łostowic - na części należącego do Sopotu terenu zniknęła funkcja mieszkaniowa, a pojawiły się funkcje związane z celami publicznymi.

I to właśnie cztery niewielkie działki, o łącznej powierzchni 1 371 m kw., na których plany miejscowe przewidują cele publiczne, Sopot chce sprzedać Gdańskowi.

I choć Sopot stracił na samej zmianie planów miejscowych przez Gdańsk, bo cena tych działek zdecydowanie spadła, to teraz radni - choć niejednogłośnie, bo sześć osób zagłosowało przeciwko przyjęciu tej uchwały - zgodzili się sprzedać działki Gdańskowi z dodatkową, 30-procentową bonifikatą.

Gdańsk zapłaci za ten teren 269 360 zł plus VAT. Według operatu sporządzonego już po zmianie planów miejscowych, działki te warte być miały 384 800 zł netto.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (106)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane