Fakty i opinie

stat

Sopot wybrał toalety: kula i muszelka

Na ul. Bohaterów Monte Cassino staną toalety w kształcie odblaskowej kuli.
Na ul. Bohaterów Monte Cassino staną toalety w kształcie odblaskowej kuli. mat. prasowe

Estetyczne i funkcjonalne, w sam raz na pocztówkę promującą miasto - Sopot wybrał dwa projekty, na podstawie których powstaną... nowe miejskie toalety. Przy plaży powstaną wychodki w kształcie ogromnych muszli, a w pozostałych częściach miasta - w kształcie odbijających otoczenie kuli. Koszt? Nieznany.Na plaży staną z kolei przenośne toalety w kształcie muszli.
Na plaży staną z kolei przenośne toalety w kształcie muszli. mat. prasowe
W październiku ubiegłego roku władze Sopotu wpadły na pomysł, aby wzorem kilku zachodnich miast stworzyć w kurorcie sieć miejskich toalet, które, oprócz swojej zasadniczej funkcji, pełnić mogłyby także rolę... atrakcji turystycznej.

Ogłoszono konkurs, na który architekci z całej Polski przysłali aż 119 prac (i pięć kolejnych już po terminie). Ostatecznie, w czwartek, miasto wybrało spośród nich dwie, które posłużą do przygotowania nowych toalet. Jeszcze w tym sezonie w mieście staną ich prototypy. Podczas kolejnego sezonu nietypowe toalety będzie można już znaleźć w całym Sopocie.

Co ciekawe, obie zwycięskie prace, to dzieło architektów z Poznania. Projekt toalety w kształcie kuli przygotowała działająca w tym mieście pracownia P3.

Czy podobają ci się projekty nowych sopockich toalet publicznych?

nie, są tandetne 11%
na wizualizacji wyglądają nieźle, ale obawiam się, że w rzeczywistości toalety szybko zostaną zdewastowane 44%
tak, są świetne, Gdańsk i Gdynia też powinny sobie takie sprawić 45%
zakończona Łącznie głosów: 1739
- Przygotowaliśmy projekt minimalistyczny jeżeli chodzi o formę, za to wtapiający się praktycznie w każdy krajobraz, i to nie tylko przez swój kulisty kształt, ale też przez powłokę, która odbija otoczenie - mówi Radosław Popławski z pracowni P3.

Toalety będą wykonane z materiałów łatwozmywalnych, nie będzie więc problemu z dbaniem o nie. Co ciekawe, będą one też wyposażone w baterie słoneczne, które pozwolą na oświetlanie ich wnętrza.

Równie funkcjonalne i odporne na ewentualne dewastacje będą także przenośne toalety w kształcie muszli, które staną w okolicach sopockiej plaży, a których projekt przygotowali studenci architektury z Poznania: Anna Stojcev, Stanisław Młyński i Przemysław Olejnika.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z obu projektów. Są to formy bardzo designerskie i zarazem bardzo praktyczne. Mamy nadzieję, że toalety, które powstaną na podstawie tych projektów, staną się stałym i nietuzinkowym elementem krajobrazu naszego miasta - mówi Bartosz Piotrusiewicz, wiceprezydent Sopotu.

Plany miasta przewidują wybudowanie i ustawienie we wszystkich częściach Sopotu ponad 20 nowych toalet. Na razie urzędnicy nie chcą mówić o ewentualnych kosztach inwestycji. Zaznaczają jednak, iż niewielka cena była jednym z głównych kryteriów oceny projektów. Pozostałe to atrakcyjność wizualna, funkcjonalność i innowacyjność.