Do końca kwietnia jest czas, żeby zastanowić się nad tym, co chciałoby się zmienić w swojej najbliższej okolicy i przelać ten pomysł na papier. A później zgłosić to jako projekt do sopockiego Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego właśnie trwa zbieranie wniosków. W Gdyni rozpoczęły się już warsztaty dotyczące zgłoszonych projektów. A Gdańsk dopiero przygotowuje się do kolejnej edycji.
Czy angażujesz się w działania obywatelskie?
- Aby zgłosić swój pomysł wystarczy podać podstawowe informacje dotyczące jego realizacji, nie jest konieczne zbieranie listy poparcia. Od tego roku wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia zgody na realizację inwestycji w przypadku, gdy wniosek dotyczy inwestycji, która miałaby być zrealizowana na gruncie nienależącym do gminy lub będącym w dzierżawie od miasta - informuje Katarzyna Alesionek z sopockiego magistratu.
Zobacz też: Wyniki poprzedniej edycji BO w Sopocie
Projekt najłatwiej można zgłosić elektronicznie przez platformę www.sopot.pl/bosopot lub e-mailowo na adres budzet2022@sopot.pl.
Dla tradycjonalistów jest też opcja pisemnego składania wniosków. Można to zrobić wrzucając wypełniony formularz do żółtej skrzynki znajdującej się przed wejściem do urzędu miasta.
- Z uwagi na trwającą pandemię uruchomiono również możliwość zgłoszeń telefonicznych. Projekty można zgłaszać w każdą środę kwietnia, w godzinach od 9 do 15, pod numerem telefonu 58 521 36 73 - wskazuje Alesionek. - Projekty dopuszczone do głosowania układane są na listach do głosowania w zależności od terminu zgłoszenia przez wnioskodawcę, nie warto więc czekać ze zgłoszeniem do ostatniej chwili.
Do 7 czerwca Sopot zweryfikuje złożone projekty. Głosowanie, w których mieszkańcy wybiorą najlepsze projekty odbędzie się w terminie 6-20 września.
Plac zabaw "Zielona Przystań" zrealizowany w lutym z BO
Gdynia zakończyła zbieranie projektów...
O krok przed Sopotem jest w tym temacie Gdynia. 22 lutego zakończył się tam już etap przyjmowania projektów do Budżetu Obywatelskiego 2021.
- Gdynianie zgłosili rekordową liczbę 382 projektów: otrzymaliśmy 363 dzielnicowych i 19 miejskich projektów. Do początku marca trwała weryfikacja ogólna projektów dzielnicowych. Ten etap pozytywnie przeszły 333 projekty. Autorzy 20 nie uzupełnili braków formalnych - np. listy poparcia czy zgody właścicieli nieruchomości na inwestycję na ich terenie, 10 projektów zostało wycofanych - wylicza Aleksandra Dylejko, rzecznik Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.
Teraz urzędnicy sprawdzać będą projekty pod kątem możliwości realizacji. Ten etap potrwa do połowy maja.
... i wystartowała z warsztatami
6 kwietnia w Gdyni rozpoczęły się natomiast warsztaty online, podczas których autorzy projektów, zainteresowani mieszkańcy i urzędnicy dopracowują projekty miejskie. Co ważne, weryfikację ogólną przeszły wszystkie zgłoszone.
- Zaplanowano trzy spotkania, kolejne na 10 i 15 kwietnia. Do udziału może zgłosić się każdy chętny, wystarczy wysłać e-maila na adres bo@gdynia.pl, a my przekażemy szczegóły dotyczące logowania na platformę, na której warsztaty się odbywają - wskazuje Dylejko.
Czytaj też: Zmiany klimatu w budżecie obywatelskim w Gdyni
Głosowanie w gdyńskim BO odbędzie się w terminie 7-21 czerwca. Do 26 maja miasto ogłosi ostateczną listę projektów.
Gdańsk dopiero się przygotowuje
Gdańsk dopiero przygotowuje się do kolejnej, dziewiątej edycji BO. W lutym na sesji przyjęto uchwałę o kilku zmianach zasad.
- Jesteśmy na ostatnim etapie przygotowań. Planujemy jeszcze w kwietniu ogłosić nabór projektów. Już teraz zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski i sprawdzania swoich pomysłów na projekty - mówi Marta Formella z gdańskiego magistratu.
Głosowanie w Gdańsku odbędzie się jesienią. Na razie nie ma konkretnego terminu.