Fakty i opinie

Sopot zbiera projekty do nowego Budżetu Obywatelskiego

Sopot do końca kwietnia czeka na projekty mieszkańców. Głosowanie w BO odbędzie się w terminie 6-20 września.
Sopot do końca kwietnia czeka na projekty mieszkańców. Głosowanie w BO odbędzie się w terminie 6-20 września. Fotobank.PL/UMS

Do końca kwietnia jest czas, żeby zastanowić się nad tym, co chciałoby się zmienić w swojej najbliższej okolicy i przelać ten pomysł na papier. A później zgłosić to jako projekt do sopockiego Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego właśnie trwa zbieranie wniosków. W Gdyni rozpoczęły się już warsztaty dotyczące zgłoszonych projektów. A Gdańsk dopiero przygotowuje się do kolejnej edycji.Czy angażujesz się w działania obywatelskie?

tak, w wiele różnych 25%
tak, ale tylko w budżet obywatelski 29%
raczej nie, chyba że sprawa dotyczy mnie bezpośrednio 14%
nie, nie czuję takiej potrzeby 32%
zakończona Łącznie głosów: 203
Sopot rozpoczął już nabór wniosków do nowej edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy miasta do końca kwietnia mogą zgłaszać swoje pomysły na inwestycje lub zadania. Wniosek do Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każda osoba mieszkająca w Sopocie, niezależnie od wieku, nie jest też wymagany meldunek na terenie miasta.

- Aby zgłosić swój pomysł wystarczy podać podstawowe informacje dotyczące jego realizacji, nie jest konieczne zbieranie listy poparcia. Od tego roku wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia zgody na realizację inwestycji w przypadku, gdy wniosek dotyczy inwestycji, która miałaby być zrealizowana na gruncie nienależącym do gminy lub będącym w dzierżawie od miasta - informuje Katarzyna Alesionek z sopockiego magistratu.
Zobacz też: Wyniki poprzedniej edycji BO w Sopocie

Projekt najłatwiej można zgłosić elektronicznie przez platformę www.sopot.pl/bosopot lub e-mailowo na adres budzet2022@sopot.pl.

Dla tradycjonalistów jest też opcja pisemnego składania wniosków. Można to zrobić wrzucając wypełniony formularz do żółtej skrzynki znajdującej się przed wejściem do urzędu miasta.

- Z uwagi na trwającą pandemię uruchomiono również możliwość zgłoszeń telefonicznych. Projekty można zgłaszać w każdą środę kwietnia, w godzinach od 9 do 15, pod numerem telefonu 58 521 36 73 - wskazuje Alesionek. - Projekty dopuszczone do głosowania układane są na listach do głosowania w zależności od terminu zgłoszenia przez wnioskodawcę, nie warto więc czekać ze zgłoszeniem do ostatniej chwili.
Do 7 czerwca Sopot zweryfikuje złożone projekty. Głosowanie, w których mieszkańcy wybiorą najlepsze projekty odbędzie się w terminie 6-20 września.

Plac zabaw "Zielona Przystań" zrealizowany w lutym z BO


Gdynia zakończyła zbieranie projektów...O krok przed Sopotem jest w tym temacie Gdynia. 22 lutego zakończył się tam już etap przyjmowania projektów do Budżetu Obywatelskiego 2021.

- Gdynianie zgłosili rekordową liczbę 382 projektów: otrzymaliśmy 363 dzielnicowych i 19 miejskich projektów. Do początku marca trwała weryfikacja ogólna projektów dzielnicowych. Ten etap pozytywnie przeszły 333 projekty. Autorzy 20 nie uzupełnili braków formalnych - np. listy poparcia czy zgody właścicieli nieruchomości na inwestycję na ich terenie, 10 projektów zostało wycofanych - wylicza Aleksandra Dylejko, rzecznik Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.
Teraz urzędnicy sprawdzać będą projekty pod kątem możliwości realizacji. Ten etap potrwa do połowy maja.

... i wystartowała z warsztatami6 kwietnia w Gdyni rozpoczęły się natomiast warsztaty online, podczas których autorzy projektów, zainteresowani mieszkańcy i urzędnicy dopracowują projekty miejskie. Co ważne, weryfikację ogólną przeszły wszystkie zgłoszone.

- Zaplanowano trzy spotkania, kolejne na 10 i 15 kwietnia. Do udziału może zgłosić się każdy chętny, wystarczy wysłać e-maila na adres bo@gdynia.pl, a my przekażemy szczegóły dotyczące logowania na platformę, na której warsztaty się odbywają - wskazuje Dylejko.
Czytaj też: Zmiany klimatu w budżecie obywatelskim w Gdyni

Głosowanie w gdyńskim BO odbędzie się w terminie 7-21 czerwca. Do 26 maja miasto ogłosi ostateczną listę projektów.

Jednym z projektów zgłoszonych do BO w Gdyni jest stworzenie łatwo dostępnego dla mieszkańców Centrum Edukacji Ekologicznej w formie ogrodu.
Jednym z projektów zgłoszonych do BO w Gdyni jest stworzenie łatwo dostępnego dla mieszkańców Centrum Edukacji Ekologicznej w formie ogrodu. mat.prasowe

Gdańsk dopiero się przygotowujeGdańsk dopiero przygotowuje się do kolejnej, dziewiątej edycji BO. W lutym na sesji przyjęto uchwałę o kilku zmianach zasad.

- Jesteśmy na ostatnim etapie przygotowań. Planujemy jeszcze w kwietniu ogłosić nabór projektów. Już teraz zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski i sprawdzania swoich pomysłów na projekty - mówi Marta Formella z gdańskiego magistratu.
Głosowanie w Gdańsku odbędzie się jesienią. Na razie nie ma konkretnego terminu.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »