• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spalarnia jeszcze nie działa, a już leci dym. Wyjaśniamy dlaczego

Ewelina Oleksy
17 listopada 2023, godz. 07:00  Raport
Opinie (157)

Dlaczego widać dym wydobywający się ze spalarni powstającej w SzadółkachMapka, choć nie jest ona jeszcze uruchomiona? Ma to związek z kolejnym etapem prac, które poprzedzają oddanie inwestycji do użytku. Dym to w rzeczywistości zazwyczaj niegroźna para wodna. Będzie to widać częściej w najbliższym czasie, mogą się też pojawić "efekty dźwiękowe".

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport


Myślisz, że działalność spalarni będzie uciążliwa dla okolicznych mieszkańców?

Dym wydobywający się z Portu Czystej Energii, czyli spalarni odpadów i elektrociepłowni powstającej w Szadółkach, zauważył w środę, 15 listopada, nasz czytelnik.

Dziękujemy za przesłanie filmu do Raportu z Trójmiasta.

Spalarnia jeszcze nie działa, ale dym już leciNie byłoby w tym może niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że spalarnia jeszcze nie działa. Jej budowa powoli finiszuje, a uruchomienie instalacji zaplanowane jest na koniec pierwszego kwartału 2024 r.Skąd więc dym?

- Rozpoczął się kolejny etap budowy spalarni poprzedzający przeprowadzenie rozruchów instalacji. Aktualnie trwa suszenie wymurówki oraz alkaliczne gotowanie kotła. Zaplanowanym procesom może towarzyszyć produkcja pary wodnej widoczna nad budynkiem kotła instalacji.  Mieszkańcy nie muszą się jednak niepokoić. To oznaka, że procesy przebiegają prawidłowo i instalacja wkrótce rozpocznie standardową pracę - tłumaczy Grzegorz Walczukiewicz z Portu Czystej Energii.
08:07 15 LISTOPADA

Dym z jeszcze nieczynnej spalarni w Szadółkach (26 opinii)

Śmierdzieć nie przestało, a odpalają spalarnie. Już mamy jednego portserwisa który truje Brzeźno Nowy Port Stogi i Przeróbke. Ale nikt nie wyciąga z tego wniosków i budują kolejnego emitora który teoretycznie jest bezpieczny a praktyka pokazuje że teraz będą truli Gdańsk Południe i okolice szadółek?
Śmierdzieć nie przestało, a odpalają spalarnie. Już mamy jednego portserwisa który truje Brzeźno Nowy Port Stogi i Przeróbke. Ale nikt nie wyciąga z tego wniosków i budują kolejnego emitora który teoretycznie jest bezpieczny a praktyka pokazuje że teraz będą truli Gdańsk Południe i okolice szadółek? Zobacz więcej


Procesy suszenia wymurówki oraz alkalicznego gotowania kotła przeprowadza się po to, by kocioł był suchy, szczelny, wytrzymały i pozbawiony pęknięć. Po zakończeniu tych czynności przeprowadzona zostanie operacja dmuchania parowego, której celem będzie oczyszczenie rurociągu pomiędzy kotłem a turbiną.

Uruchomienie Portu Czystej Energii zaplanowane jest na koniec pierwszego kwartału 2024 r. Uruchomienie Portu Czystej Energii zaplanowane jest na koniec pierwszego kwartału 2024 r.

Para, dym, świsty i huki- Do powyższych procesów stosuje się gaz LPG oraz lekki olej - nie odpady komunalne, a opisane procedury są oczywistym i koniecznym elementem budowy instalacji. Przeprowadzeniu tych procesów może towarzyszyć pojawienie się pary wodnej lub dymu z komina, a przy przedmuchiwaniu kotła również efekty dźwiękowe w postaci świstów i huków - co w tych okolicznościach jest zjawiskiem naturalnym i bezpiecznym, ponieważ nie oznacza awarii instalacji. Prawidłowe wykonanie opisanych operacji to jeden z etapów niezbędnych do przejścia w fazę rozruchu elektrociepłowni - mówi Walczukiewicz.
  • W spalarni trwa aktualnie suszenie wymurówki.
  • W spalarni trwa aktualnie suszenie wymurówki.
  • W spalarni trwa aktualnie suszenie wymurówki.

Prace przez najbliższe tygodnieProcesy związane z suszeniem wymurówki i alkalicznym gotowaniem kotła prowadzone są przez całą dobę i będą realizowane przez blisko tydzień. 

Gdynianie zapłacą mniej za wywóz śmieci. Obniżka zamiast podwyżki Gdynianie zapłacą mniej za wywóz śmieci. Obniżka zamiast podwyżki

Natomiast dmuchanie parowe zaplanowano na ok. 2 tygodnie, w zależności od stopnia oczyszczenia rurociągu. "Dmuchanie" będzie miało miejsce od 2 do 4 razy dziennie. Czas każdego z przedmuchów wyniesie ok. 2 minuty.

Film z sierpnia tego roku:

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (157)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane