Fakty i opinie

stat

Spektakl rozpoczął budowę Teatru Szekspirowskiego

Niecodzienny spektakl na placu budowy... teatru.


Triumf ognia, ciał i maszyn - to pierwsze wydarzenie, które w sobotę wieczorem zainaugurowało budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Za dwa lata będzie to najnowocześniejszy teatr w Polsce.Wizualizacja przedstawiająca przyszły Teatr Szekspirowski.
Wizualizacja przedstawiająca przyszły Teatr Szekspirowski. mat. prasowe
W końcu, po latach starań, w sobotę wieczorem uroczyście przekazano plac budowy wyłonionemu w połowie lutego generalnemu wykonawcy, firmie Pol-Aqua. Jak na przyszłą placówkę kultury przystało, odbyło się to w spektakularnej artystycznie formie. Widowisko, mimo chłodu, przyszło obejrzeć kilkuset gdańszczan, których jednak, wbrew informacjom o otwartym charakterze imprezy, nie wpuszczono bezpośrednio na plac budowy - musieli oglądać więc wszystko zza ogrodzenia.

Było ono mariażem teatru, sztuki, muzyki, tańca z maszynami budowlanymi. Pierwszy spektakl na placu budowy przyszłego teatru rozpoczął się od występu basisty Wojtka Mazolewskiego. Do jego muzyki, oraz setów DJ Romero, olbrzymie koparki budowlane, wykonały swoisty balet maszyn.

Czy budowa Teatru Szekspirowskiego to dobra inwestycja?

zdecydowanie, wzmocni ofertę kulturalną Gdańska, umocni też jego pozycję w świecie teatru

48%

tak, chociaż nowy teatr radykalnie nie zmieni pozycji Gdańska na teatralnej mapie świata

25%

nie, teatr będzie przez większość czasu świecił pustkami

27%
Następnie na scenie ustawionej wśród błota, pojawił się biały łabędź, czyli tancerka Julia Mach. Potem, na tle ryku spychacza, w jego łyżce, zobaczyliśmy Leona Dziemaszkiewicza, który objawił się jako tańcząca diva. Całością dyrygował Robert Florczak, założyciel sopockiego Sfinksa. Na koniec, gdy łyżki koparek z hukiem uderzały w ziemię, rozbłysł ognień, który pokazał obrys przyszłej siedziby teatru.

- To ważny dzień w dziejach tej inwestycji i wcale jej realizacja nie trwa tak długo, bo teatr szekspirowski w Londynie powstawał 25 lat. Zaczynaliśmy od zera, od zaangażowanych i zwariowanych ludzi. Ale to nie był czas zmarnowany, przez 20 lat działalności Fundacji Theatrum Gedanense, powstał Festiwal Szekspirowski oraz wiele działań edukacyjnych - podkreślał prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

W wyniku budowy, która fizycznie ruszy w poniedziałek, powstanie najnowocześniejsza scena w Polsce, a także pierwszy teatr dramatyczny po II wojnie światowej wybudowany od podstaw (do tej pory głównie adaptowano istniejące już obiekty). Teatr Szekspirowski zaprojektował Włoch - Renato Rizzi.

Obiekt ma odwoływać się do funkcjonującego od początku XVII wieku w Gdańsku teatru elżbietańskiego, z niezadaszoną sceną. Drewniana konstrukcja obudowana będzie ceglaną "szkatułą", nawiązującą do średniowiecznej architektury miasta. Otwierany dach umożliwi pokazywanie spektakli w warunkach elżbietańskich.

GTS ma być sceną głównie impresaryjną, czyli miejscem prezentacji spektakli gościnnych, ale ma również produkować własne przedstawienia. Na scenie będzie można także oglądać spektakle Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Poza tym teatr ma służyć celom edukacyjnym oraz prezentacji innych form sztuki. Oczywiście pierwszym spektaklem, który zostanie tam wystawimy ma, być Hamlet.

Firma Pol-Aqua otrzyma za wybudowanie Teatru Szekspirowskiego nieco ponad 66 mln. Obiekt ma być otwarty we wrześniu 2013 roku. Cała inwestycja, czyli budowa teatru i jego wyposażenie, ma kosztować 81 mln zł, z czego 75 proc., czyli ok. 60 mln zł, wyłoży Unia Europejska, a po 10 mln zł dorzucą Gdańsk i samorząd województwa pomorskiego.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (143)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.