Fakty i opinie

stat

W Gdyni zadbają o spokój fok

O spokój fok, które pojawiają się w Gdyni, zadbają policjanci. To reakcja na nieodpowiedzialne zachowanie niektórych spacerowiczów, którzy nękają zwierzęta, nawet rzucając w nie przedmiotami.Widzisz dzikie zwierzę w mieście. Jak reagujesz?

ostrożnie robię zdjęcie albo nagrywam film, ale nie niepokoję zwierzaka 50%
staram się jak najbliżej podejść, żeby mu się przyjrzeć 3%
uciekam, boję się dzikich zwierząt 4%
dzwonię po straż miejską 5%
przeganiam je 4%
nic nie robię 34%
zakończona Łącznie głosów: 1554
Na problem dręczenia zwierząt, które coraz częściej można było spotkać w pobliżu gdyńskich plaż, zwracali uwagę ekolodzy i przedstawiciele helskiego Fokarium.

Zdarzało się bowiem, że spacerowicze, próbując "rozruszać" wygrzewające się w promieniach słońca zwierzęta, rzucali w nie kawałkami drewna, podchodzili do nich i je płoszyli.

- Policjanci gdyńskiej komendy będą częściej patrolować okolicę krańca Mola Południowego, gdzie ostatnio regularnie pojawiają się młode foki. Wzmożone patrole odbywać się będą także na innych plażach. Funkcjonariusze będą kontrolować, czy mieszkańcy i turyści nie płoszą zwierząt oraz nie zakłócają ich spokoju poprzez spuszczanie ze smyczy psów, które są dla młodych osobników zagrożeniem - podkreśla mł. asp. Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Konsekwencje za niepokojenie zwierzątMundurowi przypominają, że foki szare są gatunkiem chronionym i krzywdzenie ich może zakończyć się konsekwencjami prawnymi.

Eksperci przypominają, że do tych niegroźnie wyglądających ssaków nie powinniśmy się zbliżać również ze względu na własne bezpieczeństwo. Foki to dzikie zwierzęta i przestraszone (albo broniąc młodych), mogą dotkliwie pogryźć.

Kliniki weterynaryjne w Trójmieście- Jeżeli jednak widzimy, że ktoś płoszy zwierzęta, zareagujmy, nie bądźmy obojętni na ich krzywdę. W takiej sytuacji można zadzwonić pod numer alarmowy 112 - podkreśla gdyńska policjantka.

Na początku maja foki można było spotkać niemalże w centrum Gdyni.