Fakty i opinie

Spontaniczne porządki w gdyńskich dzielnicach

Za odtwarzanie chodnika na Obłużu zabrali się w zeszłą sobotę sami mieszkańcy.
Za odtwarzanie chodnika na Obłużu zabrali się w zeszłą sobotę sami mieszkańcy. fot. Jarosław Kłodziński/archiwum prywatne

Porządkowanie najbliższego otoczenia własnymi siłami staje się coraz popularniejsze. W Gdyni w sobotę porządki szykują się w Parku Urszulanek zobacz na mapie Gdyni na Działkach Leśnych oraz na Obłużu. Tego samego dnia mieszkańcy będą sprzątali po raz drugi południowe dzielnice Gdańska.Czy zauważasz modę na wspólne sąsiedzkie sprzątanie?

tak, jest coraz więcej inicjatyw, to dobrze, że nie zamykamy się tylko w czterech ścianach 29%
trochę się ruszyło, ale wciąż przeważają ignorujący temat 33%
nie, to nieudolne próby robione na siłę, od sprzątania jest zarządca terenu 38%
zakończona Łącznie głosów: 353
Wiosna sprzyja takim inicjatywom. Coraz więcej osób zauważa, że czystość jest istotna nie tylko we własnym domu czy mieszkaniu, ale również w najbliższym otoczeniu budynków. I w niektórych dzielnicach "skrzykują" się w ramach spontanicznej akcji, by po wspólnym sprzątaniu, porozmawiać później dodatkowo w sąsiedzkim gronie.

Spontanicznie na Działkach Leśnych

W Gdyni w najbliższą sobotę do pracy zabiorą się mieszkańcy Działek Leśnych oraz Obłuża. Ci pierwsi będą sprzątali Park Urszulanek, przy skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Nowogrodzkiej zobacz na mapie Gdyni nazwany tak od byłych właścicieli - sióstr zakonnych.

Nieogrodzony, zmieniający kilkukrotnie właścicieli, znajduje się w centralnym miejscu dzielnicy i mógłby być jej wizytówką, jednak już dawno przestał być miejscem, gdzie ktokolwiek szuka schronienia lub wypoczynku.

- Chcemy zrobić małe porządki w tym miejscu, które cały czas pozostaje zaśmiecone i zaniedbane. Przy okazji chcemy świętować Dzień Ziemi i się zintegrować po wykonanej pracy. Zaczynamy o godz. 11 i to bez względu na pogodę. Na pewno przydadzą się stroje robocze. Po godzinie zapraszamy na ognisko - zaznacza Wojciech Jankowski, przewodniczący rady dzielnicy Działki Leśne.
W Parku Urszulanek docelowo ma stanąć zabudowa, ale na razie teren ma zostać uporządkowany przez samych mieszkańców.
W Parku Urszulanek docelowo ma stanąć zabudowa, ale na razie teren ma zostać uporządkowany przez samych mieszkańców. fot. Łukasz Unteschuetz/Trojmiasto.pl
Niewykluczone, że kolejne akcje oczyszczające teren już nie będą potrzebne, bowiem miasto prowadzi zaawansowane rozmowy z właścicielami dotyczące nowej zabudowy w tym miejscu. Część działki mogłaby zostać udostępniona mieszkańcom dzielnicy.

Czytaj też: Zieleń w Gdyni. Zadbana tylko w centrum?

By chodziło się wygodniej

Z kolei na Obłużu mieszkańcy będą odtwarzać chodnik zniszczony przez ciężki sprzęt w trakcie budowy okolicznego parkingu łączący ulice Jantarową z Płk. Dąbka zobacz na mapie Gdyni. Pierwsze prace zostały już wykonane tydzień temu.

- Po prostu dobrze jest iść "suchą stopą" do kościoła, szkoły, banku czy na zakupy. W zeszłą sobotę było nas tylko 14 osób, a już widać efekty wspólnej pracy. Tym razem spotykamy się o godz. 10 i pracujemy dalej razem z mieszkańcami. Liczę, że dopisze pogoda, a dzięki temu frekwencja wzrośnie - wyjaśnia Jarosław Kłodziński radny miasta i jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.
Czytaj również: Zaczęło się wiosenne sprzątanie Trójmiasta

O jego nietypowości w lokalnej skali świadczy fakt, że przy okazji odtworzenia chodnika miasto współpracuje razem ze spółdzielniami: Posejdon oraz Robotniczą Spółdzielnią Mieszkaniową

- Obrzeża i płyty chodnikowe są z Zarządu Dróg i Zieleni, żwir z Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Pracują sąsiedzi z dwóch spółdzielni - uzupełnia Kłodziński.
W Gdańsku z inicjatywy urzędników

Przypomnijmy, że w Gdańsku akcja sprzątania została zapoczątkowana przez urzędników. Pierwsza tura odbyła się w zeszłą sobotę, a w tę zostanie dokończona. Obejmuje cztery duże dzielnice: Jasień, Kokoszki, Ujeścisko-Łostowice oraz Chełm. Pracownicy jednostek miejskich razem z mieszkańcami sprzątają i sadzą zieleń. Przy okazji znikają też dzikie wysypiska śmieci.

Na gdańszczan, którzy w sobotę włączą się do akcji, będą czekały "ekologiczne" upominki i poczęstunek przy czterech szkołach oraz w Jarze Wilanowskim.

Miasto przekonuje, że akcja ma walory edukacyjne.

- Przy okazji chcielibyśmy informować gdańszczan o tym, w jaki sposób, z pomocą podległych miastu instytucji, mogą odpowiedzialnie pozbywać się przeróżnych odpadów - opowiada Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej.
Plan sprzątania w Gdańsku

23 kwietnia: przy Szkole Podstawowej nr 85 (Jasień, ul. Stolema 59 zobacz na mapie Gdańska), przy Szkole Podstawowej nr 12 (Ujeścisko, ul. Człuchowska 6 zobacz na mapie Gdańska), przy Szkole Podstawowej SP nr 84 (Kiełpino, ul. Otomińska 72 zobacz na mapie Gdańska), przy ul. Lubowidzkiej 8 zobacz na mapie Gdańska (Szadółki), przy ul. Jabłoniowej 13 zobacz na mapie Gdańska (siłownia) i przy ul. Szczęśliwej 42 zobacz na mapie Gdańska (Kiełpinek).

Harmonogram:
godz.10 - zbiórka uczestników (pobieranie worków, rękawic, mapek) i początek wspólnych nasadzeń kwiatów, krzewów,
godz. 10:30 - początek wspólnego sprzątania w terenie,
godz. 13 - powrót do miejsca zbiórek, poczęstunek, udział w piknikach sąsiedzkich,
godz. 14:30 - zakończenie akcji.

Opinie (88) 1 zablokowana

 • Ustawą podwyższyli opłaty za śmieci, miało to zagwarantować "czyste miasto" (14)

  A w efekcie jest brudno jak było, a ludzie sprzątają w czynie społecznym.

  • 103 16

  • i znowu PiSowski troll (5)

   poczekaj jak 15 zł miesięcznie będziesz musiał dawać na tę TVPiS....

   • 7 15

   • POdobno abonament RTV miał być zlikwidowany (2)

    Przez 8 lat się nie udało hahaha

    • 13 5

    • I co PIS zlikwidował? (1)

     buahahaha

     • 6 5

     • Pis nigdy nie udawal ze nie sa socjalistami

      • 1 1

   • (1)

    A co ma abonament do tego? Kolega dobrze napisał po to każdy z nas płaci więcej za śmieci żeby te pieniądze miasto przeznaczyło na sprzątanie.

    • 9 0

    • Ale nie przeznaczy niestety

     A syf i menelnia przed Dworcen pod drugiej stronie ulicy jak byl tak jest, chleją i defekują i nikt nie potrafi nic z tym zrobic od lat, i jeszcze beda nam wmawiać ze w czynie spoleczym to sami powinnismy posprzątać , przestańcie zadłużać samorządy to nasze podatki bedą trafiać na wlasciwe cele a nie na spłatę kredytów, jakis koszmar nikt juz nie gospodaruje bo latwiej wziąć kredyt a pozniej no nie mamy na to budżetu

     • 6 0

  • Jeśli ty wierzysz, że ustawa ci coś zagwarantuje, a tym bardziej, że spowoduje, że będzie w mieście czysto... (4)

   to musisz być naprawdę naiwnym człowiekiem. Państwo za ciebie niczego nie zrobi.

   • 10 5

   • mentalność musi się zmienić (3)

    Bo generalnie Polacy to flejtuchy, brudasy i zaścianek. Przykre, ale prawdziwe. Kocham Polskę, kocham moje miasto, ale bez zmiany mentalności ludzi nigdy nie będzie dobrze. Duża liczba nawet nie potrafi śmieci segregować, albo im się nie chce. Często widzę worki ze śmieciami zmieszanymi (np. po żywności) wrzucone do kubła na papier albo szkło. I niestety nie jest to sporadyczne. Nie wiem z czego to wynika...z chamstwa? głupoty? lenistwa? niewiedzy? Może jednak to brudasy? Gruz w lesie.... Ogarnijcie się rodacy, bo mentalnie jesteśmy w czarnej d*p....e cywilizowanych krajów. A najbardziej mnie rozśmiesza, jak co niektórzy dumnie się obnoszą z tradycjami, historią, patriotyzmem w ich rozumieniu. "Co nam tu będzie Europa się wtrącała, tu jest Polska". Otóż nie. Bez Europy to my sobie możemy pogwizdać. Bo na razie tu jest niestety mentalny syf i patologia. I to zamiłowanie do rządów tzw. silnej ręki.... jak w Rosji.

    • 16 8

    • Naród wybrany nie przejmuje się takimi bzdetami

     Tak serio to w pełni się zgadzam. Płn dzielnice Gdyni to oddziały terenowe Szadułek i Łężyc.

     • 4 3

    • Kolega widzę przesiakniętny propagandą głównego nurtu wiadomo polak to cham burak alkoholik rasista i złodziej nie to co świetły obywatel UE. Zrozum ze tak samo my jesteśmy potrzebni UE jak ona nam, musisz być naiwny jeśli uważasz ze UE robi coś w ramach solidarności i dobroci serca wszystkie decyzje są determinowane interesami poszczególnych krajów.

     • 7 2

    • Na Zachodzie nie uogólnia się w ten sposób.
     Trza walczyć z niechlujstwem ale inaczej, bez kompleksów.

     • 2 0

  • i zaraz sie posypią mandaty bo to niezgodne z czymś tam się być okaże

   a na końcu przyjdzie skarbówka i zażąda opłacenia podatku ;)

   • 5 1

  • a co konkretnie proponujesz? (1)

   • 0 0

   • Powrot do czasow sprzed ustawy tuska

    • 1 0

 • Brawo ! choc czesc ludzi jest normalna i nie czeka az im Bog z nieba sprzatnie ich papierki i pety. (2)

  Tyle ze jak to w naszym dziwnym kraju bywa takie normalne inicjatywy i ogolnie dobry nastroj oraz usmiech przez wielu jest uznawany za cos dziwnego. Byly juz przypafki ze ludzie cos robili z wlasnej woli i potem sobie organizowali mini spotkanie , piknik integracyjny gdzie znosil kazdy troche zwnosci . Jakiez bylo zdziwienie gdy nagle w taki piekny sloneczny dzien na piknik wkroczyl Urzad Skarbowy i zaczal im liczyc pierogi oraz kazal zaplacic podatek !......To nie zart wiec badzmy czujni bo na takie spotkania gdzie ludzie sie ciesza z zycia moze zza firanki spogladac przez lornetke dawny czlonek Ormo.. ! bo nie moze byc tak ze ludzie sa szczesliwi ot tak bo to nienormalne )...

  • 55 16

  • hehe, ciąg dalszy opowieści dziwnych treści trolla trójmiasto.pl (1)

   Wczoraj historyjka, jak to był na dworcu w Kielcach, dziś o potencjalnym ormowcu, który może być urzędnikiem skarbówki....
   Szacun za bujną wyobraźnię. Tak trzymaj, racz nas dalej twoimi opowieściami.

   • 2 11

   • mylisz sie ?

    nie przypominam sobie aby cos wczoraj pisal a tym bardziej o jakims dworcu w Kielcach . Nie pisze ci tego zlosliwie lecz nie pisalem historyjki o Kielcach i nawet nie wiem o jaki temat chodzi bo nie czytalem nic o zadnym dworcu. Co do tej mojej opowiesci o tzw. Ormowcu i urzedzie skarbowym co pierogi liczyl to jest podobno autentyk skads iz urzad skarbowy uznal ze na spzywanie czyis pierogow w przestzeni publicznej musi byc niby darowizna spisana ) czyli ze jak sasiad przyniosl swoje pierogi a te pierogi dal na stol to ci te pierogi jedli powinni miec umowe ). Opisywali ten przypadek gdzies ze jakis uczynny sasiad podkablowal swoich sasiadow ze robia piknik i spozywaja zywnosc na bogato ). Zawisc i zazdrosc sasiadow nieraz przekracza granice naszego umyslu ! Samo zycie !.

    • 7 1

 • Sprzątać sprzątać

  Niedługo do was przyjedziemy na derby.
  Miasto musi być wysprzątane a trawa pomalowana na zielono.

  • 28 53

 • Może lepiej zapobiegać niż potem sprzątać. (3)

  • 22 6

  • Może lepiej zapobiegać niż potem sprzątać... (1)

   Gdyby ludzie nie śmiecili nie byłoby co sprzątać. Ja zawsze wrzucam śmieci do śmietnika. Wczoraj jak kupiłem loda na patyku, to po zjedzeniu go zamiast wyrzucić potyczek w trawę bo łatwiej, to poszukałem śmietnika.

   • 23 3

   • Brawo

    Ty:) Ja tak samo zrobiłem z papierkiem od gumy do żucia i z zapałką. :)

    • 6 0

  • Też

   Ale żeby zapobiegać musi być czemu. Skoro jest brudno to trzeba posprzątać i potem zapobiegać . Bo po co zapobiegać już śmieciom które są

   • 4 0

 • Chóru nie będzie, będzie balet!

  • 20 1

 • (9)

  Uważam, że Gdynia to najbrudniejsza i najmniej zadbana pod względem wizualnym cześć Trójmiasta.

  • 39 78

  • (1)

   Gdyby wolne miasto Gdańsk było choć w połowie tak zadbane i czyste jak szybka Gdynia to by u was tak nie śmierdziało!

   • 22 24

   • Tak bo w centrum u Was pachnie

    od tego portu to bije niemiłosiernie.

    • 23 13

  • (3)

   Gdańszczaninie, polecam pilnowanie własnego podwórka. Na początek zalecam wizytę na Dolnym Mieście i Oruni.

   • 13 11

   • Właśnie rewitalizują (2)

    A co robią w Gdyni ?

    • 11 7

    • Muzea ;P

     • 14 4

    • Lotniska, kolejki wysokogórskie, olewają stronę estetyczną oraz infrastrukturalną.

     • 5 3

  • oj zazdrościsz (2)

   tej naszej pięknej Gdyni pało zakuta......twoje bolkowo nigdy takie nie będzie.

   • 5 8

   • Pudło! (1)

    Mieszkam na Dąbrowie w Gdyni a pracuję w Śródmieściu i codziennie muszę oglądać brzydotę niektórych miejsc w tym mieście. A jest ich mnóstwo.

    • 6 6

    • To prawda, że peryferia są syfiaste, ale tak jest wszędzie

     Centrum Gdyni całkiem ładne.

     • 2 2

 • Alternatywy 4

  • 37 12

 • z uwagi na wykonanie robót w terminie

  i wolną niedziele

  ogłaszam czas wolny !!!

  • 27 2

 • (7)

  Czyn spoleczny jak za komuny. A nasze podatki na co ida?

  • 41 21

  • na 500+ (1)

   • 14 6

   • Tusk wprowadzil wieksze oplaty za odpafy przed 500+ na co poszly te podatki? Na osmiorniczki i nowe budynki zdiz :)

    • 2 1

  • (2)

   na muzeum emigracji, gdyński hollywood, arkę, lotnisko, kilka spółek transportowych itp. itd.

   • 13 9

   • (1)

    Jako zaciekły krytyk rządzącej obecnie Gdynią kliki, muszę jednak stwierdzić, że akurat muzeum emigracji to nie są wyrzucone pieniądze. Muzea też są potrzebne.

    • 10 6

    • Stołki dla kolesi i nic więcej. Podajcie dane o frekwencji w tym muzeum

     • 8 5

  • na Kościoły

   • 6 9

  • na Rydzyka, biskupow, 500plus, pensje urzednikow.

   • 9 9

 • brawo pani w stringach (2)

  • 3 11

  • Masz omamy wzrokowe. To beżowy pasek w spodniach sprawiający wrażenie fragmentu ciała.

   • 10 0

  • Lopata i biale buty...no ludzie.

   • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.