• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spór o jarmark na skwerze Świętopełka. MTG częściowo ustępuje mieszkańcom

Michał Stąporek
20 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 15:14 (21 lipca 2019)
Najnowszy artykuł na ten temat Przyznano Grand Prix Jarmarku św. Dominika
  • Mieszkańcy Głównego Miasta protestują przeciwko zmianom w parku Świętopełka na czas Jarmarku św. Dominika. W sobotę spotkał się z nimi dyrektor imprezy, Adam Aleksiejuk.
  • Mieszkańcy Głównego Miasta protestują przeciwko zmianom w parku Świętopełka na czas Jarmarku św. Dominika. W sobotę spotkał się z nimi dyrektor imprezy, Adam Aleksiejuk.
  • Mieszkańcy Głównego Miasta protestują przeciwko zmianom w parku Świętopełka na czas Jarmarku św. Dominika. W sobotę spotkał się z nimi dyrektor imprezy, Adam Aleksiejuk.

Częściowo udało się załagodzić spór między mieszkańcami Głównego Miasta a organizatorem Jarmarku o wykorzystanie skweru Świętopełka podczas tej imprezy. Na plac wróci 25 z 30 stojących tu na co dzień ławek. Cześć mieszkańców domaga się jednak, by na skwerze nie stawiać żadnych jarmarkowych stoisk.



W Parku Świętopełka, zlokalizowanym między ul. Szeroką, Groblą II, Świętojańską i Szklary zobacz na mapie Gdańska, podczas rozpoczynającego się 27 lipca 2019 r. Jarmarku św. Dominika, mają stanąć stoiska kulinarne i kulturalne. W ramach działań programowych w niewielkiej altanie (3 m x 3 m) wieczorami w poniedziałki i czwartki odbywać się będą mini-koncerty, a we wtorki czytane będą dzieciom bajki (przedpołudniami) i opowieści na dobranoc (wieczorami). Działalność gastronomiczna prowadzona będzie w parku w godz. 10-21:30.

Jarmark św. Dominika 2019: program, atrakcje, nowości



Mapa atrakcji Jarmarku św. Dominika 2019. Na skwerze Świętopełka zaplanowano małą scenę koncertową, stoiska gastronomiczne, leżaki i pufy. Mapa atrakcji Jarmarku św. Dominika 2019. Na skwerze Świętopełka zaplanowano małą scenę koncertową, stoiska gastronomiczne, leżaki i pufy.

Czy mieszkańcy Głównego Miasta słusznie protestują przeciwko zajmowaniu terenów zielonych przez Jarmark?

W czwartek rano, przed ustawieniem jarmarkowej infrastruktury, w Parku Świętopełka zdemontowano wszystkie 30 ławek. To oburzyło okolicznych mieszkańców, dla których park Świętopełka jest jedynym w okolicy terenem zielonym, gdzie mogą odpocząć i spotkać się z sąsiadami na świeżym powietrzu.

W sobotę przed południem spotkał się z nimi Adam Aleksiejuk, odpowiedzialny za organizację Jarmarku św. Dominika z ramienia Międzynarodowych Targów Gdańskich. Tłumaczył, że ławki zniknęły tylko na moment i znakomita większość z nich wróci do parku lada chwila.

- Zabraliśmy ławki z dwóch powodów. Po pierwsze po to, by ich nie zniszczyć podczas montażu infrastruktury, która będzie wykorzystywana podczas Jarmarku. Po drugie dlatego, że podnośniki, które rozkładają infrastrukturę jarmarkową, nie zmieściłyby się między nimi na wąskich alejkach. Zapewniam państwa, że cześć ławek wróci już wkrótce, a po jarmarku wszystkie 30. Dodatkowo na czas jarmarku na trawnikach rozstawimy pufy i leżaki - tłumaczył mieszkańcom Głównego Miasta Adam Aleksiejuk.
Z oświadczenia wydanego po spotkaniu przez Międzynarodowe Targi Gdańskie (jego pełna treść w ramce poniżej) wynika, że jeszcze przed jarmarkiem, do Parku Świętopełka wróci 25 ze stojących tam na co dzień ławek. 15 ławek wróciło na swoje miejsce jeszcze w piątek wieczorem.

Te wyjaśnienia tylko częściowo usatysfakcjonowały mieszkańców. Część z nich wciąż nie zgadza się, by na skwerze Świętopełka w ogóle pojawiły się obiekty związane z Jarmarkiem.

- Skwer nie miał być zajmowany przez Jarmark. Myśmy z władzami Gdańska uzgadniali, że skwer nie będzie zajmowany na instalacje jarmarkowe. Tymczasem nagle okazuje się, że nie rządzą przedstawiciele wybrani przez mieszkańców, tylko firma Międzynarodowe Targi Gdańskie. To, czy pan dostawi nam kilka ławek czy nie, nie jest najważniejsze. My w ogóle nie chcemy tu jarmarku - mówił jeden z mieszkańców.
Oświadczenie Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora Jarmarku św. Dominika

Park Świętopełka jest dla nas miejscem szczególnym na mapie Jarmarku. Dlatego też Międzynarodowe Targi Gdańskie były jednym z partnerów finansujących jego renowację, dzięki której dziś park jest przyjaznym miejscem do rekreacji.

W tym roku w Parku Świętopełka zaplanowana jest strefa kulinarna i kulturalna. W ramach działań programowych w niewielkiej altanie (3m x 3m) wieczorami w poniedziałki i czwartki odbywać się będą mini-koncerty, a we wtorki czytane będą dzieciom bajki (przedpołudniami) i opowieści na dobranoc (wieczorami). Działalność gastronomiczna prowadzona będzie w parku w godz. 10-21:30.

Przed ustawieniem jarmarkowej infrastruktury w Parku Świętopełka zdemontowane zostały wszystkie ławki. W ten sposób zabezpieczyliśmy je przed ewentualnymi zniszczeniami w trakcie montażu. Jeszcze wczoraj połowa ławek została ponownie przywrócona. Miejsc do wypoczynku i siedzenia będzie jednak więcej, ponieważ na trawnikach ustawimy pufy i leżaki specjalnie wyprodukowane z tą myślą.

Co ważne jednak - nie ingerujemy w zieleń i nie lokalizujemy na niej infrastruktury jarmarkowej (poza altaną). Niezależnie od tego, w wypadku jakichkolwiek ewentualnych szkód w zieleni, przywrócimy jej stan pierwotny.

W czasie jarmarku Park Świętopełka będzie też miejscem nad wyraz bezpiecznym. W pobliżu zlokalizowane jest centrum dowodzenia ochrony, wieże monitoringu wizyjnego i punkt medyczny.

Jeszcze raz podkreślamy, że przy realizacji Jarmarku św. Dominika kontakt z mieszkańcami jest dla nas niezmiernie ważny. Spotykaliśmy się z nimi już dwukrotnie, także z udziałem Rady Dzielnicy (12 i 17 lipca). I z pewnością będziemy starać się wsłuchiwać w głosy mieszkańców jeszcze mocniej i dążyć do zminimalizowania uciążliwości wynikających z organizacji Jarmarku.

Mamy nadzieję, że Park Świętopełka w wersji jarmarkowej uznany zostanie przez mieszkańców za miejsce przyjazne, w którym dobrze i chętnie spędza się czas.


Nie takie były ustalenia z miastem


Oświadczenie nadesłane 21 lipca, po publikacji artykułu

Obecny kształt i forma skweru Świętopełka powstały w wyniku cyklu spotkań z mieszkańcami, jakie UM w Gdańsku zdecydował się przeprowadzić w związku z protestami dotyczącymi planowanej wycinki drzew na skwerze. Włączone zostało stowarzyszenie Inicjatywa Miasto. W wyniku szeregu spotkań z mieszkańcami, prac Rady Dzielnicy Śródmieście minionej kadencji, spotkań przedstawicieli stowarzyszenia Inicjatywa Miasto z władzami Miasta zostały wprowadzone zmiany do dokumentacji modernizacji skweru.

Jego jedyną i wyłączną funkcją jest funkcja rekreacyjno wypoczynkowa dla mieszkańców, grup zorganizowanych i turystów. Zachowanie i nienaruszalność tej funkcji jest istotą sporu.

Przed Jarmarkiem 2018, podczas spotkania w siedzibie MTG zapadły ustalenia pomiędzy Radą Dzielnicy Śródmieście, MTG i UM w Gdańsku reprezentowanym przez Menadżera Śródmieścia, że na terenie skweru nie będzie lokowana żadna infrastruktura dot. obsługi jarmarku (biały namiot firmy sprzątającej, kontener WC po raz ostatni z powodu remontu ul.Św.Ducha), skwer wolny od jakichkolwiek obiektów handlowych i gastronomicznych.

MTG złamał te ustalenia lokując przy fontannie na czas jarmarku 2018 obiekt sprzedający piwo.

W tym roku MTG usiłuje zawłaszczyć skwer całkowicie lokując dziesięć obiektów handlowych. Działania te nie mogą być traktowane inaczej jak lekceważenie społecznej aktywności mieszkańców w procesie modernizacji skweru, zniechęcają do innych form działalności na rzecz Miasta, ośmieszają władze miejskie. Pospieszny powtórny montaż ławek potwierdza zdawanie sobie sprawy z niewłaściwego postępowania i nie jest jakimkolwiek załagodzeniem konfliktu. Wystarczy, aby MTG pamiętało, że mieszkańcy są podmiotem w mieście, chcemy również, aby odwiedzający jarmark 2019 podziwiali i cieszyli się urokliwym miejscem wypoczynku na skwerze przy Szerokiej.

Przedstawienie grupy mieszkańców, która jakoby czegoś nie chciała jest fałszywe i nierzetelne, wymaga sprostowania, obecny kształt i forma skweru wyniknął z troski
mieszkańców o Miasto, a nie samolubnego wygodnictwa czy też ulicznego lub dzielnicowego patriotyzmu.

Maciej Multaniak - mieszkaniec Głównego Miasta, radny dzielnicy Śródmieście poprzedniej kadencji, radny Rady Seniorów, inicjator i uczestnik spotkań, konsultacji i warsztatów z Mieszkańcami, podczas których formowała się wizja skweru jeszcze przed jego modernizacją.

Wydarzenia

Jarmark Św. Dominika 2019 (75 opinii)

(75 opinii)
jarmark

Opinie (335) ponad 20 zablokowanych

  • Urzedasy won z Gdańska!

    • 52 7

  • Pufy i leżaki dla starszych ludzi?? Młodym jest "ciężko" z tego się podnieść, co dopiero starszym osobą.... (1)

    • 81 11

    • osobom, odmiana przez przypadki się kłania

      • 18 0

  • Komunalni rządzą (5)

    na Starówce nie powinno być żadnych mieszkań komunalnych i byłby spokój.
    Komunalne tylko na obrzeżach miasta.

    • 33 84

    • Jesteś zwykłym palantem

      • 12 8

    • Kiedy ty tam byłeś ostatni raz?

      • 15 2

    • (1)

      masz rację, same apartamenty na godziny, dni i miesiące i wtedy to miasto będzie jak wszystkie zachodnie, oprócz imprez nie do życia. Idź na Wyspę Spichrzów i sprawdź kto na stałe mieszka w tych blokach - jakieś 20% i przeklina swój los bo co weekend za ścianami inne kawalerskie, panieńskie, inni turyści i co tydzień inni s*ający/ćpający/szczający na klatce.

      A gdyby było komunalne nie byłoby takich najmów - ale co ja mówię przecież ty wiesz lepiej

      • 31 5

      • Przeczytaj co napisałeś jeszcze raz, pomyśl logicznie i przeredaguj...

        • 3 9

    • Przecież większość mieszkań na starym mieście jest wykupionych, jest niewiele komunalnych

      • 11 1

  • Dziadom wszystko nie pasuje (3)

    Najlepiej ogrodzic centrum i zrobic rezerwat

    • 26 96

    • (1)

      Niech tobie pod oknem zorganizują taka imprezę to ci morda zrzednie

      • 23 3

      • Dlatego nie mam mieszkania w centrum

        Mieszkaj w centrum - marudz ze cos sie dzieje

        • 3 11

    • Jak dziady dostały mieszkanie komunalne to fajnie jak wykupili za 10 procent to fajnie A teraz mordy drą bo jarmark który jest od 759 lat

      • 5 11

  • Park Świętopełka to ważne miejsce na Głównym Mieście. (4)

    Jarmark odbywa się od kilkuset lat. A w nowej formie od lat siedemdziesiątych XX wieku.
    Mieszkańcy jak wam przeszkadza jarmark to wyprowadźcie się. Mieszkania na Głównym i Starym Mieście mają wysoką cenę.....

    • 24 100

    • Odpowiemy ci podobnie jak dwupasmówkę śmierdzącą

      pod oknem będą ci robić.

      • 25 6

    • (2)

      A dlaczego jak nam mieszkającym mającym mieszkanie na własność? mówi się, że mamy się wyprowadzić ? A może zorganizujmy imprezy w innej części Miasta i wtedy te osoby będą mogły się wyprowadzić ?

      • 14 4

      • (1)

        Dostałeś za komuny komunalne i wykupiłeś za 10 procent A teraz wielkie panisko bo jarmark. Hipokryta

        • 5 11

        • gacie spadają z zadrości ?

          Sam byś wykupił jak byś miał możliwość.

          • 5 2

  • Lokalizacja jarmarku do zmiany! (2)

    Nie rozumiem dlaczego jarmarczne stoiska nie sa ustawiane tak aby jak najmnieje przeszkadzac w poruszaniu sie mieszkancom i turystom.Sa przestrzenie po stoczni , w poblizu ECS , tam mysle nie przeszkadzaloby nikomu a ten co chce przyjsc i zobaczyc przyjdzie,Na 3 tyg , utrudnia sie zycie mieszkancom i turystom. Moze pora pomyslec o zmianie lokalizacji??A swoja droga , skoro mozna było postawic 30 łąwek na skwerku to mam pytanie czemu 1 słownie jedna ławka stoi na alejce wzdłuz kanałku na przeciwko muzeum II wojny?

    • 102 12

    • Pewnie dlatego że to jarmark uliczny?

      • 3 7

    • A niech

      Dominikanie zabiorą go do siebie.

      • 6 1

  • na wieś! (5)

    nie wyprowadzą się na wieś jak wszystko w mieście przeszkadza!

    • 20 74

    • (2)

      Życzę niech nawalaja ci pod oknem cała dobę chordy nawalonych turystów to zmienisz oszolomoe zdanie

      • 18 3

      • Oszołomie to wyprowadź się do starogardu Gd. (1)

        • 3 12

        • A ty skąd wiesniaku jesteś. Przyjeżdżasz do centrum aby posmakować innego powietrza niż wiejskie lajno

          • 16 4

    • Wileńszczyzna zawsze z butów wyjdzie

      • 7 4

    • Jak mieszkasz w samym sercu miasta turystycznego to nie marudź że Ci głośno albo że Ci jarmark przeszkadza

      • 3 9

  • Miasto dla turystów! (7)

    Chyba włodarze zapominają kto płaci podatki w tym mieście. Gdańszczanie są wypieranie przez biznes turystyczny.

    • 78 10

    • Dobra dobra ale fakty sa takie ze turysci zostawiaja u nas mase pieniedzy przez co nie tylko miasto ale o lokalny biznes zarabia (5)

      • 5 15

      • komu zostawiają to zostawiają, mieszkaniec guano z tego ma... (3)

        • 13 1

        • (1)

          Dzięki wprowadzeniu Tax free, nawet państwo nie zarabia na podatku VAT ze sprzedaży.

          • 1 3

          • VAT pobiera rząd. Podatki lokalne (od nieruchomości, opłata turystyczna, część podatku dochodowego itp) pozostają w mieście.

            • 2 0

        • mieszkańcy są tu cały rok, jarmark 3 tygodnie

          Sądzisz że te 3 tygodnie to taki zastrzyk finansowy dla miasta że nie ma co się liczyć z miekszańcami? Duzą cześć tych wystwców to firmy spoza Gdańska więc co najwyżej opłata targowa zasila kasę miasta. A turyści opłatę miejscowa to zostawią o ile nocują w przybytkach które rejestrują takie noclegi (hotele, hostele i znikoma część prywatnych noclegów). Znaczna część turystów wybiera noclegi w takich miejscach gdzie nikt nie myśli nawet o opłacie miejscowej.

          • 8 1

      • Jaki lokalny?

        Większość w łapach warszafki.

        • 7 2

    • Każdy turysta...

      zostawia dziennie !!! w ramach opłaty miejscowej 2.22zł. To jest znacznie więcej niż podatek od nieruchomości za każde mieszkanie.

      • 4 10

  • Niestety kolejne dowody na to, że turyści wazniejsi od mieszkańców

    • 59 8

  • brawo mieszkańcy tak trzymać (1)

    • 70 8

    • Macie rację.

      Gonić tych przekupniów. W trakcie jarmarku i po jest pełno, smrodu, brudu, zniszczeń. Na Sobieszewo z nimi.

      • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane