• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spór o nowy budynek z mieszkaniami komunalnymi

Michał Sielski
17 maja 2023, godz. 07:00 
Opinie (137)
TBS Czynszówka ostatni budynek wybudowała w 2007 roku. Po kilkunastu latach chce rozpocząć nową inwestycję, ale nie jest to takie proste. TBS Czynszówka ostatni budynek wybudowała w 2007 roku. Po kilkunastu latach chce rozpocząć nową inwestycję, ale nie jest to takie proste.

W przyszłym roku mają zacząć się prace budowlane nieopodal ul. KwiatkowskiegoMapka. Gdyńskie TBS Czynszówka planuje zbudować blok z 52 mieszkaniami komunalnymi. Prezes Zarządu Spółdzielni Posejdon Jolanta Kalinowska nie wyraziła jednak zgody na prowadzenie jakichkolwiek robót na przylegającym do działki terenie, należącym do spółdzielni.Gdzie mieszkasz?

Budynek powstanie pomiędzy ulicami Kwiatkowskiego a DąbkaMapka. Inwestorem jest samorządowa spółka Towarzystwo Budownictwa Społecznego Czynszówka.

52 rodziny z listy oczekujących na mieszkania komunalne będą mogły wynająć nieruchomości od miasta w 2025 r. Budowa jeszcze się nie zaczęła, za to są już pierwsze problemy.

Spółdzielnia nie użyczy terenuPołączenia komunikacyjnego przez wąskie uliczki przy ich blokach nie wyobrażają sobie okoliczni mieszkańcy. Protestują też władze Spółdzielni Mieszkaniowej Posejdon.

- Wykluczone jest połączenie układu komunikacyjnego projektowanego dla budynku TBS z ul. Jantarową, jak również wykorzystanie np. urządzeń ciepłowniczych znajdujących się na terenie spółdzielni dla celów tego obiektu - podkreśla Jolanta Kalinowska, prezes zarządu SM Posejdon.


Urzędnicy uspokajają, że mają inne plany.

- Obsługa komunikacyjna budynku nie będzie przebiegać po terenach Spółdzielni Mieszkaniowej Posejdon. Prezes zarządu nie uzgodniła przebiegu przyłącza, jak również nie wyraziła zgody na czasowe dysponowanie terenem spółdzielni na prowadzenie jakichkolwiek robót. W tej sytuacji, jako inwestor, zaplanowaliśmy i zaprojektowaliśmy przyłącze ciepłownicze z pominięciem terenów spółdzielni - informuje Roman Witowski, prezes zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Czynszówka".


Mieszkania na wynajem w GdyniBudynek będzie miał halę garażową dla mieszkańców. Za lokale będzie trzeba płacić czynsz, a wcześniej także wziąć udział w finansowaniu budowy. Trzeba też wpłacić kaucję.

Budowa zacznie się w 2024 r., a w 2025 r. wszystko ma być już gotowe. W czerwcu tego roku planowane jest zakończenie prac przygotowawczych.

Potem przyjdzie czas na zabezpieczenie finansowania, które zapewnić ma kredyt oraz grant z Funduszu Dopłat, czyli rządowego programu wsparcia budownictwa dla osób o niskich i przeciętnych dochodach z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Niezbędny będzie też oczywiście wkład finansowy budżetu miasta Gdyni oraz dopłaty z Rządowego Funduszu Wspierania Mieszkalnictwa.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (137)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane