- 1 Szczątki ludzkie przy muzeum w Gdyni (85 opinii)
- 2 Wiesza plakaty wyborcze, choć nie startuje (97 opinii)
- 3 Tych inwestycji chcieli gdynianie (69 opinii)
- 4 Mevo: wysokie kary za łamanie zasad (370 opinii)
- 5 Opłata za wycinkę drzewa niższa o 110 tys. (127 opinii)
- 6 Banknoty z bankomatów będą barwione (129 opinii)
Spór o zabudowę na Morenie. Mieszkańcy nowych osiedli chcą więcej zieleni i dróg
Projekt nowego planu zagospodarowania dla rejonu ul. Piekarniczej i Lema na Morenie budzi obawy mieszkańców, którzy domagają się większego udziału zieleni i poprawy infrastruktury transportowej. Jednocześnie mieszkają na nowych osiedlach, gdzie zieleń została ograniczona do minimum, zaś obowiązujący plan przewiduje po sąsiedzku zabudowę produkcyjno-usługowo-składową.
Aktualizacja godz. 12:25: Projekt planu został przyjęty przez Radę Miasta Gdańska. Za przyjęciem głosowało 19 radnych, przeciw było 8 radnych, głos wstrzymujący oddało 2 radnych, żadnego głosu - mimo obecności na sesji - nie oddało aż 4 radnych.
Teren dawnej piekarni Piecki oraz nieużytków rolnych zajęło osiedle Słoneczna Morena z dwoma ok. 55-metrowymi wieżowcami, wieńczącymi kilkuletnią realizację deweloperską firmy Robyg.
Teraz mieszkańcy tego osiedla oraz innych okolicznych budynków z obawą patrzą na sąsiedni teren
Uwagi mieszkańców do projektu planu zagospodarowania
Do projektu planu po pierwszym i drugim wyłożeniu złożyli szereg uwag w zakresie m.in.:
- przeznaczenia terenów inwestycyjnych pod zieleń,
- obniżenia wysokości zabudowy,
- odsunięcia nowej zabudowy od istniejącej,
- obsługi komunikacyjnej nowych budynków przez ul. Nową Politechniczną,
- wprowadzenia dodatkowych szpalerów drzew,
- uwzględnienia problematyki przemieszczania się dzików oraz kotów wolnobytujących.
Przy pierwszym wyłożeniu uwzględniono część uwag (wprowadzone zmiany opisujemy w dalszej części tekstu). Po drugim wyłożeniu wszystkie uwagi odrzucono (część z nich stanowiła powtórzenie z pierwszego wyłożenia).
Domy na Morenie - wygoda, spokój i miejski charakter
Radni Prawa i Sprawiedliwości popierają mieszkańców
W sprawie projektu planu tuż przed głosowaniem nad jego przyjęciem zaangażowali się radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy w środę na ul. Piekarniczej zwołali krótką konferencję prasową.
- Władze Gdańska chcą w tym miejscu zgodnie z ideą rozwoju miasta do wewnątrz zagęszczać zabudowę. Okolica ta jednak już teraz mierzy się z potężnymi problemami infrastruktury komunikacyjnej, usługowej czy braku placówek oświatowych - mówi Przemysław Majewski, radny PiS. - Jeżeli powstaną tutaj kolejne bloki, ta dzielnica będzie skazana na całkowite zakorkowanie. Miasto powinno przedstawić ofertę komunikacyjną i zabezpieczyć w planie miejscowym miejsca do rekreacji i wypoczynku.
Radni PiS: oczekujemy zawieszenia prac nad planem
- Nie jesteśmy przeciwko budowie mieszkań w mieście, ale cała infrastruktura, usługi publiczne i tereny zieleni muszą być uwzględnione. Ten plan nie powinien być robiony pod pewne grupy deweloperskie, ale być bardziej zrównoważony - dodaje Andrzej Skiba, radny PiS. - Pytanie, czy takie "dociskanie butem" zabudowy w tym miejscu jest dobrym rozwiązaniem? Naszym zdaniem wygeneruje to znacznie więcej problemów, zaś obecna infrastruktura nie wytrzymuje obecnego natężenia ruchu.
Zdaniem radnych PiS optymalnym rozwiązaniem byłoby zawieszenie prac nad projektem planu do czasu wyjaśnienia wszystkich niejasności i kompleksowego podejścia do tematyki rozwiązań transportowych.
Obowiązujący plan dopuszcza usługi i magazyny
Jednak brak przyjęcia nowego planu nie wstrzymuje możliwości zabudowy. Na tym terenie obecnie obowiązuje już plan zagospodarowania z 2000 r., który przeznacza teren Euro Stylu i inne działki prywatne przede wszystkim pod funkcje produkcyjno-usługowo-składowe.
Jest to pokłosie wizji sprzed kilku dekad rozwoju tej części Gdańska jako obszaru przemysłowego. Oprócz piekarni działały tutaj też zakłady produkcji telewizorów (dzisiaj miejsce to zajmuje Galeria Morena) czy zakłady graficzne (obecnie Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. Hilarego Koprowskiego).

Gminne działki pod zieleń, obniżenie zabudowy o 12 m
Współczesna polityka przestrzenna miasta zakłada realizację w tym miejscu zabudowy mieszkaniowo-usługowej i stąd wola zmiany obowiązującego planu zagospodarowania. W 2020 r. do wyłożenia trafił pierwszy projekt planu, który przewidywał w sąsiedztwie osiedla Słoneczna Morena zabudowę na działce Euro Stylu do 40 m wysokości.
Zabudowę mieszkaniowo-usługową dopuszczono także na pozostałych gruntach prywatnych, a działki gminne zdecydowano się przeznaczyć pod zieleń.
Przy drugim wyłożeniu wprowadzono znaczne obniżenie zabudowy z 40 do 28 m wysokości na działce Euro Stylu oraz z 19 do 16 m na działkach przy ul. Piekarniczej oraz zmniejszono intensywności zabudowy.
Większe restrykcje urbanistyczne i powiązanie piesze
Wprowadzono także kilka obostrzeń, m.in. zakaz lokalizacji parkingów naziemnych wzdłuż przejścia pieszego Lema - przystanki tramwajowe czy obowiązek nasadzeń szpalerów drzew.
Pojawiło się też bardzo ważne lokalnie połączenie piesze na gruncie prywatnym prowadzące z osiedla Słoneczna Morena do nowego terenu rekreacyjnego przy ul. Piekarniczej.
Radnych miasta interesują wyłącznie nowe drogi
W środowe popołudnie posiedzenie Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska zdominował jednak temat budowy nowych dróg, całkowicie pomijając kwestię doskonałej obsługi transportem zbiorowym tego obszaru (w pobliżu znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe) czy kwestie kształtowania przestrzeni publicznych, co jest podstawą każdego planu zagospodarowania.
W tym zakresie największe szanse na realizację w najbliższej perspektywie czasowej mają:
- odcinek ul. Nowej Politechnicznej od ul. Piekarniczej pod estakadą ul. Rakoczego do ul. Trzy Lipy,
- budowa ronda na skrzyżowaniu Piekarnicza-Lema,
- przedłużenie ul. Lema do ul. Kartuskiej (procedowany jest właśnie odrębny plan w tym zakresie).
Docelowo przewiduje się także pełną ciągłość drogową na ul. Hausbrandta oraz realizacje tzw. Nowej Myśliwskiej (Południowej), która ominie dzisiejszą wąską, krętą i pozbawioną chodników ul. Myśliwską przy zbiorniku retencyjnym.
Wstępna koncepcja nowego osiedla Euro Styl
Wydaje się, że najbardziej zainteresowanym tematyką kształtu przyszłej zabudowy podczas posiedzenia komisji był... prezes zarządu firmy Euro Styl, który przedstawił wstępną koncepcję osiedla.
Zgodnie z założeniami dewelopera będzie to realizacja w duchu "miasta 15-minutowego", czyli inwestycji, gdzie - wbrew dyskusji radnych miasta - korzystanie z auta będzie ograniczone do minimum ze względu na możliwość dotarcia do placówek oświatowych, usługowych czy miejsc pracy pieszo, rowerem, hulajnogą elektryczną oraz komunikacją miejską.
- Na terenie naszego osiedla powstanie przedszkole, a cały teren pozostanie nieogrodzony z terenem zieleni parkowej [to także obowiązek zapisany w projekcie planu - dop. red.]. Z zabudową odsuwamy się od ul. Lema, a jej charakter będzie bardzo ekstensywny w porównaniu do otoczenia - opisuje Mikołaj Konopka, prezes zarządu Euro Styl.
Najwyższy 28-metrowy ośmiopiętrowy budynek zgodnie z założeniem dewelopera i projektem planu powstanie w narożniku ul. Lema i Piekarniczej. W jego parterze przewidziano lokale handlowo-usługowe. Pozostałe budynki będą niższe, cztero- sześciopiętrowe.
Deweloper przedstawił także alternatywny wariant potencjalnego zagospodarowania terenu - zgodnie z obowiązującym planem z 2000 r. Mógłby to być kompleks salonów samochodowych z pawilonami handlowo-wystawienniczymi oraz parkingami, pozbawiony jakiejkolwiek zieleni i terenów rekreacyjnych.
Decyzja należy do radnych i kalkulacji politycznych
Ostatecznie radni komisji z KO i WdG zarekomendowali przyjęcie projektu planu. Przeciwny był tylko Przemysław Majewski (PiS), a od głosu wstrzymał się Romuald Plewa (PiS).
Projekt planu będzie poddany pod głosowanie w czwartek na sesji Rady Miasta Gdańska. Nieoficjalnie mówi się o obawach radnych koalicji rządzącej przed jego przyjęciem w wymiarze czysto politycznym.
Otwiera on bowiem drogę do możliwości rozpoczęcia prac budowlanych w okresie przedwyborczym, co przez mieszkańców nowych osiedli może być negatywnie odebrane.

Mapa inwestycji
Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-03-03 11:33
Ludzie muszą gdzieś mieszkać (36)
Lepiej tu niż na Starogardzkiej. Cała infrastruktura jest gotowa. Miasto to nie las, trzeba to zaakceptować. Zabudowa powinna być jak najgęstsza.
- 120 208
-
2022-03-03 11:51
(10)
betonowe obozy sypialniane , gdzie masz infrastrukturę ? ta z przepustowością liczona na zupełnie inną liczbe pojazdów i mieszkańców ? poza tym tylko d**il albo nienażarty chciwy i pazerny człowiek moż budować bez skupułów na terenach starych koryt rzek i aktualnych cieków wodnych
- 37 16
-
2022-03-03 11:55
"liczona na zupełnie inną liczbe pojazdów"
Jest tramwaj, autobus, drogi rowerowe. Są alternatywy dla samochodu, o to chodzi.
- 24 28
-
2022-03-03 13:05
(8)
Popatrz lepiej na falowce. Tam to dopiero jest beton. Przypominam że wielkie płyty były w latach 70 a dopiero teraz ktoś stwierdził że drzewa ważniejsze są niż mieszkania.
- 7 27
-
2022-03-03 13:32
Ale wokół falowców zostało przewidziane miejsce na infrastrukturę służącą mieszkańcom (1)
Została zieleń i odstępy między blokami. Nie było maksymalizacji zysku i krajobrazu księżycowego.
- 44 4
-
2022-03-04 10:28
Za komuny ziemia pod osiedla była za darmo.
Można było zostawić duże przestrzenie niezabudowane. Teraz działki są drogie i aby opłacało się budować to trzeba zagęszczać zabudowę.
- 3 0
-
2022-03-03 13:47
(5)
co ty wygadujesz, w latach 50 tych kiedy powstawały osiedla z tzw wielkiej płyty nie budowało się tak gęsto jak dzis. Między blokami były place zabaw i zieleń ( dzika- fakt- ale była). Taki jestes chętny do wycinania każdego drzew a potem olaboga gorąco latem, nie ma gdzie uciec przed słońcem i musisz siedziec w puszce biurowca z klimą na full
- 36 4
-
2022-03-03 14:05
Co z tego, jak wszystkie te place zabaw i zieleń zostały zaorane pod parkingi i w ten sposób dorównały współczesnym standardom?
- 17 9
-
2022-03-03 15:06
(3)
jedna wichura a potem olaboga zniszczenia spowodowane przez drzewa
- 3 14
-
2022-03-03 16:44
A z budynków spadają elementy elewacji, na starym mieście większe, kamienne elementy ozdobne... (2)
To może wyburzmy?
Naprawdę do propagandy deweloperów też trzeba trochę inteligencji, żałosna jednostko.- 6 3
-
2022-03-03 22:46
(1)
Fakt porównywanie zniszczeń przez drzewa do elementów elewacji to skrywa na żart. Skoro zaś narzekasz na deweloperów to niech zaprzestaną budować a ty stawiaj osiedla domków jednorodzinnych.
- 1 2
-
2022-03-04 08:37
Zagraniczne fundusze gdzie wykupują?
- 0 1
-
2022-03-03 11:53
Mieszkać to nie znaczy tylko mieć pokój w ktorym się śpi (4)
Mieszkać to znaczy mieć gdzie pójść z dzieckiem na spacer, wiecej niż 1 huśtawka na 300 trzylatków, trawnik żeby pies się wybiegał, drzewa ktore dają cień w upał i umożliwiają kontakt z naturą. Takie banalne, ale bez tego idzie zwariować, dosłownie. Mieszkać to znaczy mieć w pobliżu przedszkole i szkołę, bo inaczej to nie mieszkasz tylko stoisz non stop w korku.
- 51 6
-
2022-03-03 11:54
(3)
A co Robyg obiecywał? Przecież świadomie ludzie kupili mieszkanie na osiedlu, gdzie każdy skrawek jest przeznaczony pod parking!
- 32 3
-
2022-03-03 12:01
Robyg obiecywał 30% to tereny zielone hehe (1)
- 30 3
-
2022-03-03 12:05
No i pewnie jest 30 proc. 20 proc. poszło na ogródki na parterach, a reszta na trawniki między miejscami parkingowymi. hahahahaha
- 36 2
-
2022-03-04 09:26
słoneczna morena miało być 8 budynków - tak oobiecywali ludziom kupującym mieszkania w pierwszej inwestycji
- 0 0
-
2022-03-03 12:04
Ludzie to nie kury z chowu klatkowego (5)
Na małej przestrzeni, bez zieleni, zadziobią się. Zresztą nawet kurom dąży się do polepszenia warunków, a ty ludziom dzieciom chcesz zagęszczać? Powiem tak: przedstawicielu dewelopera, p.... się
- 21 6
-
2022-03-03 13:01
(3)
Widziały gały co kupo_ wały!
- 16 6
-
2022-03-03 13:07
(1)
To co deweloper obiecuje, a to co potem wychodzi...
Zmiana okolicy tez nie zawsze zależna od mieszkańca...
Postanowią kiedys na dzialce obok ciebie zbudowac filie rafinerii, a za tobą kopalnie odkrywkową a bokiem puszcza autostradę to inaczej zaśpiewasz- 15 4
-
2022-03-03 14:17
W NP pod oknami falowca ,środkiem osiedla mieszkaniowego puszczono ciężki transport portowy a rada dzielnicy śpi.Ludzie mieszkają w wiecznym hałasie i zanieczyszczonym spalinami powietrzu.UM Gdańsk doskonale wie o problemie od kilkunastu lat i nic z tym nie robi.Brakuje obwodnicy dzielnicy NP.
- 7 3
-
2022-03-03 14:22
nie do końca
od momentu, w którym pierwsi mieszkańcy kupili mieszkania na tym osiedlu, sprawdziwszy przedtem plany zagospodarowania, miasto je znacząco (!) zmieniło, wydając między innymi pozwolenie na budowę tych strasznych 55-cio metrowych wież. Udziały naczelnego włodarza miasta w firmie deweloperskiej nie były bynajmniej bez znaczenia...
- 13 3
-
2022-03-04 10:33
Byłeś kiedyś w jakimś prawdziwym mieście?
Takim dużym i nowoczesnym albo starym, przedwojennym. Zobaczyłbyś co to jest ciasna zabudowa, a ludzie tam żyją normalnie.
- 0 0
-
2022-03-03 12:04
(6)
Zwariowałeś?Miasto to nie tylko mieszkania, ale miejsce do życia. Musi być przestrzeń na tereny zielone, rekreacyjne, a nie tylko beton i beton. Namierne dogęszczanie to głupota.
- 22 6
-
2022-03-03 13:06
(3)
Wolisz by miasto rozlewało się? Potem ponownie będą krzyczeć że nie mają jak dojeżdżać?
- 5 5
-
2022-03-03 13:14
(2)
nie no najlepiej nastawiać betonowych klocków obok siebie, a tereny zielone to na koniec miasta, bo "tam nie ma jak dojechać"?
- 6 4
-
2022-03-03 15:04
(1)
Najlepiej budować za Obwodnicą a potem martwić się o transport i drogi dojazdowe?
- 5 1
-
2022-03-03 18:54
Najlepiej budować z głową!
- 2 1
-
2022-03-03 13:23
(1)
Były tereny zielone, ale przyszedł deweloper i znalazł jeleni, którzy zapłacili za mieszkania jak w kurniku. Ci ludzie doskonale wiedzieli co kupują i gdzie. Niech teraz siedzą w tym betonie. Dlaczego miasto (czyli my wszyscy) mamy płacić za błędy wąskiej grupy kredyciarzy? Było trzeba kupić mieszkanie na rynku wtórnym na Zaspie albo Zabiance.
- 8 4
-
2022-03-04 10:40
Tak, tak bo falowiec to kameralne mieszkanka na cichym i spokojnym osiedlu.
Przedwojenne kamienice to też oazy na środku pustyni.
- 1 0
-
2022-03-03 12:10
Infrastruktura nie jest na nic gotowa... (2)
...podstawa to połączenie Lema z Kartuska i spięcie ulicy Hausbrandta żeby było połączenie z Myśliwska. Myśliwska z płyt JOMB to twoim zdaniem gotowa infrastruktura?
- 11 9
-
2022-03-03 13:24
(1)
Jak kupowałeś mieszkanie to nie widziałeś tej drogi z płyt? Czy może zaufałeś deweloperowi? Nieprzypadkowo mieszkanie było tańsze niż tam, gdzie są normalne drogi.
- 8 7
-
2022-03-03 13:49
tam jest normalna droga- przez piekarniczą
- 3 4
-
2022-03-03 14:39
(1)
Ty tak serio????
- 1 4
-
2022-03-03 18:56
Tzn. jak?
- 1 0
-
2022-03-03 18:26
Ile
teraz miasto płaci za takie wpisy? Pytam bo, nie wiem
- 0 3
-
2022-03-03 21:40
Owszem ludzie muszą gdzieś mieszkać, ale to nie oznacza żeby zagęszczać zabudowę. Ludzie potrzebują przestrzeni.
- 1 2
-
2022-03-03 21:39
(3)
Pytam na serio dlaczego radni martwia sie tylko o samochody i przepustowosc. Zapomnieli ze w miescie misszkaja, zyja ludzie i zwierzeta. Ludzie nie samochody. Prosze zadbac o ludzkie potrzeby. Do urn wyborczych ida ludzie, nie samochody.
- 31 9
-
2022-03-04 07:44
ale do urny ja własnie jade autem
- 1 3
-
2022-03-04 09:48
(1)
Bo samochodów używają ludzie. Serio takie rzeczy trzeba tłumaczyć?
- 3 3
-
2022-03-04 20:26
Niestety niektórzy oporni nie rozumieją tak elementarnych podstaw
Całe łańcuchy dostaw opierają się na samochodach. Bez aut nie ma miasta. Drogi są elementem krystalizującym wszystkie założenia urbanistyczne.
- 0 0
-
2022-03-03 11:52
Urbanistyka łanowa prawie w centrum (5)
I pomyśleć, że miasto mogło dowolnie ukształtować ten teren a skończyło się na chamskiej urbanistyce łanowej z gigantycznymi parkingami terenowymi. Gdańsk na spółkę z Warszawą mają najgorsze planowanie przestrzenne w Polsce. Poznań, Wrocław czy Gdynia są jak z innego kraju. Z architekturą zresztą podobnie.
- 68 25
-
2022-03-03 19:04
Gdynia dzielnie goni Gdańsk l. Wiczlino jeszcze pokaże wszytkim
- 5 3
-
2022-03-03 20:37
Byleby PISu nie dopuścić. A tak, niech kradną. (1)
- 4 4
-
2022-03-04 09:28
marne prowo
- 1 0
-
2022-03-03 21:27
Beton ,beton wszędzie... (1)
Zysk ,zysk ,zysk dla deweloperów. Gdzie zieleń, miejsce wypoczynku ,cień w gorące lato nieeeee...Polak ma zapie...od rana a wieczorem obejrzeć TVPiS lub TVN i uwalony pójść spać a następnego dnia to samo. Gdzie my się plasujemy z takim planowaniem przestrzeni publicznej ? Nawet za komuny było miejsce gdzie można było pograć w piłkę koło bloku ,sadziliśmy drzewka ,górka do zjeżdżania w zimę a dzisiaj ? Dziwimy się ,że ludzie warczą na siebie na każdym kroku.
- 7 2
-
2022-03-04 10:44
Za komuny ziemia pod osiedla była za darmo.
Dziś kup działkę, zrób park i udostępnij ludziom.
- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.