Fakty i opinie

Sport dla mieszkańców, nie dla elity

W ubiegłym roku miasto udzieliło pożyczki bankrutującym klubom sportowym SKS Polonia i GKS Wybrzeże na łączną kwotę 330 tys. zł. Obie pożyczki mają być spłacone do końca 2006 roku. Samorządowcy są zdania, że miasto ma obowiązek dbać o bazę sportową. Dla części z nich sytuacja klubów pokazuje, że w Gdańsku trzeba inwestować w istniejące obiekty sportowe, a nie porywać się na utopijną halę widowiskowo-sportową.

Umowy z dwoma klubami sportowymi miasto zawarło 16 maja 2001 roku. Środki na ten cel przeznaczono zgodnie ze znowelizowanym budżetem miasta. Za zgodą rady miasta GKS Wybrzeże otrzymał 150 tys. zł na modernizację i remont oświetlenia stadionu, a SKS Polonia 180 tys zł na dokończenie modernizacji stadionu. Pożyczki były udzielone na konkretny cel, a w razie wydatkowania ich na inne cele ulegają natychmiastowemu zwrotowi wraz z odsetkami karnymi. Zabezpieczeniem są weksle in blanco.

- Nie znam tych umów, ale poparłem udzielenie pomocy klubom. Na jakim etapie są prace, nie mam pojęcia. Jako radni daliśmy kredyt zaufania zasłużonym klubom sportowym i mam nadzieję, że pieniądze zostaną dobrze spożytkowane - mówi Marek Bumblis, radny PO, szef komisji ds. sportu, rekreacji i młodzieży.

Radny Bumblis przyznaje, że jest to pomoc dobroduszna i preferencyjna, ale taka jest właśnie linia miasta zmierzająca do udostępnienia gdańszczanom sportu amatorskiego za symboliczną złotówkę. I dodaje, że fakt upadku klubów jest raczej sprawą ambicji władz klubów, które być może źle założyły biznesplan.

Radny SLD Eugeniusz Węgrzyn nie ma obiekcji, że miasto musi pomagać klubom w popularyzacji sportu, trzeba tylko sprawdzać, czy pieniądze są wydatkowane zgodnie z aplikacją. Ambicją obecnego zarządu jest jednak budowa hali widowiskowo-sportowej na granicy Gdańska i Sopotu. Mimo dotacji z Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu w wysokości 50 mln zł oraz podziału kosztami z Sopotem, Gdańsk będzie musiał zainwestować w obiekt grubo ponad 100 mln zł. Radni sceptycznie nastawieni do hali mówili nawet o sumie 200 mln, jeśli doliczyć koszty infrastruktury. Czy jeśli władze zaczną łożyć w tę inwestycję, nie zabraknie przypadkiem pieniędzy na baseny, sale gimnastyczne i boiska w poszczególnych dzielnicach Gdańska?

- Dotychczas wybudowaliśmy sporo sal sportowych, rozpoczęliśmy budowę basenu na Chełmie. A hala widowiskowa jest przedsięwzięciem z innej półki. To dźwignia gospodarki naszego regionu i ma charakter ponadgminny - twierdzi Bumblis.

- Hala to bzdurna koncepcja pomnika, który chcą sobie postawić obecni włodarze. Stąd paranoiczne pomysły na wymianę działek między graniczącymi miastami - ripostuje Węgrzyn. - Jeśli teraz przystąpimy do realizacji obiektu, to nie będzie więcej pieniędzy ani na pożyczki dla istniejących klubów, ani na podstawowe nakłady dla sportu masowego. A nam zależy na udostępnieniu obiektów sportowych każdemu mieszkańcowi, a nie tylko elicie.

Opinie (14)

 • Deja Vu (tak to sie pisze?)

  znow to samo. niby o pozyczce dla GKSu i Poloni ale na koncu dowiadujemy sie ze PO chce budowac hale dla elit a SLD dla ludu. bez komentarza....

  • 0 0

 • podobno 500 mln

  węgrzyn ty komunistyczna k...o sam jesteś bzdurną kondepcją razem z tym pseudokandydatem na prezydenta Gdańska

  • 0 0

 • "Zawiadomienie
  Wydział Urbanistyki i Architektury
  Urzędu Miasta Sopotu

  Na podstawie art. 32 ust. l pkt.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. nr 62 poz. 627 z późniejszymi zmianami.) oraz art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw /Dz. U. Nr 100 poz. 1085/.

  Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Sopotu zawiadamia, że dane o wnioskach:

  Pełnomocnika Prezydenta ds. Inwestycji w Referacie Inwestycji Urzędu Miasta Sopotu z dnia 14.08.2002 r. w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla realizacji Wielofunkcyjnej Hali Sportowo Widowiskowej na granicy Gdańska i Sopotu.
  1) Hala Sportowo - Widowiskowa - I etap
  2) Parking wielopoziomowy - II etap
  zostały umieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych znajdującym się w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska UM Sopotu.

  Jednocześnie Wydział informuje o możliwości składania w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Sopotu (pok. 16), w terminie 21 dni od daty podania do publicznej wiadomości, wniosków i uwag w sprawie przedmiotowej inwestycji, co do której toczy się postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę.

  Zgłoszenie wniosków i zastrzeżeń w sprawie planowanej inwestycji nie jest równoznaczne ze zgłoszeniem wniosku o dopuszczenie organizacji społecznej do udziału w postępowaniu administracyjnym na prawach strony w rozumieniu art. 31 Kodeksu postępowania administracyjnego."
  ==========================================================
  najwyraźniej Sopot nie zrezygnował.
  jestem ciekawy ile juz kasy wydano na tą "utopię"??

  www.forumsopotu.limes.com.pl

  • 0 0

 • Panie Eugeniuszu,Pan się nie przejmuje komentarzem jakiegoś barana.Apropo ten pseudokandydat na prezydenta,jak można tak Pawełka nazywać,wstyd.

  • 0 0

 • O rany, to jak się dostanę na jakiś obiekt sportowy to będę już elita?

  • 0 0

 • mamo

  nieuwaznie czytalas. Bedziesz mieszkancem a nie elita:)

  • 0 0

 • mieszkańcem czy elitą to teraz jest mało istotne
  istotne jest to że jest WYBORCĄ

  • 0 0

 • ari

  to mam szansę awansować z mieszkańca na elitę? :)

  • 0 0

 • Kurde za malo kaski na gks!

  Taki fajny stadion juz raz zostal okrojony i to wlasnie z miejsc dostepnych dla amatorow.
  Pytam sie gdzie sa te boiska do reki,siadkowki, tenisa ziemnego, koszakowki oraz nogi, ze o LA tylko napomkne.

  • 0 0

 • mamo

  jesli zostanie wybudowana hala to kto wie... kto wie... Tylko opowiedz nam jak to jest byc elita:)

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.