Fakty i opinie

stat

Sprawiają, że Trójmiasto jest lepsze. Piąta edycja plebiscytu "Skrzydła Trójmiasta"

Najnowszy artukuł na ten temat

Skrzydła Trójmiasta rozdane. Oni nas uskrzydlają

W tym roku czytelnicy Trojmiasto.pl już po raz piąty przyznają nagrodę "Skrzydła Trójmiasta" za pozytywne zmiany w przestrzeni Gdyni, Gdańska i Sopotu.
W tym roku czytelnicy Trojmiasto.pl już po raz piąty przyznają nagrodę "Skrzydła Trójmiasta" za pozytywne zmiany w przestrzeni Gdyni, Gdańska i Sopotu. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Trójmiasto żyje szybko, tętni nieustannie, pulsuje całą dobę. Zmienia się tak intensywnie, że często umyka nam to, co najważniejsze. "Skrzydła Trójmiasta" to nagroda mieszkańców Trójmiasta dla tych zmian w Gdyni, Gdańsku i Sopocie, które ich zdaniem są najważniejsze.Już po raz piąty mieszkańcy Trójmiasta mogą we własnym plebiscycie oddać głos na te zjawiska, pomysły, wydarzenia i przedsięwzięcia, które najbardziej zmieniły ich otoczenie i które sprawiły, że w Trójmieście żyje się ciekawiej, wygodniej, pełniej - po prostu lepiej.

Życie w Trójmieście ma wiele oblicz, barw i smaków. By je opisać, trzeba wielu słów. By je nagrodzić - wielu kategorii. Po wielu redakcyjnych dyskusjach uznaliśmy, że w tym plebiscycie zaproponujemy czytelnikom sześć kategorii, w których będą mogli oddawać głosy.

Oto one.

Kategoria pierwsza: Odskocznia Trójmiasta

W tej kategorii o nagrodę będą ubiegać się miejsca, w których dzięki aktywności fizycznej można oczyścić swoją psychikę, zarazem zmęczyć się i odpocząć od codzienności. Miejsca, w których można różnorodnie spędzić czas, które są odskocznią od życia codziennego. W całym Trójmieście jest ich sporo, na pewno każdy z nas ma swoje ulubione. My musieliśmy jednak wyłonić sześć obiektów, które łączy to, że są powszechnie znane oraz powstały stosunkowo niedawno (z jednym wyjątkiem).

***

Kategoria druga: Nowe Oblicze Trójmiasta

W tej kategorii chcemy wyróżnić miejsca, które przeszły na tyle udaną metamorfozę, że zyskały nowe życie. Z obiektów zapomnianych, zaniedbanych lub nieatrakcyjnych zmieniły się w takie, które chce się odwiedzać, które chce się podziwiać, którymi chce się chwalić. Choć do przestrzeni publicznej w Trójmieście cały czas można mieć sporo zastrzeżeń, to te wyłowione przez nas perełki wskazują drogę, którą powinniśmy pójść, by nasze miasta były ładniejsze i atrakcyjniejsze.

***

Kategoria trzecia: Bryła Trójmiasta

Tutaj możecie wskazać nowo wybudowany obiekt, który wzbudził w was najwięcej pozytywnych emocji. Bo architektura, którą oceniamy w tej kategorii, ma budzić emocje i budzi, a mieszkańcy Trójmiasta wielokrotnie udowodnili, że nie są na nią obojętni. W zaproponowanym zestawieniu umieściliśmy nowo powstałe i powszechnie rozpoznawalne obiekty użyteczności publicznej, które odcisnęły swoje piętno na architekturze Trójmiasta.

***

Kategoria czwarta: Trójmiasto Bliżej Natury

Na pozór mało które polskie miasto ma taki dostęp do środowiska naturalnego jak my: z jednej strony morze i plaża, z drugiej lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a środkiem płynie kilkanaście rzek i strumieni, w których kąpać się co prawda nie można, ale spacerować wzdłuż nich już tak. Mimo to cały czas potrzebujemy dodatkowych zachęt do zejścia z kanapy i aktywnego korzystania z bliskości natury. W tej kategorii znajdują się właśnie takie inicjatywy, dzięki którym choć po części się to udało.

***

Kategoria piąta: Kulturalne Ożywienie Trójmiasta

Teatry dramatyczne, muzyczne, operowe i dla dzieci, kilka orkiestr symfonicznych, przyciągające gości spoza Trójmiasta festiwale, stare i nowe muzea. Skoro mamy całe to kulturalne bogactwo na wyciągnięcie ręki, to co jeszcze chcecie ożywiać? - można by zapytać. A jednak. Widz i słuchacz nie jest dany raz na zawsze, o widza i słuchacza trzeba cały czas walczyć, tym bardziej, że inne miasta i ośrodki kulturalne nie próżnują i cały czas kuszą czymś innym. Dlatego w tym zestawieniu zebraliśmy te miejsca, pomysły i akcje, które naszym zdaniem najskuteczniej walczyły o uwagę spragnionych kultury mieszkańców - nie tylko Trójmiasta.

***

Kategoria szósta: Młody Talent Trójmiasta

Gdańsk, Gdynia i Sopot są dumne ze swojej historii, ale też nie zamierzają żyć wyłącznie nią. My też nie zamierzamy i uważamy, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w młode talenty, których na szczęście w Trójmieście nie brakuje. Są obok, często na wyciągnięcie ręki, ale wielu z nich czeka na odkrycie i oszlifowanie. Kierują nimi pasje, miłość do tego, co robią i bezczelna chęć podbicia świata. A niech go podbijają! Wyróżnienie w tej kategorii może być dla nich jednym z kroków na tej drodze.

***


Listę nominowanych w poszczególnych kategoriach ogłosimy 15 września. Wtedy też na stronie SkrzydlaTrojmiasta.pl ruszy głosowanie. Potrwa ono trzy tygodnie i zakończy się 5 października.

Uroczysta V Gala Nagród Niezależnych, podczas której wręczymy nagrody przyznane przez czytelników Trojmiasto.pl, odbędzie się 6 października w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Piąta edycja plebiscytu mieszkańców "Skrzydła Trójmiasta"

W tym roku plebiscyt mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu "Skrzydła Trójmiasta" odbywa się po raz piąty. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku, od tego czasu kolejne organizowane są co dwa lata. Do tej pory czytelnicy portalu Trojmiasto.pl nagrodzili ponad 25 laureatów w zmieniających się kategoriach. W ostatnim głosowaniu, które odbyło się jesienią 2014 roku, oddano łącznie ponad 100 tys. głosów, co sprawia, że "Skrzydła Trójmiasta" są najbardziej masowym plebiscytem w Trójmieście.

Poznaj laureatów nagród w 2014 roku
Poznaj laureatów nagród w 2012 roku
Poznaj laureatów nagród w 2010 roku
Poznaj laureatów nagród w 2008 roku

Nagrody wręczane są podczas uroczystych gali, które do tej pory odbywały się Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, hotelu Sheraton w Sopocie, Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz Teatrze Muzycznym w Gdyni.


Uroczysta gala w Teatrze Muzycznym w Gdyni zwieńczyła czwartą edycję plebiscytu Skrzydła Trójmiasta w 2014 r.

Opinie (38) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.