• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sprawiają, że Trójmiasto jest lepsze. Piąta edycja plebiscytu "Skrzydła Trójmiasta"

Redakcja
6 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Skrzydła Trójmiasta rozdane. Oni nas uskrzydlają
W tym roku czytelnicy Trojmiasto.pl już po raz piąty przyznają nagrodę "Skrzydła Trójmiasta" za pozytywne zmiany w przestrzeni Gdyni, Gdańska i Sopotu. W tym roku czytelnicy Trojmiasto.pl już po raz piąty przyznają nagrodę "Skrzydła Trójmiasta" za pozytywne zmiany w przestrzeni Gdyni, Gdańska i Sopotu.

Trójmiasto żyje szybko, tętni nieustannie, pulsuje całą dobę. Zmienia się tak intensywnie, że często umyka nam to, co najważniejsze. "Skrzydła Trójmiasta" to nagroda mieszkańców Trójmiasta dla tych zmian w Gdyni, Gdańsku i Sopocie, które ich zdaniem są najważniejsze.Już po raz piąty mieszkańcy Trójmiasta mogą we własnym plebiscycie oddać głos na te zjawiska, pomysły, wydarzenia i przedsięwzięcia, które najbardziej zmieniły ich otoczenie i które sprawiły, że w Trójmieście żyje się ciekawiej, wygodniej, pełniej - po prostu lepiej.

Życie w Trójmieście ma wiele oblicz, barw i smaków. By je opisać, trzeba wielu słów. By je nagrodzić - wielu kategorii. Po wielu redakcyjnych dyskusjach uznaliśmy, że w tym plebiscycie zaproponujemy czytelnikom sześć kategorii, w których będą mogli oddawać głosy.

Oto one.

Kategoria pierwsza: Odskocznia Trójmiasta

W tej kategorii o nagrodę będą ubiegać się miejsca, w których dzięki aktywności fizycznej można oczyścić swoją psychikę, zarazem zmęczyć się i odpocząć od codzienności. Miejsca, w których można różnorodnie spędzić czas, które są odskocznią od życia codziennego. W całym Trójmieście jest ich sporo, na pewno każdy z nas ma swoje ulubione. My musieliśmy jednak wyłonić sześć obiektów, które łączy to, że są powszechnie znane oraz powstały stosunkowo niedawno (z jednym wyjątkiem).

***

Kategoria druga: Nowe Oblicze Trójmiasta

W tej kategorii chcemy wyróżnić miejsca, które przeszły na tyle udaną metamorfozę, że zyskały nowe życie. Z obiektów zapomnianych, zaniedbanych lub nieatrakcyjnych zmieniły się w takie, które chce się odwiedzać, które chce się podziwiać, którymi chce się chwalić. Choć do przestrzeni publicznej w Trójmieście cały czas można mieć sporo zastrzeżeń, to te wyłowione przez nas perełki wskazują drogę, którą powinniśmy pójść, by nasze miasta były ładniejsze i atrakcyjniejsze.

***

Kategoria trzecia: Bryła Trójmiasta

Tutaj możecie wskazać nowo wybudowany obiekt, który wzbudził w was najwięcej pozytywnych emocji. Bo architektura, którą oceniamy w tej kategorii, ma budzić emocje i budzi, a mieszkańcy Trójmiasta wielokrotnie udowodnili, że nie są na nią obojętni. W zaproponowanym zestawieniu umieściliśmy nowo powstałe i powszechnie rozpoznawalne obiekty użyteczności publicznej, które odcisnęły swoje piętno na architekturze Trójmiasta.

***

Kategoria czwarta: Trójmiasto Bliżej Natury

Na pozór mało które polskie miasto ma taki dostęp do środowiska naturalnego jak my: z jednej strony morze i plaża, z drugiej lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a środkiem płynie kilkanaście rzek i strumieni, w których kąpać się co prawda nie można, ale spacerować wzdłuż nich już tak. Mimo to cały czas potrzebujemy dodatkowych zachęt do zejścia z kanapy i aktywnego korzystania z bliskości natury. W tej kategorii znajdują się właśnie takie inicjatywy, dzięki którym choć po części się to udało.

***

Kategoria piąta: Kulturalne Ożywienie Trójmiasta

Teatry dramatyczne, muzyczne, operowe i dla dzieci, kilka orkiestr symfonicznych, przyciągające gości spoza Trójmiasta festiwale, stare i nowe muzea. Skoro mamy całe to kulturalne bogactwo na wyciągnięcie ręki, to co jeszcze chcecie ożywiać? - można by zapytać. A jednak. Widz i słuchacz nie jest dany raz na zawsze, o widza i słuchacza trzeba cały czas walczyć, tym bardziej, że inne miasta i ośrodki kulturalne nie próżnują i cały czas kuszą czymś innym. Dlatego w tym zestawieniu zebraliśmy te miejsca, pomysły i akcje, które naszym zdaniem najskuteczniej walczyły o uwagę spragnionych kultury mieszkańców - nie tylko Trójmiasta.

***

Kategoria szósta: Młody Talent Trójmiasta

Gdańsk, Gdynia i Sopot są dumne ze swojej historii, ale też nie zamierzają żyć wyłącznie nią. My też nie zamierzamy i uważamy, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w młode talenty, których na szczęście w Trójmieście nie brakuje. Są obok, często na wyciągnięcie ręki, ale wielu z nich czeka na odkrycie i oszlifowanie. Kierują nimi pasje, miłość do tego, co robią i bezczelna chęć podbicia świata. A niech go podbijają! Wyróżnienie w tej kategorii może być dla nich jednym z kroków na tej drodze.

***


Listę nominowanych w poszczególnych kategoriach ogłosimy 15 września. Wtedy też na stronie SkrzydlaTrojmiasta.pl ruszy głosowanie. Potrwa ono trzy tygodnie i zakończy się 5 października.

Uroczysta V Gala Nagród Niezależnych, podczas której wręczymy nagrody przyznane przez czytelników Trojmiasto.pl, odbędzie się 6 października w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Piąta edycja plebiscytu mieszkańców "Skrzydła Trójmiasta"

W tym roku plebiscyt mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu "Skrzydła Trójmiasta" odbywa się po raz piąty. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku, od tego czasu kolejne organizowane są co dwa lata. Do tej pory czytelnicy portalu Trojmiasto.pl nagrodzili ponad 25 laureatów w zmieniających się kategoriach. W ostatnim głosowaniu, które odbyło się jesienią 2014 roku, oddano łącznie ponad 100 tys. głosów, co sprawia, że "Skrzydła Trójmiasta" są najbardziej masowym plebiscytem w Trójmieście.

Poznaj laureatów nagród w 2014 roku
Poznaj laureatów nagród w 2012 roku
Poznaj laureatów nagród w 2010 roku
Poznaj laureatów nagród w 2008 roku

Nagrody wręczane są podczas uroczystych gali, które do tej pory odbywały się Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, hotelu Sheraton w Sopocie, Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz Teatrze Muzycznym w Gdyni.


Uroczysta gala w Teatrze Muzycznym w Gdyni zwieńczyła czwartą edycję plebiscytu Skrzydła Trójmiasta w 2014 r.

Redakcja

Wydarzenia

Skrzydła Trójmiasta - V Gala Nagród Niezależnych (1 opinia)

(1 opinia)
gala

Opinie (38) 6 zablokowanych

 • (2)

  Dobra idea,szkoda tylko że Trójmiasto tak odwróciło się od morza.W odskoczni Trójmiasta zapewne wygra centrum Riviera...co niedzielę pół Gdyni tam przesiaduje...Bliżej natury....tu akurat słabo,kąpieliska brudne i zaniedbane,Aquapark w Sopocie zagrzybiony i drogi...polecam jednak pełne morze i spotkanie z naturą w Dębkach/Białogórze.W 3 city za duży ścisk.Co do talentów to wygrani są trzej.To prezydenci miast-szacun że już 20 lat na stołkach siedzą...trzeba mieć zaprawdę talent)

  • 23 7

  • jedziesz do tej Norwegii czy nie ? (1)

   Ile mozna siedzieć przed komputerem...?

   • 4 2

   • Posiedzę jeszcze tydzień w Polsce,Norwegia poczeka,zresztą tam wystarczy popracować miesiąc aby u nas żyć przez pół roku)

    • 4 2

 • podoba mi się

  że media przyglądają się też pozytywnym zmianom, a nie tylko krytykują wszystko wokół. Są naprawdę piękne inicjatywy, wydarzenia, miejsca w Trójmieście, które zmieniają się in plus. Coraz częściej wracam do Trójmiasta nie tylko z innych zakątków Polski ale i Europy w przekonaniu, że to dobre miejsce do życia. Można oczywiście marudzić na służbę zdrowia, dziury w drodze, nierówne chodniki, drogie bilety na wydarzenia kulturalne, ale nie sposób nie zauważyć jak wiele obiektów sportowych, rozwiązań komunikacyjnych i pozytywnych działań obywatelskich się pojawiło. Ile pięknych restauracji, hoteli i budynków wyrosło. Jak ładnie rozwija się Młode miasto, Długie pobrzeże jak się rozciąga, jak pięknieją parki, skwery, nowe fontanny. Zabraknie Wam tych kategorii, oj zabraknie....

  • 9 6

 • i znowu towarzystwo wzajemnej adoracji spotka się na darmowej wyżerce (2)

  • 28 16

  • Bedą żreć pic,a w nocy kopulować

   • 9 4

  • znowu jakiemuś wspaniałemu rzecznikowi dobrej zmiany (a nawet ciągu zmian)

   chce się wnosić twórczy wkład do merytorycznej debaty mogącej być źródłem sensownych inspiracji dla kolejnych pomysłów na poprawę jakości życia w mieście.

   Ciekawe, czy pracujesz bezinteresownie czy masz z tego "wymierne" korzyści finansowe?

   • 6 4

 • (3)

  Pisałem i napiszę raz jeszcze.
  Trójmiasto to najlepszy region w Polsce.

  • 23 8

  • (1)

   pod jakim względem?

   • 8 2

   • pod wieloma względami - w wyniku analizy wielokryterialnej

    - po pierwsze: położenie geograficzne między zalesionymi wzgórzami morenowymi a wodami Zatoki Gdańskiej
    - po drugie: pasmowy układ zabudowy, minimalizujący potrzebę korzystania z samochodu, wystarczy dobry rower i połączenie z SKM; szkoda że nadal nie ma systemu bezobsługowych wypożyczalni rowerów publicznych
    - po trzecie - ciekawy zestaw mieszkańców nie dających sobie wciskać byle kitu, wielu z nich ma osobiste doświadczenie jak wyglądała historia przemian w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach
    - bardzo interesujące dziedzictwo historyczne - szkoda, na Wyspie Spichrzów dopiero od niedawna coś sensownego się dzieje.

    Tę listę można by jeszcze przedłużać - lepiej zabierać się do roboty nad edukacją młodzieży, by nie popadła w zależność mentalną od sekty smoleńskiej.

    • 7 6

  • Nie trójmiasto tylko

   Gdańsk i Sopot.

   • 3 2

 • Powinny byc same pomniki i ludzie musza sie oddac modlitwie do pana najwyzszego ! (8)

  Ludzie maja za duzo czasu a powinni sie modlic. Musza byc nagrody katolickie . Juz wiemy jaka jest prawda bo byla juz premiera filmu i teraz wiadomo jak bylo . Narod musi sie modlic a nie relaxowac jak nieroby

  • 10 14

  • idz sie leczyc (1)

   • 9 5

   • film pokazal prawde a wszyscy nie wierzyli ze tak bylo.

    no i co ? teraz wiadomo jak z samolotem bylo a tak by nikt nie wiedzial.

    • 3 1

  • Zapomniałeś o synagogach!

   koszerni tez musza sie modlić z kolega od mieszkań

   • 3 2

  • tak, tak trollu. religia katolicka to samo zło, łatwo kopie się słabszego który nie oddaje. (3)

   tobie pasowałoby jakbyśmy sprowadzili uchodźców i zbudowali na każdym rogu meczet.

   • 5 2

   • może i nie oddaje, ale jej rzecznicy tolerują słowną i fizyczną agresję w swojej bezpośredniej bliskości (1)

    a kit to możesz wciskać swoim kolegom i koleżankom z sekty, do której nieświadomie należysz.

    • 2 5

    • kogo i do czego płatny trollu chcesz przekonać?? powiedz wprost za co masz płacone??

     • 3 2

   • Rzeczywiście kościół nie oddaje

    za to czerpie pełnymi garściami.

    • 3 2

  • kiepska prowokacja leming :)

   • 4 1

 • We wszystkich kategoriach powinien wygrać najbardziej zapracowany człowkiek w Trójmieście,

  który sam zmienia oblicze regionu, który z miasta zrobił inwestycyjnego tygrysa, wielki cesarz Gdyni!!!

  • 26 5

 • Trójmiasto coraz lepsze

  Do przekrętów,lichwy,podpaleń aut,kolekcjowania mieszkań,donosicielstwa,eldorado dla deweloperów,itd itd

  • 11 14

 • Ale w Gdyni nic się nie zmienia (1)

  więc nagroda dla Gdyni będzie na siłę.
  Albo mam lepszy pomysł na miarę tego portalu: nagródźmy Gdynię za coś co powstało w Gdańsku np Jaśkowy Zakątek analogicznie do tego jak tu na tym portalu pisze się o nowej inwestycji w trójmieście (a praktycznie zawsze jest ona w Gdańsku). Inaczej jest natomiast, gdy inwestycje (nieliczne, niewielkie) są w Gdyni to pisze się, że inwestycja w Gdyni.

  • 24 1

  • nagrodźmy szczurka za rozwój portu w Gdańsku, bo to poniekąd jego zasługa:))).

   • 9 4

 • plebiscyt na odgadnięcie

  ilości budyniowych mieszkań

  • 10 10

 • (1)

  Gdynia jest liderem w kategorii najmniejszej liczby parków i fontann w miastach do 300 tysięcy mieszkańców.

  • 16 1

  • powinno być więcej parków a te które są powinny być zadbane.

   wstyd, że park przy Piłsudskiego, przy urzędzie miasta tak źle wygląda.

   • 7 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane