Fakty i opinie

Akcja "Sprzątamy Trójmiasto". Pozytywny odzew i krytyczne komentarze

Już w najbliższą sobotę, 15 maja, o godzinie 11 spotkamy się w czterech popularnych lokalizacjach w Trójmieście, aby wspólnie posprzątać zaśmiecone tereny. Zapewniamy worki i rękawiczki. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść i w ramach weekendowego spaceru zrobić dobry uczynek dla środowiska.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Weźmiesz udział w naszej sobotniej akcji?

tak, chętnie dołączę 21%
w innym terminie bym dołączył(a), ale ten mi nie pasuje 31%
popieram akcję, ale zbieranie śmieci to nie dla mnie 20%
nie, nie jestem zwolennikiem takich akcji 28%
zakończona Łącznie głosów: 662
Akcję "Sprzątamy Trójmiasto" zapowiedzieliśmy po raz pierwszy we wtorek. Zmartwiło nas sporo negatywnych komentarzy pod artykułem, ale cieszymy się, że wielu mieszkańców zadeklarowało chęć dołączenia do akcji.

Wśród komentarzy krytycznych najczęściej pojawiały się te, że akcja ma na celu niepotrzebne wyręczanie urzędników w ich pracy, bo sprzątanie miejsc publicznych to zadanie miejskich służb. Sporo osób argumentowało, że nie zamierza do nas przyłączyć ze względu na zbyt wysokie opłaty za wywóz śmieci, które zniechęcają do włączania się w tego typu akcje społeczne.

Na szczęście pojawiły się także pozytywne reakcje na akcję.

- Świetna akcja. Warto zaszczepiać w ludziach świadomość, że śmiecących jest mniejszość - jeżeli każdy z nas podniesie tylko to, co spotka na swojej drodze, to będzie czysto. Trzeba to robić tak długo i cierpliwie, aż zacznie się zmniejszać ten śmietnikowy trend. Wiem, że dla wielu to niesprawiedliwe i niewychowawcze, ale wierzcie mi - trudniej mentalnie wyrzuca się w czystym otoczeniu niż w zaśmieconym. Ta zmiana przyjdzie powoli, ale przyjdzie - napisała pani Joanna.
Dla tych, którzy zdecydują się na sprzątanie terenu przy Opływie Motławy, Łąka Bar z Dolnego Miasta przygotowała niespodziankę.

- Każdemu, kto do nas wpadnie po lub w trakcie sprzątania - stawiamy lemoniadkę - poinformowała Łąka Bar.


Akcja ma charakter otwarty, nie trzeba się do niej zapisywać. 15 maja to pierwszy dzień bez obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, ale oczywiście każdy uczestnik sam decyduje, czy podczas udziału w akcji zabezpieczy się maseczką, czy nie.

Wytypowaliśmy cztery lokalizacje, które wspólnie z naszymi czytelnikami oraz mieszkańcami Trójmiasta będziemy sprzątać.

Gdzie sprzątamy? Ikona mapy wskazuje umieszczenie pojemników na zebrane śmieci:


Park Reagana i park JelitkowskiMapka

Opływ MotławyMapka

Polanka Redłowska w GdyniMapka

Sopockie BłoniaMapka

W każdym z tych miejsc od godz. 11-11:30 będziemy rozdawać worki na śmieci i jednorazowe gumowe rękawiczki. Ich liczba jest jednak ograniczona, a każdego, kto planuje dołączyć do nas po godz. 11:30, prosimy o zabranie własnych worków.

Zachęcamy do wstawiania do Raportu z Trójmiasta efektów Waszej pracy.

Partnerzy naszej akcji: Zakład Utylizacyjny w Szadółkach, Eko Dolina, KOMA Gdynia oraz Gdańskie Usługi Komunalne po zakończeniu akcji zajmą się wywozem i utylizacją zebranych śmieci.

Regulamin akcji "Sprzątamy Trójmiasto"

"Przykład idzie z góry" - zachęcamy do udziału w akcji- Cieszymy się, że możemy wziąć udział w kolejnej inicjatywie portalu Trojmiasto.pl. Gdańskie Usługi Komunalne od początku swojej działalności uczestniczą aktywnie, wspierając akcje sprzątania organizowane przez i dla mieszkańców Gdańska. Takie inicjatywy to nie tylko okazja, żeby posprzątać i usunąć śmieci, to przede wszystkim ważna działalność edukacyjna - mówi Janusz Kupcewicz-Szwoch, wiceprezes zarządu GUK. - Zgodnie z powiedzeniem, że: "to nie my odziedziczyliśmy świat po swoich przodkach, ale pożyczyliśmy go od własnych dzieci i wnuków" - to, co pozostawimy po sobie, będzie świadectwem dla przyszłych pokoleń. Jednocześnie uczestnicząc w takiej akcji, sami możemy sprawić, aby żyło się nam czyściej i zdrowiej.
Jak podkreślają przedstawiciele firmy KOMA Gdynia, problem z odpadami zalegającymi w przestrzeni publicznej nie dotyczy jedynie Trójmiasta.

- Widzimy to, działając w wielu miastach w Polsce, gdzie jako Grupa KOMA od lat angażujemy się w  inicjatywy mające na celu poprawę świadomości mieszkańców w temacie szeroko rozumianej ekologii. Cieszymy się, że w końcu po wielu miesiącach obostrzeń możemy wspólnie zorganizować tego typu akcję również w Trójmieście, i mamy nadzieję, że wpłynie to mobilizująco na postawę mieszkańców, jak i odwiedzających region turystów, którzy korzystając z uroków otaczającej nas natury, zapominają o posprzątaniu po sobie - mówi Piotr Kunicki, dyrektor firmy KOMA. - Jako że przykład idzie z góry, gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji "Sprzątamy Trójmiasto" całe rodziny. Budujmy tym samym poczucie wspólnej odpowiedzialności za otaczające nas środowisko.
Czekamy na Was w sobotę w oznaczanych miejscach, aby wspólnie zadbać o wygląd i czystość popularnych miejsc z naszego otoczenia.

To pierwsza tego typu akcja, w której zależy nam nie tylko na posprzątaniu zalegających śmieci, ale też nawiązaniu współpracy na przyszłość z organizacjami pozarządowymi, radami dzielnic, mieszkańcami, aktywistami - słowem, ze wszystkimi, którym leży na sercu to, by Trójmiasto było czyste. Chcesz w przyszłości dołączyć do akcji sprzątania w Twojej okolicy? Napisz na adres: sprzatamy@trojmiasto.pl.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (261)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »