Fakty i opinie

Spycharka wyprostowała ujście potoku Jelitkowskiego

W czwartek prostowano ujście potoku Jelitkowskiego do Zatoki Gdańskiej.


Ujście potoku Jelitkowskiego po zimie mocno meandrowało po plaży w Jelitkowie zobacz na mapie Gdańska, dlatego przy pomocy spycharki wody potoku skierowano najprostszą drogą do Zatoki Gdańskiej.Czy często chodzisz na trójmiejskie plaże?

tak często jak tylko się da 53%
głównie latem 23%
raczej rzadko 17%
nie, wolę spacerować w innych miejscach 7%
zakończona Łącznie głosów: 847
W czwartek na plaży w Jelitkowie spacerowicze byli świadkami prac ziemnych przy korycie potoku Jelitkowskim. Po plaży jeździła spycharka, która zasypała dotychczasowe rozlewisko potoku i wykopała jego nowe koryto.

Dlaczego?

- Gdy potok Jelitkowski za bardzo się wykręci, to nadajemy mu najprostszy kierunek do Zatoki. Gdybyśmy tego nie regulowali potok mógłby płynąć nawet przez kilometr wzdłuż plaży. Takie prace wykonujemy regularnie od 30 lat - wyjaśnia Mirosław Jakubiec, kierownik obszaru Oliwa z Gdańskich Melioracji, administrator potoku Jelitkowskiego.

Gdyby co jakiś czas nie prostować ujścia potoku, to nie tylko meandrowałby on po dużej części plaży, ale też stanowił zagrożenie dla spacerowiczów, bo podmywałby i powodował obsypywanie ziemi i drzew na jego zapleczu.

Prace tego typu są prowadzone szczególnie po sztormach czy pływach wód zatoki.

- Nie możemy umocnić brzegów potoku na stałe, gdyż jest to plaża dostępna dla mieszkańców i turystów. Poza tym latem w ujściu potoku odbywają się popularne zawody skimboardingu. tłumaczy Jakubiec.

Czytaj też: Zobacz Skimboarding na światowym poziomie

Potok Jelitkowski zwany też Oliwskim, na terenie Gdańska przebiega na długości około 10 km. To jeden z głównych cieków odwadniających obszar Lasów Oliwskich. Jego źródła znajdują się na wysokości ok. 140 m n.p.m. w Złotej Karczmie.

W przeszłości na jego drodze powstało szereg młynów wodnych w tym zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie. Jego wody zasilają stawy w Parku Oliwskim. Potok kończy bieg w Zatoce Gdańskiej.

W sierpniu zeszłego roku na jego ujściu na plaży w Jelitkowie odbyła się jedna z największych na świecie imprez skimboardowych. Sport ten polega na ślizganiu się po płytkiej wodzie, a przy okazji wykonywaniu różnych tricków.

Zawody skimboardowe na plaży w Jelitkowie.

Opinie (99) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.