• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Środek zapachowy ma odstraszyć dziki

Ewelina Oleksy
18 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku)  Raport
Opinie (175)
Najnowszy artykuł na ten temat Masowy odstrzał dzików nie zwalczy ASF
W Gdańsku stosowany jest środek, który ma odstraszyć dziki od niszczenia zieleni. W Gdańsku stosowany jest środek, który ma odstraszyć dziki od niszczenia zieleni.

Uwaga! Zastosowano nieszkodliwe, wonne środki odstraszające dziki. Prosimy nie wchodzić - tabliczki z taką informacją pojawiły się przy rabatach i trawnikach na terenie Gdańska. Urzędnicy chcą w ten sposób ograniczyć skalę zniszczeń zieleni dokonywanych przez wszędobylskie ostatnio dziki. Czy to działa? Nie na dłuższą metę.

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport


Czy na twoim osiedlu jest problem z dzikami?

W ostatnich miesiącach nie ma dnia, by do naszego Raportu z Trójmiasta nie trafiały informacje o dzikach, które na dobre rozgościły się na terenie Gdyni, Gdańska i Sopotu.

Duży problem z dzikami w mieścieZwierzęta w "miejskiej dżungli" czują się jak u siebie. Mieszkańcy mają z tym coraz większy problem, a samorządowcy dotychczas nie znaleźli skutecznego rozwiązania, by sobie z nim poradzić. Choć w tym roku odstrzelono już ok. 90 dzików na terenie Trójmiasta, to nadal niewiele się zmieniło.


Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zaczął ostatnio stosować wonne środki, które mają odstraszyć dziki z miejskich rabat i trawników. Tabliczkę z informacją o tym zauważył nasz czytelnik.

- Czy to odstraszy dziki z miasta? - zapytał.
Wśród komentarzy padło stwierdzenie, że niekoniecznie.

- Było już w parku OruńskimMapka. Nie dało nic. Jak park wygląda, wszyscy mogą łatwo zobaczyć - napisał inny czytelnik.

Czy to odstraszy dziki z miasta? (26 opinii)

Tabliczka informuje, że na rabacie został rozsypany jakos środek przeciwko dzikom. Może to przy śmietnikach by pomogło?
Tabliczka informuje, że na rabacie został rozsypany jakos środek przeciwko dzikom. Może to przy śmietnikach by pomogło?


Odstraszacz działa, ale krótkoJak informuje nas GZDiZ, środek mający odstraszyć dziki jest skuteczny czasowo i nietoksyczny.

- Stanowi połączenie preparatów odstraszających z naturalnymi nawozami (w przypadku granulatu). Są to preparaty naturalne, biodegradowalne, bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Repelenty [tzw. odstraszacze - dop.red.] na dziki w postaci granulatu oraz oprysków zaczęliśmy stosować podczas realizacji postępowania na renowację trawników w Parku Oruńskim. Wykonawca zastosował środek Wildgranix - mówi Joanna Kowalewska, p.o. kierownika Działu Zieleni w GZDiZ.


Odstraszacz na dziki został też zastosowany na rabacie bylinowej przy ul. FochaMapka - Rada Dzielnicy Aniołki przeznaczyła na to 500 zł.

- Stosowane środki na odstraszenie dzików są skuteczne, ale tylko przez kilka tygodni, co niestety nie chroni terenów zieleni przed kolejnym żerowaniem dzików i niszczeniem trawników oraz rabat - przyznaje Joanna Kowalewska. - Niestety dziki pojawiają się już na wielu terenach zieleni, nawet w miejscach, gdzie przed laty nie było widać żadnej ich aktywności.
Oznaczyli martwe, ale nadal potrzebne drzewa. Po co powstały te tabliczki? Oznaczyli martwe, ale nadal potrzebne drzewa. Po co powstały te tabliczki?

GZDiZ planuje jednak stosować odstraszacz przy renowacjach trawników zniszczonych przez dziki w lokalizacjach, gdzie te zwierzęta często żerują.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (175)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane