Fakty i opinie

stat

Śródmieście Gdyni uznane za pomnik historii

artykuł historyczny
Komisja oceniająca kandydaturę Gdyni była początkowo sceptyczna, ale udało się ją przekonać, że miasto zasługuje na wyróżnienie.
Komisja oceniająca kandydaturę Gdyni była początkowo sceptyczna, ale udało się ją przekonać, że miasto zasługuje na wyróżnienie. fot. Maciej Bejm

Śródmieście Gdyni zostało 60. Pomnikiem Historii w Polsce. - To wyróżnienie głównie prestiżowe, ale poprzednie przykłady pokazują, że po jego przyznaniu ożywia się aktywność turystyczna - podkreśla Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.Czy podobne wyróżnienia zwiększą zainteresowanie turystów Gdynią?

nie, nie ma szans w starciu z Gdańskiem czy Malborkiem

32%

może niektórych, ale na pewno niewielu

33%

tak, to doskonały magnes dla wielu turystów

35%
Decyzję o uznaniu historycznego układu Śródmieścia Gdyni Pomnikiem Historii podjął prezydent Bronisław Komorowski. Wcześniej na liście znalazły się inne miejsca z Pomorza, m.in. pole bitwy na Westerplatte, obwarowania Gdańska z XVII wieku, zespół katedralny w Pelplinie, Kalwaria Zebrzydowska czy Kanał Elbląski. Towarzyszą im też znane w całej Europie kopalnia soli Wieliczka, zamek w Malborku, cmentarz na Powązkach w Warszawie czy pole bitwy pod Grunwaldem.

W Gdyni chroniony obszar zajmuje 90 hektarów i stoi na nim 450 budynków.

- Nie ma jednak obaw, że spowoduje to jakieś dodatkowe ograniczenia dla ich właścicieli czy lokatorów. Obszar Śródmieścia jest już od 2007 roku wpisany w rejestr konserwatora zabytków i wszyscy zdążyli się do tego przyzwyczaić - podkreśla Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni.

Czytaj także: Gdynianie chcą mieszkać w zabytkach.

Układ zabudowy niewiele zmienił się na przestrzeni lat, bo Gdynia jest jeszcze młodym miastem.
Układ zabudowy niewiele zmienił się na przestrzeni lat, bo Gdynia jest jeszcze młodym miastem. mat. MMG
Pomnik Historii to więc tytuł głównie prestiżowy, choć władze Gdyni liczą na to, że przełoży się na konkretne zyski w kasie miasta.

- Poprzednie przykłady pokazują, że po nadaniu tytułu ożywia się turystyka kulturalna. Niektórzy kierują się bowiem kryteriami oceny oficjalnych gremiów, którym ufają - zauważa wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.

Przyznanie tytułu nie było jednak takie oczywiste. Początkowo komisja oceniająca wniosek Gdyni była sceptycznie nastawiona. To bowiem najmłodsze miasto w gronie Pomników Historii. Udało się jednak ją przekonać.

- My od początku nie mieliśmy wobec tego żadnych wątpliwości. Gdynia jest wyjątkowym miastem pod względem historycznym i architektonicznym. To symbol Polski międzywojennej. I ma też ogromne szczęście, że zniszczenia wojenne nie były tu tak duże, jak w innych miastach - podkreśla dr Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. - W świadomości wielu osób Gdynia jest symbolem nowoczesności i budowy wolnej Polski. Paradoksalnie ta nowoczesność Gdyni stała się już częścią historii - dodaje.
Ten obszar Gdyni został uznany za Pomnik Historii.
Ten obszar Gdyni został uznany za Pomnik Historii. mat. prasowe

Opinie (127) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.