Fakty i opinie

Stare czy Główne? Może po prostu "starówka", jak w innych miastach?

artykuł czytelnika
Umówmy się na Starym Mieście, pod Neptunem? Teoretycznie można to uważać za błędne określenie, ale i tak każdy będzie wiedział, gdzie się spotkać.
Umówmy się na Starym Mieście, pod Neptunem? Teoretycznie można to uważać za błędne określenie, ale i tak każdy będzie wiedział, gdzie się spotkać. Galeria Trojmiasto.pl

Starówka, Stare Miasto, Główne Miasto, Śródmieście, a może Centrum? Jak właściwie powinniśmy nazywać "tę część" Gdańska? Choć mało kto używa formy poprawnej, to jednak wszyscy wiedzą o co chodzi. Chcemy rozpocząć dyskusję czy warto walczyć o poprawne nazewnictwo, którego nie zna większość gdańszczan, nie mówiąc już o turystach. Ekipa Trojmiasto.tv planuje przeprowadzić wideo-sondę wśród mieszkańców Gdańska. A zainspirował nas list od naszego czytelnika, pana Marcina Januszewskiego. Oto on:Ratusz Staromiejski, jak sama nazwa wskazuje, jest ratuszem "tylko" Starego Miasta.
Ratusz Staromiejski, jak sama nazwa wskazuje, jest ratuszem "tylko" Starego Miasta. Galeria Trojmiasto.pl
Od lat na stronach Trojmiasto.pl toczą się spory między czytelnikami (najczęściej w komentarzach do artykułów) o prawidłowe nazewnictwo najstarszej części Gdańska.

Jedni starają się wymusić stosowanie nazw historycznych. Podział tej części Gdańska jest historycznie uzasadniony, ponieważ większość z tych "poddzielnic", czyli Główne Miasto, Stare Miasto, Osiek, Zamczysko i Stare Przedmieście, nie stanowiły kiedyś jedności. Niektóre nawet były swego czasu administracyjnie niemal samodzielnymi organizmami z własnymi burmistrzami i ratuszami. Dzisiaj granice między tymi miejscami są niewidoczne lub wyznaczone wtórnie przez np. wybudowanie wielkiej ulicy Podwale Przedmiejskie.

Gdy umawiasz się z kimś w okolicy ul. Długiej, mówisz: spotkajmy się...

na starówce 38%
na Starym Mieście 18%
na Głównym Mieście 14%
w Gdańsku 23%
w śródmieściu 1%
w centrum 6%
zakończona Łącznie głosów: 2474
Rzeczywistości jednak nie da się zadekretować. A rzeczywistość jest taka, że i mieszkańcy, i turyści widzą starą część Gdańska jako całość. I wszyscy oni mówią, że idą, zwiedzają, jedzą, spacerują i spotykają się na Starym Mieście lub na Starówce. Jeżeli ktoś będzie na siłę im wmawiał, że rozmawiamy o Głównym Mieście w Gdańsku, to są jeszcze gotowi pomyśleć, że chodzi o coś w bezpośredniej bliskości dworca Gdańsk Główny.

Gdy o Starówce mówią gdańszczanie, pewnie nie mają na myśli całego obszaru dawniej zamkniętego murami (np. w XVII wieku), bo ciężko jest nazwać Starówką ulicę Toruńską, Długie Ogrody czy ul. Wałową. Zapewne chodzi im o tę centralną część miasta, gdzie są charakterystyczne kamieniczki, stare kościoły, mury, baszty i wieże, czyli przede wszystkim Główne Miasto i fragmenty Starego. Z tak pojmowanej Starówki wypadają, niestety, bardzo liczne i piękne zabytki, położone nieco dalej: Brama Żuławska, bastiony nad Opływem Motławy, Brama Nizinna, kościół św. Trójcy, kościół św. Jakuba i kilka innych ciekawych miejsc.

Można się pokusić o wyznaczenie konkretnych granic naszej dzisiejszej "Starówki", ale byłoby to trochę dekretowanie rzeczywistości, którego chciałbym uniknąć. Wszyscy jednak podskórnie czujemy, co jest, a co nie jest Starówką. Na pewno można się umówić na Starówce pod Wielkim Młynem, ale już pod NOT-em, 100 metrów dalej, nie bardzo. Na Starówce jest prawdopodobnie dawny Żak (zabijcie mnie, ale dla mnie zawsze to będzie Żak), ale nieodległe kino Krewetka już nie. Innym przykładem mogą być Stągwie Mleczne, które na Starówce są, podczas gdy właściwie całą resztę Wyspy Spichrzów ze Starówki raczej bym wyłączył (pozwólcie, że nie powiem dlaczego).

Jak więc nazywać najpiękniejszą i najstarszą część naszego miasta? Historycy i przewodnicy na pewno muszą trzymać się historii, od tego są. A reszta? Myślę, że warto zostawić tę sprawę w rękach czy raczej w językach ludzi tę część miasta odwiedzających i tutaj mieszkających.
Nie ma o co kruszyć kopii. Z czasem rozwiązanie wyklaruje się samo.

I, jak mawiał klasyk, narodzi się nowa, świecka tradycja.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (286) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Najprosciej

  Starowka,Stare Miasto i wszystko wiadomo.

  • 56 152

 • Dla mnie osobiście jako napływowego mieszkańca Gdańska sprawa jest kompletnie obojętna czy to dolne miasto, główne miasto czy stare miasto .

  Jesli umawiam się gdieś na Długiej, Mariackiej, pod neptunem to umawiam się na starym mieście

  Starówka to nazwa zarezerwowana razczej dla Warszawy

  • 49 174

 • bzdura

  To moze od razu przemianujmy Gdansk na Gdunsk i mowmy że jest stolica Kaszubow - to rownie sensowne jak uzywanie nazwy Starowka

  • 118 34

 • TO NIE JEST STARÓWKA!!!

  W innych miastach są autentyczne "stare" budynki a w Gdańsku są budynki odbudowane w całości w latach 50-70 więc nazwa starówka nie pasuje.
  Niemieckie wojsko zniszczyło dawną zabudowę Gdańska w całości.

  I teraz poczekajmy na cenzurę :-)

  • 44 171

 • czepialstwo i tyle.... chyba wększość moich znajomych mówi "starówka"

  pretensje do Stalina

  • 28 61

 • dla tych, którzy nie wiedzą jak wygladał Gdańsk po wojnie fotka w linku

  http://www.goerke.us/genealogy/Town-Photos/Danzig-Gdansk/Danzig-1945.jpg

  ehhh

  • 25 4

 • niemieckie wojsko?! O_O Rozumiem, że jaja sobie robisz?

  *_*

  • 85 5

 • Co to za artykul?

  Widac, ze to ktos, kto nie czuje czym jest Stare Miasto a czym Glowne.

  Tu nie Warszawa, tu Gdansk.

  • 97 17

 • umówmy się

  ..na Gołębniku!

  • 18 1

 • chyba sie wychowałeś na 4 pancernych i psie

  i przyjaźni polsko-radzieckiej

  • 76 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.