- 1 Tramwaj śmiertelnie potrącił mężczyznę (78 opinii)
- 2 Kandydat na prezydenta Gdańska odchodzi z partii Hołowni (132 opinie)
- 3 Policjant stanął na rękach. Co w tym złego? (443 opinie)
- 4 100 tys. zł za antysmogową łąkę (65 opinii)
- 5 Dachowanie przy dworcu w Gdańsku (110 opinii)
- 6 B. prezes SM "Ujeścisko" wyszedł z aresztu (179 opinii)
Stocznia Gdańska i jej dziedzictwo na jednej mapie
Ponad 100 obiektów i miejsc, w tym te, których już nie ma. Z tą mapą możesz poznać historię Stoczni Gdańskiej i NSZZ Solidarność. Pierwszą taką publikację wydał Instytut Dziedzictwa Solidarności. Dla naszych czytelników mamy kilka egzemplarzy do wygrania w konkursie.
Mapa historycznej Stoczni Gdańskiej, przygotowana przez IDS, ukazuje najważniejsze obiekty zlokalizowane na terenie historycznego zakładu.
Sześć nowych ulic, które istniały od lat. Nowe-stare ulice Młodego Miasta
Czy wiesz, gdzie jest Hala Berlin?
Kotlarnia, modelarnia, nowy szpital, magazyn mebli, hala Berlin czy stoczniowe topole. Te miejsca, obok setki innych, znajdziemy na nowej mapie. Każde z nich opatrzone jest notką informacyjną.
- Dzięki temu można się dowiedzieć, między innymi, gdzie zaczynały się strajki, a także gdzie znajdowały się i do czego służyły poszczególne przemysłowe hale, takie jak wręgownia, blachownia, kadłubownie czy rurownie - wyjaśnia na swojej stronie IDS.
Z mapy zwiedzający dowiedzą się też, jak wyglądał proces budowy statków, jak zorganizowana była praca w tym wielkim przedsiębiorstwie, a także, gdzie rozgrywały się historyczne wydarzenia związane między innymi z Wielkim Strajkiem z Sierpnia '80.
Co zobaczyć i zjeść na terenach postoczniowych?
Mapa z największą liczbą obiektów
- Wcześniej takiej mapy nie było - zaznacza pomysłodawca inicjatywy Andrzej Trzeciak, ekspert do spraw ochrony dziedzictwa kulturowego Stoczni Gdańskiej w IDS. - Zawiera ona największą liczbę opisanych, historycznych obiektów - jest ich 110. Opisane są nie tylko najważniejsze, ale są też takie obiekty, o których nie wszyscy wiedzą. Dużo uwagi poświęciłem też dziedzictwu przemysłowemu, to jest pokłosiem mojej poprzedniej książki "Jak działała Stocznia Gdańska", która ukazała się w 2022 roku - dodaje.
Przewodnik po rozrywkowych i kulinarnych miejscach w stoczni - część 1
Przewodnik po rozrywkowych i kulinarnych miejscach w stoczni - cześć 2
Mapa ukazuje też zmiany, do których doszło w stoczniowej przestrzeni w ciągu wielu lat. Nie jest to już bowiem to samo miejsce, co kilkadziesiąt lat temu. Mimo to zyskuje na popularności - także w wymiarze kulturalnym, rozrywkowym, co warto wykorzystać.
- Widzimy, że z sukcesem działają tam "Ulica Elektryków", "100cznia". Inne miejsca też się rozwijają. Pomyślałem, że taki materiał jak mapa mógłby być przydatny, aby ludzie wiedzieli, w jakiej przestrzeni są, bawią się czy przychodzą coś zjeść - mówi Andrzej Trzeciak.
Powstanie mapy ma pomóc w ocaleniu pamięci o kolebce Solidarności i jej poszczególnych obiektów, uchronić od zapomnienia oraz uświadomić, jak ważną rolę odegrał zakład w najnowszych dziejach Europy, Polski i Gdańska.
Mapę będzie można otrzymać podczas wydarzeń współorganizowanych przez Instytut Dziedzictwa Solidarności, takich jak święto Sali BHP lub na stoisku IDS, zlokalizowanym obok siedziby instytucji.
Mapa do wygrania w konkursie
Liczba egzemplarzy map jest ograniczona, ale wiemy, jak taką publikację zdobyć. Każdy, kto chciałby ją otrzymać, może wziąć udział w konkursie Trojmiasto.pl, do czego gorąco zachęcamy.
Konkurs zakończony
Szczegóły konkursu
Mapami nagrodzimy najciekawsze naszym zdaniem odpowiedzi na zagadnienie konkursowe.
Czas trwania konkursu
7.08.2024 g. 11:00 - 8.08.2024 g. 11:00
Nadesłano 76 odpowiedzi
Zwyciezcy
Joanna N., Anna R., Piotr B.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-08-07 12:09
Mapy, plany, wizualizacje. (2)
Młode miasto miało powstać 10 lat temu. Na razie to głównie handel gruntami.
- 13 6
-
2024-08-07 13:24
Faktycznie, w ogóle nie powstało na terenie stoczni z 10 nowych budynków ;) (1)
- 3 1
-
2024-08-07 14:44
Nie o ten teren przeciez chodzi. Na wlasciwej stoczni nic nie powstalo
- 0 2
-
2024-08-12 18:52
a na wyspie Ostrów stoczni nie było? tendencyjna coś ta mapa
- 1 0
-
2024-08-07 22:56
Trzeciak i spółka blokują rozwój Młodego Miasta
Forsuje wpis do unesco. dziwny gość. Z jednej strony jest zagorzałym obrońcą wszystkiego na tym terenie a z drugiej nie podoba mu się że najstarszą część SG zbudował cesarz Prus w XIX wieku. Zachwyca się budynkami kostropatymi z czasów komuny.
- 1 3
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.