• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Strajk ochroniarzy. Dwa oddziały Muzeum Gdańska nieczynne

Aleksandra Nietopiel
27 września 2022, godz. 17:30 
Opinie (242)
Informacja o nieczynnym oddziale pojawiła się na wejściu do Dworu Artusa Informacja o nieczynnym oddziale pojawiła się na wejściu do Dworu Artusa

Dwór ArtusaRatusz Głównego Miasta w Gdańsku od wtorku są nieczynne. Powód? Niestawienie się pracowników firmy ochroniarskiej, która ma m.in. zalegać z płatnościami swoim pracownikom. Nie wiadomo kiedy oddziały ponownie zostaną otwarte.Aktualizacja 30.09 Od piątku otwarty został dla zwiedzających Ratusz Głównego Miasta. Swoje stanowisko dotyczące strajku swoich pracowników przedstawiła też firma ochroniarska "AO Kowalczyk". W przesłanym do naszej redakcji komunikacie poinformowała o "pewnych trudnościach finansowych", które spowodowały opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń swoim pracownikom. Zaznaczono też, że zaległości zostały uregulowane.

- Firma wypłaca pensje "z dołu" za przepracowane już godziny i wypłaty te następują w chwili kiedy firma otrzymuje zaksięgowane od kontrahenta finanse. Cała ta trudna sytuacja spowodowana była zablokowaniem kont przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sprawa jest kwestią sporną, a od decyzji Zakładu złożone zostały stosowne odwołania. Firma obecnie uregulowała wszystkie zaległości wobec ZUS-u i oczekujemy na odblokowanie kont firmy, co spowoduje przywrócenie płynności finansowej firmy - napisał Zarząd Agencji Ochrony Kowalczyk Sp. z o.o.
W sprawie składowych pensji, liczby dni urlopu czy stawek za godziny nocne każdy firma poinformowała, że pracownik ma dostęp do tych informacji przez swojego przełożonego. Zaznaczono również, że pracownicy otrzymują odzież reprezentacyjną, zgodnie z wymogami.

Firma prowadzi obecnie rozmowy z pracownikami w nadziei rozwiązania spornych kwestii. Zdaniem Zarządu Agencji Ochroniarskiej Kowalczyk "cała ta sytuacja w jakiej znalazła się firma to seria wprowadzających w błąd sformułowań źle poinformowanych lub interesownych grup, które wykorzystują naszą firmę do rozpowszechniania swoich własnych interesów i nie boję się tu użyć stwierdzenia przejęcia naszych kontrahentów. Nasza firma wspiera swoich pracowników, klientów i społeczności w których działa".

Aktualizacja 29.09 Od środy 28.09. czynny jest już Dwór Artusa, do którego wróciła ochrona. Ratusz Głównego Miasta nadal pozostaje zamknięty do odwołania.


Czy muzeum powinno wypowiedzieć umowę firmie ochroniarskiej?

O zamkniętych oddziałach muzeum i prawdopodobnej tego przyczynie dostaliśmy sygnał od naszych czytelników w raporcie trojmiasto.pl.
- Muzea Ratusz i Dwór Artusa nieczynne przez strajk pracowników ochrony Kowalczyk. Strajk wywołany niepłaceniem wynagrodzeń pracownikom.

Referendum strajkowe w ZUS12:56 27 WRZEśNIA
Skopiowano

Strajk w Muzeum Gdańska (7 opinii)

Muzea Ratusz i Dwór Artusa nieczynne przez strajk pracowników ochrony Kowalczyk. Strajk wywołany niepłaceniem wynagrodzeń pracownikom.
Muzea Ratusz i Dwór Artusa nieczynne przez strajk pracowników ochrony Kowalczyk. Strajk wywołany niepłaceniem wynagrodzeń pracownikom.


"Sytuacja od nas niezależna"Muzeum Gdańska zamieściło wpis o zamkniętych we wtorek oddziałach na swoim profilu na fejsbuku:

- Z przyczyn niezależnych od Muzeum Gdańska, Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa zostają zamknięte dla zwiedzających od wtorku, 27 września 2022 r., do odwołania. Za utrudnienia bardzo przepraszamy.
Alicja Bittner z Muzeum Gdańska, potwierdziła, że przyczyną nieczynnych dzisiaj oddziałów jest niepojawienie się w pracy ochroniarzy.

-Zaistniała sytuacja jest niezależna od Muzeum Gdańska. W związku z protestem, jaki podjęli pracownicy ochrony zewnętrznej firmy, byliśmy zmuszeni do zamknięcia dwóch oddziałów. Wezwaliśmy firmę do jak najszybszego podjęcia działań, by przywrócić funkcjonowanie obiektów zgodnie z planem.
Dwór Artusa we wtorek był nieczynny dla odwiedzających. Dwór Artusa we wtorek był nieczynny dla odwiedzających.

"Zostaliśmy zmuszeni do protestu"We wtorek po południu pracownicy ochrony złożyli na ręce dyrektora muzeum, Waldemara Ossowskiego, pismo, w którym informują o przyczynach protestu.

- Do protestu zostaliśmy zmuszeni poprzez działania "Agencji Ochrony Kowalczyk", która:
  • nie dotrzymuje terminów wypłat,
  • nie przekazuje wypłat na konta pracowników,
  • nie informuje pracowników o składowych pensji,
  • nie wyposaża wszystkich pracowników w ubrania,
  • nie przekazuje informacji na temat: przysługujących dniach urlopu, stawek za godziny nocne, ekwiwalentu za pranie odzieży.
Prowadzone od wielu miesięcy rozmowy z przedstawicielami "AO Kowalczyk" niestety nie przyniosły, pomimo wielu obietnic, realnych zmian sytuacji finansowej - napisali pracownicy ochrony.

Zwiedzający odbijają się od drzwi ratuszaNa wystawę do Ratusza Głównego Miasta wybierały się we wtorek mieszkanki Wrzeszcza i były zawiedzione, że pocałowały klamkę.

- Ani żadnej kartki ani informacji na miejscu, dlaczego drzwi są zamknięte. Szkoda, przyjechałyśmy specjalnie, żeby zobaczyć dzieła malarzy polskich na wystawie - mówiły kobiety.
Zamknięte wejście do Ratusza Głównego Miasta. Zamknięte wejście do Ratusza Głównego Miasta.

Z pytaniami dotyczącymi niewykonywania pracy przez ochroniarzy zwróciliśmy się do firmy ochroniarskiej. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (242)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane