• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Strajk w gazowni blisko

cyg
2 października 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 
Przygotowujemy bardzo ostrą akcję protestacyjną - dowiedział się "Głos" w NSZZ "Solidarność", w Okręgowym Zakładzie Gazownictwa w Gdańsku. Firma ta jest oddziałem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. Związkowcy przeciwstawiają się przyjętemu przez rząd projektowi podziału sieci dystrybucji gazu na cztery samodzielne spółki.

- Nie chcę mówić o konkretach, ale jesteśmy przygotowani na bardzo ostrą akcję strajkową. Tylko takie działania mogą spowodować reakcję ministerstwa skarbu - powiedział "Głosowi" Romuald Szelewa, przewodniczący Solidarności w oddziale PGNiG w Gdańsku. Dodał iż Rada Sekcji Krajowej związku, utworzyła wraz ze Związkiem Zawodowym "Kontra" oraz Federacją Pracowników PGNiG, Związkową Komisję Koordynacyjną.

Na spotkaniu w Warszawie ma ona przygotować postulaty, które zostaną przedstawione zarządowi przedsiębiorstwa. - Nasze wątpliwości budzi projekt ministerstwa skarbu, zakładający utworzenie czterech niezależnych spółek zajmujących się dystrybucją gazu - stwierdził szef Solidarności w zakładzie gazownictwa w Gdańsku. Według Szelewy takie rozwiązanie może spowodować wzrost cen gazu. Inna kwestia to podział akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Pracownicy obawiają się, iż wydzielenie 4 spółek spowoduje zmniejszenie wartości tak zwanych akcji pracowniczych.

"Głosowi" nie udało się wczoraj, uzyskać komentarza zarządu PGNiG S.A. Według nieoficjalnych informacji, program restrukturyzacji sektora, został wcześniej przez związki zawodowe zaaprobowany. Ponadto planowane są negocjacje ze związkowcami, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu do odbiorców.

29 maja tego roku Rada Ministrów przyjęła strategię prywatyzacji sektora gazowego. Jej realizacją zajmuje się jeden z departamentów nadzoru i prywatyzacji, w Ministerstwie Skarbu Państwa. "Głos" dotarł do informacji dotyczącej szczegółów strategii. Wynika z niej, iż jako sposób prywatyzacji spó-łek dystrybucyjnych, przyjęto sprzedaż akcji inwestorom strategicznym. Każdy z nich mógłby nabyć udziały tylko w jednej z czterech spółek. Później akcje firm zajmujących się dystrybucją gazu trafiłyby do oferty publicznej, a następnie byłyby notowane na giełdzie. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zachowałoby jednak mniejszościowy pakiet akcji, zapewniający udział w podejmowaniu decyzji o charakterze strategicznym.

- Jedna ze spółek miałaby powstać w Poznaniu. Według naszych informacji, gdański zakład wchodziłby w skład tego organizmu - podkreślił Romuald Szelewa. Takie rozwiązanie jest jego zdaniem nieracjonalne. Szelewa przypomina iż w latach 80. powstało w kraju 6 oddziałów. Według niego obecnie dystrybucją gazu zajmują się w całej Polsce 23 zakłady.

Według nieoficjalnych informacji Urząd Regulacji Energetyki jest zainteresowany podziałem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa na spółki. Spowodowałoby to zróżnicowanie, obecnie jednolitej dla całego kraju taryfy.
Głos Wybrzeżacyg

Opinie

Najczęściej czytane