• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Straszyli przymusowym dokwaterowaniem uchodźców. To fałszywka

Szymon Zięba
29 marca 2022, godz. 12:30 
Opinie (424)
Pismo otrzymali mieszkańcy SM "Chełm". To fałszywka. Pismo otrzymali mieszkańcy SM "Chełm". To fałszywka.

Do skrzynek mieszkańców Chełmu trafiło zawiadomienie - rzekomo ze spółdzielni - informujące o przymusowym dokwaterowaniu uchodźców z Ukrainy. To oszustwo. Przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej "Chełm" informują, że sprawa trafi na policję i do prokuratury.Czy uważasz, że jesteś w stanie rozpoznać fake newsy w internecie?

O nietypowym piśmie poinformowali nas czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Dziękujemy za sygnał. Informacją wymieniali się także zaniepokojeni członkowie facebookowej grupy zrzeszającej mieszkańców Chełmu.

- Zarząd SM "Chełm" zadecydował, aby w każdej klatce został wybrany co najmniej jeden lub więcej lokali mieszkalnych, w których będzie możliwe osiedlenie obywateli Ukrainy. W przeciągu kilku dni nastąpi audyt, mający na celu dokonanie wyboru odpowiedniego mieszkania (pisownia oryginalna) - czytamy w piśmie.
Dokument - mimo dość zaskakującej treści - na pierwszy rzut oka wygląda na autentyczny. Widnieją na nim m.in. podpisy zarządu spółdzielni - prezesa Leszka Majewskiego i zastępcy prezesa zarządu - Marka Majchrzaka.

Pismo jest fałszywe, sprawa trafi na policjęW rzeczywistości to jednak fałszywka, najwyraźniej obliczona na wzbudzenie niepokojów wśród mieszkańców dzielnicy. Przedstawiciele spółdzielni podkreślają, że pismo jest nieprawdziwe, a podrobienie podpisów członków zarządu zostanie zgłoszone na policję i prokuraturę.

10:52 26 MARCA
Skopiowano

Oszust podszywa sie pod spóldzielnię Chełm (12 opinii)

Dziś natknęłam się na takie pismo, które były włożone do skrzynki na listy - mieszkanka dzielnicy Chelm dodała post o tym. Odniosła się zaraz do tego postu spółdzielnia mieszkaniowa i napisala, ze to oszustwo. Wiec uważajcie bo ktoś podszywa się pod spółdzielnie.
Dziś natknęłam się na takie pismo, które były włożone do skrzynki na listy - mieszkanka dzielnicy Chelm dodała post o tym. Odniosła się zaraz do tego postu spółdzielnia mieszkaniowa i napisala, ze to oszustwo. Wiec uważajcie bo ktoś podszywa się pod spółdzielnie.


- Z ubolewaniem zauważamy, że Facebook wykorzystywany jest ostatnio do rozpowszechniania nieprawdziwych i w konsekwencji szkodliwych informacji na temat naszych działań i przesłanek jakimi musimy się kierować w naszej pracy. Najczęściej wstrzymujemy się z wchodzeniem w dyskusje z pełnymi ignorancji i złych intencji wpisami - przekazał nam prezes Leszek Majewski.
Jak podkreśla, tym razem zostaną podjęte kroki prawne.

- Aby szczegółowo wyjaśnić kto i dlaczego sprokurował tę informację w postaci podrobionego "zawiadomienia" - kończy prezes zarządu SM Chełm.

Dezinformacja również w GdyniPrzed dezinformacją ostrzegają także gdyńscy urzędnicy. Niektórzy mieszkańcy miasta dostają bowiem wiadomości SMS od Urzędu Miasta z podziękowaniem za rzekomą chęć przyjęcia pod swój dach ukraińskich uchodźców.

Tak wygląda fałszywy SMS. Tak wygląda fałszywy SMS.
- Urząd Miasta Gdyni pragnie bardzo Panstwu podziękować za chęć przygarnięcia pod swój dach rodziny z Ukrainy.Rodzina jest 5 osobowa.kobieta z czwórką dzieci.W dniu jutrzejszym do godz 12 zostaną przywiezieni do Państwa pod wskazany adres.w razie jakichkolwiek pytań służymy pomocą.Urząd Miasta Gdynia.zlecenie nr 2346 - tak dokładnie brzmi treść SMSa, który otrzymała jedna z mieszkanek. Celowo zachowaliśmy oryginalną pisownię.
Gdyński urząd nie wysyła takich SMS-ów do mieszkańców miasta.

Zarząd SM "Chełm" poinformował, że sprawa trafi do organów ścigania. Zarząd SM "Chełm" poinformował, że sprawa trafi do organów ścigania.

Służby ostrzegają przed dezinformacjąPolicjanci ostrzegają przed nasilającą się dezinformacją w sieci, będącą elementem propagandy rosyjskiej, a która jest wymierzona w uchodźców z Ukrainy.

- Chodzi przede wszystkim o akcje i wpisy zniechęcające Polaków do Ukraińców, skupiające się na rzekomych przywilejach uchodźców, czy też rozsiewanie teorii spiskowych o prześladowaniach uchodźców przez Polaków - tłumaczy nam jeden z funkcjonariuszy.

Miejsca

Opinie wybrane