• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Strażnicy kontrolują popiół w piecach. 45 mandatów w trzy tygodnie

Rafał Borowski
26 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Za niewpuszczenie strażników na teren posesji grozi nawet kara pozbawienia wolności. Za niewpuszczenie strażników na teren posesji grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Zespół składa się z pięciu osób, które działają od początku listopada. W niewiele ponad trzy tygodnie przeprowadził już ok. 200 kontroli i nałożył 45 mandatów. Mowa o specjalnym zespole Straży Miejskiej w Gdańsku, który weryfikuje podejrzenia dotyczące spalania śmieci w domowych piecach grzewczych. Niewpuszczenie mundurowych na posesję naraża jej właściciela na postawienie zarzutów z Kodeksu karnego.



Jaki rodzaj ogrzewania masz w swoim mieszkaniu lub domu?

Jedną z oznak trwającego sezonu grzewczego jest rozdzwaniający się telefon alarmowy gdańskich strażników. Jak wynika ze statystyk, gdańszczanie coraz częściej donoszą o podejrzeniu spalania przez swoich sąsiadów śmieci w przydomowych kotłowniach.

Straż Miejska w Gdańsku już od kilku lat wysyła patrole swoich funkcjonariuszy, którzy mają za zadanie pobierać próbki popiołu ze wskazanych kotłowni i przekazywać je do badań laboratoryjnych. Jeśli ich wynik wykaże, że popiół powstał w wyniku spalenia odpadów, właściciel zostaje ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli odmówi jego przyjęcia, sprawa trafia do sądu.

Nowe kompetencje strażników miejskich



Jednak coraz liczniejsze zgłoszenia skłoniły mundurowych do bardziej zdecydowanych działań w walce z procederem zatruwania powietrza.

- Dlatego też w gdańskiej Straży Miejskiej został powołany specjalny zespół, w którego skład wchodzi pięciu strażników. Ich zadaniem jest realizacja spraw dotyczących podejrzenia spalania odpadów. Grupa działa od 4 listopada. Efekty ich pracy to 202 kontrole pieców i 45 mandatów na kwotę 4160 zł - informuje Marta Drzewiecka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku.

Firmy sprzedające kominki w Trójmieście


Wyodrębnienie specjalnej grupy w strukturach formacji to nie wszystko. Oprócz tego jej członkowie zostali wyposażeni w nowe kompetencje.

- Nowością jest to, że strażnicy posiadają wymagane uprawnienia i będą pobierać próbki samodzielnie. W ubiegłych latach robił to rzeczoznawca powołany przez Wydział Środowiska. Sprawdzone zostaną przede wszystkim te nieruchomości, które najczęściej będą się pojawiały w zgłoszeniach przekazywanych przez mieszkańców. Strażnicy pobiorą próbki również wtedy, gdy będą mieli uzasadnione podejrzenie, że w piecu spalane są odpady - kontynuuje Drzewiecka.

Palenie śmieci ma opłakane skutki dla zdrowia



Korzystając z okazji, strażnicy po raz kolejny przypominają, że przydomowych urządzeń grzewczych nie wolno zasilać innym paliwem niż to, które zostało wskazane przez producenta.

Niestety wciąż nie brakuje osób, które traktują piece jak śmietnik i wrzucają do nich przedmioty, które powinny trafić do kubłów na śmieci, np. plastikowe butelki, foliowe torby, opakowania po chemikaliach, papier pokryty farbą drukarską, lakierowane drewno czy stare ubrania.

Tymczasem wdychanie spalin powstałych podczas spalania takich przedmiotów może mieć opłakane skutki dla zdrowia.

- Groźne pyły zawierające metale ciężkie, niebezpieczne dioksyny oraz furany, tlenki azotu i węgla. M.in. takie substancje uwalniane są do atmosfery w wyniku spalania odpadów w domowych piecach. To, co wydostaje się z komina, opada wokół i zanieczyszcza głównie najbliższe otoczenie. A zatem ktoś, kto pali śmieciami, zatruwa przede wszystkim siebie, swoją rodzinę i sąsiadów. Trwający latami kontakt z groźnymi związkami chemicznymi może skończyć się nowotworem, białaczką, chorobą układu oddechowego lub alergią - wylicza rzeczniczka gdańskich strażników.

Co grozi za nieotwarcie drzwi strażnikom?



Na koniec warto wspomnieć, że niewpuszczenie na posesję strażników naraża jej właściciela na poważne sankcje. Tego rodzaju zachowanie wypełnia bowiem znamiona czynu zabronionego, który został uregulowany w Kodeksie karnym. Innymi słowy - to nie wykroczenie, a przestępstwo.

- Art. 225 § 1 Kodeksu karnego stanowi bowiem, że kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech - ostrzega Drzewiecka.

Miejsca

Opinie (370) ponad 20 zablokowanych

  • Skandal! Ludzie pomyślcie, nie dajcie się podpuszczać !

    Ceny gazu są niebotyczne, więc ludzi cierpiących na ubóstwo energetyczne i finansowe po prostu nie stać na takie rachunki ! Więc grzeją czym popadnie ! Zastanówcie się lepiej jakim cudem tu w Pl
    mamy ceny gazu jak w Paryżu czy w Berlinie ! Kto kasuje nas przy każdej możliwej okazji !
    Liczeni prezesi, zastępcy, dyrektorzy, blond-sekretarki, służbowe samochody - to wszystko są koszta i wchodzą w cenę gazu, prądu czy węgla ! Rachunki dostajemy co miesiąc ! Myślenie nie boli ...

    • 1 0

  • Pytanie do Urzędu Miasta w Gdańsku.

    W samym Wolnym Mieście Gdańsku mamy 10 000 kopciuchów. Ile w 2018 i 2019 roku wymieniono kopciuchów na piece eko z dotacją. Czy Urząd może się pochwalić w walce o czyste powietrze, a nie okłamywać, że w Gdańsku mamy czyste powietrze. Bujda na resorach i ktoś za to winien beknąć.

    • 0 0

  • Gaz

    Polecam ogrzewanie gazowe. Najbardziej ekologiczne.

    • 1 0

  • Najpierw to niech miasto zrobi porządek wewnątrz tej formacji. Przyjrzy się pracy osób, które kierują Strażą. Nie ma ludzi do pracy, a jeszcze nowy referat powstał. Dlaczego pan prezydent Borawski nie chce się spotkać z pracownikami, związkami zawodowymi i wyjaśnić sytuację, która trwa już od pewnego czasu. Czy władze miasta są ślepe czy zwyczajnie nie chcą widzieć problemu. Ludzie mają dość obecnej polityki wewnątrz firmy. Czas podziekować obecnym komendantom. To nie jest ich prywatna firma, żeby traktować ludzi jak parobków.

    • 0 0

  • wiczlino chwarzno dąbrowa

    Zapraszam SM na masz mały Śląsk. Okna wieczorem nie otworzysz, bo kominki w nowoczesnych domkach muszą palić mokrym drewnem z drzew iglastych, bo taniej. Nie pomnę kosmitów którzy pała plastiki- to po prostu czuć!

    • 0 0

  • UM powinien o obowiązkowo...

    podłączyć domki pod elektrociepłownię. Albo wymieniać piece na gazowe. Ludzie , naprawdę nie czujecie smrodu z waszego komina? Samochody muszą mieć DPF, katalizator, i inne dziwactwa a kotły C.O. mogą kopcić pełnym spektrum szkodliwych substancji. Co to jest za kraj? Bangladesz 2.0 !

    • 0 0

  • Nie wiem gdzie się ta specgrupa kręci ze swoimi specurządzeniam ale wystarczyłoby się przejechać po wszelkich Koloniach, bo czym tam palą to woła o pilną wizytę tej specgrupy. Chmury gryzącego dymu rano i wieczorem. Okna nie można otworzyć.

    • 0 0

  • Toksyczna chmura dymu

    Zgłosiłam sytuację palenia pianką w zakładzie tapicerskim do Strazy Miejskiej, podalam konkretną godzinę rozpalania w kominie. Otrzymałam wiadomość o zakończeniu sprawy oraz o tym iz, na ulicy kontrolowanej domy ogrzewane są gazem. Sąsiad nagminnie w zimne poranki opala piecyk pianką poliuretanową, toksyczna chmura przedziera się przez wywietrzniki w oknach, dym z komina widać z odległości 500 m. Więc nie wiem skąd od Straży taka argumentacja sprawy.

    • 0 0

  • No i proszę sami piszą co jest grozne dla zdrowia !

    Pod maskami oddychamy tlenkiem węgla - nie dobrym dla zdrowia. Co teraz ?

    • 0 0

  • czy straż miejska może zatrzymywać osoby nieletnie jak chodzą po dworze bez maseczek bez sarninie nos i ust kupją zdrapiki osoby nieletnie jest wykrocznie czy przestępstwo osoba nieletnia kupił zdrabkę w sklepie w żabce na przykład może uczyć fukcjonarusze straż miejskiej mogą od prowadzić osobę małoletniom do domu do miejsca za mieszkania tej osoby młoletniej odać ręce opikunów osobę małoletnią czy straż miejska taki obowizek może odmowić zgłoszenia dyspozydor straż miejskiej nie może odmowić zgłoszenia od osoby postronej osoby trzeciej jak to jest dyspozytor straz miejskiej obowizek przyjąć zgłoszenie od świadka .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane