Fakty i opinie

Strażnicy kontrolują popiół w piecach. 45 mandatów w trzy tygodnie

Najnowszy artukuł na ten temat

225 mandatów za palenie śmieci. Ekopatrol podsumował sezon grzewczy

Za niewpuszczenie strażników na teren posesji grozi nawet kara pozbawienia wolności.
Za niewpuszczenie strażników na teren posesji grozi nawet kara pozbawienia wolności. mat. pras. Straży Miejskiej w Gdańsku

Zespół składa się z pięciu osób, które działają od początku listopada. W niewiele ponad trzy tygodnie przeprowadził już ok. 200 kontroli i nałożył 45 mandatów. Mowa o specjalnym zespole Straży Miejskiej w Gdańsku, który weryfikuje podejrzenia dotyczące spalania śmieci w domowych piecach grzewczych. Niewpuszczenie mundurowych na posesję naraża jej właściciela na postawienie zarzutów z Kodeksu karnego.Jaki rodzaj ogrzewania masz w swoim mieszkaniu lub domu?

centralne 48%
gazowe 28%
elektryczne 5%
palę w piecu, drewnem, koksem lub węglem 19%
zakończona Łącznie głosów: 2252
Jedną z oznak trwającego sezonu grzewczego jest rozdzwaniający się telefon alarmowy gdańskich strażników. Jak wynika ze statystyk, gdańszczanie coraz częściej donoszą o podejrzeniu spalania przez swoich sąsiadów śmieci w przydomowych kotłowniach.

Straż Miejska w Gdańsku już od kilku lat wysyła patrole swoich funkcjonariuszy, którzy mają za zadanie pobierać próbki popiołu ze wskazanych kotłowni i przekazywać je do badań laboratoryjnych. Jeśli ich wynik wykaże, że popiół powstał w wyniku spalenia odpadów, właściciel zostaje ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli odmówi jego przyjęcia, sprawa trafia do sądu.

Nowe kompetencje strażników miejskichJednak coraz liczniejsze zgłoszenia skłoniły mundurowych do bardziej zdecydowanych działań w walce z procederem zatruwania powietrza.

- Dlatego też w gdańskiej Straży Miejskiej został powołany specjalny zespół, w którego skład wchodzi pięciu strażników. Ich zadaniem jest realizacja spraw dotyczących podejrzenia spalania odpadów. Grupa działa od 4 listopada. Efekty ich pracy to 202 kontrole pieców i 45 mandatów na kwotę 4160 zł - informuje Marta Drzewiecka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku.

Firmy sprzedające kominki w Trójmieście


Wyodrębnienie specjalnej grupy w strukturach formacji to nie wszystko. Oprócz tego jej członkowie zostali wyposażeni w nowe kompetencje.

- Nowością jest to, że strażnicy posiadają wymagane uprawnienia i będą pobierać próbki samodzielnie. W ubiegłych latach robił to rzeczoznawca powołany przez Wydział Środowiska. Sprawdzone zostaną przede wszystkim te nieruchomości, które najczęściej będą się pojawiały w zgłoszeniach przekazywanych przez mieszkańców. Strażnicy pobiorą próbki również wtedy, gdy będą mieli uzasadnione podejrzenie, że w piecu spalane są odpady - kontynuuje Drzewiecka.

Palenie śmieci ma opłakane skutki dla zdrowiaKorzystając z okazji, strażnicy po raz kolejny przypominają, że przydomowych urządzeń grzewczych nie wolno zasilać innym paliwem niż to, które zostało wskazane przez producenta.

Niestety wciąż nie brakuje osób, które traktują piece jak śmietnik i wrzucają do nich przedmioty, które powinny trafić do kubłów na śmieci, np. plastikowe butelki, foliowe torby, opakowania po chemikaliach, papier pokryty farbą drukarską, lakierowane drewno czy stare ubrania.

Tymczasem wdychanie spalin powstałych podczas spalania takich przedmiotów może mieć opłakane skutki dla zdrowia.

- Groźne pyły zawierające metale ciężkie, niebezpieczne dioksyny oraz furany, tlenki azotu i węgla. M.in. takie substancje uwalniane są do atmosfery w wyniku spalania odpadów w domowych piecach. To, co wydostaje się z komina, opada wokół i zanieczyszcza głównie najbliższe otoczenie. A zatem ktoś, kto pali śmieciami, zatruwa przede wszystkim siebie, swoją rodzinę i sąsiadów. Trwający latami kontakt z groźnymi związkami chemicznymi może skończyć się nowotworem, białaczką, chorobą układu oddechowego lub alergią - wylicza rzeczniczka gdańskich strażników.

Co grozi za nieotwarcie drzwi strażnikom?Na koniec warto wspomnieć, że niewpuszczenie na posesję strażników naraża jej właściciela na poważne sankcje. Tego rodzaju zachowanie wypełnia bowiem znamiona czynu zabronionego, który został uregulowany w Kodeksie karnym. Innymi słowy - to nie wykroczenie, a przestępstwo.

- Art. 225 § 1 Kodeksu karnego stanowi bowiem, że kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech - ostrzega Drzewiecka.

Opinie (369) ponad 20 zablokowanych

 • Za niewpuszczenie strażników na teren posesji grozi nawet kara pozbawienia wolności.

  a na jakiej podstawie?

  • 127 223

 • Czy strażnicy testują popiół również organoleptycznie?

  To by tłumaczyło dlaczego ich prawie nie ma na mieście

  • 60 54

 • 500zł

  za trucie innych?

  • 182 13

 • specjalne grupy w strukturach formacji

  żeby coś takiego powiedzieć, to trzeba mieć wyczucie i dobrego nosa...

  • 49 4

 • - Art. 225 § 1 Kodeksu karnego stanowi bowiem, że kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech - ostrzega Drzewiecka.

  • 112 16

 • Mój Reksio już na nich czeka !

  • 48 74

 • Piec na pellet

  Ja mam piec na pellet jest to jeden z najbardziej ekologiocznych pieców jaki wymyslili, Polecam każdemu, najmniej wydziela dymu i popiołu. Nie smrodzi jak piece na węgiel i miał.
  Zasobnik wystarcza na tydzień .

  • 59 34

 • Domownicy muszą być w domu żeby doszło do utrudniania

  • 47 4

 • A u mnie palą starymi meblami

  Zapraszamy do Nowego Portu, szczególnie ulice Na Zaspę i Wilków Morskich od razu budżet by się podreperował.

  • 171 5

 • Serio?

  Ten artykuł 225/1 można podpiąć pod cokolwiek i mieć podstawę do wkroczenia na prywatną posesję dosłownie bez powodu. Paranoja.
  Dronami latają nad kominami... A jak bym złapał takiego nad domem i zniszczył? Co mi grozi? Skąd mam wiedzieć że mi ktoś do łazienki nie zagląda tym wynalazkiem?

  • 96 69

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.