• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni wygrało konkurs na projekt muzeum II Wojny Światowej

Katarzyna Moritz, Michał Stąporek
1 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
aktualizacja: godz. 12:00 (1 września 2010)
Zwycięski projekt Muzeum II Wojny Światowej opracowany przez Studio Kwadrat z Gdyni. Zwycięski projekt Muzeum II Wojny Światowej opracowany przez Studio Kwadrat z Gdyni.

Gdyńska pracownia pokonała 128 konkurentów z całego świata i zdobyła główną nagrodę wynoszącą 80 tys. euro. Koperta z kodem pracy zwycięzcy byłą jedną z czterech, jakie zostały zniszczone przed rozstrzygnięciem konkursu.I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni
I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni
I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni
I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni
- To nie ma być kolejne zwykłe muzeum. Ma ono przynieść nadzieję na zrozumienie II wojny światowej, ma sprawić, że nie zapomnimy tego, co się zdarzyło. Choć mówi się zazwyczaj, że w konkursach druga praca jest zawsze najlepsza, a pierwsza jest wynikiem kompromisu, to nie jest tak w przypadku zwycięskiego projektu, o bardzo silnym i mocnym przekazie - stwierdził architekt Daniel Libeskind, członek jury opisując projekt gdyńskiej pracowni, kierowanej przez Jacka DroszczaBazylego Domstę.

Jury podkreślało w uzasadnieniu, że muzeum zaprojektowane przez gdyńską pracownie ma szansę stać się nową ikona architektoniczną Gdańska oraz że doskonale wpisuje się w koloryt i atmosferę miasta. Muzeum według tego projektu w dużej części będzie znajdować się pod ziemią, na powierzchni widnieje trójkątna, przekrzywiona wieża.


Aktualizacja, godz. 12

Kłopot w tym, że koperta z kodem zwycięskiej pracy (84171358) była jedną z tych, które zostały zniszczone na kilka dni przed rozstrzygnięciem konkursu. O konsekwencjach sytuacji, w której nagrodzona zostanie praca, co do której nie ma stuprocentowej pewności, że w jej przypadku została zachowana zasada anonimowości, Portal Trojmiasto.pl pisał jako pierwszy w poniedziałek, w artykule pt. Kontrowersje wokół konkursu na Muzeum II Wojny Światowej.

Czy sytuacja, w której na 129 kopert zniszczeniu ulegają cztery, a wśród nich jest koperta zwycięzcy, nie może budzić obaw co do przejrzystości konkursu? O komentarz poprosiliśmy zastępcę dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Janusza Marszalca.

- To zwykły przypadek, proszę się nie doszukiwać w tym teorii spiskowych. Nie została złamana zasada anonimowości, ponieważ wszystkie firmy, kórych koperty z kodami uległy zniszczeniu, w terminie dostarczyły nowe koperty z danymi - tłumaczy zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Janusz Marszalec.

Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska i członejk jury: - Gdyby organizatorzy konkursu nie zwrócili się o dosłanie najprawdopodobniej zagubionych kopert, na sto procent naraziliby się na protest, który w konsekwencji doprowadziłby do unieważnienia konkursu. Na to nie można było sobie pozwolić. Jeśli ktoś dopatruje się w tym jakiegoś przekrętu, proponuję zawiadomić odpowiednie służby.

***


II nagroda to projekt pracowni Piotra Płaskowickiego z Warszawy II nagroda to projekt pracowni Piotra Płaskowickiego z Warszawy
II nagroda to projekt pracowni Piotra Płaskowickiego z Warszawy II nagroda to projekt pracowni Piotra Płaskowickiego z Warszawy
III nagroda należy do greckiej pracowni Betaplan z Aten. III nagroda należy do greckiej pracowni Betaplan z Aten.
III nagroda należy do greckiej pracowni Betaplan z Aten. III nagroda należy do greckiej pracowni Betaplan z Aten.
Studio Kwadrat przyzwyczaiło nas już do wygrywania i zdobywania nagród w ważnych konkursach architektonicznych organizowanych w Trójmieście. W kwietniu pracownia zdobyła III miejsce w konkursie na koncepcję zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Wcześniej wygrała konkurs organizowany przez Invest Komfort na projekt osiedla mieszkaniowego Motława Apartments w Gdańsku, a także zajęła II miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Forum Morskiego w Gdyni.

Całkowita pula nagród w konkursie wynosiła 200 tys. euro. Druga nagroda i 50 tys. euro przypadło pracowni Piotra Płaskowickiego z Warszawy, a trzecia nagroda i 30 tys. euro greckiej pracowni Betaplan z Aten.

Przyznano także cztery wyróżnienia. Otrzymały je: Domino Grupa Architektoniczna, Wojciech Dunaj ze Szczecina, S.Selim Veliogm z Turcji, Dizarh z Bułgarii oraz AD Artis Emerla Jagiełłowicz Wojda z Krakowa. Każda z wyróżnionych pracowni otrzymała 10 tys. euro nagrody.

***

Na uroczyste ogłoszenie wyników na Politechnice Gdańskiej przybył premier Donald Tusk. Nic dziwnego: to on na początku marca wystosował specjalny list w którym zapraszał architektów z całego świata do udziału w konkursie.

Tematyka wojny nieobca wielu narodom, sprawiła, że zainteresowanie konkursem było ogromne. Wzięło w nim udział 129 pracowni i firm architektonicznych z całego świata.

Projekty przez ostatnie dwa tygodnie oceniało 11-osobowe jury w skład którego weszli m.in. architekt Daniel Libeskind, historyk sztuki Jack Lohman, grafik Andrzej Pągowski, zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski i historyk Wojciech P. Duda.

Poza nagrodą pieniężną zwycięzca otrzyma zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie projektu budowlanego w trybie z wolnej ręki.

Celem konkursu było wyłonienie koncepcji architektonicznej przyszłego budynku muzeum wraz z koncepcją zagospodarowania terenu. Budynek w sumie ma mieć 23 tys m kw netto. Regulamin zakładał że obiekt ma mieć maksymalnie 25 m wysokości, z ewentualnym akcentem architektonicznym do wysokości 40 m.

Siedziba muzeum powstanie przy nabrzeżu kanału Raduni, w pobliżu ul. Wałowej. Budynek stanie na przekazanej przez Gdańsk działce o powierzchni 1,7 ha.

Budowa muzeum ma ruszyć w roku 2012. Uroczyste otwarcie nowego budynku planowane jest na 1 września 2014 roku - w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Szacuje się że koszt prac budowlanych i zagospodarowania terenu ma wynieść 230 mln zł netto.

Miejsca

Opinie (392) ponad 20 zablokowanych

 • są ważniejsze potrzeby (22)

  szkoda gadać

  • 88 129

  • (1)

   Co racja to racja.Polska wciaz historia zyje,brak postepu-smutne to.

   • 23 22

   • Kultura...historia...glupcze!!!

    a wy tylko byscie chcieli kartofle...

    • 2 5

  • mam nadzieje, ze tego nigdy nie zbudują (1)

   • 19 34

   • twoja opinia nikogo nie interesuje

    • 5 4

  • Igrzysk potrzeba narodowi i muzeów wlaśnie. (4)

   To już jest jawna polityka ogłupiania narodu. Mamy wszyscy nakarmić się ideą.

   • 16 21

   • (3)

    Spytaj się warszawiaków (nie mówie o zielonej Warszawie) czy potrzebne im było muzeum Powstania Warszawskiego i czy uważają że to ogłupianie narodu. Muzeów z naszą historią mamy mało. A to chyba najlepsza metoda nauki naszej tożsamości.
    Jeżeli muzea te będą przynajmniej choć troche standardem przypominać to warszawskie to jestem sto razy za.

    • 8 0

    • (2)

     Nie wiemy czy będzie to muzeum z naszą historią. Póki co rząd stawia pomniki bolszewikom...

     • 5 2

     • (1)

      Skoro nie wiesz, to po co się wypowiadasz?

      • 0 4

      • Wypowiadam się ponieważ wiem. Pomnik w Osowie jest faktem.

       • 3 0

  • dala takich jak ty zawsze będą ważniejsze potrzeby... (3)

   szkoda gadać

   • 18 10

   • Spróbuj wyjechać w porannym szczycie z Ujeściska, czy Oruni Górnej (2)

    to zobaczysz o co chodzi Marcinowi i tysiącom gdańszczan, którzy powinni w końcu zareagować na działania władz zmieniające życie mieszkańców tego miasta w przeżywany codziennie horror.

    • 10 10

    • elo Przemo, zostaw golfa i wsiadaj w autobus albo pociag, niedlugo na ujescisko bedzie linia tramwajowa (1)

     sorry kochani, ale jak kazdy ma samochod, wielu po 2-3 samochody

     to z kad te roszczenia, ze jest tloczno

     ...

     • 10 4

     • z jedej strony masz rację

      Ale z drugiej strony to nie masz racji ponieważ dzielnice południowe sa obecnie bardzo zaludnione i jest wąski ciąg komunikacyjny z tych dzielnic. Nic tu nie pomoże przejście na autobus, ponieważ te i tak są pełne z rana. Z drugiej strony za te pieniądze, które oczywiście miasto wszystkich na to muzeum nie daje, to można zbudować min drogi rowerowe, których z tych dzielnic nie ma w kierunku śródmieścia, a już niejednokrotnie polecałem na tym portalu, by ci co nie rozumieją tego problemu niech sami spróbują pojechać np z Oruni Górnej do Gdańska ulicą swoim rowerkiem powodzenia.

      • 1 0

  • super projekt (1)

   w konkursie na projekt muzeum II wojny wygrał piękny, nowoczesny projekt centrum handlowego...

   • 8 6

   • serio?

    jak by sie pan rzeźbiarz troche zagadnieniem interesował to ten wspanialy pomysł jest niczym innym jak marną kopią pomysłów francuskiego archtiekta Perrault'a

    • 0 0

  • chcemy postępu, wzorujemy sie na tym co zachdonie (3)

   tymczasem niemcy, francja, wielka brytania, usa, izrael, inne panstwa

   z pelna swiadomoscia i premedytacja prowadza polityke historyczna

   buduja muzea niepomiernie wieksze niz to planowane w gdansku

   wiec gdzie jest sprzecznosci miedzy postepem a nowoczesna polityka historyczna i dbaniem o przeszlosci?

   -> to tak w skali macro, w skali panstwa i jego polityki - w koncu jest to projekt rzadowy z pieniedzy budzetowych

   ...

   -> w skali micro...

   Gdańsk ma oferte turystyczna obliczona obecnie na 2-3 dni,
   po wybudowaniu ecs i muzeum II wojny swiatowej zyskamy kolejny dzien, ergo oferta turystyczna zwieszky sie do 4 dni co to oznacza?

   ze turysci spedza tu o 25 procent wiecej czasu, wydadza o tyle wiecej kasy i moze poleca miasto innym

   dla przykladu praga, paryz to oferta turystyczna na min 30 dni zeby zobaczyc najwazniejsze rzeczy
   ...

   • 10 2

   • Westerplatte

    Praga , Paryż to stolice państw, a Gdańsk taką narazie nie jest. W Gdańsku o jeden dzień pobyt może przedłużyć Budyń siedzący na Długim Targu, czytając wszelkiej gawiedzi bajki. Już tyle ich naopowiadał, że starczy na cały dzionek..... Nie potrzeba nam kolejnego muzeum II wojny. Mamy Westerplatte !!! Czy to nie symbol?

    • 7 5

   • powiew nowości w komentarzach

    chyba pierwszy komentarz, nawiązujący do budowy ecs w pozytywny sposób! :)
    mnie również wydaje się, że ecs może być dochodowy a nie, jak zdecydowana większość uważa, deficytowy; brakuje jednak informacji w jaki sposób i ile potencjalnie może zarobić - duże sale konferencyjne z dobrym łączem, których brakuje w trójmieście, muzeum na wzór muzeum PW w Warzawie to tak na początek a dobry handlowiec/zarządzający będzie potrafił wydusić z tego znacznie więcej...
    domyślam się, że po moim kometarzu poleje się strumien nienawiści w stylu agitatorów powojennych typu: "pachołek budynia", "do roboty urzędasie" itp. :) i wyprzerzedzając ten strumien chciałbym serdecznie pozdrowić ich autorów :)

    • 6 0

   • a którędy bedą jeździć do tych muzeów

    Wiecznie zakorkowanym Podwalem Przedmiejskim, czy też tak samo Traktem Św Wojciecha. Raz się przejada, a za drugim razem pojadą na dworzec PKP lub lotnisko. Ha jak dojada na lotnisko. Bo przecież nie wszyscy nocują na starówce.

    • 3 1

  • komentarz głąba co nie wie co to 2 wojna światowa i nie wie...

   ...że nie ma takiego muzeum na świecie.
   Akurat To muzeum powinno powstać dawno temu... a nie nie 75lat po wojnie.

   szkoda pisać bo ten typ i tak nie zrozumie!

   • 4 1

  • Europejskie Centrum Solidarności - NIE

   Muzeum II Wojny Światowej - TAK

   • 3 2

  • ...

   dokładnie, powodzie na południu w Gdańsku Sopocie i Gdyni dziurawe drogi "góra" tylko pomniki, krzyże i muzea stawia.A czy nie wystarczającym muzeum 2giej wojny światowej nie jest "Oświęcim"!!?

   • 0 0

 • Nasi górą! (8)

  Jak miło, ze w konkursie dla całego świata wygrywa ekipa z Gdyni! Mam nadzieję, że budowa będzie bardzo odzwiercedleniem koncepcji.
  Gratulacje

  • 105 39

  • Zastanawiające

   A czy to Cię nie dziwi, że wygrywa właśnie ta pracownia? Żenada...

   • 30 14

  • szczerze.. (2)

   to wolałbym, aby wygrała ekipa ze świata, ale z ładniejszym projektem !
   W moim odczuciu ten projekt nie zasługuje na realizację :/

   • 19 5

   • (1)

    dokładnie, co to za komunistyczne pudełko, nie widzę żadnego nawiązania do Solidarności ..

    • 3 14

    • hehe

     nawiązanie do Solidarności powiadasz :-) hehe
     Proponuję powrót do podstawówki, tam była nauka czytania ze zrozumieniem lol

     • 19 1

  • (1)

   zazdroszczę naiwności :)

   • 6 1

   • to był chyba sarkazm:] mam nadzieję:)

    • 3 2

  • Jenerał-minerał-motorówka-szrada-łamigłówka-gwiazda-dawidaniech -świeci!

   hej ty entuzjasta połamanych ołówków - ten projekt trąci dekadenckimi treściami manifestów pastora Andersona z XVIII w., te krzywe trójkąty śmierdzące pracami gł. konserwatora warszawskiego (co to chodzą słuchy że za zgodę na tablicę prezydencką ma zostać głównym konserwatorem zabytków) i innych dekadenckich proletariuszy udających architektów. Tu trzeba naprawdę nowego spojrzenia i fachowców a nie zaściankowej wizji tfuska i paczki jego kolesiów z 3miasta!

   • 0 0

  • jasne

   a czy to nie dziwne ze w Trojmiescie wygrywa ekipa z Trojmiasta, w Szczecinie ze Szczecina, we Wroclawiu z Wroclawia, w Krakowie z Krakowa....etc. ?
   nie ma sensu brac udzialu w konkursach organizowanych w Polsce.

   • 0 0

 • GRATULACJE!! (6)

  Super że Gdynia górą !

  • 70 47

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • super że Arka dołem ! (1)

   Ta... super , kolejny "krzywy domek". Do Szymbarku z tym !

   • 1 5

   • Taaa???

    A chociaż wiesz co to za styl?

    • 1 2

  • Czy to samo biuro nie projektowało czasem dachu w szkole na Chwarzenie ??

   • 0 1

  • dobrze ze wszystko w trojmiescie zostanie

   aczkolwiek troszke to podejrzane;)

   • 2 0

  • koszmar, a drogi kto wyremontuje? brak slów na stan naszych nawierzchni...

   • 0 1

 • yyyyyyy? (4)

  ale jaki to projekt?

  • 23 14

  • (1)

   Chcialbym wiiedziec po samym wygladzie ze to nie jest kino, centrum sportu albo siedziba koncernu paliwowego - tylko muzeum wojny. A tu czerwony klocek wbity w ziemie. Jest nowocześnie... i nijako.

   • 22 7

   • bomba spadla na klocek i sie klocek przekrzywil, typowe dla libskinda dlatego mu sie spodobalo, kto zna libskinda i jego prace ten rozumie a reszta milczec.

    • 0 0

  • Wygląda jak studencki dyplom (1)

   Pewnie też tak było bo z tego co kojarzę człowiek z tego biura pracuje na WA PG.

   • 1 2

   • zarowno jeden i drugi;p

    • 0 0

 • wójcie, a koperty sie znaleźli? (3)

  pewnie zaraz zakrzykną, że sie czepiam:-)
  jakie to szczęście, że koperta "kwadratu" sie nie zawieruszyła....

  • 54 17

  • ja krzyknę, że jesteś zfrustrowanym impotenetm zyciowym (1)

   • 8 15

   • A jak POwiem

    że głosujesz na POpulistów! ;)

    • 1 1

  • alez tak!!!

   właśnie się zawieruszyła i szczęśliwie została w końcu zidentyfikowana!!!
   nie czytałeś??

   • 0 0

 • Troche dziwny podzial. (4)

  Zwyciestwa dostal osiem dyszek, a dwoch wyroznionych po szesc?
  Moim zdaniem zbyt mala roznica pomiedzy pierwszym miejscem, a wyroznieniami.

  • 18 13

  • Polska język trudna język?

   Polska język trudna język?

   "Całkowita pula nagród w konkursie wynosiła 200 tys. euro. Oprócz zwycięzcy (80 tys. euro) jury przyznało dwie kolejne nagrody oraz wyróżnienia (w sumie 120 tys. euro). "

   • 4 0

  • Nagroda - przyszcz , tu nie o taką kasę chodzi

   Nagroda w konkursie architektonicznym to taka laurka. Nie czytalem regulaminu ale biorąc po uwagę planowany koszt inwestycji wynagrodzenie projektanta będzie wynosić KILKANAŚCIE MILIONÓW złotych za wykonanie dokumentacji projektowej - to jest prawdziwa kasa. Nawet po zapłąceniu wykonawcom branżowym i zapłaceniu pracownikom jakieś 30 % z tego musi zostać. Taki jest rynek architektoniczny - nie ma czego zadrościc, trzeba pogratulować.

   • 2 0

  • Miejmy nadzieję, że to kolejny szwindel

   Umniejszy to prawdopodobieństwo realizacji tego barbarzyństwa.

   • 2 1

  • Czytaj ze zrozumieniem kretynie

   I Nagroda 80 tys Euro, II Nagroda - 50 tyś, III - 30 tyś + 4 równorzędne wyróżnienia po 10 tyś Euro. Wejdż na pierwszy lepszy portal zamiast pyszczyć, a się dowiesz, że I i II Nagroda to pracownie Polskie, trzecia to - Grecy, a wyrózniono m.in pracownię Bułgarską i o dziwo Turecką.

   • 0 0

 • Mam dośc muzeów wojen. Zajmijmy sie zyciem a nie rozpamietywaniem wojen (7)

  historii.

  • 70 73

  • wojna to tez zycia

   i co wiecej do tej pory dominowala w dziejach swiata

   • 5 0

  • dla ciebie angeliko wybuduje muzeum tipsów:) (2)

   • 10 2

   • Tipsy po angielsku to napiwek:))))) (1)

    • 0 1

    • JAK JUZ TO TIPY, JESLI UZYWAMY POLSKIEJ LICZBY MNOGIEJ

     • 0 0

  • Jakie imię takie myślenie.Czyli dno.

   • 3 0

  • W jednej komedii było muzeum Barbie gdzieś na amerykańskiej pustyni

   Dziewczynka bardzo zapaliła się. Entuzjazm przygasł, gdyż okazało się, że to jest muzeum Barbie! O imieniu Klaus.

   • 1 0

  • Kalisz

   O tak, tak ostrożnie z tymi wojnami, nie lepiej pardy miłości w Gdańsku i Trójmieście organizować? Mam koleżankę Joannę w naszym klubie poselskim i wiem że chętnie włączyłaby się w akcję pacyfikacji platformersów z ich dup...i projektami my SLD mamy lepsze pomysły, np. muzeum w kształcie penisa, albo vaginy. Miłujcie się-inaczej co w Gdańsku w miejsu portowym jest jak najbardziej na miejscu. Zróbmy z Trójmiasta Trójkąt Amsterdamski

   • 1 1

 • a inni zwycięzcy? (1)

  Proszę podać kto zajął drugie i trzecie miejsce oraz wyróżnienia

  • 19 7

  • jestes idiotą

   • 0 0

 • Co to jest? (11)

  Po projekcie widać, jakie były kryteria wyboru... jak zawsze...

  • 57 19

  • !!

   To szkaradziejstwo niech sobie powstanie w Gdyni ale nie w Gdańsku .....

   2 najważniejsze obiekty z historii Gdańsk ECS i Muzeum II WŚ to szkaradziejstwa ..... te budynki nie staną się symbolem Gdańska .....a raczej ich strachami na wróble !!

   • 15 9

  • Niestety... (8)

   Interesuję się architekturą, choć architektem nie jestem i z przykrością muszę stwierdzić, że ten projekt jest do bani :/ Teraz żałuję, że nie poszedłemna polibudę zobaczyć innych projektów, bo nie wierzę, że lepszych nie było. Może moje zainteresowania architekturą nie przekładają się zbytnio na jej znajomość, tak samo może moje poczucie estetyki i symboliki zostało gdzieś zaburzone, ale to jest po prostu SŁABE !

   • 22 5

   • Niestety.. (6)

    Chyba jednak Twoje zainteresowania architekturą nie przekładają się zbytnio na jej znajomość, tak samo prawdopodobnie Twoje poczucie estetyki i symboliki zostało gdzieś zaburzone! Różne rzeczy można powiedzieć na temat zwycięskiej architektury, może się podobać lub nie, ale na pewno nie można powiedzieć że jest ona SŁABA. Tak się składa, że autorzy zwycięskiej pracy od lat reprezentują wysoki poziom architektonicznej świadomości. Charakterystyczna cecha Polaków - nie znam się, ale krytykuję. Żenada!

    • 9 17

    • ja mam tylko jedną nadzieję

     że nie jesteś architektem :] A jeśli moje poczucie estetyki zostało gdzieś zaburzone, to i tak się cieszę, że nie dorównuje ono Twojemu :]

     • 9 5

    • wysoki poziom architektonicznej świadomości?

     Architektoniczna świadomość powinna wyrażać się w choćby prozaicznej znajomości pracy konstrukcji. Współcześni architekci zaczynają prześcigać się kto zbuduje bardziej szklany wiszący w powietrzu obiekt, a później niestety wychodzą budynki mało co związane z koncepcją konkursową. Ściana kurtynowa ze szkła jest może i ładna, ale (niestety dla wszystkich architektów) musi się ona na czymś trzymać, a szklany dach raczej nie spełni tej roli. No cóż nastała era szklanych domów

     • 3 4

    • Żenada ! pp

     Żenadą jest Twoja wypowiedź !
     Charakterystyczną cechą włodarzy tego miasta jest zapychanie pustych przestrzeni tego miasta sklocami z cegiełki czyt. ECS i czymś czerwony co nawet nie wiem co to jest .... Jeśli chodzi o klase architektów.... widać jaka ona jest skoro pracownia z osiągnięciami projektuje coś takiego !! Równie dobrze można pomolować jakikolwiek budynek na czerwono wstawić ściane ze szkła i efekt będzie podobny i tańszy !!

     Nie wiem kto wybrał ten projekt jednak osoby wybierające nie posiadają żadnego gustu i stylu.

     Pierwszą rzeczą jaką powinien zrobić p. Adamowicz to referendum w sprawie ECS i Muzeum II WŚ ....

     Jestem młodą osobą i nie wyobrażam sobie patrzenia na te obiekty w moim miejście przez kolejen 60 lat !!
     Ani to nowoczesne ani zachwycające ..... dzięki tym projektom na pewno drugim Bilbao się nie staniemy !!

     • 12 3

    • Ten projekt byłby dobry w Brasilii. Czy innym odrażającym miejscu

     W Paryżu za coś takiego byłaby gilotyna!!!

     • 10 5

    • (1)

     Mówimy o architekturze, czy o klocach powciskanych w ziemię? W Hiroszimie pozostawili jeden zniszczony budynek - symbol i to wystarczy. Kazdy patrząc na niego wie, że wojna to nic dobrego. Przemawia do podświadomości. U nas trzeba wydać 230 baniek na początek - bo jak to u budynia koszt ostateczny nigdy nie jest znany. Tak samo z ECS. Za symbol może spokojnie służyć stołówka stoczniowa.......ale nie Budyń musi postawić mega budę za taką samą grubą kase jak on jest sam, o przepraszam większą....

     • 8 1

     • dobre

      ECS to pomnik Budynia .... Patrząc na niego będziemy wiedzieli komu zawdzięczamy taka brzydotę w mieście. Dzięki panu Adamowiczowi Gdańsk nie przypomina miasta z czasów swojej świetność w odległym bo XVI i XVIIw. gdzie powstawały piękne i śmiałe budowle, jednak przypominające cokolwiek .....

      ECS ... tyle starych i opuszczonych budynków, magazynów stoi na terenie po stoczniowym..... wystaczy mydło, woda i dobrego człowiek z ekstrawagancją fantazją i dziś popadające w ruinę budynki mogłby się stać nowoczesnym symbolem minionej epoki za tańsze pieniądze......

      Jednak po co się tu wypowiedać.Tego i tak nikt z włodarzy miasta nie czyta. Mieszkańców traktuje się jak zło konieczne ..... zero szacunku do ludzi, dzięki którym do budżetu miasta wpływają nasze pieniądze.....Co się dziwić.....

      Ważne, że mamy EURO2012.... które nam bokiem wydzie .....
      Stadion będzie.... drogi do niego już nie, bo powstanie w 2014 roku
      Nowy terminal lotniczy będzie... kolei metropolitarnej z lotniska do stadionu, nie bo powstanie w 2015 roku
      Ergo Arena już jest... drogi do niej pod koniec 2012 roku........

      Jednak wyrzucenie w błoto 350 mln zł na ECS i kolejnych 250 na Muzeum II WŚ tak !!

      Panie Adamowicz epoko w której pan żył zakończyła się 30 lat temu..... prosze sobie pomników nie stawiać bo nie zasłużył pan na to !

      • 6 1

   • Słabe????

    To nie jest słabe - to jest porażka. Gdyby to zrobił student I-szego roku, to byłbym w stanie to zrozumieć. Ten projekt nic nie wyraża i nic nie przedstawia poza czerwienią z dachówek Brassa. Może gdyby mial powstać gdzieś na zapleczu Westerplatte, to mialby może sens - tam nic już nie zeszpeci krajobrazu.
    Ten potworek, podbnie jak ECS będzie tak zdobił Gdańsk, jak słynny parking wielopoziomowy przy Piazza di Roma w Wenecji.
    A tak naprawdę, to wlasnie o to chodzi, zabudować Gdańsk szkaradzieństwami, aby zabić do reszty jego unikalność.
    Przez setki lat statki wpływające do miasta witał widok Wyspy Spichrzów i Zurawia.
    Za parę lat będzie ich straszyła brudna ceglasta bryła ECS i tego potworka chorej wizji jakiegoś nawiedzonego nowoczesnością architekta. Jak do tego dodamy potworka INPRO na północnym cyplu Wyspy Spichrzów, to trzeba będzie w bedekerach napisać na samym początku uwagę, że do gdańska nie należy wplywać statkiem lub jachtem, bo przeżyjecie zbyt duży szok.

    • 14 5

  • MUZEUM

   W sumie to muzeum może powstać..... gdyby miało ciekawą ekspozycję, myślę że młodzi ludzie i przyszłepokolenia mogłby się czegoś ciekawego dowiedzieć.
   Jednak za taką kasę na pewno nie w tej wizualizacji jaka wygrała ....... nigdy, to jest okropność !!
   Przypuszczam, że wybrano najbrzydszy projekt ze 180 nadesłanych.

   TAKIE RZECZY TYLKO W GDAŃSKU !!

   • 5 1

 • A kto dwa kolejne miejsca? (1)

  Dlaczego nie podano kto zajal 2 i 3 miejsce. W koncu podzielili miedzy soba 120K euro, to chyba wypadaloby napisac droga redakcjo.

  • 16 6

  • Napisali, wystarczy czytać

   przeczytaj jeszcze raz, tym razem uważnie. I nie podzielili między sobą tych 120 tys. euro. Ta pula była na nagrody i wyróżnienia.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane