Fakty i opinie

stat

Stuletni, drewniany bruk w centrum Gdańska

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Chcą ogarnąć ulicę Ogarną

Drewniany bruk w centrum GdańskaTylko najwięksi miłośnicy Gdańska oraz mieszkańcy tej kamienicy wiedzieli, że w sieni przejazdowej kamienicy przy ul. Ogarnej 109/110 ułożony jest i zachowany w dobrym stanie ponad 100-letni drewniany bruk.Czy drewniany bruk na ul. Ogarnej stanie się atrakcją tustystyczną?

nie, może i jest wyjątkowy, ale co to za atrakcja? 28%
to zależy, czy zostanie wyeksponowany 36%
nie, ale i tak warto zadbać o tę nawierzchnię 36%
zakończona Łącznie głosów: 993
Władze Gdańska od kilku lat szukają sposobu na ożywienie ulicy Ogarnej: wytyczono na niej ścieżkę rowerową, za 200 tys. zł odkryto brukowany fragment ulicy, który następnie zmieniono w deptak. Wykonano też artystyczne dekoracje na elewacjach kamienic. Ale to nie sprawiło, że turyści zaczęli tłumnie zaglądać na tę ulicę. Ulica wciąż jest bardziej parkingiem, niż miejscem spacerów.

Czy zmieni to informacja o unikatowym bruku, który znajduje się w bramie jednej z kamienic? Jest on ułożony w sieni przejazdowej kamienicy nr 109/110 zobacz na mapie Gdańska. Wystarczy o niego zadbać: naprawić ruchome i brakujące elementy, a następnie wyeksponować.

O bruku do tej pory wiedzieli przede wszystkim mieszkańcy kamienicy oraz badacze historii Gdańska. Naszą uwagę na tę niezwykłą nawierzchnię zwrócił mieszkaniec Śródmieścia.

- Złomiarze wymontowali z nawierzchni już stalową prowadnicę bramy i boję się, że teraz sam bruk trafi do pieca jako opał lub ktoś zabierze go stamtąd na pamiątkę. Przecież to unikatowa instalacja - mówi Andrzej Ługin.

A nawierzchnia jest na tyle wyjątkowa, że trzeba ją chronić.

- Wszystko wskazuje na to, że bruk drewniany pochodzi z końca XIX wieku. Wykonywano z niego nawierzchnie nie tylko w sieniach przejazdowych, ale także na mostach zwodzonych, by konstrukcja obiektu była lekka - mówi Aleksander Masłowski, pasjonat historii Gdańska.

Kostki drewniane wykorzystane do ułożenia bruku były impregnowane w smole z węgla drzewnego, dzięki czemu po ułożeniu skutecznie tłumiły wszelki hałas pojazdów. W sieniach i bramach sprawdzało się to wyjątkowo dobrze.

O drewniany bruk zapytaliśmy mieszkańców kamienicy przy Ogarnej. - Gdy wraz z mamą wprowadzaliśmy się tu w 1958 r., drewniany bruk już tu był, choć dookoła były powojenne zgliszcza - opowiada mieszkanka domu pod numerem 109/110. - Jesteście pierwszymi osobami, które zwróciły na niego uwagę. Dotąd nikt się tym brukiem nie interesował.

O wyjątkową nawierzchnię zapytaliśmy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Chcemy przeprowadzić dokładne oględziny tej sieni, by ustalić jej status prawny oraz zbadać stan bruku. - mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy konserwatora zabytków. - Temat jest bardzo interesujący.

Dzięki badaniom - które są kosztowne, więc nie wiadomo, czy zostaną zlecone - będzie można ustalić dokładny wiek drzewa, z którego wykonano nawierzchnię w sieni.

Obecnie z przejazdu między budynkami korzystają mieszkańcy, ale i samochody znajdującej się nieopodal Poczty Polskiej. Stąd często po bruku przejeżdżają furgonetki o masie przekraczającej 3,5 t. Mimo to nawierzchnia wciąż ma się nieźle, choć powstały w niej koleiny.

Podobną drewnianą atrakcję ma Wrocław przy ul. Traugutta. Podobnie jak w Gdańsku, znajduje się on w sieni przejazdowej.

Opinie (101) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.