Fakty i opinie

stat

Subiektywny przewodnik po książeczkach dla dzieci

O tym jak ważne jest czytanie na głos dzieciom nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Liczne kampanie społeczno - edukacyjne, a także badania naukowe potwierdzają, że jest to jedyny skuteczny sposób, by wykształcić w dziecku nawyk czytania i nauczyć jak zdobywać wiedzę.Czytając dziecku poszerzamy jego zasób słów, uczymy myślenia, rozwijamy pamięć i wyobraźnię. Sięgając po odpowiednie pozycje książkowe przekazujemy naszemu dziecku dobre wzorce i wzmacniamy w nim poczucie własnej wartości.

Dlatego jako rodzic i pracownik redakcji postanowiłam wyruszyć na poszukiwanie odpowiednich książek dla dzieci w trójmiejskich księgarniach. Wcześniej przewertowałam strony internetowe przeróżnych fundacji, zajmujących się promowaniem czytania dzieciom w poszukiwaniu listy odpowiednich tytułów.

Próżno ich szukać w księgarniach Muza, która w Gdańsku monopolizuje rynek księgarski. W salonach księgarskich działających przy hipermarketach półki uginają się pod ciężarem książek, ale zwłaszcza tych, które mają swoje odpowiedniki w postaci bajek na popularnych kanałach TV. W jednym z salonów Empik w Gdyni zaproponowano mi sprzedaż na zamówienie z tygodniowym okresem oczekiwania.

Niewątpliwie alternatywą może być sprzedaż wysyłkowa w księgarniach internetowych. Tu wybór jest znacznie większy choć minusem jest to, że nie można sprawdzić jakości wydania i oczywiście dodatkowy koszt wysyłki.

W ten o to sposób doszłam do wniosku, że subiektywny przewodnik po książkach dla dzieci rozpocznę od pozycji, których zdecydowanie nie polecam, a które przez "niefrasobliwość" obdarowujących znalazły się w biblioteczce mojego dziecka.

Przykładem może być "Skarbczyk Dwulatka" pod redakcją Izy Krawczyk. W wierszyku "Dziesięć pluszowych misiów" czytamy: "Pięć pluszowych misiów kupiło rewolwery. Jeden rewolwer wystrzelił i zostały cztery" a kilka linijek niżej "Cztery pluszowe misie, a każdy z zimna drży. Jeden się rozchorował i zostały trzy."

Książeczka z serii Polscy Poeci Dzieciom "Krasnalek i inne wiersze" zachwyca przepięknymi ilustracjami. Na jednej z nich tytułowy "Pan Dymek" trzymając papierosa jako rasowy palacz, puszcza kółka wydychając dym papierosowy. Z pewnością żadnemu z rodziców czy opiekunów nie zależy na takim przekazie skierowanym do naszych dzieci.

Jak informuje Barbara Milewska - Rzecznik Prasowy Ministra w MEN - To wolny kraj, a wydawnictwa mają całkowitą swobodę w wydawaniu książek dla dzieci. Nikt nie kontroluje tytułów, które trafiają do księgarń. Rodzice zdani są na swój własny, zdrowy rozsądek.

Na szczęście wybór książek dla dzieci jest ogromny i można wybrać pozycje wartościowe, dostosowane do wrażliwości dziecka nie wzbudzające lęków i niepokojów.

Z pewnością warto szukać tytułów, w których bohaterowie podsuwają pomysły na pokonanie codziennych trudności i uczą czegoś dobrego.
Wśród nich seria o Tupciu Chrupciu autorstwa Hanny Cieśli. Bohaterem jest sympatyczna myszka, której zdarza się kaprysić i grymasić w różnych codziennych sytuacjach jak wyjście do przedszkola, spanie, jedzenie. Na szczęście mama Tupcia potrafi użyć odpowiednich słów by przekonać synka, że warto być grzecznym.

Dla każdego przedszkolaka pierwsze dni w tym "dziwnym miejscu" z dala od rodziców i dziadków mogą być wyjątkowo trudne. Dlatego warto sięgnąć po "Opowiadania Przedszkolaka" Renaty Piątkowskiej lub po "Lulaki, pan Czekoladka i przedszkole" Beaty Ostrowickiej i przekonać się, że w przedszkolu można się świetnie bawić, a przy okazji nauczyć się wielu nowych rzeczy.

Szukajmy odpowiednich książek i czytajmy je naszym dzieciom, gdyż w dużej mierze od tego zależy ich przyszłość. Przyglądajmy się uważnie również tym pozycjom, które nasze dzieci otrzymują w prezencie, zwłaszcza starsze dzieci, które czytają już samodzielnie. Nie pozwólmy sobie na obojętność wobec lektur, które wpływają i kształtują światopogląd naszych pociech.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (17)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.