Fakty i opinie

Św. Ducha: będzie ładna, ale niewygodna dla pieszych

Wizualizacja wyremontowanej ul. św. Ducha na odcinku, gdzie będzie dominował bruk.
Wizualizacja wyremontowanej ul. św. Ducha na odcinku, gdzie będzie dominował bruk. mat. prasowe

Wydawać by się mogło, że ostatnie remonty chodników w Śródmieściu Gdańska wyznaczą nowy standard w ruchu pieszym: wygodne i trwałe płyty kamienne. Niestety zrezygnowano z nich na ul. Św. Ducha zobacz na mapie Gdańska. Trudno uwierzyć w zapewnienia urzędników, że zastosowana kostka będzie równie wygodna.Czy należy budować chodniki z kostki brukowej?

tak, szczególnie na obszarach historycznych 42%
tak, ale tylko jeżeli nie można zastosować innego materiału 9%
nie, lepiej stosować równe płyty kamienne 35%
nie, ten materiał powinien być stosowany tylko na jezdniach 14%
zakończona Łącznie głosów: 1496
W marcu Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na wykonawcę kompleksowej przebudowy tej ulicy. W projekcie uwzględniono wprawdzie kamienne płyty, ale tylko na krótkim odcinku Złotników zobacz na mapie Gdańska - Grobla I zobacz na mapie Gdańska (oraz na wysokości dawnych ław mięsnych zobacz na mapie Gdańska).

Dalej, aż do bramy nad Motławą, dla pieszych przewidziano kostkę kamienną O tym, że spacer po niej nie jest niczym przyjemną wiedzą nie tylko panie na szpilkach oraz posiadacze butów na cienkiej podeszwie.

Dlaczego po raz kolejny postanowiono oszczędzać na komforcie pieszych?

- Dawne zdjęcia tej ulicy wskazują, że funkcjonowały tam pasy z kostki kamiennej o różnym układzie i formacie. Dlatego też, nawiązując do zabytkowego charakteru ulicy, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni określił właśnie takie materiały dla nawierzchni chodników - wyjaśnia Agnieszka Zakrzacka z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej DRMG.
Tylko czy nawiązanie do zabytkowego charakteru ulicy i do czasów, gdy kostka była łatwym do pozyskania i ułożenia budulcem zapobiegającym grzęźnięciu w błocie, ma jeszcze sens? Przecież nawet przed wojną stosowano wygodniejsze płyty kamienne na chodnikach. Ich fragmenty zachowały się np. w obrębie Targu Maślanego zobacz na mapie Gdańska czy na Dolnym Mieście.

Kostka na ul. Św. Ducha będzie identyczna, jak na alejkach Skweru Świętopełka.
Kostka na ul. Św. Ducha będzie identyczna, jak na alejkach Skweru Świętopełka. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
- Określona w zamówieniu kostka, cięta od góry i płomieniowana, posiada nawierzchnię płaską jak płyta chodnikowa. Planowana kostka jest tak samo wygodna, jak płyty kamienne i nie wpływa negatywnie na komfort pieszych - przekonuje Zakrzacka.
Urzędnicy jako przykład podobnej nawierzchni wskazują m.in. alejki wewnątrz odnowionego niedawno Skweru Świętopełka zobacz na mapie Gdańska. Tam jednak szczeliny pomiędzy kamiennym budulcem są na tyle duże, że bez problemu zmieści się w nich obcas buta.

Kamienne płyty przy Targu Maślanym.
Kamienne płyty przy Targu Maślanym. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
Czy zatem nie da się poprawić projektu z ul. Św. Ducha? Przykład Wrocławia pokazuje, że nawet stosując kostkę można minimalizować nierówności i odstęp między nimi. W stolicy Dolnego Śląska identyczny budulec, jak na ul. Św. Ducha, nakazał zastosować konserwator zabytków podczas budowy tzw. szpilkostrady na rynku.

- Tworząc tzw. szpilkostradę kostki były na placu budowy dodatkowo docinane i dobierane ręcznie przez brukarzy. Szczeliny między kostkami zostały zalane zaprawą i sklejone - objaśnia Ewa Mazur, rzecznik wrocławskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
W efekcie uzyskano nawierzchnię płaską i wygodną dla każdego użytkownika - zarówno dla pań na szpilkach, jak i osób niepełnosprawnych, z wózkami dziecięcymi czy poruszających się o kulach.

Tzw. szpilkostrada na rynku we Wrocławiu.
Tzw. szpilkostrada na rynku we Wrocławiu. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
W Gdańsku w ostatnich latach realizowany jest program kompleksowego remontu chodników we wszystkich dzielnicach. Najbardziej cieszą się z niego kierowcy, którzy zyskali wygodne miejsca parkingowe na chodnikach, zmuszając pieszych do lawirowania między autami lub chodzenia... jezdnią.

W Śródmieściu nowej nawierzchni chodników z płyt kamiennych doczekały się m.in. ul. Stągiewna zobacz na mapie Gdańska, Grobla II - III - IV zobacz na mapie Gdańska oraz tereny wokół osiedla Brabank zobacz na mapie GdańskaEuropejskiego Centrum Solidarności zobacz na mapie Gdańska.

Jednocześnie z nierównej kostki brukowej wykonano m.in. nawierzchnię wokół Muzeum II Wojny Światowej zobacz na mapie Gdańska, bulwar nad Nową Motławą na Wyspie Spichrzów zobacz na mapie Gdańska, chodniki ul. Chmielnej zobacz na mapie Gdańska w południowej części Wyspy Spichrzów, a nawet... przestrzeń dla pieszych przy nowej inwestycji zobacz na mapie Gdańska na ul. Św. Ducha.

Czytaj też: Jak należy projektować chodniki w Trójmieście?

Opinie (165) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.