Fakty i opinie

Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Zadbaj o płynne nieczystości

Straż Miejska w Gdańsku i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uczą jak nie należy postępować z płynnymi nieczystościami.
Straż Miejska w Gdańsku i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uczą jak nie należy postępować z płynnymi nieczystościami. mat. prasowe

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. W ok. 100 krajach przypomina się o działaniach na rzecz ochrony środowiska. Stąd gdańska Straż Miejska i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowiły przypomnieć czytelnikom zasady gromadzenia i pozbywania się nieczystości ciekłych.W środę w ok. 100 krajach w tym także Polsce obchodzony jest po raz 31 Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 r. Jego głównym założeniem jest przypominanie mieszkańcom całego globu o podstawowych zasadach dotyczących ochrony środowiska.

W akcje zaangażowała się Straż Miejska z Gdańska i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które postanowiły odświeżyć nieco zasady gromadzenia i pozbywania się nieczystości ciekłych.

Warto zadać sobie pytanie: czym w ogóle są nieczystości ciekłe? To ścieki, które powstają w wyniku działalności człowieka. Są to substancje odprowadzane instalacją sanitarną z budynku - odpływy z m.in. WC, łazienki, kuchni, pralni. Wprowadzone bezpośrednio do wód w obrębie kąpielisk, plaż publicznych albo wylewane do gleb wpływają niekorzystnie na środowisko, zanieczyszczają wodę i mogą działać toksycznie.

Jak uniknąć zanieczyszczania środowiska przez ścieki?

Za gromadzenie i odprowadzanie nieczystości ciekłych odpowiada właściciel nieruchomości. W zależności od sytuacji właściciel powinien przyłączyć się do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, gdy budowa takiej sieci jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażyć nieruchomość w zbiornik bezodpływowy do nieczystości ciekłych bądź w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Co zrobić, aby prawidłowo gromadzić i odprowadzać ścieki?

W przypadku zainstalowania zbiornika bezodpływowego warto przyjrzeć się treści umowy, którą zamierzamy podpisać z przedsiębiorcą. W umowie powinien znaleźć się zapis, który zobowiązywałby przedsiębiorcę do systematycznego usuwania nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych oraz niedopuszczenia do ich przepełniania i wylewania się na powierzchnię. Aby uniknąć zanieczyszczania na swoim podwórku należy dostosować odpowiednio wielkość zbiornika bezodpływowego do liczby osób stale lub czasowo przebywających na terenie nieruchomości.

Rzetelne określenie liczby osób pozwoli uniknąć niezręcznej sytuacji - przepełnienia się szamba. Ponadto ważną rzeczą jest zapewnienie dojazdu do zbiorników. Brak dostępu uniemożliwi przedsiębiorcy odprowadzenie zgromadzonych w zbiorniku nieczystości. Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest przechowywanie przez okres jednego roku dowodów potwierdzających wykonanie usługi.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (14)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.