• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Święto Morza. Parada żaglowców z Gdyni do Gdańska i inne atrakcje

Patryk Szczerba
16 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 08:50 (16 czerwca 2021)
W 2021 roku parada żaglowców rozpocznie się w Gdyni, a zakończy w Gdańsku. Wystartuje o godz. 12. W 2021 roku parada żaglowców rozpocznie się w Gdyni, a zakończy w Gdańsku. Wystartuje o godz. 12.

Sobotnia parada żaglowców i jachtów, która przepłynie z Gdyni do Gdańska, będzie największą atrakcją tegorocznego Święta Morza, rozpoczynającego się w piątek. Start parady w Gdyni w sobotę o godz. 12.Czy chcesz zobaczyć paradę żaglowców?

Aktualizacja, godz. 8:50. Niestety, ze względu na prognozowany na sobotę południowy kierunek wiatru żaglowce mogą nie być w stanie uczestniczyć w Paradzie pod żaglami.


Święto Morza to wydarzenie nawiązujące do tradycji z okresu II Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy odbyło się blisko 90 lat temu, w 1932 roku. Obchody okazały się sukcesem i weszły na stałe do kanonu polskich świąt. Do wybuchu II wojny światowej odbywały się regularnie.

Gdynia oficjalnie do świętowania wróciła w 2013 roku.

Parada żaglowców w Gdyni w sobotę o godz. 12Najbardziej efektownym wydarzeniem tegorocznej imprezy jest Parada żaglowców. W tym roku V Żeglarska Parada Świętojańska w Gdyni rozpocznie się o godz. 12.

 • Parada żaglowców 2021: plan
 • Parada żaglowców 2021: plan
 • Parada żaglowców 2021: plan
 • Parada żaglowców 2021: plan

Zanim to jednak nastąpi, zgromadzeni na bulwarze Nadmorskim mieszkańcy Gdyni będą mogli wysłuchać koncertu chóru szantowego z pokładu Zawiszy Czarnego. Okazją do występu będzie 60. rocznica podniesienia bandery na tym żaglowcu.

W 2019 roku furorę zrobiła nocna parada jachtówParada żaglowców wystartuje z Gdyni. Trasa wiodła będzie tradycyjnie wzdłuż trójmiejskiego odcinka wybrzeża Zatoki Gdańskiej. Plaża i bulwar to w Gdyni główne miejsca, z których będzie można obserwować żaglowce. Dobrymi punktami widokowymi będą też mola w Orłowie i Sopocie.

Jednostki będą płynąć w godz. 12-15.

Pogoda w Trójmieście na najbliższe dniTegoroczna Parada Świętojańska zakończy się oficjalnie na wysokości mola w Brzeźnie, ale jej uczestnicy dotrą aż do Gdańska. Tam publiczność będzie mogła podziwiać jachty i żaglowce płynące Motławą w kierunku centrum miasta.

Pierwsze jednostki uczestniczące w paradzie żaglowców zaczną cumować już na wysokości Polskiego HakaMapka. Kolejne zbliżą się do Długiego PobrzeżaMapka.

Dar Młodzieży, Zawisza Czarny i Pogoria w paradzie żaglowcówWśród żaglowców i jachtów, które popłyną w paradzie, mają być m.in.:

 • Dar Młodzieży,
 • Pogoria,
 • Zawisza Czarny,
 • Generał Zaruski.

Załogi tych jednostek zadeklarowały chęć udziału w wydarzeniu. Właściciele mniejszych i większych jachtów mogą już zgłaszać udział swoich łódek w paradzie żaglowców za pośrednictwem strony internetowej.

Po godz. 16:30, gdy zakończy się parada żaglowców w Gdańsku, jeszcze raz będzie można uczestniczyć w Koncercie Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z okazji 60. rocznicy podniesienia bandery na Zawiszy Czarnym. Odbędzie się on na pokładzie.

Efektowna parada żaglowców na trasie Gdynia - Gdańsk z zeszłego rokuŚwięto Morza w Gdyni: parada żaglowców, ale nie tylkoOprócz żaglowców odbędą się także inne ciekawe wydarzenia na lądzie.

- W sobotę koncertem o godz. 17 w "Muszli" uroczyście otwieramy Święto Morza. Z kolei ostatnia niedziela czerwca to zwyczajowo Święto Marynarki Wojennej. Przede wszystkim odbędzie się odnowienie chrztu Błyskawicy. Przyjadą córki pani Cecylii Raczyńskiej, która była matką chrzestną okrętu, i o godz. 13 odbędzie się uroczystość na pokładzie Błyskawicy, która do tego czasu wróci z remontu - mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta w Gdyni.

Cudawianki w Gdyni w 2021 roku się nie odbędąZ powodu trwającej pandemii nie odbędą się Cudawianki 2021 - impreza, która wpisała się w świętowanie początków lata w Gdyni. Atrakcji jednak dla amatorów kultury nie powinno zabraknąć.

- Będą zlokalizowane na bulwarze Nadmorskim. To będą warsztaty, spotkania, rozmowy, quizy na temat filmu. Oczywiście warsztaty robienia wianków, rzecz, na którą czekają wszystkie dziewczyny i kobiety w Gdyni - opowiada Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury.

Przedwojenne samochody przed Muzeum Marynarki Wojennej w GdyniPrzed Muzeum Marynarki Wojennej od 25 do 27 czerwca staną przedwojenne auta. Rekonstruktorzy, odtwarzający ludność cywilną i wojsko z okresu II RP, urządzą punkt informacyjno-propagandowy Gdyńskiego Automobilklubu oraz Ligi Morskiej i Rzecznej.

- Pojawimy się na bulwarze już w piątek, 25 czerwca, i będziemy tam obecni aż do 27 czerwca - zapowiada Bartosz Gondek, członek zarządu AKM.
W sobotę, 27 czerwca, odbędzie się także nocna parada łodzi odkrytych.

Quiz Morskie Trójmiasto Średni wynik 56%

Morskie Trójmiasto

Rozpocznij quiz
12:00 19 CZERWCA 21 (aktualizacjaakt. 12:33)

Parada jachtów wyruszyła z Gdyni do Gdańska (28 opinii)

Efektowna parada jachtów wyruszyła właśnie z Gdyni i płynie do Gdańska, dokąd powinna dotrzeć ok. godz. 15. Spacerowicze mogą z podziwiać to niezwykłe widowisko z niemal wszystkich trójmiejskich plaż.
Efektowna parada jachtów wyruszyła właśnie z Gdyni i płynie do Gdańska, dokąd powinna dotrzeć ok. godz. 15. Spacerowicze mogą z podziwiać to niezwykłe widowisko z niemal wszystkich trójmiejskich plaż.

Wydarzenia

V Żeglarska Parada Świętojańska

parada

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (95)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane