• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Święto Morza od piątku w Gdyni. Jakie atrakcje?

Patryk Szczerba
16 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Święto Morza w Gdyni rozpocznie się w piątek, 17 czerwca. Święto Morza w Gdyni rozpocznie się w piątek, 17 czerwca.

Święto Morza w Gdyni, które odbędzie się od 17 do 26 czerwca w Gdyni to w tym roku ponad 40 imprez w ciągu 10 dni. Najwięcej będzie działo się w weekendy. W najbliższy odbędą się m.in. Cudawianki (18 czerwca), pokazy i koncerty. Żeglarska Parada Świętojańska odbędzie się w sobotę, 25 czerwca.Święto Morza 2023: program, atrakcje, dataCzy weźmiesz udział w Święcie Morza?

Święto Morza to wydarzenie nawiązujące do tradycji z okresu II Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy odbyło się blisko 90 lat temu, w 1932 roku. Obchody okazały się sukcesem i weszły na stałe do kanonu polskich świąt. Do wybuchu II wojny światowej odbywały się regularnie.

Gdynia oficjalnie do świętowania wróciła w 2013 roku. Wydarzenie jest organizowane cyklicznie, w formie nawiązującej do przedwojennych tradycji.

Imprezy w weekend 16, 17, 18 i 19 czerwca w TrójmieścieŚwięto Morza w Gdyni: jakie atrakcje dla gości?W tym roku Święto Morza po raz kolejny zawita do Gdyni. Nie będzie już pandemicznych obostrzeń, więc organizatorzy mogli zaplanować pełne spektrum atrakcji dla mieszkańców i turystów, chętnie odwiedzających w ostatnich dniach miasto.

- Święto Morza zacznie się w piątek, złożeniem wieńca na morzu tym, którzy odeszli na wieczną wachtę. Później szereg imprez będzie się odbywać przez cały tydzień. Warto podkreślić, że po raz drugi impreza jest wpisana do międzynarodowego kalendarza, co podkreśla rangę imprezy - zapowiada Joanna Zielińska, przewodnicząca rady miasta Gdyni.

Święto Morza w Gdyni: pełen programCudawianki w sobotę, 18 czerwcaSporo będzie działo się już w najbliższy weekend. W najbliższą sobotę na plaży w Gdyni odbędą się m.in. Cudawianki, czyli koncert przeznaczony przede wszystkim dla młodych. Od piątku przy bulwarze staną foodtrucki. Przed Muzeum Marynarki Wojennej, które również przygotowało sporo atrakcji, będzie można zobaczyć pokaz samochodów z lat 60. Do tego w Planetarium im. A. Ledóchowskiego odbędą się pokazy.

Na historyczny aspekt zwraca uwagę Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

- Święto Morza przed wojną pełniło rolę propaństwową, scalania ziem pod różnymi zaborcami. Umożliwiało też poznanie kawałka brzegu morskiego, który wtedy mieliśmy. Dziś mamy inne zadania. Chcemy pokazać, że morze to nie jest tylko plaża. Można z niego żyć, na nim żyć i mieć z tego pasję - wskazuje Bogusław Witkowski.

Żeglarska Parada Świętojańska w sobotę, 25 czerwcaW tym roku Żeglarska Parada Świętojańska organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski odbędzie się za tydzień, w sobotę, 25 czerwca. Trasa będzie wiodła z Gdańska do Gdyni. Przed pokazem zostaną odsłonięte m.in. kolejne tablice w alei zasłużonych dla żeglarstwa.

W następny weekend odbędą się także m.in. III Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. inż. Tadeusza Wendy. Będą to regaty o Puchary Marynarki Wojennej.

W niedzielę na zakończenie Święta Morza odbędzie się ONE Terminal RUN Gdynia Hutchison Ports 2022, czyli bieg na dystansie 1 mili morskiej, pomiędzy kontenerami, wybrzeżem terminala kontenerowego GCT.

Żeglarska Parada Świętojańska 2020


Żeglarska Parada Świętojańska 2021

Wydarzenia

VI Żeglarska Parada Świętojańska 2022 (10 opinii)

parada, pokaz

Lato zaczyna się #wGdyni. Cudawianki 2022 (14 opinii)

w plenerze

Święto Morza 2022 (6 opinii)

w plenerze, parada, zlot, pokaz

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (92)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane