Fakty i opinie

stat

Sygnalizacja świetlna sposobem na korki na Fikakowie

interwencja trojmiasto.pl
Sygnalizacja świetlna ma zostać zdemontowana po zakończonym remoncie.
Sygnalizacja świetlna ma zostać zdemontowana po zakończonym remoncie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Tymczasowa sygnalizacja świetlna zainstalowana na skrzyżowaniu ulic Górniczej i Chwaszczyńskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni ma być rozwiązaniem na korki, które codziennie rano paraliżują okolicę. Jej montaż był możliwy dzięki infrastrukturze systemu Tristar.Co twoim zdaniem bardziej usprawnia ruch: polecenia policjantów czy sygnalizacja świetlna?

zdecydowanie policjanci, mogą reagować na bieżąco na wydarzenia na drodze 40%
sygnalizacja świetlna, przynajmniej jest dla wszystkich "sprawiedliwa" 32%
to bez znaczenia, korki i tak zawsze pozostają 28%
zakończona Łącznie głosów: 311
Światła pojawiły się prawie miesiąc po rozpoczęciu remontu. To kolejny - po regulacji ruchem przez policjantów - pomysł na to, by ułatwić życie kierowcom, którzy od początku września stoją w zatorach z powodu remontu ul. Gryfa Pomorskiego zobacz na mapie Gdyni. Dlaczego tak późno?

- Sygnalizację udało się zamontować dzięki wykorzystaniu infrastruktury tworzonej w tym miejscu dla systemu Tristar. Gdy rozpoczynał się remont, nie było jeszcze takiej możliwości. Kilka dni temu prace zostały zakończone i mogliśmy podłączyć tymczasowe światła. Znikną po udostępnieniu obydwu pasów ul. Gryfa Pomorskiego dla ruchu - zaznacza Tomasz Krzak z Zarządu Dróg i Zieleni.

Ma do tego dojść przed 1 listopada. Firma MTM, wykonująca prace remontowe, cały czas podtrzymuje udostępnienie obydwu pasów jezdni do ruchu w tym terminie. Sprzyja wciąż dobra pogoda, od której wiele podczas remontów zależy.

Do tego czasu na skrzyżowaniu prawdopodobnie nie będą pojawiali się policjanci. Część kierowców podkreślała, że nie zawsze pomagają, a wręcz potrafią przeszkodzić. Światła włączone są całą dobę, przez siedem dni w tygodniu, co w ostatni weekend już zdążyło zdenerwować część kierowców.

- Czy nie można wyłączyć sygnalizacji w sobotę i niedzielę? W tych dniach jeździ tamtędy niewiele samochodów i w tym wypadku światła powodują niepotrzebne oczekiwanie - pyta pan Mariusz, jeden z mieszkańców Fikakowa.

Urzędnicy odpowiadają, że nie ma możliwości wyłączania tymczasowych świateł i włączenia bez ponownej synchronizacji z pozostałymi urządzeniami .

- Ważną kwestią jest programowanie, które kosztuje. Nie chcemy narażać się na dodatkowe wydatki, stąd decyzja, by zostawić światła włączone cały czas - zaznacza Krzak.

Przypomnijmy, że roboty na ul. Gryfa Pomorskiego zobacz na mapie Gdyni, które rozpoczęły się 9 września prowadzone są przy połówkowym zajęciu jezdni. Wyjazd z osiedla Fikakowo na ul. Chwaszczyńską odbywa się bez zmian ul. Górniczą. Po zejściu z jezdni drogowcy będą prowadzili prace związane z remontem chodników, zatokami autobusowymi i zieleńcami.

Generalny remont ulicy Gryfa Pomorskiego kosztuje 2,5 mln zł.

Korek na gdyńskim Fikakowie zarejestrowany kamerą w połowie września.

Opinie (148)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.