Fakty i opinie

stat

System Informacji Pasażerskiej ruszy dopiero w przyszłym roku

System Informacji Pasażerskiej, który miał zrewolucjonizować komunikację miejską w Gdańsku, powinien ruszyć na początku grudnia, ale wystartuje nie wcześniej, niż na wiosnę 2009 roku.Tablice podobne do tych na Chełmie, będą informować o rzeczywistym czasie przyjazdu pojazdów komunikacji miejskiej.
Tablice podobne do tych na Chełmie, będą informować o rzeczywistym czasie przyjazdu pojazdów komunikacji miejskiej. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
System Informacji Pasażerskiej (SIP) ma sprawić, że komunikacja miejska będzie bardziej przyjazna dla pasażerów. Elektroniczne ekrany na przystankach i urządzenia pokazujące pozycję pojazdu mają dostarczać pasażerom informacje o rzeczywistym, a nie rozkładowym czasie przyjazdu autobusu czy tramwaju. Ponadto system umożliwi przekazanie wiadomości na temat utrudnień w ruchu czy awarii, tak by pasażerowie nie musieli niepotrzebnie czekać na przystanku.

System zgodnie z zapowiedziami ZTM miał ruszyć 1 grudnia, jednak już wiadomo, że termin nie zostanie dotrzymany. Obecnie wykonano tylko część prac. - Tablice informacyjne są już gotowe i czekają w magazynie. Kończymy prace nad oprogramowaniem oraz montaż urządzeń pokazujących pozycję pojazdu - informuje Waldemar Rokicki, dyrektor firmy Emtal, która wygrała przetarg na montaż SIP.

Na przystankach wciąż nie ma elektronicznych ekranów z rozkładem jazdy. Lista, na których się one pojawią uległa także niewielkim zmianom. Usunięto z niej m.in. przystanek tramwajowy we Wrzeszczu przy Manhattanie (Jaśkowa Dolina). Przystanek ten będzie remontowany lub nawet przeniesiony w stronę tzw. wysepki w ramach kolejnego etapu GPKM.

Jeszcze ciekawsza sytuacja jest z przystankiem na Jasieniu, który jak się okazało, znajduje się na terenie tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej. Komplikuje to uzyskanie pozwoleń na postawienie tablic, a także przyłączenie ich do zasilania.

Nawet montowanie w pojazdach urządzeń pokazujących ich pozycję przebiega z problemami. Stan tramwajów w Gdańsku jest tak zły, że często brakuje odpowiedniego napięcia, by urządzenie działało poprawnie.

Największym problemem jest jednak odpowiednie skonfigurowanie systemu, tak by dostarczał prawdziwych informacji. Ten najtrudniejszy etap dopiero czeka na realizację. Może to zająć nawet do pół roku. Tyle czasu warszawiacy oglądali niedziałające lub pokazujące błędne informacje wyświetlacze na przystankach w Al. Jerozolimskich.

Wszystkie te procedury spowodowały spore opóźnienie w przygotowaniu systemu. Cierpliwość gdańszczan zostanie jednak nagrodzona. Za tą samą cenę, z jaką wygrał przetarg (jedynym warunkiem wyboru oferty była cena), Emtal zamontuje lepsze jakościowo ekrany.

- System powinien ruszyć testowo w pierwszym kwartale przyszłego roku. Uruchomiony zostanie po wszystkich testach, najprawdopodobniej od 1 kwietnia - kończy Rokicki.

Opinie (108) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.