• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szczepienia COVID-19. Problemy z rejestracją i topniejąca pula miejsc

Ewa Palińska, Michał Brancewicz
22 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Od piątku, 22 stycznia, na szczepienia przeciw COVID-19 rejestrowali się seniorzy powyżej 70. r.ż. Od piątku, 22 stycznia, na szczepienia przeciw COVID-19 rejestrowali się seniorzy powyżej 70. r.ż.

Trwa kolejny etap rejestracji na szczepienia COVID-19. Od piątku, 22 stycznia, od godz. 6 rejestrować się mogą osoby powyżej 70. r.ż., a sam proces szczepień w tej grupie wiekowej rozpocznie się 25 stycznia. Podobnie jak w ubiegłym tygodniu termin można zarezerwować telefonicznie, online lub kontaktując się z punktem szczepień. Niestety, żadna z tych opcji nie gwarantuje sukcesu - infolinie są przepełnione (po otwarciu rejestracji dzwoniło 300 tys. osób na minutę), strona się wiesza i nawet jeśli uda nam się skontaktować z rejestracją, nie oznacza to, że znajdzie się dla nas wolne miejsce w wybranej przychodni.



Pierwszą dawkę szczepień ma już za sobą wielu medyków, etap rejestracji przeszli już seniorzy powyżej 80. roku życia. W piątek, 22 stycznia, o godz. 6 rozpoczął się kolejny etap Narodowego Programu Szczepień, podczas którego umawiać się na szczepienia mogą seniorzy powyżej 70. r.ż.

- Przez pierwsze trzy godziny za pośrednictwem dostępnych kanałów zarejestrowało się ponad 150 tys. osób - mówił podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM, koordynator programu ds. szczepień. - W piku mieliśmy 300 tys. prób połączeń na minutę. Stąd też wystąpiły i występują problemy z dodzwonieniem się. Na infolinii pracuje prawie 2 tys. osób, ale system nie jest w stanie tego wytrzymać, prosimy o cierpliwość.
Michał Dworczyk poinformował, że do końca pierwszego kwartału zaszczepionych zostanie 3,1 mln osób. Wolnych terminów pozostało już tylko 150 tys., bowiem do tej pory w gronie zarejestrowanych i zaszczepionych jest już 2,95 mln osób.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście


Szczepienia przeciwko COVID-19 - aktualne informacje Szczepienia przeciwko COVID-19 - aktualne informacje

Jak można się zarejestrować?



Czy korzystasz z Profilu zaufanego?

Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z całodobową i bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 989 (dla dzwoniących z zagranicy lub tych, których operator nie obsługuje numerów specjalnych - 22 62 62 989). Seniorzy mogą sami skontaktować się z infolinią lub może ich zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który później zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji będzie można wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia (nie trzeba szczepić się w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani - można wybrać dowolny punkt).

Seniorzy mogą również zarejestrować się online przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. W takim przypadku system automatycznie zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko adresu pacjenta. Jednak również w tym przypadku senior będzie mógł wybrać inną datę i lokalizację szczepienia, wystarczy, że skorzysta z dostępnej wyszukiwarki i wskaże dogodną dla siebie datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji senior otrzyma powiadomienie SMS. Kolejne przypomnienie o szczepieniu będzie wysłane dzień przed planowanym terminem.

Uwaga - aby skorzystać z rejestracji online, trzeba mieć Profil Zaufany. Osoby, które dotychczas go nie założyły, powinny skontaktować się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni.

Rejestracja telefoniczna - 300 tys. osób dzwoniących na minutę



Zasady rejestracji wydają się przejrzyste i logiczne. Niestety, nie przebiegła ona bezproblemowo. Ogromny problem stanowiło już samo dodzwonienie się na infolinię - po otwarciu rejestracji dzwoniło 300 tys. osób na minutę.

- Dzwoniłem przez pół godziny, począwszy od 6:01 - opowiada Jacek. - Dwa razy mnie połączyło, wysłuchałem komunikatów, powbijałem w klawiaturę cyferki, które powbijać kazano. Po ok. 4 minutach padał komunikat "wszyscy konsultanci są zajęci" i następowało rozłączenie rozmowy. Finalnie ojciec pojechał zarejestrować się osobiście, bo przez telefon po prostu się nie udało.
Ojcu Jacka, naszego czytelnika, udało się w końcu "prawie" zarejestrować.

- Czynne było tylko jedno okienko, więc tata był zmuszony stać w kolejce blisko trzy godziny. Kiedy nadeszła jego kolej, dowiedział się, że szczepienie będzie wykonane na przełomie maja i czerwca. Nie podano mu konkretnego terminu. Szczegółowe informacje na temat terminu ma otrzymać SMS-em, w późniejszym terminie.
Wojtek do zarejestrowania taty (rocznik '45) przygotowywał się z wyprzedzeniem.

- Już kilka dni temu, właśnie w tym celu, założyłem tacie profil zaufany - opowiada Wojtek. -Budzik na 5:55, od 6:00 pierwsze próby. Po zalogowaniu się, kilka sekund po 6:00, system pokazywał mi tylko dwie możliwości - Lubichowo i Pelplin, pod koniec lutego (mieszkamy na obrzeżach Gdyni, od strony Rumi). Później ręcznie zmieniałem wybór miasta po kolei: Rumia, Gdynia, Gdańsk, Wejherowo - wszędzie brak miejsc. Złapał mi dopiero Sopot, w Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA przy Bitwy pod Płowcami na 24 lutego.

W międzyczasie próbowałem dopchać się na infolinię, myśląc, że przyspieszę termin lub zmienię lokalizację. Po 200 połączeniach powoli odpuszczałem. Dodam, że cztery razy się połączyłem, ale po odsłuchaniu wszystkich komunikatów, wklepaniu rocznika itd. (wszystko trwało każdorazowo około 5 minut) automat polecał mi stronę pacjent.gov i mnie rozłączał. Teraz infolinia już praktycznie nie łączy. Myślę, że dla samotnych seniorów to bardzo trudne do ogarnięcia.

Wojtek, chcąc zarejestrować tatę, wykonał na infolinię 200 połączeń. Okazały się bezskuteczne. Wojtek, chcąc zarejestrować tatę, wykonał na infolinię 200 połączeń. Okazały się bezskuteczne.

Topniejąca pula miejsc



Więcej szczęścia miała Magda, której udało się zarejestrować mamę przez profil zaufany, zanim w puli zabrakło miejsc.

- Kiedy rejestrowałam mamę, miejsc na szczepienia w okolicy praktycznie nie było. Kilka zostało w AMBER Expo na Żaglowej, ale na bieżąco wypadały z listy. Jeszcze chwila i nie byłoby szansy na rejestrację - opowiada Magda.
Ci, którym nie udało się zarejestrować w pobliżu domu, zmuszeni byli skorzystać z miejsc oferowanych przez przychodnie zlokalizowane w innych dzielnicach.

- Zarejestrowaliśmy teściową na Żaglową, choć mieszka na Suchaninie. Dostała termin na 23 lutego - relacjonuje Agnieszka. - Ktoś z nas będzie musiał wziąć urlop, żeby ją na to szczepienie zawieźć. Jeśli ktoś pracuje fizycznie, to nawet na swoje szczepienie się nie wyrwie, tylko będzie musiał wziąć dwa dni urlopu. Jeśli musi asystować jeszcze komuś z rodziny, to robią się już z tego cztery dni.
W samym Trójmieście po zweryfikowaniu przez NFZ jest 110 punktów szczepień - pełna lista z Trójmiasta.

Pomoc w rejestracji i dowóz na szczepienia osób niesamodzielnych



Seniorzy, którzy potrzebują pomocy w zarejestrowaniu się na szczepienie przeciw COVID-19, mogą kontaktować się z infolinią Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów (22 505 11 11). Konsultanci tej infolinii kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i przekazują im informacje o tym, że dana osoba potrzebuje wsparcia.

Osoby, które mają trudność z dotarciem do punktu szczepień będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu poprzez specjalnie uruchomione infolinie dla mieszkańców każdej gminy.

Bezpłatny dowóz na szczepienia COVID-19 w Trójmieście



Na podanie drugiej dawki szczepionki pacjent zostanie umówiony w punkcie szczepień po podaniu pierwszej.

Do czasu wykonania pierwszego szczepienia pacjent może zmienić termin wizyty lub punkt szczepień. Po pierwszym zaszczepieniu (dostępne są na tym etapie szczepionki dwudawkowe) nie można jednak już wprowadzić zmiany, ponieważ dawka musi być podana w określonym przez producentów terminie (w ciągu 3-4 tygodni po pierwszej). Pacjent musi też zakończyć szczepienia preparatem, którym był szczepiony pierwszy raz, by zagwarantować maksymalną skuteczność.
19:55 22 STYCZNIA 21

Jak wygląda rejsestracja osób na szcepienia COVID19 (24 opinie)

Jak Wam poszło z rejestracją 70+?. Mi udało się zarejestrować dziadka na końcówkę lutego. Więc w miarę spoko. Słyszałem, że dużo ludzi nie udało się zarejestrować lub zostali odesłani z kwitkiem - przykre to :-(
Jak Wam poszło z rejestracją 70+?. Mi udało się zarejestrować dziadka na końcówkę lutego. Więc w miarę spoko. Słyszałem, że dużo ludzi nie udało się zarejestrować lub zostali odesłani z kwitkiem - przykre to :-(

Opinie (167) 10 zablokowanych

  • KPINA i żenada!!!!! (3)

    Na infolinię dzwoniłem około 20 razy po czym udało mi się dodzwonić do automatu hahaha który poprosił mnie o podanie nr pesel w wiadomości sms tak tez zrobiłem otrzymałem odpowiedź zwrotną o podaniu kodu miasta tak tez zrobiłem i za kilka sekund otrzymałem info zwrotne o błędzie i prośbie o ponowny kontakt za chwilę i tak już od godziny 8:00 a jest 12:11 !!!!!!!!!!!!! Chu...nia z grzybnią nic tym chorym kraju nie działa jak trzeba!!!!!!!!! Po skontaktowaniu się z lekarzem POZ ustaliłem, że mogę podać swoje dane i mam czekać na smsa zwrotnego ale jednocześnie zostałem poinformowany, że najwcześniej termin szczepienia otrzymam na koniec marca!!!!!!!! koniec marca!!!!!!!!!!!!!!! to jest chore!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 8 4

    • Pretensje do komisji europejskiej, że podpisali umowę, z której wynika że Pfizer może robić co chce. Opieszałość z Astrą Zenecą tak samo.
      Przyzwyczajeni do patentowania kształtów banana, a jak przychodzi do poważnych spraw to przerasta.

      • 2 1

    • ale że niby co, to tak dlugo koniec marca? osoby "zwykłe" jak za 10 miesięcy będą mieć możliwość

      to dobrze, patrząc na szybkość szczepienia to właściwie bardziej za 15 miesięcy

      • 1 1

    • podnieciłeś się, odpręż się. Masakra co ludziom słuchanie mediów zrobiło z beretami :DD

      • 0 1

  • Szok (7)

    Miałem łzy w oczach jak to czytałem. Przerażające jest zniewolenie ludzkie przez propagandę. Całe szczęście udało mi się przekonać babcie, Jutro kończy 80 lat, do wstrzymania się póki co. W dalszym etapie przekonam ją do porzucenia myśli o szczepionce.

    • 14 22

    • (1)

      Przerażające jest to co ty robisz.

      • 5 8

      • Dlaczego?

        • 6 1

    • A ja się cieszę

      Dzięki temu moja kolejka na szczepienie się skraca (jestem poniżej 70)

      • 3 5

    • Jo,rychtyg.Modlitwa jest lepsza niż szczepionka.Nawet jakiś biskup,skoro biskup to się znał,tak mówił póki nie kipnął na COVID.

      • 4 2

    • (1)

      Chcesz żeby twoja głupota zabiła babcię.

      • 2 4

      • wasza głupota zabija już ilu to już poległo po dawce tego życiodajnego eliksiru?Francja Niemcy USA Norwegia w PL jest cenzura jak w Korei Północnej w tym temacie więc oficjalnie oczywiście wszyscy są zdrowi i chętni na drugą szprycę

        • 1 0

    • Jeżeli liczysz

      na spadek, to postępujesz w pełni racjonalnie ;-)

      • 2 0

  • Poczekam...

    Poczekam jak wszyscy sie zaszczepią wtedy moją dawkę bedą mogły wykorzystać starsze osoby

    • 6 3

  • (1)

    Skonczy sie tym ze bedzie taki glod szczepionki ze beda sie lemingi licytowac kto da wiecej zeby sie zaszczepic a wtedy cena do gory :)))))
    Piekny biznes :)))

    • 4 5

    • szczepo-talibom stojącym w kolejce w przychodni dać maczety

      • 1 0

  • Opowiem jak dziś 22 sty o godz 7:40 się rejestrowałem na szczepienie.

    Wiec o 7:40 wykonałem 2 telefony do najbliższego punktu szczepień na Kolberga w Sopocie, są tam 2 punkty szczepienia i 2 różne telefony. W obu sygnał zajęty.
    Trzeci telefon na infolinię krajową i o dziwo przy pierwszej próbie się połączyło z automatem, po wpisaniu kilku cyferek z datą urodzenia itd usłyszałem komunikat "jesteś około 30 w kolejce oczekujących". Po odczekaniu jakiś 5 minut odezwał się konsultant.
    Po podaniu danych okazało się że nie ma już miejsca nigdzie indziej tylko w punkcie na Bitwy pod Płowcami w Sopocie i termin na 1 marca. Zgodziłem się. Po chwili przyszedł sms potwierdzający. Dodam że tego punktu nie ma na wykazie punktów szczepień zamieszczonym na tym portalu.

    • 10 1

  • Coś mało tych punktów szczepień w Trójmieście w porównaniu z wcześniejszymi deklaracjami (1)

    A czy możecie się dowiedzieć, dlaczego w Trójmieście przez Internet można było się zarejestrować tak naprawdę tylko w MSWiA w Sopocie oraz przy Amber Expo w Gdańsku? Z wcześniejszych informacji wynikało, że każdy będzie miał 5 punktów do wyboru najbliżej miejsca zamieszkania. W praktyce okazało się, że żadnego z miejsc podanych wcześniej na liście punktów szczepień nie było podane w formularzu elektronicznym, a najbliżej można było się zarejestrować w Sopocie, który jest oddalony o 15 km od mojego miejsca zameldowania? Poza tym na liście był do wyboru np. Pelplin czy Suchy Dąb i żadnego punktu w Gdyni. Może ktoś ma inne doświadczenia?

    • 7 2

    • bo pozostałe punkty mają zajęte terminy albo nie mają gwarancji dostawy szczepionki, której nie ma

      • 3 0

  • (1)

    farmazony - przed chwilą dzwoniłem na numer który jest oznaczony dla połączeń z zagranicy, ZERO czekania, cała rozmowa z rejestracją i odsłuchaniem zapowiedzi trwała 5 minut.

    • 1 2

    • ja też dzwoniłem na ten numer, w zasadzie to jest on taki sam tylko wydłużony o początkowe 22 62 62

      chodzi o to ze część ludzi ma poblokowane numery specjalne, to samo dotyczy zagranicy, ale ogólnie to łaczy dokładnie w to samo miejsce i tak samo się czeka jakby wykręcić same 989.
      Niemniej jednak jeśli chodzi o Trójmiasto to tylko jak piszą powyżej wchodziły w grę 2 punkty szczepień tylko a nie 110 punktów

      • 1 1

  • Gdyby nie Unia Europejska

    To szczepionek by też nie było

    • 7 3

  • (2)

    No dobrze panie Dworczyk a co z obywatelami 70+ którym nie uda się zarejestrować w tej grupie 150 tys wolnych miejsc a będących uprzywilejowanymi bo cierpiącymi na choroby przewlekłe typu nowotwór? co więcej podaliście że osoby z chorobami przewlekłymi będą miały pierszeństwo ale dopiero w przyszłym tygodniu wydacie rozporządzenie które choroby to wy uważacie za przewlekłe. Takie kuriozum. Czyli jak senior lat 78 nie dodzwoni się dziś na infolinie bo nie posiada profilu zaufanego, nie ma kompa itd to chory na raka zaszczepi się w grudniu po południu czyli wcale lub po śmierci? Taki oto mamy system i plan opracowany przez fachowców będących u sterów władzy, tylko że ten plan można o kant ......

    • 16 2

    • jak się nie załapie na tą pulę to na następną, i tak będzie w grupie uprzywilejowanej ze się bedzie mógł zarejestrować (1)

      bo zwykły Kowalski ma w tym tempie szczepień szansę najszybciej za około 10 mieięcy

      • 3 0

      • Uprzywilejowanie polega tylko na wcześniejszej możliwości rejestracji, zanim będą mogli inni. Gdy nadejdzie czas dla innych, nie będzie już różnicy.
        Gama schorzeń uprawniających do wcześniejszego szczepienia jest taka, że będzie takich wielu, no. nadciśnienie, rak, cukrzyca.

        • 0 0

  • Sami robicie ten syf (1)

    Wstawić o 4.00 żeby stanąć w kolejce pod przychodnią. Dzwonienie na infolinię żeby tylko sprawdzić czy działa takie info z porannych newsów w TV. Zbawi was miesiąc czy dwa jak już tyle czasu jest ta pandemia. Wg. mnie to wszystkie te działania odnoszą odwrotne skutki u osób które się zastanawiają czy się zaszczepić

    • 7 3

    • raczej nikt nie dzwoni a już na pewno nie czeka na mrozie w nocy żeby sprawdzić

      a chce zarejestrować siebie lub kogoś kto ma 70+. A jeśli chodzi o dwa czy więcej miesięcy czekania to na razie nie wiadomo, dziś rejestrowani są na marzec. Szczepionek brak nawet na tych medyków co się na początku nie zdeklarowali. Zwykły nie uprzewilejowany szansa za około 12 miesięcy jak policzyć tempo szczepień i liczbę ludności.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane