Fakty i opinie

Szczurzy problem w centrum Wrzeszcza

Najnowszy artukuł na ten temat Tona darów dla fundacji Koty spod Bloku

Zobacz nagranie, na którym udokumentowano problem przy dworcu Gdańsk Wrzeszcz

Nasi czytelnicy alarmują, że przy dworcu kolejowymMapka we Wrzeszczu można natknąć się na dziesiątki szczurów. Wszystko wskazuje na to, że gryzonie przyciągają w to miejsce odpadki, które często zalegają w jednym z okolicznych śmietników. Komu najlepiej zgłaszać tego typu problemy, aby można było liczyć na ich szybkie rozwiązanie?





Czy widujesz szczury w swojej dzielnicy?

tak, często je spotykam 14%
jedynie od czasu do czasu 25%
nie, nigdy ich nie widziałem 61%
zakończona Łącznie głosów: 1594
W ciągu ostatnich tygodni do naszej redakcji zaczęły napływać zgłoszenia w sprawie szczurów, które zagnieździły się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP we Wrzeszczu.

Z relacji czytelników wynika, że na trawniku oddzielającym ul. Dmowskiego od peronu nr 1 można dostrzec jednorazowo nawet dziesiątki gryzoni. Co przyciąga je w to miejsce?

Przy ogrodzeniu dworca znajduje się śmietnik, przy którym często zalega wiele worków z odpadkami.

Firmy zajmujące się dezynfekcją i deratyzacją w Trójmieście



Niezabezpieczone śmieci przyciągają szczury



- Cały trawnik aż "chodzi" od szczurów, jest ich tam naprawdę sporo. Obok śmietnik, który pełni rolę szczurzej stołówki. Niedawno widziałem stos worków ze śmieciami, dosłownie oblepiony szczurami. Pasażerowie pociągów dalekobieżnych to widzą i są tym widokiem obrzydzeni. Dojeżdżam codziennie, więc widzę i słyszę, jak to jest komentowane - relacjonuje nasz czytelnik.
Co ciekawe, miejsce bytowania szczurów stało się podobno... tłem do robienia pamiątkowych zdjęć, które wykonują sobie pasażerowie oczekujący na pociąg. Choć skala problemu nie jest mała, służby miejskie nie otrzymały dotychczas zbyt wielu sygnałów od mieszkańców.

- W ostatnim czasie wpłynęło do nas tylko jedno zgłoszenie, odnotowaliśmy je pod koniec lipca. Wiemy, że jedno zgłoszenie otrzymał także sanepid, którego pracownicy mają w najbliższym czasie przeprowadzić wizję lokalną - komentuje Robert Kacprzak ze Straży Miejskiej w Gdańsku.
Zdjęcia worków ze śmieciami przy ogrodzeniu dworca, które prawdopodobnie przyciągają gryzonie.
Zdjęcia worków ze śmieciami przy ogrodzeniu dworca, które prawdopodobnie przyciągają gryzonie. fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Komu zgłaszać obecność szczurów?



Komu zgłaszać problem szczurów w mieście? Właściwym organem jest właśnie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku, z którą można skontaktować się telefonicznie pod numerem (58) 320 08 00. To właśnie jej pracownicy mają kompetencje, które powinny przyczynić się do szybkiego rozwiązania problemu.

- Oczywiście zawsze można skontaktować się też z nami, ale jeśli napotkamy na niepokojącą liczbę gryzoni, najlepiej zawiadomić bezpośrednio sanepid. Tylko ten organ może bowiem nakazać zarządy posesji lub budynku deratyzację. My nie mamy takiej kompetencji. Warto przy okazji wspomnieć, że przepisy nakładają na zarządców budynków wielorodzinnych przeprowadzenie deratyzacji dwa razy w roku. Sanepid może także nałożyć karę za niewywiązanie się z tego obowiązku - uzupełnia nasz rozmówca.

Szczury baraszkują przy wiacie śmietnikowej obok dworca Gdańsk Wrzeszcz

Opinie wybrane


wszystkie opinie (302)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »