• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Szczyt PO-PiS w gdańskiej Kurii

Wojciech Załuska, knysz, kfk, mt, PAP
31 października 2005 (artykuł sprzed 16 lat) 
Opinie (161)
Prawie trzy godziny rozmawiali w gdańskiej Kurii Metropolitalnej politycy PiS-u Kazimierz Marcinkiewcz i Jarosław Kaczyński z przedstawicielami PO: Donaldem Tuskiem i Janem Rokitą. Nie wiadomo czy obie strony doszły do porozumienia - żaden z uczestników spotkania nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Gocłowski także nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy dotyczące niedzielnego spotkania.

Na pytanie, jak zakończyły się rozmowy Gocłowski powiedział jedynie: - Nie daj Boże, aby biskup komentował spotkania polityków.

Dopytywany czy spotkanie zakończyło się pozytywnie, odparł: - Życzymy wszystkiego dobrego Polsce. Szczęść Boże.

Spotkanie u abpa Tadeusza Gocłowskiego rozpoczęło się po godz. 19. PO reprezentowali szef partii Donald Tusk oraz Jan Rokita. Ze strony PiS pojawili się lider partii Jarosław Kaczyński, desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz oraz Marszałek Sejmu, Marek Jurek.

Wszyscy, poza Donaldem Tuskiem, opuścili już budynek Kurii, nie udzielając żadnych informacji na temat przebiegu rozmów.

Jak PiS i PO doszły do rozmów

- W poniedziałek o godz. 9 obiecałem przedstawić prezydentowi Kwaśniewskiemu rząd PiS. Ale wiele do tego czasu może jeszcze się zdarzyć - mówił wczoraj premier Kazimierz Marcinkiewicz.

I zdarzyło się

W południe konferencję zwołał lider PO Donald Tusk. Oświadczył niespodziewanie, że koalicja PO-PiS wciąż jest możliwa. Ale pod dwoma warunkami: na czele rządu powinien stanąć lider PiS Jarosław Kaczyński; PiS musi odwołać Andrzeja Leppera z prezydium Sejmu.

Tusk dał tym samym do zrozumienia, że Platforma gotowa jest wrócić do negocjacyjnego stołu. Zerwała negocjacje w środę, gdy PiS odrzucił kandydaturę Bronisława Komorowskiego na marszałka Sejmu. I wraz z Samoobroną, LPR i PSL wybrał Marka Jurka. Kryzys między Platformą i PiS stał się tak głęboki, że Marcinkiewicz zaczął kompletować rząd mniejszościowy.

Wczoraj zareagował natychmiast na oświadczenie Tuska. - Bardzo się cieszę, że po czterech dniach moich starań nastąpiło pewne otwarcie ze strony Platformy - zaczął. - Jesteśmy gotowi do rozmów o każdej porze - potwierdził Adam Bielan.

Obaj jednak stanowczo dodali: - Żadnych warunków wstępnych. - Podczas wyborów obiecaliśmy, że jeśli Lech Kaczyński zostanie prezydentem, to Jarosław Kaczyński nie będzie premierem. I nie zamierzamy wyborców oszukać. Poza tym wycofanie premiera Marcinkiewicza desygnowanego już na szefa rządu przez prezydenta nie jest możliwe - komentował Bielan.

Drugi warunek Platformy - odwołanie Leppera - też odrzucił.

- Co będzie - powiedział nam jeden z liderów PiS - jeśli do porozumienia z PO ostatecznie nie dojdzie, a jednocześnie skłócimy się z Samoobroną? Przecież nie uda nam się nawet stworzyć rządu mniejszościowego.

Liderzy PO też się boją pułapek. - Załóżmy - tłumaczy jeden z nich - że jesteśmy z PiS w koalicji rządowej, ale Jarosław Kaczyński ma wciąż w rezerwie koalicję parlamentarną z Samoobroną, LPR i PSL. Przecież może, wedle uznania, głosować raz z nami, raz z opozycją. Żądając odcięcia się od Leppera, żądamy de facto likwidacji koalicji parlamentarnej z Samoobroną i resztą. A wejście do rządu Kaczyńskiego to dla nas gwarancja, że PiS traktuje wspólny rząd poważnie.

- Jeśli PO się uprze przy swoich warunkach, koalicji nie będzie - powiedział nam wczoraj czołowy polityk PiS. I przyznał, że "głównym problemem jest dziś wzajemny brak zaufania".

Jak to zaufanie odbudować?

Wieczorem się okazało, że pomysły są. Ale najpierw zniknął Jarosław Kaczyński. - Dlaczego nie przyszedł na konferencję? - pytali dziennikarze Bielana. - Jest w tej chwili niedostępny - odpowiedział tajemniczo polityk PiS.

Zagadka wkrótce się wyjaśniła. Kaczyński pojechał do Gdańska na spotkanie z Tuskiem. I najważniejsza wiadomość - spotkanie zaczęło się o godz. 19 u abp. Tadeusza Gocłowskiego.

- W mediację zaangażował się Kościół - odkryli karty politycy obu partii. Za chwilę kolejne informacje - w Gdańsku są też Marcinkiewicz, Jurek i Jan Rokita.

- Jeśli pojawi się sygnał, że porozumienie między PiS i PO jest możliwe, zaprzysiężenie rządu zostanie przełożone z poniedziałku na środę - powiedział nam rzecznik premiera Konrad Ciesiołkiewicz.

A telewizyjne "Wiadomości" ujawniły najnowszy sondaż OBOP - 74 proc. Polaków chce koalicji PiS-PO. Chcą jej też partyjne aparaty. - Nawet mój syn dzwoni do mnie i mówi "dogadajcie się" - powiedział nam jeden z liderów PO.
Gazeta WyborczaWojciech Załuska, knysz, kfk, mt, PAP

Opinie (161)

 • porozumienie

  No i super...cieszę się ,że nareszcie będzie tak jak ma być!

  • 0 0

 • Sensacja!!!

  Jan dogadał się z Marią, a Marek z Jurkiem!!!
  O kuria!!!

  • 0 0

 • Przecież to z góry było wiadome

  Rząd mniejszościowy? Dajcie spokój. Może w Szwecji, ale na pewno nie w Polsce :P

  • 0 0

 • Spoko

  tera spoko i PISiory do góry

  • 0 0

 • Wreszcie bedzie jak ma być:)

  Rokita premierem , Tusk Marszałkiem a Lepper wylot. Marcinkiewicz wicepremierem a Jarosław duplikatem Pierwszego ;) coby efektowniej było :P

  • 0 1

 • Uwaga!!!!

  Janku i Donaldzie.Jesteście ludzmi światłymi.Błagam, nie dajcie się w nic wciągnąć tym kłamcom i obłudnikom.Przykładów ww przywar w ostatnim czasie dali dość.Przetrzymaliśmy ustrój robotniczo-chłopski,damy rade i kaczorom.Był pacynka Buzek? Jest Marcinkiewicz.Też przetrzymamy.Mam jednak nadzieje, że tym razem to długo nie potrwa.

  • 0 1

 • Gocłowski nigdy nie zapłaci

  za przekręty w drukarni.Obojętnie jaki rząd będzie to jeszcze zwrócą mu za straty moralne.Rozgrywający nie płacą i nie ponoszą odpowiedzialności za graczy !!

  • 0 0

 • dlaczego w kurii?

  dlaczego właściwie spotkanie odbyło się w siedzibie Kościoła? czyżby miejsce miało uświęcać cel..?

  • 0 0

 • Szczyt w gdańskiej Kurii

  A już myślałem, że niejaki A. Szczyt przybył na kolanach do Kurii modlić się w intencji stworzenia koalicyjnego rządu.

  normalny: Nie jesteś na czasie. Gocłowski płaci. Ociąga się ale płaci. Tj. płacą wierni, bo Gocałek ściąga z tacy kuriewnych? kuryjnych?, kurialnych? kościołów.
  Ma tylko pecha bo mu pracownicy Stella Maris założyli proces o niepłacenie wynagrodzeń.
  Ciekawe czy im Wasserman jako oberprokurator (wzorem sprawy ze swoją wanną) albo Ziobro założą sprawę o obrazę uczuć religijnych.

  • 0 0

 • Zdrada PiSu

  Jarosław K. wymiguje się od wzięcia osobistej odpowiedzialności za rząd tłumacząc, że nie chce oszukać wyborców. A czymże jest współpraca z Lepperem?!
  Lech K. przed drugą turą dyskredytował Z. Religę. Owszem wyrażał się o nim przychylnie jako lekarzu, ale stanowczo odrzucał możliwość kierowania przez niego resortem zdrowia. Teraz PiS wręcz prosi profesora o objęcie ministerstwa.
  Dalej, w czasie kampanii Lech K. obiecywał Polskę socjalną, przeciwstawiając się pomysłom PO odnośnie służby zdrowia i polityce podatkowej, a teraz PiS sam wprowadza do programu negowane wcześniej liberalne pomysły PO.
  Zdrada!!! Zdrada wymierzona własnym wyborcom !

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.