• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku kandydatem na prezesa IPN?

Ewelina Oleksy
6 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Karol Nawrocki prezesem IPN. Senat wyraził zgodę
Dr Karol Nawrocki jest szefem Muzeum II Wojny Światowej od równo czterech lat. Dr Karol Nawrocki jest szefem Muzeum II Wojny Światowej od równo czterech lat.

Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, stanął do wyścigu o fotel prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i jest jego faworytem - podała "Rzeczpospolita". Sam zainteresowany nie komentuje sprawy, ale zapewnia, że trwająca budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 "nie jest w żaden sposób zagrożona".Czy nominacja Nawrockiego na prezesa IPN byłaby dobrą decyzją?

"Rzeczpospolita", powołując się na nieoficjalne informacje, podaje, że dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki, stanął w konkursie na prezesa IPN.

O stanowisko ma się starać pięciu kandydatów, ale to właśnie Nawrocki ma być faworytem PiS.

- Może liczyć na poparcie prof. Ryszarda Terleckiego, wicemarszałka Sejmu z PiS, który chce mieć wpływ na IPN, jak i prof. Piotra Glińskiego oraz związanego z Pomorzem wiceministra kultury Jarosława Sellina - podaje "Rzeczpospolita".
Do 22 kwietnia zostanie ogłoszona lista osób, które przejdą do kolejnego etapu konkursu. Na 27 kwietnia zaplanowane zostało ich jawne przesłuchanie przez członków Kolegium IPN. Następnie odbędzie się tajne głosowanie, które ma wskazać ostatecznego kandydata.

Prezes IPN może zostać powołany na pięcioletnią kadencję przez Sejm za zgodą Senatu.

IPN i Nawrocki nie komentują informacji o przebiegu konkursuZ pytaniami ws. konkursu na nowego prezesa IPN zwróciliśmy się zarówno do Karola Nawrockiego, jak i do biura prasowego IPN w Warszawie.

Nie uzyskaliśmy potwierdzenia, czy dyrektor MIIWŚ rzeczywiście aplikuje na nowe stanowisko.

- Nazwiska kandydatów w konkursie na prezesa IPN zostaną podane do publicznej wiadomości po sprawdzeniu, czy osoby te spełniają wymogi formalne określone w ogłoszeniu o konkursie. Informacja ta zostanie udostępniona najpóźniej do 22 kwietnia 2021 r. na stronie BIP IPN - poinformowała nas Nikolina Laskus-Drożdżewicz z Biura Prezesa i Komunikacji Społecznej IPN.
Sam Karol Nawrocki nie udziela w tej sprawie komentarza.

- Sprawy mojego potencjalnego kandydowania na urząd prezesa IPN postanowiłem nie komentować do momentu oficjalnego komunikatu Kolegium IPN dot. kolejnych etapów procedury konkursowej. Jednocześnie informuję, że budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 nie jest w żaden sposób zagrożona. Jest to szczególnie ważny i potrzebny projekt, w który wkładany jest ogrom energii, pracy i wiedzy. Dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - głównego inwestora - realizacja ta jest zadaniem priorytetowym - podkreślił Nawrocki w odpowiedzi na nasze pytania.

Równe 4 lata rządów w muzeum, kadencja przedłużona do 2027 rokuKarol Nawrocki dyrektorem MIIWŚ jest od 2017 r. W ubiegłym roku minister kultury i dziedzictwa narodowego bez rozpisywania konkursu przedłużył mu kadencję dyrektora do 2027 r.

6 kwietnia, czyli dziś, mijają dokładnie cztery lata rządów Nawrockiego w gdańskim muzeum. Z tej okazji do mediów zostało rozesłane podsumowanie tego czasu. W muzeum zrealizowano ponad 30 wystaw czasowych, a odwiedziło je blisko 2 mln gości. Wprowadzono blisko 30 zmian i uzupełnień na wystawie głównej.

- Powyższe liczby wyglądają imponująco jak na osiągnięcia jednej instytucji kultury. Ale to nie liczby są najważniejsze, tylko ludzie. To dzięki profesjonalnemu, interdyscyplinarnemu i energicznemu zespołowi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jesteśmy zawsze gotowi do opowiadania o historii. Czy to w samym Muzeum, na uniwersytetach, w mediach społecznościowych, ze sceny muzycznej, w kinie, a nawet w muzealnym sklepie i na stadionach, w Polsce i na całym świecie - wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe. Dziękujemy wszystkim tym, którzy od czterech lat towarzyszą nam w tym niezwykłym przedsięwzięciu - podkreślił we wtorkowym komunikacie Karol Nawrocki.

Muzea w TrójmieściePrzed objęciem kierownictwa nad Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki był naczelnikiem pionu edukacji gdańskiego IPN. Z tą instytucją związany był od 2009 r.

Z wykształcenia jest historykiem, specjalizował się w badaniu historii opozycji antykomunistycznej, historii sportu oraz przestępczości zorganizowanej w PRL.

Był jednym z inicjatorów powstania w Gdańsku alei Żołnierzy Wyklętych oraz współorganizował uroczysty pogrzeb państwowy Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

W połowie marca dr Karol Nawrocki (z lewej str.) oraz Filip Kuczma, kierownik prac archeologicznych na Westerplatte, opowiadali o postępach na budowie nowego muzeum.

W połowie marca dr Karol Nawrocki (z lewej str.) oraz Filip Kuczma, kierownik prac archeologicznych na Westerplatte, opowiadali o postępach na budowie nowego muzeum.

Zmiana na stanowisku byłaby zaskoczeniem. Trwa budowa nowego muzeumZmiana na stanowisku dyrektora MIIWŚ byłaby o tyle zaskakująca, że Karol Nawrocki jest obecnie mocno zaangażowany w sprawę budowy nowego muzeum na Westerplatte. Nowa placówka będzie filią Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które na mocy specustawy z 2019 r. otrzymało w zarząd dawne pole walki na Westerplatte. Teren został "odebrany" władzom Gdańska, co wzbudziło ich sprzeciw.

Czytaj też: Skarb Państwa przejmuje miejski teren na Westerplatte

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 powinno być w pełni ukończone w 2027 r. Ale już na przyszły rok zaplanowano otwarcie w nowej formie cmentarza, a w ostatnim kwartale 2022 r. przestrzeni wystawienniczej w budynku dawnej elektrowni.Quiz Trójmiejskie muzea Średni wynik 55%

Trójmiejskie muzea

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (294)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane