- 1 Strefa ograniczonego wjazdu w Sopocie? (90 opinii)
- 2 Tych inwestycji chcieli gdynianie (84 opinie)
- 3 Części pasa startowego na sprzedaż (178 opinii)
- 4 Jechał tunelem pod Martwą Wisłą 299 km/h (730 opinii)
- 5 Młode Miasto. Mieszkania lex deweloper (156 opinii)
- 6 Parking prywatny na mapie był miejski (249 opinii)
Szlak Wodociągów. Nietypowa atrakcja już dostępna
Jeśli lubisz odwiedzać miejsca nietypowe i takie o ciekawej historii, to spacer Gdańskim Szlakiem Wodociągowym jest idealnym pomysłem. W jego ramach zwiedzić można trzy zbiorniki wodne. Zapisy już trwają, a pierwsi turyści będą mogli ruszyć w trasę od 28 maja.
- Trzy gdańskie zbiorniki wodne czekają od 28 maja na turystów. Już dziś można się jednak zapisywać na wizyty przez stronę internetową www.szlak.gda.pl. Pojawia się coraz więcej zapisów. Na ten moment największym zainteresowaniem cieszy się Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej - informuje Agnieszka Klugmann, rzeczniczka spółki GIWK, która administruje zbiornikami. - Gdański Szlak Wodociągowy łączy ze sobą elementy krajoznawczego spaceru, obserwacji przyrody z ciekawą wiedzą z zakresu inżynierii sanitarnej i historii. Atrakcję tworzą dwa historyczne podziemne rezerwuary wody i jedna nowoczesna wieża ciśnień z wyjątkowym tarasem widokowym.
Co zwiedzić w Trójmieście? Lista atrakcji turystycznych
Zwiedzanie zbiorników odbywa się w małych, kameralnych grupach (po 10-15 osób) pod opieką przewodnika. Wizyty trwają około 60 minut.
Zbiornik Wody Kazimierz
Zbiornik Wody Kazimierz to najmłodszy ze zbiorników. Znajduje się w pobliżu plaży na Wyspie Sobieszewskiej i jest czynnym obiektem dbającym o odpowiednie ciśnienie wody w tej dzielnicy. Ta ciekawa architektonicznie wieża ciśnień ma 30 metrów wysokości. Na szczycie znajduje się taras z widokiem na Zatokę Gdańską i Żuławy Wiślane.
Otwarcie zbiornika Kazimierz. Film archiwalny
Zbiornik Wody Stara Orunia
Klimatyczny, zabytkowy Zbiornik Wody Stara Orunia budzi skojarzenia sakralne ze względu na klasyczną konstrukcję, złożoną z naw i arkad, wymurowaną z czerwonej cegły. Dno zbiornika jest na stałe wypełnione wodą, a zwiedzanie odbywa się po specjalnych pomostach.
Film archiwalny
Zbiornik Wody Stary Sobieski
Trzeci ze zbiorników udostępnionych do zwiedzania w ramach szlaku to Stary Sobieski. Nie bez powodu ma w nazwie "stary", bo liczy sobie 110 lat. To podziemny amfiteatr z unikalną w skali Europy akustyką (dźwięk roznosi się na odległość do 200 metrów i powraca w formie echa przez nawet 7 sekund).
Wnętrza zbiornika Stary Sobieski. Film archiwalny
Po ile bilety?
- Bilet do Sobieskiego i Oruni kosztuje 9 zł.
- Zbiornik Kazimierz udostępniany jest bezpłatnie.
Nowe przygody i niespodzianki na szlaku
Organizatorzy szlaku przygotowali kilka nowych atrakcji. W tym sezonie wystawa o historii wodociągów znajdująca się w Zbiorniku Sobieski zostanie wzbogacona o rekonstrukcję łazienki z początku XX wieku.
- W tej części ekspozycji znajdą się między innymi: żeliwna wanna na lwich łapach, spłuczka dzwonowa z porcelanową rączką i mosiężnym łańcuszkiem, narożna porcelanowa umywalka. W zewnętrznym pierścieniu zbiornika pojawi się nowa wystawa czasowa - autorstwa Eleny Vertikovej, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - mówi Agnieszka Klugmann.
Zobacz też:
Napisali książkę o zapomnianych i ciekawych turystycznie miejscach na Pomorzu
Ceglane ściany Zbiornika Wody Stara Orunia staną się natomiast tłem do projekcji zdjęć dotyczących historii oraz mieszkańców tego obiektu, czyli nietoperzy.
Na parter Zbiornika Kazimierz po prawie dwuletniej przerwie powróci edukacyjna, mechatroniczna wystawa, obrazująca znaczenie wieży ciśnień w systemie wodociągowym.
Dla tych, którzy pokonają cały szlak i odwiedzą wszystkie trzy zbiorniki, przewidziano specjalną nagrodę. By wziąć udział w akcji, wystarczy pobrać specjalną kartę podczas pierwszej wizyty. Na każdym zbiorniku goście otrzymają specjalne naklejki z symbolami. Komplet naklejek gwarantuje nagrodę, którą odebrać można na ostatnim odwiedzanym obiekcie.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-05-22 14:54
Tak, a ja (3)
Byłem na szlaku w ubiegłym roku zwiedziłem wszystkie obiekty, zebrałem nagrody, jestem pod wrażeniem, świetny szlak, bardzo dobrzy, przewodnicy, polecam wszystkim
- 28 5
-
2021-05-22 22:28
Pracownik GIWK?
- 2 2
-
2021-05-22 19:52
(1)
A ja nie polecam przewodników.
- 2 3
-
2021-05-22 22:33
Także nie!
- 1 0
-
2021-05-23 16:00
W zeszłym roku odwiedzone wszystkie trzy i uważam, że to naprawdę fajny pomysł na zdobycie wiedzy o mieście (i nie tylko) z zupełnie innej perspektywy. Dobra organizacja, zapisy na konkretną godzinę dzięki czemu nie ma bałaganu, odpowiednio przygotowani przewodnicy którzy nie przynudzali tylko faktycznie potrafili zainteresować ciekawostkami.
W zeszłym roku odwiedzone wszystkie trzy i uważam, że to naprawdę fajny pomysł na zdobycie wiedzy o mieście (i nie tylko) z zupełnie innej perspektywy. Dobra organizacja, zapisy na konkretną godzinę dzięki czemu nie ma bałaganu, odpowiednio przygotowani przewodnicy którzy nie przynudzali tylko faktycznie potrafili zainteresować ciekawostkami. Dodatkowa atrakcja w postaci specjalnej nagrody za odwiedzone wszystkie trzy miejsca też jest fajnym bonusem :) I najlepiej zwiedzać BEZ małych płaczących dzieci.
- 10 4
-
2021-05-22 16:41
Byłam w Starej Oruni. Naprawdę fajne miejsce, przewodniczka bardzo ciekawie opowiadala. Polecam.
- 21 3
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.