• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szopki Bożonarodzeniowe w Trójmieście

Patryk Szczerba
25 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Co zrobić z choinką po świętach?

Ruchoma szopka w kościele Franciszkanów w Gdyni

Szopki bożonarodzeniowe to stały element wystroju kościołów w Polsce. Zwykle są tradycyjne, niektóre są uwspółcześnione, a najbardziej popularne są ruchome. W tym roku z powodu epidemii nie będzie żywych szopek, ale w Oliwie - jak co roku - jest szopka piaskowa.



Czy stawiasz w domu symboliczną szopkę?

Nieodłącznymi elementami praktycznie każdej szopki są postaci Świętej Rodziny umieszczone w stajence lub grocie przy żłóbku. Zwykle znajdują się w niej również pasterze i aniołowie oraz zwierzęta. 6 stycznia, w dzień Objawienia Pańskiego, dołączają Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Reszta to kwestia wyobraźni twórców i artystów. Do szopek trafiają współczesne postacie symbolizujące różne regiony, miejskie budynki, a nawet piłkarze.

Ruchoma szopka w kościele św. Trójcy w Gdańsku


Szopka u Franciszkanów z elementami Gdyni



W ten sposób urozmaicili swoją szopkę renowatorzy w kościele Franciszkanów w Gdyni. Ta instalacja jest umieszczona w dolnym gdyńskim kościele pw. Antoniego PadewskiegoMapka. Istniejąca od ok. 50 lat ruchoma szopka w zeszłym roku przestała działać. Cztery osoby podjęły się w marcu jej renowacji.

Pojawił się profil w mediach społecznościowych, rozpoczęła się zbiórka internetowa i zaczęła się renowacja ruchomej instalacji. Udało się ją uruchomić na poprzednie święta. Znajdują się tam repliki lamp, krzyża na Kamiennej Górze i Sea Towers. Kaszubski rzeźbiarz wykonał rzeźby. Wokół żłóbka krążą figury Kaszuba i Kaszubki oraz m.in. wspominanego piłkarza Arki.

W tym roku wystarczyła jedynie kosmetyka, ale pojawił się kolejny nowy, gdyński element: kolejka wjeżdżająca na Kamienną Górę, zaś wszystkie postacie, które nie są świętymi, otrzymały maski, symbolizujące epidemię koronawirusa.

Szopki Bożonarodzeniowe w Trójmieście. Film z 2018 roku


Bez żywych szopek, ale są ruchome i piaskowa w Oliwie



Szopki są też w innych kościołach. Ruchoma jest m.in. także instalacja w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego na SuchaninieMapka. Przy dźwiękach kolęd można zobaczyć tu figury pielgrzymujące do stajenki - np. kowala, robotnika z drabiną czy kobiety w strojach z różnych zakątków świata.

W Gdańsku, by zobaczyć ruchome postacie, warto wybrać się do kościoła św. TrójcyMapka. Z powodu epidemii opiekujący się kościołem Franciszkanie zdecydowali, że nie będzie tam w tym roku stajenki z żywymi zwierzętami. Podobną decyzję podjęli kapłani z kościoła Zmartwychwstania Pańskiego ze StrzyżyMapka, gdzie co roku drewniana żywa szopka gromadziła tłumy wiernych.

Z kolei w Oliwie można od kilku dni oglądać piaskową szopkę znajdująca się przed Oliwskim Ratuszem KulturyMapka. Tegoroczna rzeźba wykonana została z 70 ton piasku, a prace nad jej budową trwały od około 10 dni. Bożonarodzeniowe dzieło zostało zaprojektowane przez gdańską artystkę Ewę Topolan. Wraz z projektantką piaskową szopkę tworzyli: Natalia Frankowska-ChylewskaBartosz Chylewski.

Szopka z piasku tuż przed odsłonięciem


Szopki bożonarodzeniowe do 2 lutego



Szopki w zdecydowanej większości będą wystawione w kościołach do 2 lutego.

Przypomnijmy, że tradycja tworzenia szopek sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Źródła historyczne podają, że pierwsze szopki powstawały już w IV wieku n.e. na terenie ówczesnej Palestyny, która stanowiła wówczas prowincję Cesarstwa Rzymskiego.

Jeszcze w tym samym wieku zwyczaj budowania bożonarodzeniowych makiet trafił na Półwysep Apeniński, czyli tereny dzisiejszych Włoch. I to właśnie ten kraj jest powszechnie uważany za ojczyznę tej bożonarodzeniowej tradycji.
11:28 28 GRUDNIA 20

Szopki w Trójmieście (9 opinii)

W niedzielę postanowiłem obejrzeć szopki w gdańskich kościołach. Bez kolejki u św Trójcy, spokojnie w Mariackim, pusto u św Mikołaja, cisza u św Katarzyny. Ok. 15:50 byliśmy u bram św Brygidy i co ... ZAMKNIĘTE. Jedyny kościół w Gdańsku co nie pozwala zobaczyć szopki a nawet wejść i się pomodlić
W niedzielę postanowiłem obejrzeć szopki w gdańskich kościołach. Bez kolejki u św Trójcy, spokojnie w Mariackim, pusto u św Mikołaja, cisza u św Katarzyny. Ok. 15:50 byliśmy u bram św Brygidy i co ... ZAMKNIĘTE. Jedyny kościół w Gdańsku co nie pozwala zobaczyć szopki a nawet wejść i się pomodlić Zobacz więcej

Miejsca

Opinie (105) ponad 20 zablokowanych

  • Jeszcze tego by brakowalo by patologia lewacka udawala chrzescjan. (1)

    Kończ z kaszanką czobku

    • 8 8

    • Wystarczy, że faszystowska tłuszcza miłuje Boga z gębą pełną pseudo patriotycznych frazesów

      Brawo!

      • 2 1

  • Szopka

    Przepiekna ogromna ruchoma makieta jest całe miasto Betlejem w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej na Żabiance naprawdę polecam

    • 6 0

  • To piękne że Polska to naród katolicki. Wspaniała cywilizacja. Ateiści nie potrafią stworzyć żadnej jak wiadomo.

    • 6 3

  • Poziom estetyczny przeglądu ratuje św. Mikołaj w Gdyni. Czy w Gdańsku i Sopocie nie było mniej kiczowatych szopek do pokazania?

    W Św. Piotrze i Pawle, podobnie jak też i w Sopocie, pokazano figury z przełomu XIX i XX w., które z tej racji już są zabytkami. Ale umówmy się - nie wszystko, co stare musi być piękne...Dlatego warto byłoby poszukać jakichś ciekawych przedstawień, może kontrowersyjnych nawet.

    • 1 0

  • Pogański zwyczaj

    Tak jak prezenty, medaliki, krzyżyki. Kasa, kasa, kasa wyciąganej z kieszeni chorych psychicznie ludzi bojących się śmierci

    • 1 6

  • A siedzibie Platformy Oszystow nie ma szopki ???

    Wypuścili sPOt kolędników w którym najbardziej do nich pasuje sekwencja z kolędy "bydleta klekaja" - 3 miesiące walczą o bezwarunkową aborcję a dziś wyjątkowo Bóg sięjrodzi śpiewa to Patologia Oszustów - Budka Sikorski Podlaska Nitras Kidawa i reszta tzw partyi pseudo inteligentowb

    • 2 0

  • Trójmiasto największe gniazdo lewackie w Rzeczypospolitej dzieki Bolkowi

    To najbardziej zdemoralizowany chochol w Polsce

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane