Sztuczna inteligencja pomoże w walce z COVID-19?

Znamy już 77 substancji przeciwdziałających koronawirusowi. Teraz naukowcy muszą wybrać najlepsze z nich i odpowiednio je połączyć.
Znamy już 77 substancji przeciwdziałających koronawirusowi. Teraz naukowcy muszą wybrać najlepsze z nich i odpowiednio je połączyć. mat. prasowe

Kiedy będzie gotowa szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-Cov-2 i lek na COVID-19? Szczepionka już jest, ale naukowcy ostrożnie mówią, że jej testy zakończą się najszybciej na przełomie roku. Trwają testy na ludziach, we wrześniu zaczną się kolejne. Leku szukają natomiast setki naukowców, ale największe szanse mają superkomputery z tzw. sztuczną inteligencją. Lek na koronawirusa może być pierwszym ogromnym sukcesem tej technologii.Czy szczepionka na koronowirusa powinna być udostępniona wcześniej, nawet kosztem skutków ubocznych?

Zobacz wyniki (1404)
Najbliżej stworzenia skutecznej szczepionki na koronawirusa wydaje się być koncern Johnson & Johnson, współpracujący z Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej USA. Firma deklaruje, że jest w stanie szybko wyprodukować miliard szczepionek na COVID-19.

Ponad 3 tys. badań koronawirusaPrace rozpoczęły się już w styczniu, jeszcze zanim zespół badaczy ze szpitala Sunnybrook, Uniwersytetu Toronto i Uniwersytetu McMaster wyizolował koronawirusa SARS-CoV-2. Na początku lutego br. nowy koronawirus został też wyizolowany w szpitalu w Rzymie. Wcześniej w Chinach wyizolowano i opisano pięć genomów SARS-CoV-2. Warto podkreślić, że naukowcy dzielą się wynikami swoich prac z całym światem, więc nawet jeśli jest to wyścig, to po zakończeniu każdego z etapów badacze szybko "zmieniają tor" i zaczynają pracę na kolejnych odcinkach. Wszystkie wyniki mogą bowiem pobrać z platformy GISAID używanej do międzynarodowego udostępniania nowych informacji o wirusach. Jest tam już ponad 3,2 tys. potwierdzonych wyników badań, dzięki którym prace nad lekiem i szczepionką szybko posuwają się do przodu. Pełny genom koronawirusa określiły pracujące na Węgrzech zespoły wirusologów i bioinformatyków pod kierunkiem Ferenca JakabaAttili Gyenesiego.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje- Współpraca badaczy umożliwiła wyizolowanie wirusa w ciągu zaledwie kilku tygodni. To doskonały wynik i bodziec do dalszej pracy, której sporo jeszcze przed nami - podkreśla dr Robert Kozak, mikrobiolog kliniczny z Uniwersytetu Toronto, pracujący w Sunnybrook, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Szczepionka na COVID-19 jest gotowa, ale musi być przebadanaDzięki temu powstało już nawet kilka szczepionek, które są testowane na ludziach. Podkreślmy: to nie są testy w ciemno. Wcześniejsze doświadczenia pokazują, że szczepionki są skuteczne, ale trzeba wybrać tę najskuteczniejszą i przede wszystkim najbezpieczniejszą dla ludzi. Skutków ubocznych być nie może, bo w przeciwnym wypadku coraz popularniejsze ruchy antyszczepionkowców dostałyby oręż, który mógłby zrobić większe spustoszenie niż koronawirus. Zresztą nawet bez nich nikt nie weźmie na siebie nieokreślonego zagrożenia zdrowia i życia.

Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych w USA testuje już 45 ochotników w wieku 18-55 lat. Każdy z nich dostanie dwie dawki szczepionki - drugą jeszcze w kwietniu. Szczepionka może być dostępna dla wszystkich za 8-10 miesięcy. Stworzyli ją naukowcy z firmy Moderna.

Testy gotowych szczepionek na koronawirusa trwają w kilkunastu laboratoriach całego świata. Część z nich sprawdza ich bezpieczeństwo, inne skuteczność. Po przedklinicznych sukcesach kierowane są do badań na ludziach.

Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson&Johnson we wrześniu tego roku także rozpoczyna badania kliniczne z udziałem ludzi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szczepionka będzie dostępna na początku 2021 roku.

- Zobowiązujemy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby szczepionka przeciw COVID-19 była dostępna i przystępna cenowo tak szybko, jak to możliwe. Jako największa firma z branży opieki zdrowotnej czujemy ogromną odpowiedzialność za poprawę zdrowia ludzi na całym świecie - mówi Alex Gorsky, zarządzający Johnson & Johnson.
Co to oznacza?
 • testy kliniczne szczepionki na ludziach od września 2020,
 • dane kliniczne udostępnione do końca 2020,
 • wprowadzenie szczepionki do użytku w styczniu 2021.

To oczywiście wariant optymistyczny. I to bardzo, bo z reguły okres wprowadzenia szczepionki do obrotu wynosi pięć lat od rozpoczęcia badań. Szczepionka będzie dostępna w tak krótkim czasie pod warunkiem, że nie będzie skutków ubocznych jej działania. Po wprowadzeniu też będzie monitorowana - przez kilka następnych lat wybrani pacjenci będą badani, by sprawdzić, czy działa tak jak powinna. Johnson&Johnson zapowiada, że na badania przeznaczy 1 mld USD. Doświadczenie ma, bo produkowała i testowała już szczepionki podczas epidemii wirusa Ebola i Zika.

Prace nad szczepionką w ostatniej fazie, a co z lekami na koronawirusa?Ze szczepionką sprawa jest jasna: trzeba ją wymyślić, sprawdzić, czy działa i czy nie powoduje niepożądanych skutków. Z lekiem poniekąd jest podobnie, ale może też być całkiem inaczej. Dziś koronawirusa próbuje leczyć się specyfikami już istniejącymi.

Do leczenia koronwirusa stosuje się m.in. takie leki, jak:

 • Chlorochina - to środek stosowany w leczeniu malarii i reumatoidalnego zapalenia stawów, ale światową "sławę" zyskał, gdy w niektórych przypadkach był skuteczny na SARS. Co ważne, lek produkowany jest w Polsce i już został przekazany szpitalom jednoimiennym.
 • Hydroksychlorochina - to również lek na malarię, w walce z koronawirusem stosuje go - przynajmniej na razie - wielu lekarzy w USA.
 • Tocilizumab - to także lek na reumatoidalne zapalenie stawów, ale Włosi przetestowali go u pacjentów z koronawirusem. Na większość pacjentów działa bardzo szybko i to jemu w dużej mierze Włosi zawdzięczają zatrzymanie ogromnego wzrostu liczby śmiertelnych przypadków choroby.
 • Remdesiwir - to lek, który podawany był chorym na wirusa Ebola, ale potwierdzono jego skuteczne działanie na wiele innych wirusów, bo bardzo wspomaga układ immunologiczny. Nie pozwala rozmnażać się wirusom, dzięki czemu organizm może skupić siły na pokonanie tych, które już go zaatakowały.


Najpotężniejszy komputer świata kontra COVID-19Najszybszy i największy, wielkości dwóch kortów tenisowych, komputer świata, zbudowany przez firmę IBM, szuka leku na koronawirusa.
Najszybszy i największy, wielkości dwóch kortów tenisowych, komputer świata, zbudowany przez firmę IBM, szuka leku na koronawirusa. mat. prasowe
Naukowcy mogą liczyć na pomoc techniczną, o której wcześniej mogli tylko pomarzyć. Swoje moce obliczeniowe udostępnia już m.in. Google, Amazon i Microsoft.
Problem w tym, że działanie tych leków potwierdzono, stosując je na chorych, czasem bardzo ciężko chorych pacjentach. Często było to wynikiem chwytania się lekarzy "ostatniej deski ratunku". Dlatego trwają prace nad tym, by leki przetestować szybciej, nie ryzykując zdrowia ludzi. W tym celu naukowcy z University of Tennessee wykorzystali zbudowany przez firmę IBM superkomputer Summit. To prawdziwy kolos, wielkości dwóch kortów do tenisa. Powstał na zlecenie Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Moc obliczeniowa sięgająca 200 petaflopów daje możliwość wykonania 200 biliardów (biliard to jedynka i 15 zer) obliczeń na sekundę. Na co dzień zajmuje się modelami przestrzeni kosmicznej czy badaniami nad nowotworami. Żeby go wykorzystać, trzeba nie tylko udowodnić, że bada się ważne rzeczy, ale też zapisać w kolejkę i czekać ok. pół roku. Teraz wszyscy musieli przepuścić naukowców szukających możliwości pokonania koronawirusa.

Dzięki jego mocy obliczeniowej przebadano 8 tys. związków w kilka dni. Teoretyczne modele wskazały 77 z nich, które mogą zwalczać SARS-CoV-2.

- Summit był potrzebny, aby szybko uzyskać potrzebne nam wyniki symulacji. Zajęło nam to dzień lub dwa, podczas gdy na normalnym komputerze trwałoby to całe miesiące - mówi Jeremy Smith z University of Tennessee. - Nasze wyniki nie oznaczają, że znaleźliśmy lekarstwo na COVID-19. Mamy jednak nadzieję, że nasze ustalenia będą zarówno stanowić podstawę przyszłych badań, jak i ramy, które inni naukowcy wykorzystają do dalszych analiz tych związków. Tylko wtedy będziemy wiedzieć, czy którykolwiek z nich wykazuje cechy potrzebne do osłabienia tego wirusa - podkreśla.
Teraz przed naukowcami żmudny proces testów na wyhodowanych w laboratoriach ludzkich komórkach, a potem na ludziach. Na szczęście w przypadku leków ścieżka wprowadzenia na rynek jest nieco krótsza niż przy szczepionkach. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z istniejącymi już specyfikami, które np. wystarczy "tylko" w odpowiednich proporcjach połączyć.

Zwłaszcza że naukowcy mogą liczyć na pomoc techniczną, o której wcześniej mogli tylko pomarzyć. Swoje moce obliczeniowe udostępnia już m.in. Google, Amazon i Microsoft.

- Współpracujemy z federalnym rządem i innymi liderami w dziedzinie technologii oraz środowiskami akademickimi. W tym celu udostępniamy zasoby obliczeniowe Google Cloud o wysokiej wydajności dla naukowców pracujących nad potencjalnymi metodami leczenia i szczepionkami przeciw COVID-19 - informuje Sundar Pichai, prezes koncernu Alphabet, do którego należy Google.
To bezprecedensowa akcja, której świadkami nie byliśmy nigdy w historii współczesnego świata. Czy wystarczy? Prędzej czy później na pewno, ale najtęższe umysły robią wszystko, by stało się to prędzej niż później. Zwłaszcza że wszystko wskazuje na to, że nie mamy tyle szczęścia, jak przy pierwszej epidemii wirusa SARS, który zanim na dobre się rozprzestrzenił, zmutował tak, że przestał być śmiertelnie groźny. Na razie koronawirus nie zamierza się tak szybko zmieniać, więc cała nadzieja, że naukowcy i ich komputery okażą się mądrzejsi od cząsteczki o wielkości od 60 do 140 nanometrów.

Opinie (143) 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • nie ma na co czekac i badac (8)

  albo zginiemy albo to swinstwo pokonamy

  • 16 52

  • dramat umysłowy (5)

   albo lek okaże się bardziej zabójczy niż wirus.

   • 19 4

   • ..... (4)

    Lemingi i tak przyjmą szczepionkę z jakimś dziwnym patogenem.

    • 10 7

    • (3)

     Nie będziesz chciał nie przyjmiesz proste....ekspert od siedmiu boleści jakich wielu w internecie. Kolejny Pan doktor google haha.

     • 2 0

     • (2)

      dobrze tylko proszę totalitarnych sk..synów z tzw rządu żeby przestrzegali mojego prawa odmowy poddawaniu się szkodliwym eksperymentom medycznym bo wstrzykiwanie sobie czegoś robionego byle jak na szybko i w wielkiej tajemnicy nie musi być dla mnie wcale dobre odporność się buduje trybem życia a nie rtęcią formaldehydem itp g...

      • 1 3

      • (1)

       Nie zapomnij że rozcieńcza się woda święconą a to co nie których może z miejsca zabić

       • 0 0

       • i jeszcze wyabortowane pomielone płody

        • 1 0

  • Zginiemy, ale z glodu chyba.

   • 8 0

  • Też tak uważam

   Zaszczepmy sie byle czym. Oby sie zaszczepić za własne pieniądze.

   • 0 2

 • Czy dowiemy się kiedyś prawdy (7)

  Kto za tym całym Covid-19 stoi? Cel znany kryzys i przejście na płatności on-line. Zdrowia wszystkim życzę.

  • 105 32

  • Obawiam się, że celem twoich narodzin była panika i rozsiewanie bzdur. Pogratuluj rodzicom.

   • 24 35

  • Trzy posty od jednego i**oty: (1)

   "Czy dowiemy się kiedyś prawdy",
   "może pomoże wreszcie opozycja?",
   "ciekawe kto najwięcej zarobi na pandemii?"

   W dodatku pajac sam popiera swoje opinie z kilku kompów. Hehe, żałosne.

   • 23 14

   • siedzi na bezrobotnym

    a do żadnej rządowej spółki się nie dostał to pisze

    • 6 7

  • Za tym stoja Chiny! A kto? Nietoperz na Chinskim ryneczku....

   • 11 13

  • Ty przecież znasz prawdę, powiedz nam, o guru!

   • 6 1

  • Chiny albo USA

   Fort derick

   • 6 1

  • kto stoi zobacz kto pomaga w tworzeniu szczepionki oczywiście te amoralne amerykańskie k.. wy są nagle filantropami fajna bajka

   • 3 5

 • swietny tekst panie macieju (3)

  takich konkretów trzeba nam, a nie paniki

  • 87 3

  • Poza tym, że to nie pan Maciej

   To popieram.

   • 5 0

  • ups..

   Panie Michale oczywiscie.

   • 5 0

  • na pewno został on tak stworzony, żeby go tak zaraz nie złamać

   • 0 0

 • Potestują w trybie fast (8)

  I rzucą na rynek, ktoś nieźle zarobi. Najważniejsze aby uratować życie, cena nie gra roli. Dac później po noblu i sława.

  Życie jest bezcenne

  • 22 11

  • Ktoś długo pracował nad tym wirusem

   Aby wywołać odpowiednią panikę i zbić na tym interesie setki miliardów dolarów.

   • 12 6

  • Uratować życie? (5)

   Jak testują w trybie fast, to skutki uboczne będą gorsze od wirusa. Ale te zgony będą juz w innej rubryce ...

   • 7 3

   • (4)

    Typują na razie głównie wśród substancji, które są lub były stosowane jako leki przy innych chorobach, więc siłą rzeczy skutki uboczne też są już znane.

    • 1 6

    • Typują?

     Tak to potrafi Goździkowa za swoja szufladą pełną rożnych proszków na wszystko. Po co do tego sztaby naukowców?

     • 0 3

    • (2)

     hitlerowcy też typowali różne metody skutecznego zabijania z pomoca przyszedł im Bayer i jego cyklon B dziś te sk..syny produkują leki i szczepionki mam nagle uwierzyć w ich cudowną przemianę w goląbki pokoju?

     • 2 4

     • (1)

      Zyklon B to chyba robiło IG Farben. Bayer robił testy na więźniach z obozów.

      • 1 0

      • mało to zmienia IG farben dalej działa a IBM który zrobił dla hitlera system numeracji więźniów teraz bawi się w zbawców świata

       • 1 0

  • Tez tak uwazam

   Najwazniejsze aby zarobic, zycie nie gra roli. "Szwecja przeprosi za szczepienia".

   • 1 0

 • może pomoże wreszcie opozycja? (3)

  do tej pory tylko szkodzi, spójrzmy na panów marszałków

  • 34 47

  • W czym ma pomóc? Jarosław nikomu do głosu dojść nie daje. Nawet PAD nie ma nic do gadania. (1)

   • 13 12

   • odstaw gazetkę koszerną

    • 12 4

  • psy ogrodnika

   Alez prawi i sprawiedliwi robią wszystko by utrudnić publiczne akcje innym niż ich sekta.
   Jak chcieli wymanewrować Owsiaka poczytaj!

   • 7 13

 • rząd powinien zbudować taki komputer i wymysleć tabletke na koronowirusa!!! (4)

  • 4 34

  • Jarek już skręca śrubki a Antoni pisze program.

   • 16 6

  • sam możesz dołączyć do takich obliczeń swoim kompem... to sie nazywa BOINC

   • 6 0

  • Skończyłeś chociaż gimnazjum?

   • 5 0

  • i on tym komputerem powinien produkować tabletky na tego wirusa

   • 2 0

 • ciekawe kto najwięcej zarobi na pandemii? (3)

  totalni chcą żeby Polska pożyczała pieniądze i je rozdawała więc może międzynarodowe instytucje finansowe?

  • 51 17

  • Masz aż sześć przeglądarek do "plusowania" swoich opnii? Wow. (2)

   Niech zgadnę: pryszczaty admin w jakieś państwowej instytucji?

   • 7 16

   • musisz poprosić swojego psychiatrę o mocniejsze leki (1)

    • 9 7

    • dał wszystkie tobie, ale jak widać i tak nic nie dały

     • 0 4

 • Micro soft (3)

  Nawet sam Gates opowiadał w microsofcie Najpierw pisze się program który zwalcza wirusa a później atakuje się go wirusami czyli najpierw jest szczepionka a później wirus

  • 25 10

  • To

   To znaczy. Za szczepionka już dawno jest tylko żeby podnieść jej cenę trzeba trochę ludzi uśmiercic

   • 19 3

  • (1)

   Nie wpadłeś na to, że Gates mówił po prostu o testowaniu nowego programu przy użyciu już znanych, "starych" wirusów ?

   • 3 5

   • A ten od covid jest nowy ?

    • 4 0

 • Folding@home (15)

  W tym miejscu warto byłoby wspomnieć o projekcie Folding@home, który używa połączonej mocy obliczeniowej dużej liczby komputerów osobistych i osiąga dzięki temu moc prawie dwa razy większą, niż superkomputer Summit. Obecnie projekt został przestawiony na obliczenia mające na celu przeciwdziałanie koronawirusowi.

  Każdy z nas może wspomóc te obliczenia przez dołączenie swojego komputera.

  • 29 2

  • domowe komputery (9)

   to żałosne ułamki tysięcznych części promila mocy komercyjnych klastrów

   • 1 11

   • Pojedynczo tak (3)

    Pojedynczo tak, ale przemnożone przez ich liczbę daje naprawdę dużą moc obliczeniową.

    Wystarczy w Google wpisać "Folding@home szybszy od Summit".

    • 15 1

    • (2)

     a co to jest za bzdura?

     • 0 6

     • (1)

      Ta "bzdura" to korzyści ze współpracy zamiast wyniszczania się.

      • 5 0

      • ja nie widzę korzyści dla świata z działalności firm pana billa

       • 0 1

   • Folding@home jest obecnie 4x szybszy niż najszybszy superkomputer świata (1)

    Summit ma 200 petaflopów, a Folding@home 768 petaflopów.

    • 15 0

    • Aktualnie to Folding@Home jest jeszcze szybszy.

     500 najszybszych superkomputerów świata to łącznie 1,65 exaflopa, a Folding@home ma ponad 1,5 exaflopa.

     • 0 0

   • (1)

    jak masz dobrą kartę graficzną to sporo możesz policzyć nawet zwykłym kompem "do gier"

    • 7 1

    • Procki z kart?

     ty jeszcze jesień średniowiecza oglądasz. Ogarnij trochę co się w technologiach stało prze jakieś ostatnie dwa lata

     • 0 7

   • Ale wiesz że te superkomputery też składają się z pojedynczych jednostek o ułamku mocy całości? Tutaj to tak samo działa. Tyle że zainteresowanie projektem w ostatnich tygodniach wzrosło na tyle, że teraz cała sieć mocą obliczeniową przekracza 10-cio krotnie najsilniejszy superkomputer na świecie

    • 7 0

  • Ile danych

   A ile danych zostanie pobranych z naszych komputerów to już nie ważne.

   • 7 4

  • u mnie właśnie składa :) (2)

   procesor wyje, ale warto.

   • 5 1

   • (1)

    U mnie też. Proc i grafika. Team 276

    • 3 0

    • Darek jesteś nic nie znaczącym

     Gimbusowym marnym fletem

     • 0 1

  • Jakie dwa razy? Summit ma moc obliczeniową około 150 pflopsów, a sieć FAH obecnie 1,5 exaflopsa. To jest 10 razy więcej.

   • 5 0

 • Normalna inteligencja też pomoże (4)

  A tej jak widać brakuje w narodzie, który zgłupiał podobnie jak rząd

  • 49 18

  • Trolu konkrety a jak nie to zostaniesz zgłoszony za sianie fake news (3)

   • 8 8

   • moja inteligencja d**ilu mi podpowiada że nic co robi Google czy Amazon nie jest dobre bo to sa globalistyczni bandyci zwykłe pazerne na kasę k... które i na tym wirusie chcą zarobić miliardy tak samo niejaki gates miłośnik depopulacji świata

    • 5 2

   • (1)

    Służę konkretem : prowadzenie indoktrynacji politycznej przez oddział toruński Centrali Radia Maryja z Chicago.

    • 4 5

    • Szok !

     Marszałek wysadził całe województwo pomorskie !!!

     • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.