Takimi zdjęciami w TVP Info ilustrowano informację o powołaniu Rady Imigrantów w Gdańsku.
źródło: TVP Info
Przeprosiny za publikację rasistowskiego i ksenofobicznego materiału oraz wpłacenie 50 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. To wyrok w sprawie władze Gdańska kontra TVP, jaki zapadł 16 lutego w warszawskim Sądzie Apelacyjnym. Wyrok jest prawomocny i kończy proces ciągnący się ponad cztery lata.
Aktualizacja, 18.02.2021
TVP Info, zgodnie z wyrokiem sądu, przeprasza Gdańsk. Oświadczenie z przeprosinami ukazało się w czwartek na stronie internetowej telewizji i jej kanałach w mediach społecznościowych. Po około godzinie od zamieszczenia przeprosin, zostały one jednak usunięte. Stacja musi też przeprosić na antenie w programie "Minęła dwudziesta".
Przeprosiny na facebooku TVP Info.
zrzut z facebook.com
Zgadzasz się z wyrokiem sądu w tej sprawie?
W materiale wykorzystano dramatyczną muzykę i treści, które mogą być uznane za rasistowskie. Wpleciono w to wypowiedź prezydenta Pawła Adamowicza, że "imigrantka i imigrant to jest szansa dla Gdańska". Pojawił się też opis: "Prezydent Gdańska zaprasza imigrantów do swojego miasta. Twierdzi, że w ten sposób ratuje honor Polski w oczach Europy i świata". Materiał opublikowano w czasie, gdy rząd przeciwstawiał się przyjęciu przez Polskę imigrantów z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.
Czytaj też: Zbierają podpisy za likwidacją TVP Info
Materiał wzbudził powszechną krytykę w środowisku dziennikarskim i nie tylko. Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło 36 skarg widzów. Wideo usunięto z mediów społecznościowych TVP i z jej strony internetowej. A prezes telewizji Jacek Kurski przyznał, że materiał miał "pewne uchybienia warsztatowe".
Sąd ponownie skazuje TVP
We wtorek, 16 lutego, Sąd Apelacyjny w Warszawie zaskarżony wyrok pierwszej instancji utrzymał.
- Niewątpliwie ten materiał został sporządzony w sposób niedopuszczalny, który nie licował z powagą i misją telewizji publicznej. Miał charakter bardzo jednostronny i wybiórczy - stwierdziła w ustnym uzasadnieniu sędzia Małgorzata Kuracka.
Wybrane fragmenty uzasadnienia sądu:
- Telewizja publiczna nie powinna dawać odwetu w imieniu polityków, telewizja publiczna winna przedstawić materiał wszechstronny.
- Działania TVP bez wątpienia naruszały dobra osobiste samorządu Gdańska, a spot był rasistowski, ksenofobiczny i "stygmatyzował gminę".
- Telewizja publiczna nie powinna być niejako radiowęzłem, za pomocą którego rząd wypowiada czy odpiera określone poglądy.
Przeprosiny muszą się ukazać do najbliższego weekendu
TVP Info ma 4 dni, od wtorku - 16 lutego, żeby w programie "Minęła Dwudziesta" przeprosić miasto Gdańsk. Zgodnie z sentencją wyroku odczytać powinien je prowadzący program "Minęła 20" na antenie TVP Info. Przeprosiny mają też być utrzymywane przez trzy dni na oficjalnym fanpage'u TVP Info w serwisie Facebook oraz na serwisie Twitter i na otwarciu strony internetowej TVP Info.
Treść oświadczenia, które wyrokiem sądu musi opublikować TVP:
"Telewizja Polska SA przeprasza Gminę Miasta Gdańska za naruszenie jej dóbr osobistych w postaci dobrego imienia, wiarygodności publicznej i zaufania społecznego w materiale wideo o zabarwieniu ksenofobicznym i rasistowskim, komentującym powołanie w Gdańsku Rady Imigrantów, wyemitowanym jako materiał wprowadzający do telewizyjnego magazynu "Minęła dwudziesta" w TVP Info z dnia 31 października 2016 roku oraz udostępnionym w tym dniu na fanpage'u TVP Info na Facebooku i Twitterze i na stronie internetowej www.tvp.info".