Fakty i opinie

Tajemnice trójmiejskich cmentarzy

Najnowszy artukuł na ten temat

Zniszczono nagrobki na cmentarzu żydowskim

Filmowy spacer po tajemnicach trójmiejskich nekropolii.

Zapraszamy na filmowy spacer po zapomnianych nekropoliach i nieznanych grobach trójmiejskich cmentarzy. Film opowiada historie trójmiejskich cmentarzy i ludzi na nich pochowanych.Wizyta na cmentarzu w Dzień Wszystkich Świętych...

wprawia mnie w nastrój zadumy nad śmiercią i życiem 70%
jest obowiązkiem, ktróry niechętnie wykonuję 9%
irytujemnie mnie, zwłaszcza tłum na cmentarzu, dlatego w tym czasie grobów nie odwedzam 14%
jest dniem jak każdy inny 7%
zakończona Łącznie głosów: 1578
Przedstawiamy film, w którym po trójmiejskich nekropoliach oprowadza nas Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku, Zbigniew Okuniewski z Towarzystwa Przyjaciół Sopotu oraz Jacek Dworakowski z Towarzystwa Przyjaciół Gdyni.

- Nie każdy wie, że Antoni Parys, bohater wojen napoleońskich, leży pochowany na starym cmentarzu ewangelickim na gdańskim Ujeścisku, a bohaterowie Weisera Dawidka biegali po cmentarzu przy ul. Słowackiego w Gdańsku - mówi Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku.

Podobne tajemnice kryje cmentarz żydowski w Sopocie. Dziś już nie ma tam domu pogrzebowego, bo w początkowych latach PRL-u budynek wybuchł w do dziś nie wyjaśnionych okolicznościach. Materiały po rozbiórce tego domu trafiły na budowę funkcjonariusza sopockiego Urzędu Bezpieczeństwa.

- Takie to były czasy - tłumaczy Zbigniew Okuniewski z Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

Jacek Dworakowski przez pięć lat zbierał materiały do swojej książki o gdyńskich nekropoliach - "Kształt pamięci". Zaprowadził nas do grobu przedwojennego olimpijczyka i budowniczego hotelu w zakopiańskich Kalatówkach - Józefa Jaworskiego, który leży pochowany na Oksywiu. Mając 36 lat, zginął w obronie Oksywia.

Tajemnice kryje również grób ks. Antoniego Muchowskiego, proboszcza tamtejszej parafii i powstańca styczniowego. Konspiratorem był nawet po śmierci, bo w jego grobie ukryto podczas wojny zabytki sakralne. W ten dzień zadumy i wspomnień o naszych bliskich pomyślmy również o tych bohaterach sprzed lat, którzy często anonimowo spoczywają na trójmiejskich nekropoliach.

Nasz filmowy spracer trwa tylko 9 minut, ale wierzymy, że zachęci Was także to odwiedzenia i zapoznania się osobiście z klimatem takich niezapomnianych miejsc.

Opinie (116) 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.