• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tajemniczy obiekt na niebie widziany nad Pomorzem. Wiemy co to

Szymon Zięba
10 lipca 2024, godz. 09:00  Raport
Opinie (58)
"Dziwny obiekt" widoczny był z różnych miejsc w Polsce. To rakieta Ariane 6. "Dziwny obiekt" widoczny był z różnych miejsc w Polsce. To rakieta Ariane 6.

Widziany nad Trójmiastem dziwny obiekt "absorbujący" światło to rakieta nośna Ariane 6. Została wystrzelona 9 lipca o godz. 21 (czasu w Polsce) z kosmodromu, który znajdował się w Gujanie Francuskiej. Dziwna poświata wokół rakiety to najprawdopodobniej awaria silników korekcyjnych.

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport
Co leciało nad Trójmiastem w nocy? To rakieta Ariane 6Interesujesz się tematyką związaną z kosmosem?

Ariane 6 to dwustopniowa rakieta nośna obsługiwana przez Arianespace oraz wyprodukowana przez ArianeGroup w imieniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jej start to duży przełom dla Europy pod względem "eksploracji" kosmosu: dzięki rakiecie Stary Kontynent znów zyskał możliwość wynoszenia poza orbitę dużych ładunków użytecznych.

Przelot rakiety widoczny był z różnych miejsc w Polsce - w tym nad Pomorzem i Trójmiastem, o czym informowali nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Dziękujemy za sygnały.

Dziwny obiekt nad Żukowem (61 opinii)

Dziś tzn 09.07 o godz 23 nad Żukowem przeleciał dziwny obiekt który wypuszczał poświatę. Poświata rozchodziła się na boki po czym obiekt wypuszczał ją ponownie.
Dziś tzn 09.07 o godz 23 nad Żukowem przeleciał dziwny obiekt który wypuszczał poświatę. Poświata rozchodziła się na boki po czym obiekt wypuszczał ją ponownie.


- Widok, który zafundowała nam rakieta Ariane 6 podczas przelotu po godz. 23, to była awaria silników korekcyjnych rakiety. Rakiety nie udało się ustabilizować, przez co nie została zepchnięta do atmosfery, co planowano podczas tego okrążenia. Oznacza to, że wkrótce czeka nas kolejny przelot widoczny z Polski! Rakieta jest na orbicie o wysokości ponad 500 km, więc czas obiegu wynosi pewnie ok. 100 minut - tłumaczy Karol Wójcicki, popularyzator nauki i autor blogu "Z Głową w Gwiazdach".

Ciekawe mapy na stronie Trojmiasto.pl  • Tak wyglądał start rakiety Ariane 6.
  • Tak wyglądał start rakiety Ariane 6.
Z kolei długa smuga ciągnąca się za rakietą przez niebo to najprawdopodobniej gazy wylotowe.

Fazy lotu rakiety Ariane 6. Fazy lotu rakiety Ariane 6.


Czym jest rakieta Ariane 6?Ariane 6, która ma być perłą w koronie kosmicznych osiągnięć Unii Europejskiej, ma za zadanie wynosić w kosmos m.in. satelity naukowe, nawigacyjne czy te należące do armii.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (58)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane