Fakty i opinie

Tak wygląda Olivia Star, najwyższy budynek w Trójmieście

Najnowszy artukuł na ten temat

Kolejny ponad 100-metrowy biurowiec ma stanąć w Oliwie

Tak będzie wyglądał biurowiec Olivia Star - najwyższy budynek w Trójmieście, którego wysokość do dachu wyniesie 156 m, a wraz z masztami - 180 m.
Tak będzie wyglądał biurowiec Olivia Star - najwyższy budynek w Trójmieście, którego wysokość do dachu wyniesie 156 m, a wraz z masztami - 180 m.

Kończą się spekulacje i karty zostają odkryte. Jako pierwsi prezentujemy wizualizację biurowca Olivia Star, który ze swoimi 156 metrami będzie najwyższym budynkiem w Trójmieście. Obiekt powstający przy al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska w Oliwie będzie gotowy wiosną przyszłego roku.Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Bardzo wysokie budynki:

są symbolem rozwoju i podnoszą prestiż miasta 60%
są czymś normalnym 15%
są utrapieniem, bo generują duży ruch i zacieniają okolicę 25%
zakończona Łącznie głosów: 2278
Choć Olivia Star jest już szóstym budynkiem kompleksu biurowego Olivia Business Centre, który powstaje przy al. Grunwaldzkiej, to wzbudza największe emocje.

Dlaczego? Od kilkunastu miesięcy tajemnicą poliszynela było, że obiekt będzie znacznie wyższy niż otaczające go budynki, z których najwyższy mierzy ok. 55 m. Wszyscy zastanawiali się, czy przekroczy 100 metrów, a jeśli tak, to o ile. Jednak deweloper za każdym razem nabierał wody w usta i przez wiele miesięcy konsekwentnie odmawiał komentarzy na ten temat.

Dopiero w przededniu oficjalnego ogłoszenia informacji, że Olivia Star osiągnie 156 metrów, co sprawi, że będzie najwyższym budynkiem w Trójmieście, prezes OBC Maciej Grabski zgodził się na rozmowę z Trojmiasto.pl na ten temat. Dzięki temu jako pierwsi prezentujemy wizualizację biurowego olbrzyma, w którym na 35 kondygnacjach będzie 40 tys. m kw. powierzchni.

Maciej Grabski, prezes Olivia Business Centre na tle powstającego właśnie najwyższego budynku w Trójmieście.
Maciej Grabski, prezes Olivia Business Centre na tle powstającego właśnie najwyższego budynku w Trójmieście. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl
Michał Brancewicz: Wie pan, jaki będzie widok z najwyższego piętra?

Maciej Grabski: Tak, bo oglądaliśmy materiały z drona na tej wysokości. Widoki są obłędne: zieleń wzgórz morenowych i cała Zatoka Gdańska. No i dla mnie niezwykle ważne: wreszcie zobaczymy się z Gdynią. Zresztą z tego powodu na tych najwyższych piętrach planujemy nie tylko biura, ale centrum konferencyjne, a w nim ogólnodostępny punkt widokowy i kawiarnię. Będą do nich prowadziły dwie osobne windy, które nie będą zatrzymywały się na piętrach biurowych.
 
Kiedy zakiełkowała w panu myśl, by Olivia Star stała się najwyższym budynkiem w Trójmieście?
 
W 2008 roku, gdy stanęliśmy obok kilku firm do przetargu na tę działkę. To miejsce wyjątkowe, bo jest doskonale położone w centrum metropolii, ale również dlatego, że w momencie przetargu obowiązywał tu plan zagospodarowania, który dopuszczał budowę bardzo wysokich budynków. Nie znałem w całym Trójmieście terenu, który dawałby taką możliwość w tamtym czasie.
 
Ale zaczynał pan ostrożnie. Dotychczas budowane obiekty Olivia Business Centre mają typową jak na biurowce wysokość, czyli ok. 55 metrów.
 
Po pierwsze nasz pierwszy budynek był sąsiadem naszego skarbu, czyli Hali Olivia. Architekci zadbali, aby Olivia Gate nawiązała wysokością do hali. Po drugie byliśmy ostrożni, bo dopiero zaczynaliśmy projekt.

Kiedy więc zapadła decyzja o budowie ponad 150-metrowego biurowca? Był jakiś konkretny moment?
 
Nie było, to był raczej proces. Bardzo ważne były reakcje naszych gości. Każdy, kto stawał przy oknie i spoglądał na panoramę miasta i zatoki, potwierdzał, że warto myśleć o budynku wysokim. Rozmarzeni ludzie wpatrzeni w horyzont. To nas zainspirowało. Po wielu pracach, budowie makiet, oglądaniu wizualizacji, doszliśmy do tego, że budynek powinien mieć 156 metrów wysokości i 40 tys. m kw. powierzchni najmu. Od ponad dwóch lat mamy prawomocne pozwolenie na budowę trzech budynków, w tym Olivia Star. Po prostu złożyliśmy wniosek o pozwolenie zamienne.

Ale ta zmiana nie była drobna. Pierwsze pozwolenie dotyczyło budowy 44-metrowego budynku, a teraz powstaje 156-metrowy drapacz chmur.
 
Przez długi czas bazowaliśmy na tamtych pozwoleniach, żeby realizować niezbędną infrastrukturę, bo budowa budynku wysokościowego nie obejmuje tylko jego konstrukcji. Równolegle trwały prace np. nad detalami oddychającej fasady ze świeżym powietrzem. Powstało siedem wersji. Kiedy omówiliśmy najmniejsze szczegóły, takie jak oświetlenie, złożyliśmy odpowiednie dokumenty. 

Zestawienie najwyższych budynków w Trójmieście.
Zestawienie najwyższych budynków w Trójmieście. graf. trojmiasto.pl
Dobra architektura musi w jakiś sposób nawiązywać do swojego otoczenia. Jak jest w przypadku Olivii Star?
 
Po pierwsze, dach budynku będzie nawiązywał do architektury obiektu, z którym sąsiadujemy, mojej miłości, czyli Hali Olivia. Tu był pierwszy zjazd Solidarności. Tu był pierwszy w Europie Wschodniej Festiwal Piosenki Prawdziwej, którego celem miało być ukazanie twórczości artystycznej wolnej od cenzury władzy. Chcemy pokazać, że kontynuujemy wysiłek naszych ojców i dziadków. Zresztą mój tata brał udział w budowie Hali Olivia.
 
Kierowcy i przechodnie patrząc od strony Gdańska będą widzieli Halę Olivia i w tle nasz budynek. Chcemy w ten sposób powiedzieć, że choć jesteśmy młodsi, to kontynuujemy dzieło. Jesteśmy jak sztafeta międzypokoleniowa, którą zaczęli nasi ojcowie, a niedługo pałeczkę przekażemy następnym.

Po drugie, chcemy nawiązać do Sierpnia 1980 roku, który był wydarzeniem absolutnie wyjątkowym dla Gdańska i całej Polski. Ja jestem dumny z tamtej Solidarności, dlatego dodamy do budynku dwa maszty, by całość miała wysokość dokładnie 180 metrów.

Ponieważ Oliwa jest mniej więcej w połowie drogi między centrum Gdańska i Gdyni, na czas budowy z jednej strony budynku powstanie napis "Kocham Gdańsk", a na drugiej "Kocham Gdynię". Jesteśmy jedną metropolią, jedną wspólnotą.

Z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć architekci projektujący tak wysoki budynek?
 
Na przykład z takim, że polskie przepisy nie pozwalają na montowanie otwieranych okien w tak wysokich budynkach. A nam bardzo zależało na komforcie ludzi, którzy będą tu pracować. Wybrałem się do Londynu i Chicago, gdzie powstało wiele biurowych wysokościowców i proszę sobie wyobrazić, że są one zamknięte, nie można w nich otworzyć okna. Okna są tylko w budynkach mieszkalnych wysokościowych. Ale uparliśmy się z tym i nasi najemcy będą mieli dostęp do świeżego powietrza. Będzie to możliwe dzięki innowacyjnej fasadzie, którą przebadaliśmy w Niemczech. W Warszawie powstają obecnie budynki podobnej wysokości jak nasz, ale żaden z nich nie ma takiego rozwiązania.
 
Na czym ono polega?

W fasadzie są szczeliny pozwalające wentylować indywidualnie każde pomieszczenie. Będzie można otworzyć taką szczelinę, chociaż nie będzie to okno. Powietrze będzie dostawało się bokiem. Testowaliśmy ten pomysł razem z największym na świecie niemieckim dostawcą takich rozwiązań. I to te prace trwały najdłużej.
 
Ostrożni deweloperzy nie zaczynają budowy, zanim nie wynajmą 20 proc. powierzchni. Jak pod tym względem wygląda Olivia Star?
 
Wynajęliśmy ok. jedną trzecią powierzchni biurowej, mimo tego, że w tej chwili podpisujemy umowy wyłącznie na najem powierzchni do 20. kondygnacji [będzie ich w sumie 35 - red].
 
Jednych wysokość fascynuje, innych denerwuje. A co pan powie mieszańcom Oliwy, którzy mają obawy, że ten budynek przysłoni im część nieba?
 
Po pierwsze mam nadzieję, że docenią nasz wysiłek. Jesteśmy w bezpiecznym oddaleniu od centrum Oliwy. Także, co istotne, nasz teren nie jest objęty strefą ochrony ekspozycji. Patrząc od strony bramy Parku Oliwskiego, nasz budynek będzie wręcz niewidoczny. Kiedy fundusz, który reprezentuję, kupował w otwartym przetargu grunt, ten nie miał limitu wysokości. To Centralne Pasmo Usług zlokalizowane tutaj od 40 lat. Oczywiście żyjemy w rozwijającym się mieście, gdzie otoczenie wokół nas się zmienia. Cieszymy się z tramwaju, ale przecież trochę nam przeszkadza, jeśli przejeżdża pod naszymi oknami. Cieszymy się, że port lotniczy się rozwija, choć hałas bywa irytujący. W każdej inwestycji infrastrukturalnej, szczególnie takiej, która wtapia się w tkankę ścisłego centrum, są plusy i minusy. Bezpośrednio sąsiadujemy z budynkami wielokondygnacyjnymi sprzed kilkudziesięciu lat - to były przecież pierwsze wysokościowce w Gdańsku!

Jest też aspekt szerszy. Obecność centrum z wieloma usługami, kilkoma restauracjami, ogrodem zimowym, przedszkolem oraz uporządkowanym terenem i komunikacją sprawi, że ta okolica stanie się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem do zamieszkania. Wspólnie współtworzymy nową dzielnicę, gdzie dobrze się mieszka, a do miejsca pracy można dotrzeć pieszo. Przecież to jest marzenie urbanistów.

Kiedy Olivia Star będzie gotowa?
 
Najdłużej trwały prace podziemne, w tej chwili jedna kondygnacja powstaje w około tydzień. Ponieważ dziś jesteśmy na wysokości ósmej kondygnacji, ale sam trzon sięga już dziesiątej, to zakładamy, że budynek będzie gotowy na przyjęcie najemców wczesną wiosną przyszłego roku.
 
Wewnętrzny dziedziniec pomiędzy budynkami tworzącymi kompleks Olivia Business Centre.
Wewnętrzny dziedziniec pomiędzy budynkami tworzącymi kompleks Olivia Business Centre. mat. inwestora

Po otwarciu Olivii Star, powierzchnia biurowców w całym kompleksie wyniesie już prawie 120 tys. m kw., czyli tyle, ile pan zapowiadał na początku inwestycji. Czy to oznacza koniec tego przedsięwzięcia?
 
Takie liczby podawaliśmy przed rozpoczęciem budowy pierwszego biurowca, ale wtedy były zupełnie inne realia. Drugi terminal lotniska był dopiero w planach, nie można było dojechać do Trójmiasta pociągiem Pendolino, praktycznie nie było autostrady, kampus Uniwersytetu Gdańskiego nie przypominał tego, jaki jest teraz, DCT dopiero zaczynało działać, nie było stadionu itd. Dziś te wszystkie obiekty stoją, więc i my rewidujemy nasze założenia. Mogę powiedzieć, że na należącym do nas terenie można wybudować jeszcze sześć budynków.
 
To może planuje pan budynek jeszcze wyższy niż Olivia Star?
 
Wysokość powoduje, że koszty rosną. Już nawet przy przekroczeniu 55 metrów robi się drożej, bo potrzebne jest specjalne wyposażenie budynku, głównie chodzi o większą liczbę wind, a wraz z nimi zmniejsza się powierzchnia najmu. Powyżej 155 metrów pojawiają się kolejne koszty. Dlatego na razie wydaje się nam, że przedział między 90 a 155 metrów jest uzasadniony kosztowo i biznesowo.

Opinie (415) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.