Fakty i opinie

Tak zmieniano 25 lat temu ustrój Polski

artykuł historyczny

4 czerwca 1989 roku tak wyglądały wybory w Gdańsku. Materiał z archiwum Video Studio Gdańsk.


Na każdym wolnym skrawku muru, w witrynach sklepowych, tramwajach, kolejkach wisiały plakaty zachęcające do głosowania na "drużynę Wałęsy". Kampania wyborcza trwała nawet przed lokalami wyborczymi. 25 lat temu frekwencja wyborcza do półdemokratycznych wyborów parlamentarnych w Polsce wyniosła aż 62 proc.W niedzielę 4 czerwca 1989 roku w Polsce panowała euforia, mimo że odbywające się wówczas wybory nie były w pełni demokratyczne. Przyspieszone o kilka miesięcy wybory do Sejmu, a także do nowo utworzonego Senatu były efektem porozumienia Okrągłego Stołu. Z góry było wiadomo, kto będzie miał większość w Sejmie. Jednak "demokratyczne w 35 proc." wybory były jednym z najbardziej przełomowych momentów w historii Polski.

Kandydaci rekomendowani przez Komitet Obywatelski "Solidarność" zdobyli 160 mandatów poselskich (na 161 możliwych) i 92 senatorskie. Prawie żaden z 65 proc. mandatów przypadających rządzącej PZPR wraz z satelickimi wobec komunistycznej władzy ugrupowaniami nie został obsadzony w pierwszej turze wyborów.

Jednak ówczesne wybory nie wyglądały tak, jak obecne. Głosowanie nie polegało na zaznaczeniu wybranego przez siebie kandydata, lecz na skreśleniu nazwisk wszystkich kandydatów poza jednym, wybranym.

- Chodziło o to, by skreślić tych kandydatów, którzy byli na liście krajowej, gdzie byli głównie zasłużeni działacze partyjni i państwowi. Strona solidarnościowa wzywała, żeby całą tę listę w całości przekreślić. W przypadku pierwszych wyborów do Senatu, które były w pełni wolne, w naszym regionie bezapelacyjnie zwyciężyli Bogdan LisLech Kaczyński - przypomina Arkadiusz Kazański, pracownik pionu naukowego IPN w Gdańsku.

Do sejmu kontraktowego z województwa gdańskiego ze strony solidarnościowej dostali się wtedy Jan Krzysztof BieleckiJacek Merkel z Gdańska, Krzysztof DowgiałłoCzesław Nowak z Gdyni, Antoni Furtak z Wejherowa i Olga Krzyżanowska z Tczewa. Lech Wałęsa, mimo różnych apeli ze strony członków KO, odmówił ubiegania się o miejsce w parlamencie, twierdząc, "że są inni, lepiej nadający się do tej roli".

Co ciekawe, 25 lat temu nie było ciszy wyborczej, kampania trwała nawet w dniu głosowania, a przy lokalach wyborczych można było otrzymać wskazówki, jak głosować. Całe Trójmiasto było oblepione ulotkami, bo radio, gazety czy dwa programy w telewizji były wtedy pod wpływem strony partyjno-rządowej. Komitet Obywatelski miał audycję wyborczą, ale późno wieczorem. Dopiero na niecały miesiąc przed wyborami, 8 maja, zaczęto wydawać Gazetę Wyborczą, a Tygodnik Solidarność zaczął się ukazywać na dwa dni przed wyborami.

- Mimo monopolu partyjnego, strona solidarnościowa prężnie działała siłą oddolną i wielką aktywizacją zwykłych ludzi w najmniejszych nawet miejscowościach. Lech Wałęsa wtedy miał siłę wodza i prawie wszyscy kandydaci mieli z nim zdjęcie, to był dobry chwyt marketingowy. Piotr Baumgart, który nie miał takiego zdjęcia z komitetu w pilskim, przegrał z popieranym przez rząd przedsiębiorcą Henrykiem Stokłosą, który został senatorem. Strona partyjna próbowała ośmieszać te zdjęcia i mówiono, że "nawet świnia, jakby sobie zrobiła zdjęcia z Lechem Wałęsą, to też by weszła do Sejmu" - przypomina Kazański.

Pierwsze wyniki wyborów wywieszano już w nocy na kartkach na drzwiach komisji wyborczych. W Gdańsku szybko dzięki temu zorientowano się o  sukcesie strony solidarnościowej.

- Wtedy było o wiele większe zainteresowanie wyborami niż teraz, frekwencja wyniosła 62 proc. Było w sumie 17 mln głosujących. Mimo że strona rządowa przegrała, to jednak około 6 mln ludzi oddało głosy na listę krajową, ale tylko dwóch kandydatów z tej listy przekroczyło 50 proc. W drugiej turze, 18 czerwca, frekwencja wyniosła już tylko 25 proc. - wyjaśnia Kazański.

Dla PZPR wynik czerwcowych wyborów był szokiem. Po ich ogłoszeniu partia straciła faktyczną zdolność do rządzenia krajem, choć musiało minąć jeszcze kilkanaście tygodni, zanim uświadomiono to sobie w Komitecie Centralnym. Wybory były momentem przełomowym, który zadecydował o późniejszej zmianie ustroju naszego państwa.

Opinie (404) 5 zablokowanych

 • (5)

  Jeszcze tylko skończyć z poddaństwem wobec Watykanu i będzie ok.

  • 177 145

  • Zbrodnia i dławienie wolności jest wpisane w ideologię ludzi warzących w komunizm (1)

   Wasze towarzyszu "odwieczne" hasło: "Dość Polski klerykalnej" jest w zasadzie słuszne, tyle że kłamliwe. Ale dla lewicowców Polska jest klerykalna zawsze, gdy ludzie wybiorą nie tak, jak oni by sobie życzyli.

   • 32 39

   • przesadzasz z tymi ludźmi

    warzącymi .....

    • 1 0

  • Ciągle pozostanie nam poddaństwo wobec USA...

   • 25 15

  • Dziś również inna rocznica - (1)

   Nocnej zmiany !!!

   • 9 1

   • już nie musisz....

    popierać Kurskiego - zawiesił politykę na jakiś czas na kołku....

    • 1 5

 • walczyli o lepsze jutro a teraz inni to niszczą .... (20)

  • 131 35

  • Jacy inni?! (10)

   Polska została zniszczona, rozkradziona i sprzedana właśnie przez solidaruchów tfu!, właśnie o to walczyli, by nikt im nie przeszkadzał, gdy będą się wzbogacać na rozkradaniu w PL wszystkiego czego tylko się da po 89r. a durni polacy dzisiaj świętują niby 25 lat wolnosci, a to jest 25 lat rozwalenia, rozkradzenia i wyprzedania wszystkiego, co było cenne w PL.

   • 63 22

   • ironia czy odstawione tabletki? (4)

    • 13 32

    • nie ironia i nie odstawione tabletki... (3)

     po prostu prawda w oczy cie kole solidaruchowa gnido.

     • 36 19

     • Bolki i komuniści przy rozpadzie PRL-u i upadku reżimu sowieckiego znaleźli się najbliżej "tortu" (2)

      Dlaczego lewacy chcą zlikwidować lekcje historii? Dlaczego tak wielu Polaków tego nie wie, że władza finansowa znalazła się w rękach ludzi powiązanych z Michnikiem i Kiszczakiem. Wszystkie, albo prawie wszystkie pieniądze dawnego PZPR znalazły się w ich posiadaniu i dyspozycji, a afery ten ich kapitał pomnożyły. Z kolei odnośnie działalności ich rządu, najlepiej jest ukazywać rzeczywistość na przykładach działalności poszczególnych ludzi i skutków tej działalności. Powszechną tajemnicą jest, że polskie rolnictwo, zakłady pracy, a także gospodarka narodowa przez naście lat doprowadzana była do bankructwa z powodu błędnej polityki finansowej i budżetowej byłego ministra finansów i wicepremiera, byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego L. Balcerowicza w rządzie T. Mazowieckiego i później w każdym kolejnym rządzie do czasu, kiedy władzę zdobyło PiS. Ta polityka doprowadziła również na skraj nędzy i ubóstwa wielu polskich rodzin.

      • 19 9

      • Bez różnicy. (1)

       s****ie w banie. Nie ma różnicy z jakiej opcji politycznej ktoś się wziął. To wszystko kolesie od jednego stołu. Wystarczy prześledzić trochę kariery polityczne i jest jasne, że większość zmieniała kierunek jak flaga na wietrze aby tylko bliżej koryta być. To są wszystko kolesie i rączka rączkę myje. A na pokaz te przepychanki ideologiczne dziś my nie oni. A jutro jak ludzie zmęczeni obecną ekipą to na odwrót a skład ten sam tylko konfiguracja lekko inna.

       Dopóki nie skończy się "epoka brązowych butów" to lepiej nie będzie. Trzeba potraktować państwo jak firmę i dać zarządzać fachowcom. Nie poradzi sobie to wypad i innego lepszego wziąć.

       Takie wywody można ciągnąć w nieskończoność więc kończę bo się niezdrowo nakręcam.

       Pozdrawiam Wszystkich i miłego dnia życzę :)

       • 9 3

       • Komunistyczne klany

        Oni w Polsce rządzą. Ale są i Polacy, którzy łajdactwo zwalczają i jest ogromna różnica, z jakiej opcji politycznej ktoś się wziął.
        Pozdrawiam.

        • 7 8

   • solidarność to ludzie, a solidaruchy to jak widać na dzisiejszych obchodach (1)

    • 17 9

    • Po okrągłym stole komuniści się dogadali z bolkami i dzisiaj chcą nam razem nieba przychylić

     Solidarność to dążenie do wolności i wielkie oszustwo. Solidaruchy budują sobie pomniki takie jak ECS.

     • 21 3

   • Totalitaryzm w Polsce będzie normą już niedługo (2)

    Oni wołają łapać złodzieja - dlaczego ufasz złodziejom? Dlaczego popierasz tych, którzy na Tobie żerują? Wierzysz w to, że każdy "uczciwy" milioner "pierwszy milion musi ukraść"? A dlaczego w ogóle nie znasz opinii tych, którzy są przeciwni tej całej lewackiej akcji?

    Widzimy wpływ gazetoogłupiaczy, walczmy o wolne media, o wolność słowa. Prawdziwie ważą się nasze losy na następne pokolenia. Miejmy świadomość, że ICH totalitaryzm jest dopiero w budowie. Jeśli damy się przez lewackich inżynierów dusz ogłupić, jeśli zaniechamy wszelkich działań, jeszcze dopuszczonych i niezakazanych przez prawo dziś - to jutro, pojutrze możemy już tych praw nie mieć. I stracimy wpływ na losy naszych dzieci i wnuków. Nie róbmy im tego.

    • 7 8

    • Dzięki solidaruchom (1)

     już dawno straciliśmy wpływ na nasze losy, na losy naszych dzieci i wnuków! Jesteś ślepy czy naiwny?

     • 19 2

     • Każda społeczność, która aby zwiększyć trochę swe bezpieczeństwo, zrezygnuje z części wolności, nie zasługuje na żadne z nich i

      Grzegorz Braun: Data zamachu smoleńskiego wyznacza więc - z każdym miesiącem staje się to coraz bardziej koszmarnie ewidentne - koniec naszego drugiego "dwudziestolecia międzywojennego". Pewnie, że tę naszą ostatnią, postpeerelowską "niepodległość" trzeba ujmować w wyraźny cudzysłów. Była to przecież raczej zaledwie "promesa niepodległości", wydana warunkowo i - co gorsza - nie w pełni wykorzystana - ale przecież i to traktować należało w kategoriach daru Opatrzności. Teraz jednak i ta prowizoryczna "promesa" została najwyraźniej cofnięta.

      • 6 10

  • jacy inni ci sami lewandowski bielecki merkel stokłosa kto to jak nie napasione złodziejskie ryje?

   • 7 2

  • Do dobrego łatwo się przyzwyczaić i (6)

   Staje się normą maruderów, co mają teraz po 30 lat rozumiem 25 lat temu robili jeszcze w gatki, komuchów, byłych milicjantów i wojskowych też, bo mieli przywileje, ale zwykłych zjadaczy chleba nie. Chyba że podobał się brak czego kolwiek w sklepach a praca często była fikcją na tworzonych przez znzjomków posadach. Nieźle pis owska tuba formatuje umysły

   • 5 10

   • (5)

    nie p.l chłopie bo właśnie ci ludzie teraz dostaną w d.. od życia bo taką polskę im zrobiliście styropianowe sk..syny mam takie pytanie czy 30 lat temu też uzyskanie mieszkania czy znalezienie pracy dającej byt i mozliwość założenia rodziny były tak "łatwe" jak teraz?Praca fikcją i puste sklepy i na tych pustych półkach wyrosło zdrowe pokolenie a Polska dobijała do 40 mln mieszkańców na tych pustych półkach wyrosło pokolenie które coś znaczyło w sporcie kulturze nauce itd?Uważasz to co teraz za to dobre?Afery korupcja pogardzanie obywatelem bezkarność urzędasów ogromne rozwarstwienie majątkowe to jest to dobre?S..laj na szczaw z tym twoim dobrobytem

    • 8 4

    • (3)

     Zarobki w przeliczeniu na $ wynosila 35 $, zakazy wyjazdu za granice itp tez sie podobaly ?

     • 1 4

     • Nieważne ile zarabiasz, ważne co możesz za to kupić. (2)

      Mogę zarabiać 100zł miesięcznie, jeśli browar będzie kosztował 2 grosze. Myśl, a nie powtarzaj brednie za telewizją.

      • 6 1

      • (1)

       Problem w tym że nie było co kupować. Jedynie baltona, ale tam jak pewnie pamietasz płaciło sie w $

       • 0 0

       • Nic nie było ale jakoś pokolenie komusze było na wyższym poziomie zdrowotnym

        niż obecne utuczone na chemii. Ani za chude, ani za grube. W sam raz. Na samym occie? To ten ocet musiał być mega kaloryczny i zdrowy. Co na to mówi telewizja?

        • 0 0

    • dodajmy jak to fajnie jest się paść na nieboszczce Ludowej

     etaty, emerytury, mieszkania za 5% wartości...

     • 0 0

  • ludzie chcieli DEMOKRACJI to maja jak mają....

   • 1 0

 • i tak to właśnie obudziliśmy się w nowej , lepszej polsce (7)

  • 54 44

  • Teraz trzeba pracować min. 40 lat i mieć skończone 67 żeby przejść na głosową emeryturę (1)

   • 36 9

   • a wcześniej trzeba było być ubekiem żeby przejść po 15-tu

    pozdrów tatę

    • 28 22

  • "Po co nam Polska?"

   My Polacy potrafimy zgromadzić się wokół wspólnych wartości. Wprawdzie polskojęzyczne robią wszystko, byśmy się dzielili i z sobą żarli, wprawdzie po katastrofie smoleńskiej (zwłaszcza przed pałacem prezydenckim) udało IM się wywołać falę niespotykanego lucyferycznego chamstwa, to jednak MY - ogół Polaków kochających Polskę (choć mamy różne zdania na różne tematy) - potrafimy myśleć po polsku, potrafiliśmy nawet "policzyć się na nowo". Świat nas autentycznie podziwiał - byliśmy solidarni, dobrzy, piękni, wielcy...

   • 9 3

  • No dawniej życie było proste (2)

   Pamiętam jak rodzice kupowali pralkę. Ojciec miał znajomości i wiedział komu trzeba dać flaszkę żeby pralka w czasie transportu dojechała do nas a nie do sklepu.
   A teraz strasznie skomplikowane się zrobiło bo już kilka dni siedzę przed komputerem i nie mogę wybrać modelu. Och żeby stare proste czasy wróciły

   • 9 2

   • synu mylisz postep technologiczny

    Z polityka.

    • 2 0

   • W latach 90tych trudniej było kupić telefon komórkowy w zachodniej bogatej

    Europie, niż obecnie np. w krajach przeciętnie bogatych jak Brazylia. Czy to oznacza, że w Brazylii lepiej ludziom się żyje obecnie niż w latach 90tych w UE? Myśl. To nie boli.

    • 1 0

  • Tak wiele trzeba zmienić,

   aby wszystko pozostało jak dawniej.. :(

   • 2 0

 • (5)

  Ja nie o takie polske walczyłem!

  • 125 28

  • Znieść przedawnienie

   Historia wyprzedaży polskiego majątku narodowego po 1989 r. poraża skalą celowego niszczenia dobra, które mogło służyć ludziom. Zakłady zaorano, pracownicy poszli na bruk. Winnych nie pociągnięto do odpowiedzialności.

   • 11 3

  • Bo 25 lat temu upadł komunizm... (1)

   ...na cztery łapy.

   • 12 2

   • Komunistyczne klany

    Nieprawdą jest, że komunizm upadł. Komunizm to komuniści, oni nadal rządzą.

    • 8 2

  • Nie otake Polske walczyłem, (1)

   tak to było ;)

   • 3 0

   • fakt- jemu jest dobrze, więc o take

    • 1 0

 • G. sie zmienilo (11)

  Uklad goni uklad.

  • 187 39

  • Polskojęzyczne G-Wniane otumaniły wielu

   Komuniści się uwłaszczyli Polakom dając marchewkę, zmienili czerwone książeczki na czekowe, afery goniły afery i miliardy dolarów straciła Polska. Brukowce i usłużne lewakom telewizory o tym nie informowały.

   • 23 9

  • Zrób porównanie. Rzetelne, a nie populistyczne (5)

   Najłatwiej porównanie zrobić w postaci tabeli. Zrób takową i potem wyciągnij wnioski. Na podstawie jednego zdania przecież nie można oceniać skomplikowanej rzeczywistości.

   • 12 1

   • Komunistyczne klany (4)

    "Grupa trzymająca władzę" to głównie osoby z komunistyczną przeszłością. Lewackie media przemilczają nie tylko ten fakt.

    • 18 5

    • Świat nie jest czarnobiały (3)

     Nie opiera się na przeciwnościach dobry - zły, duży - mały, prawica - lewica, a nawet... kobieta - mężczyzna. Te wszystkie cechy są ciągłe, co prawda z pikami w różnych miejscach niemniej ciągłe.

     I nie chodzi mi tu o wywołanie dyskusji - bo nie przedstawiam opinii.

     • 0 1

     • Chaos, dzielenie ludzi i skierowana do pożytecznych idiotów nowomowa jest częścią polityki lewaków (2)

      W tej mojej opinii chodzi tylko o fakty. Po latach "niepodległości" media, sądy czy prokuratura są "niezależne"? Dzisiaj mamy "państwo prawa", czy państwo całkowicie bezsilnych obywateli - złowionych w sieć absurdu, która jest najbardziej subtelną, jaką wymyślono do tej pory, formą systemowej przemocy. Od "Okrągłego Stołu" na czele tego państwa byli ciągle i wciąż ci sami globalistyczni (internacjonalistyczni) przebierańcy, którzy udawali, że z sobą nie mają nic wspólnego (patrz jak PO, SLD i lewacy inni zawsze bronili się przed komisją bankową) - oprócz naszych pieniędzy. Ci "wybrani" się uwłaszczyli, a nam każą żyć z pracy na umowach śmieciowych lub przy zmywaku u Niemca.

      • 4 1

      • Obecnie masz możliwość wyboru: płynąć z planktonem lub robić swoje (1)

       Wybrałeś pierwsze i masz pretensje do świata. A to nie świat (aż w takim stopniu jak przedstawiasz) jest winny.

       Wiem, trudno zobaczyć belkę w swoim oku...

       • 2 3

       • Gdyby lewacy rządzili na pustyni to w niedługim czasie zabrakłoby piasku

        Trudno jest polemizować z nowomową i tutaj ja nie będę. Powtórzę się - w tej mojej opinii chodzi tylko o fakty. Wiemy, że najdalej w 2015 roku w Wielkiej Brytanii ma być referendum z pytaniem, "czy chcesz wystąpić z Unii Europejskiej". Brytyjczycy już to dostrzegają, że UE to zwyczajny socjalizm, gliniane mocarstwo, landy... Jest tylko kwestią czasu, kiedy Polacy będą zmuszeni walczyć znów o niepodległość swojej Ojczyzny, ale wcześniej Niemcy, Żydzi, Białorusini i Ukraińcy "odbiorą swoją własność, odzyskają ziemię, swoje utracone terytoria", a Rosjanie "przyjdą z bratnią pomocą"?

        • 7 4

  • o tak, o tak, g... napewno się zmieniło... (1)

   ...teraz jest bardziej treściwsze. To widać w sedesie.

   • 3 5

   • Wiadomo dlaczego nie ma wolności słowa w mediach tzw publicznych - żeby ogół "wiedział" tyle, ile "wie" pożyteczny idiota

    Wiadomo, że w postach tego ogromu kłamstw sprostować się nie da. Dlatego informacje ogólne - jak podają polskie media (nie mylić z michnikowszczyzną) ogłoszona przez rząd Tadeusza Mazowieckiego gruba kreska umożliwiła aparatczykom PZPR, byłym esbekom, osobom związanym z PRL kontynuowanie kariery w III RP. Brak rozliczenia komunizmu spowodował, że te środowiska nie straciły wpływów w życiu publicznym, a nawet uzyskały nowe możliwości wpływów.

    • 6 4

  • Masz rację

   wręcz było modne określenie "Gdański desant" i do dzisiaj są tam ich przedstawiciele a reszta się nie sprawdziła.

   • 1 1

  • To spadaj za granicę, paszport masz w domu,

   a granice otwarte - jesteś WOLNY dzięki Czerwcowi!

   • 1 1

 • (35)

  .. Ja zwracam uwagę, że gdyby nie doszło do upadku PRL, to nawet Internet byłby cenzurowany (domena .pl w momencie przyznania Polsce była niemożliwa do rejestracji). Nie chcę nawet myśleć w jakieś d... bylibyśmy dzisiaj - w najlepszym razie jak Białoruś.

  • 90 79

  • A kto by finansował PRL i jej niewydolna gospodarkę ? (3)

   • 20 8

   • Niewydolna bo...? (2)

    ..bo tak powiedzieli w TV? Ile teraz mamy długu publicznego? Jak zadłużeni są Polacy w bankach i parabankach?

    • 8 9

    • PRL zbankrutował i się wykopyrtnął na długo przed pierwszą transmisją TVN. (1)

     Bawi mnie,jak pisklaki zaklinają rzeczywistość...

     • 9 6

     • Polacy, półprawda jest kłamstwem, dlatego "nie nazywajmy nigdy, że szambo jest perfumerią"!

      Michnikowszczyzna i z salonu inni o tym nie informują, że III RP to złodziejstwo i afery. Za sztandarowy przykład aferalnej prywatyzacji trzeba uznać Program Powszechnej Prywatyzacji z połowy lat 90., który miał z milionów Polaków uczynić właścicieli. Jego pomysłodawcą był minister Janusz Lewandowski, a realizacją zajął się Wiesław Kaczmarek. Program zakończył się klapą, Narodowe Fundusze Inwestycyjne (NFI) zarządzające ponad 500 firmami po kolei bankrutowały, wyprzedając za grosze wiele przedsiębiorstw. Polacy nie zyskali nic, ci, którzy w odpowiednim czasie sprzedali swoje świadectwo udziałowe (trzeba było za nie zapłacić 20 zł), mogli dostać za nie najwyżej 100 zł, a NFI nazwano najdroższą porażką III RP. Pieniądze zarobiła na tym grupa biznesmenów i polityków, często uciekających się do korupcji i innych przestępczych działań.

      • 10 1

  • a wiesz coś głupku o ACTA ? (2)

   • 7 23

   • kto to chciał wprowadzić ?

    • 8 0

   • Udowodniłeś w tym momencie

    że jesteś mądry inaczej pisząc o ACTA

    • 2 3

  • Białorusi... (8)

   ...to.akurat Polska nie dorasta do pięt pod każdym względem, więc jak nie masz rozeznania w sytuacji polityczno - gospodarczej państw, to lepiej zaniechaj wypowiedzi.

   • 15 24

   • Byłeś tam czy tylko kłapiesz dziobem? (7)

    Bo widzisz, ja byłem. Nie w stolicy tylko na prowincji. Skoro ci się tam podoba to życzę ci by spełniło się twoje marzenie o "lepszym" kraju jakim jest Białoruś. Jak nie masz pojęcia co mówisz to zamilcz.

    • 21 16

    • głupeczku (6)

     pisz sobie, że byłeś tam czy nie... i tak nikt nie bierze twoich wypocin pod uwagę solidaruchowo styropianowy propagandysto od siedmiu boleści... nikt nie jest tłukiem otumanionym, żeby cieszyć się z 25 lat złodziejskiej niewoli... na Białorusi to przynajmniej nikt nie rozkrada i nikt nie sprzedaje własnego państwa!

     • 17 26

     • tabletki? (1)

      • 11 8

      • ...na przeczyszczenie?

       • 2 4

     • W.

      Typowa SB-ecka retoryka.

      • 4 6

     • King - prymitywna istoto (1)

      wyobraź sobie, że Białoruś jest 25 lat za nami. Skoro ci się tam podoba - droga wolna. Widziałem na własne oczy jak wagony z różnorakimi produktami były wywożone do ZSRR 30 lat temu. Podobał ci się taki układ, kim byli twoi rodzice?

      • 5 4

      • 25 lat za nami bo co TVNik tak powiedział czy może wirtualne gusowskie słupki którymi myślący człowiek podetrze sobie d..?

       • 6 2

     • UUU znaleziono komucha

      zrób coś dobrego dla swojej idei i bądź tak jaruzel-- martwy hehe

      • 2 3

  • Jest źle, może być jeszcze gorzej (17)

   Mamy demokrację i wolność słowa? W telewizorach propaganda jak za komuny, tacy jak Ty po prostu nie wiedzą, ile zła dokonali rządzący postkomuniści tacy jak towarzysze Balcerowicz, Geremek czy Kwaśniewski. A i wskaż mi portal dyskusyjny, gdzie nie ma cenzury.

   • 15 15

   • nie chodzi o cenzurę, tylko o możliwość umieszczania różnych poglądów (6)

    na tym portalu jak na razie dużą energię wykazują trolle lub hejterzy tacy jak ty

    • 8 7

    • "Młodzi, wykształceni, z dużych miast" są wśród nas (2)

     Cenzura jest wszechobecna pomimo, że także i na tym portalu swobodnie mogą sobie pisać różne mało istotne poglądy nie tylko pożyteczni idioci, nawet tacy jak ty.

     • 6 2

     • Jak już piszesz,to pisz po polsku. Jestem za wolnością słowa,ale za cenzurą bełkotu kaleczącego polski język. (1)

      • 1 3

      • To jeszcze raz - wskaż mi portal dyskusyjny, gdzie nie ma cenzury.

       • 3 0

    • (2)

     widać tę wolność poglądów na uczelnie zaprasza się bydlaków i stalinowskich morderców a tych co głośno protestują wsadza sie do więzień, marsze niepodległości w warszawie są rok w rok atakowane przez policyjne k..stwo narajone do robienia prowokacji a potem bicia i szykanowania ludzi widać wolność poglądów kiedy służby specjalne wpit..lają się jakiemuś studentowi na głowę bo wyśmiewa tego przygłupa który od 4 lat jest niestety prezydentem tego kraju jaka to jest wolność gdzie różnej maści lisy i inne medialne sk..syny przypuszczają chamski i totalny atak na 17 letnią dziewczynę tylko dlatego że słusznie nie przyjęła kwiatków danych przez kogoś innego temu rudemu nieokrzesanemu kretynowi który niestety od 7 lat jest tutaj premierem to jest ta wolność poglądów?Baranku w tej wolności możesz mieć poglądy takie jak głosi oficjalna linia i tylko takie

     • 6 3

     • Możesz pisać publicznie pod wieloma postami swoje opinie? (1)

      To jest właśnie przykład wolności.

      Możesz otworzyć stronę internetową z kazaniami "mówiących prawdę" i nie musisz tego robić w ukryciu? To właśnie przykład wolności.

      Możesz wsiąść w samolot do Paryża nawet nie posiadając paszportu (nie mówiąc o wizie)? To kolejny przykład wolności

      • 4 3

      • nie to nie jest wolność to są prawa naturalne człowieka a wolności w tym kraju nie ma

       • 4 1

   • (9)

    Ciebie można przeczytać i nikt ci nóg za to nie połamie.

    • 7 7

    • (4)

     A przez te kilka lat ile postów moich i wielu osób innych zostało usuniętych - wiesz?

     • 6 4

     • Chwalisz się czy żalisz? (1)

      • 2 3

      • "Młodzi, wykształceni, z dużych miast" są wśród nas

       Bez wolności słowa nie ma demokracji i niepodległości - możesz napisać coś w tym temacie?

       • 2 0

     • To świadczy źle o Tobie - zapewne wypisujesz wypowiedzi wulgarne lub obraźliwe. (1)

      • 0 1

      • Wulgaryzmy słusznie są usuwane i ja nie o tym. W moich i licznych osób innych (czasami udało się przeczytać) usuwanych postach nie było wulgaryzmów i określeń obraźliwych.

       • 4 0

    • Zamieniłbym możliwość pisania na forum na godne życie, (3)

     zdrowie psychiczne, brak stresu związanego z wykarmieniem dzieci, mieszkanie i możliwość posiadania co najmniej 2 dzieci, komuna o to, co by nie mówić dbała.

     • 2 4

     • (1)

      "W Egipcie wszyscy jedliśmy do sytości..."

      • 5 0

      • chyba piasek pustyni i

       odchody dromadera

       • 1 0

     • Zatem emigruj na Białoruś. Tu jest wolna Polska!

      • 2 3

  • tutaj tak samo szaleje cenzura

   • 0 0

 • A po kilku latach L Wałęsa zaczął wspierać "lewa nogę" parlamentu (4)

  i byli komuniści czyli SLD w wyniku kolejnych demokratycznych wyborow powrócili legalnie do władzy.

  • 92 22

  • i to były jedyne dobre rządy po 89r. (1)

   Polska w tych latach nie była takim dnem jak teraz... ale potem w wyniku kiepskich decyzji umożliwili aby rozpoczął się wyścig szczurów i tak o to POPiS trafił na szczyt, raz ci, potem drudzy i razem wykończyli Polskę.

   • 13 19

   • Nazywanie ich Sojuszem Lewych Dochodów ma swoje podłoże w faktach!

    Towarzysze z SLD jak za sowieckich lat. Np po "szczycie" w Kopenhadze Polacy są postrzegani jako naiwni politycznie, dający się łatwo oszukać, ba, pierwszymi naiwnymi na świecie. Dla samodzielnie myślących wiadomym jest, na kogo NIE GŁOSOWAĆ.

    Towarzyszy Kwaśniewskiego, Belkę i Olechowskiego połączył Bi G Bank, dziś Millennium; oczywiście tą przykładową informację warto by rozszerzyć, ale... Przez 16 lat przekaz medialny informujący o WSI czy funkcjonowaniu służb specjalnych w ogóle był zarezerwowany dla czterech wybranych ludzi! Dlaczego do mediów nie jest dopuszczony ktokolwiek, kto by mówił coś innego niż poprawność polityczna?

    • 15 6

  • W przeliczeniu na srebrniki to ile zarobił?

   Michnikowszczyzna ma swoich mędrców i "ludzi honoru". Przykładowo "nasz" noblista co tyle już razy wspierał lewą nogę tak samo gadał na krytykę że "ja obaliłem komunę" a "co oni zrobili". A jak emeryci i renciści nie mieli za co żyć gadał "weźcie swoje sprawy w swoje ręce".

   • 13 3

  • Mało tego Przewodniczący SLD w Gdyni jest synem SBka oprawcy Rotmistrza Pileckiego

   Pan Różański syn Józefa Różańskiego (Goldberg)

   • 12 1

 • 25 lat temu nastąpił wielki skok "nowych" do koryta! (1)

  dano ludowi marchewke i polizać przez szyby wystawowe dobra wszelakie!
  Pozbawiono miejsc pracy, na miejsce cenzury wprowadzono "autocenzurę".
  A na tron władzy "wprowadzono" współpracowników obcego państwa Watykan.
  Czy o to chodziło?

  • 87 35

  • Oszukani Polacy

   Nie tylko faszyści z SLD wołają "łapać złodzieja", a Polska prywatyzacja jest pełna lewackich afer. I słusznie większości Polaków kojarzy się ze złodziejstwem. Dopiero po latach dowiadujemy się o roli różnego typu lobbystów w rodzaju Marka D., Gromosława C. czy ludzi z holdingu Jana Kulczyka zaangażowanych przy prywatyzacji TP SA.

   • 4 1

 • A ja sie cieszę, ze żyję w wolnej Polsce (8)

  I tego Wam tez życzę.

  • 94 54

  • każdy by sobie tego życzył

   • 21 3

  • Cała Polska została oszukana i jest oszukiwana nadal!

   Trwa lewaków wyłączność medialna, a łatwowiernych i naiwnych poprawność polityczna! Np na temat biografii takich ludzi jak Wałęsa, Wajda czy Krzywonos trwa blokada informacyjna, ogół zwyczajnie nie zna opinii historyków i ludzi związanych z Solidarnością. Szkoda, bo pomimo, że dla rządzących wrogiem jest także i pluralizm w mediach i mamy komunę-bis, to dla chcącego nic trudnego.

   • 20 13

  • Więc żyjesz w świecie fantazji. (1)

   Przemalowali chlew z czerwonego na niebieski i wcisneli kit, że dzięki temu zabiegowi jesteśmy wolni.

   • 17 6

   • widze, że nawet w kocborowie macie dostęp do internetu...

    • 2 8

  • (1)

   jaka ona wolna widać wczoraj jak kundelki witały swojego pana obamę

   • 9 3

   • Mentalne skundlenie - Polska będąc członkiem NATO leży plackiem przed Władimirem Putinem

    Jeszcze niedawno temu te same kundle witały Putina, a dzisiaj rozglądają się za szabelką.

    • 5 4

  • hura jestesmy wolni tylko za te wolnosc kazdą nam placic ogromne podatki (1)

   ci co maja dosc okradania emigruja z tej wolnosci

   • 5 1

   • w anglii, irlandii podatków płacić nie trzeba i nie płacisz?

    • 0 5

 • Co się zmieniło... na pewno we władzach nic prócz dobrania "do korytka" nowych krzykaczy. (3)

  Z poprzedniego ustroju do koryta mieli dostęp tylko wybrani po 1989 r dopchali się Ci co w latach 80-tych wieku krzyczeli lub pięknymi słowami wyborców okłamywali. Po 25 latach nastąpił lekki lifting ale wciąż rządzą Ci sami.
  Do dziś żaden rząd po 1989 r.nie rozliczył "byłych" a tak na prawdę tych co wciąż za kuluarami mają wpływ i nowi nie mają zamiaru bo są w tym "układzie".

  A Ty szary obywatelu ciesz się że ...

  • 90 18

  • Dlaczego "oni" nie chcą Polski?

   Jeszcze mamy "piosenkę i chorągiewkę" - bo cóż to szkodzi, że się Polacy sami sobą od czasu do czasu powzruszają. Choć i to nie wszędzie i chyba tylko do czasu - wszak na gmach Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu wciągnięto już przed rokiem nową flagę województwa dolnośląskiego: orzeł czarny na tle żółtym. Miejscowa "Gazeta Wyborcza" sporo wysiłku włożyła w popularyzację wiedzy, że to nasz, swojski, tradycyjny, czarny orzeł Piastów śląskich - ale ktoś nieuświadomiony, nieoczytany, może przez pomyłkę skojarzy ową flagę z ościennym państwem - a nie wywieszono już obok żadnej biało-czerwonej...

   • 4 0

  • No... próbowano

   i właśnie dziś obchodzimy rocznicę obalenia rządu Olszewskiego (4 VI 1992), bo chciał komuchów i SB-ków rozliczyć i zabronić (pytanie: czy wiecie na czyj wniosek i dlaczego ta osoba jest szkalowana po dziś dzień?) pełnienia funkcji państwowych, ale niestety czerwone szmaty są mocno osadzone, mają plecy i możliwości, rząd obaliły i premierem został Waldek ponury.

   • 8 0

  • Okrągły stół jest niewątpliwym sukcesem służb PRL. W sytuacji zbliżającego się szybko upadku ich sowieckiego mocodawcy zdążyli sobie zorganizować III RP i miękkie lądowanie i bezkarność w niej. Zawarli porozumienie z michnikowszczyzną, dokooptowali paru konfidentów z Solidarności z Wałęsą na czele, i zmontowali "transformację ustrojową". Rok, dwa później padli by z wielkim hukiem. Zostali by prawdopodobnie rozliczeni tak jak w Czechosłowacji, NRD, a może nawet krwawo jak w Rumunii. A dzięki Michnikowi i swoim konfidentom zostali milionerami i żyją jak pączki w maśle.

   • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.