Fakty i opinie

Takie plany ma konserwator zabytków Igor Strzok

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat Stoczniowy kiosk w rejestrze zabytków
Nowy konserwator zabytków określił swoje priorytety.
Nowy konserwator zabytków określił swoje priorytety. mat. prasowe

Działania ws. ratowania kościoła św. Mikołaja, wstępny brak zgody na budowę podziemnych parkingów w centrum oraz wpisanie do rejestru zabytków zespołu budynków przy ul. Robotniczej. Oto główne tematy, jakie zostały przedyskutowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków Igora Strzoka z dziennikarzami. To pierwsze tego typu spotkanie, a jego gospodarz zapowiedział ich organizację raz w miesiącu.Jak oceniasz ochronę zabytków na terenie Trójmiasta?

pozytywnie, nad zabytkami roztacza się należytą ochronę 15%
mam mieszane odczucia, nie jest źle, ale mogłoby być lepiej 37%
negatywnie, stan wielu zabytków jest po prostu fatalny 48%
zakończona Łącznie głosów: 1523
Przypomnijmy: na początku czerwca informowaliśmy o powołaniu Igora Strzoka na stanowisko wojewódzkiego pomorskiego konserwatora zabytków. W piątkowe popołudnie spotkał się z przedstawicielami lokalnych mediów, aby omówić - jego zdaniem - jedne z bieżących i najistotniejszych tematów, związanych z ochroną konserwatorską na terenie Gdańska.

Podkreślił, że na terenie województwa pomorskiego znajduje się wiele obiektów, które są w fatalnym stanie, ale to właśnie zespół staromiejski w Gdańsku - jego zdaniem - wymaga w tym momencie największej troski.

Przede wszystkim śródmieście Gdańska- Jako obywatel Gdańska, coraz częściej spotykam się z tym, że coraz więcej ludzi zaczyna zastanawiać się nad tym, czy to co w Gdańsku [obecnie - dop. red.] powstaje, te inwestycje i ta architektura na terenie Starego i Głównego Miasta, to właściwy kierunek rozwoju. Nasz urząd nie może zajmować się tylko kwestią konserwacji czy rewaloryzacji zabytków. Musimy również być jednym z urzędów, który koryguje i moderuje rozwój gdańskiej urbanistyki. Mówię to ze smutkiem, bo wolałbym się tym nie zajmować - zapowiedział Strzok.
Za przykład podał budynek biurowca Tryton, którego konstrukcja - zgodnie z planem miejscowym - miała zapewnić widok z Góry Gradowej na tzw. pomnik Trzech Krzyży na pl. Solidarności. Konserwator podkreślił, że w budynku znajduje się wprawdzie wysokie na trzy kondygnacje "okno", ale jednocześnie dał do zrozumienia, że efekt ten trudno uznać za zadowalający.

Eksperci zajmą się kościołem św. MikołajaKościołem św. Mikołaja zajmą się doświadczeni specjaliści.
Kościołem św. Mikołaja zajmą się doświadczeni specjaliści. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl
Największa część spotkania została poświęcona kościołowi św. Mikołaja. Strzok zapewnił, że decyzja o zamknięciu świątyni jesienią ubiegłego roku była słuszna. Na podstawie wyników przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że nie grozi jej całkowite zawalenie, ale istnieje realne ryzyko runięcia jednego ze sklepień. Wojewódzki konserwator zabytków zapowiedział utworzenie we wrześniu specjalnego zespołu - w skład którego będą wchodzić geolodzy, specjaliści z zakresu mechaniki gruntowej i konstruktorzy - który będzie miał za zadanie równolegle wykonać dwa zlecenia. Po pierwsze, opracować kompleksową ekspertyzę dotyczącą przyczyn i sposobu ratowania kościoła św. Mikołaja, a po drugie opracować metodę wstępnego zabezpieczenia jej fundamentów.

- Poprosiłem o konsultację grupę specjalistów, którzy zajmowali się podobnymi problemami na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jej prace rozpoczną się jesienią. Moim celem jest stworzenie w oparciu o pomoc ministerstwa, jak i miasta Gdańska, zespołu inżynierów w zakresie stabilizacji gruntu, którzy już teraz mają wypracować metodę wstępnego zabezpieczenia fundamentów kościoła. Nie możemy czekać na to, aż zakończą się badania geohydrologiczne, choć są absolutnie potrzebne. Nie uda się ich ukończyć w perspektywie miesiąca czy dwóch, ale raczej roku czy dwóch. Wtedy właśnie przystąpimy do kompleksowego programu zabezpieczania fundamentów - zapowiedział Strzok.
Wojewódzki konserwator zapowiedział również zamontowanie w kościele specjalistycznego oprzyrządowania, które umożliwi precyzyjne monitorowanie osuwania się fundamentów. Potwierdził także ustalenia swojej poprzedniczki, że wstępną przyczyną katastrofy jest zaburzenie poziomu wód gruntowych w sąsiedztwie świątyni.

- Mamy do czynienia z katastrofą budowlaną o ograniczonym zakresie, ale z dużą dynamiką, jak na obiekt zabytkowy. Wszystko wskazuje na to, że podstawowy problem nośności gruntów pod bazyliką św. Mikołaja jest związany ze zmianą poziomu wód gruntowych. Podobne zjawisko, choć na szczęście na znacznie mniejszą skalę, obserwujemy w kościele św. Bartłomieja. W związku z tym, chcemy założyć nowy system opomiarowania kościoła św. Mikołaja, oparty na czujnikach laserowych, by mieć znacznie dokładniejszy ogląd, jaka jest dynamika przemieszczania się poszczególnych elementów budowli względem całej budowli i względem gruntu - wyjaśnia Strzok.

"Nie" dla parkingów podziemnych w centrumNowy konserwator zabytków wyraźnie zakomunikował, że wstępnie nie wyraża zgody na budowę podziemnych parkingów w centrum miasta, w tym tego budzącego największe kontrowersje, czyli pod powierzchnią ul. Podwale Staromiejskie. Ewentualną zmianę decyzji uzależnił od konkretnego warunku - przeprowadzenia rzetelnych badań geologicznych i hydrologicznych na terenie Starego i Głównego Miasta. Jednak co najważniejsze, wspomniane badania nie mogłyby zostać zlecone przez inwestora.

- Duże inwestycje budowlane, przy użyciu nowoczesnych metod fundamentowania, mogą przyczynić się do zdestabilizowania poziomu wód gruntowych. Kościół św. Mikołaja czy kościół św. Jana jest położony blisko dawnych murów obronnych przy ul. Podwale Staromiejskie, gdzie przewiduje się budowę podziemnego parkingu. Będziemy musieli podejść bardzo ostrożnie do projektowania tych parkingów. Powiedziałem władzom miasta, że na razie nie wyrażamy zgody na ich budowę, co nie znaczy, że nie wyrazimy jej nigdy. Ewentualna zgoda będzie zależna od szeroko zakrojonego, interdyscyplinarnego programu badań geologicznych i hydrologicznych na terenie całego zespołu staromiejskiego. Te badania muszą być sfinansowane nie przez inwestorów, ale przez instytucje absolutnie niezależne i cieszące się nieposzlakowanym zaufaniem. Nie możemy pozostawiać ekspertyz fachowcom, zatrudnianym przez inwestorów - zastrzegł wojewódzki konserwator zabytków.
Warto zaznaczyć, że rejestr zabytków powiększy się niebawem o kolejny obiekt, a właściwie zespół obiektów.

- Zakończyliśmy procedurę wpisu do rejestru tzw. domów robotniczych nieopodal stoczni, przy ul. Robotniczej w Gdańsku. Byłem zaskoczony, że nie były jeszcze w rejestrze, gdyż jest to inwestycyjnie bardzo atrakcyjny teren. Nie chciałem pozwolić, by coś złego stało się z tymi budynkami w przyszłości. Jest to niezwykle ciekawa architektura socjalna, która udowadnia, jak w końcu XIX wieku można było budować domy dla robotników. Chciałbym, żeby architektura socjalna nie tylko w Gdańsku, ale i w całej Polsce miała tę jakość wykończenia i niepowtarzalność detalu - podsumował Strzok.

Kilka słów o nowym konserwatorzeIgor Strzok jest z wykształcenia architektem, absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku - Wydziału Architektury Wnętrz oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Ukończył także Podyplomowe Studium Urbanistyki - Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz studium podyplomowe "Architekt-konsultant d/s inwestycji międzynarodowych" w Paryżu.

Pracę zawodową rozpoczął w 1988 roku w Biurze Projektów "Społem" w Sopocie. Był zatrudniony w pracowniach projektowych w Polsce i we Francji.

Ostatnio prowadził własną pracownię projektową. Jest autorem kilkudziesięciu opracowań, projektów i realizacji dotyczących architektury zabytkowej i współczesnej w Polsce i we Francji.

W latach 2005-2011 był rzeczoznawcą ministra kultury RP ds. ochrony zespołów zabytkowych - zabytki fortyfikacji nowożytnej. Współpracował z władzami Gdańska i Torunia w zakresie adaptacji obiektów zabytkowych (ekspertyzy, koncepcje, projekty).

Jest członkiem francuskiego Ordre des Architectes, Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów w Gdańsku, Stowarzyszenia Architektów Polskich we Francji oraz Association Vauban.

Opinie (269) ponad 100 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • dajmy temu konserwatorowi popracować, ale... (9)

  czy ktoś w tym mieście zastanawia się, jak cenna jest architektura domów socjalnych przy ul.Robotniczej?
  99.9% gdańszczan w ogóle to nie interesuje, a 99% w ogóle nie była w pobliżu tych budynków. Z obawy o portfel na przykład.

  • 113 96

  • Już Pis popracował ze Stadniną Koni w Janowie (3)

   i co ,dramat rychu

   • 15 19

   • A Francuzi spalili Notre Dame (2)

    Co ma piernik do wiatraka?

    • 2 3

    • Francuzi nie spalili natomiast PiSowcy przez niekompetencję i nieudolność zniszczyli skarb narodowy (1)

     • 7 7

     • bez przesady ze jakas stadnina ktora przynosi rocznie ok 4mln.zł. to skarb narodowy...skarbem narodowym mozna nazwac np.KGHM czy JSW przy ich miliardowych obrotach ale nie hodowle koni.

      • 2 5

  • (2)

   dla mnie pan sie uwiarygodni kiedy zacznie chronic wartosciowe budownictwo powojenne

   • 5 6

   • Samo wpisanie zabytku do ewidencji nic nie znaczy, vide zajezdnia przy Pomorskiej. Dlatego takie deklaracje to pic na wodę.

    • 4 0

   • czyli np. NOT

    w Warszawie to standard, w Gdańsku grajdół uber alles - we wszystkim.

    • 5 2

  • Widze że szykuje się kandydat na wzór z sewr na oszołoma konserwatorskiego.

   Dobrze że w gdyni wyburzyli te slamsy przy estakadzie kwiatkowskiego bo je też by pewnie objął ochroną.

   • 4 11

  • na wpisanie do rejestru zabytków zespołu budynków przy ul. Robotniczej już jest za późno, gdyż między nimi powstaje właśnie całkiem nowy budynek

   • 0 0

 • Rozumiem ,że trzeba ratowac zabytkowe koscioły ale trzeba z nich zrobić muzea z babciami biletowymi a klechy stamtąd wywalić (10)

  wywalić bo to tylko pasożyty które robią na nich potworne pieniądze nie dając nawet grosza na ich remonty

  • 113 178

  • Dobrze (2)

   że wydaje się tobie że coś rozumiesz. To pewnie postęp.

   • 6 9

   • Wydaje się każdemu myślącemu, nie zaczadzonemu gusłami. (1)

    • 6 9

    • Jest takie

     kaszubskie stare powiedzenie "kto tępił gusła temu kuśka oschła". Myślę że już się stało ...

     • 3 5

  • tylko lekarz od głowy pomoże...

   • 5 8

  • Rada

   W Polsce podnieść rękę na Kościół to jakby położyć ją na pieniek za kradzież w Arabii Saudyjskiej.

   • 8 2

  • Polacy potrzebują jeszcze jakichś 10 20 lat żeby zrozumieć, że kościół to mafia (2)

   Wiekszość ludzi nie chodzi już do kościoła, ale od dziecka wytrenowano ich jak psa to się boją czarnej mafii.

   Dopiero następne pokolenie zrobi muzea i markety w kościoła. Będzie wreszcie spokój z tą mafijną organizacja.

   • 15 9

   • Zapomniałeś

    że można tam zrobić skanseny i rezerwaty dla takich jak ty, posłańców Sorosa.

    • 4 8

   • Myślę że wcześniej zrobią z ciebie bio nawóz

    • 1 3

  • Aż mnie ręką swierzbi

   Żeby ci średniowiecze zrobić z ....

   • 1 4

  • w Kopenhadze na trasie turystycznej z dworca do portu są 2 duże zabytkowe kościoły: w jednym jest księgarnia, a w drugim miejskie centrum kulturalne. Z boku pozostawiono maleńkie kapliczki, które były puste. Laicyzacja w Polsce przebiega dość szybko, za kilkanaście lat u nas będą podobne widoki :)

   • 4 1

 • Budowa parkingu przy Podwalu jest po to aby nieodwracalnie zniszczyć pomnik Tym co za polskość (8)

  • 102 81

  • Przypominam, że kanał Raduni został podczas remontu poszerzony i już nie jest zabytkiem

   zniszczono kanał Raduni i nikt tego nawet nie zauważył to może obecny konserwator tym się zainteresuje

   • 20 11

  • Julian Tuwim: Nazwać kogoś i**ota to nie obraza to diagnoza. (2)

   • 5 1

   • (1)

    A skąd pewność że id..tą jest twój interlokutor a nie ty?

    • 4 3

    • skąd?

     z wykopalisk

     • 1 0

  • Twoi starzy są blisko spokrewnieni, prawda?

   Tylko nie kładź się spać. Niemcy cały czas cię obserwują i tylko na to czekają.

   • 5 4

  • (1)

   tym co za polskość...? Dokończ!!!!

   • 3 1

   • Wybudujemy do konca 2019 roku 40 tys mieszkan...Ile wybudowalismy?-Dokoncz.!!!!!

    • 6 1

  • Propisowski i**ota. Nikt nie chce niszczyć pomników, chyba, że księdza pedofila.

   • 4 1

 • Rurociąg pod City Forum (5)

  Jakie plany ma pan konserwator do zabetonowanego Kanału Raduńskiego w City Forum

  • 115 30

  • Widać że troll to napisał... (3)

   Po pierwsze to zabudowany Kanał Raduni, raduńskie to są jeziora na Kaszubach oraz ulica wzdłuż Kanału Raduni (z dużej litery słowo "kanał" bo jest to nazwa własna), po drugie City Forum znajduje się przy Dworcu Głównym, a nowe centrum nazywa się Forum Gdańsk, a po trzecie czy ktoś kiedykolwiek sprawdził jaki piękny zapach unosi się z Kanału Raduni? No właśnie... Jakoś przepusty między Forum a Zaroślakiem i pod Nowym Ratuszem (Rada Miasta Gdańsk) nikomu nie przeszkadzają....

   • 20 11

   • (2)

    Trol czy nie ale temat poruszył dobry, też chciałbym wiedzieć co dalej z biegnącym przez środek tego obiektu kanałem.
    Dla przypomnienia aktualnie całość utknęła w martwym punkcie, główny kanał jest zabudowany co będzie raczej ciężko odkręcić a klienci i turyści zamiast płynącej wody oglądają marnej jakości drukowaną grafikę zakrywającą bylejak niedokończony górny kanał a zasadzona po jego jednej stronie roślinność ani trochę nie wyglada na zadbaną i jest równie nieestetyczna jak kanał obok.

    • 7 4

    • Forum jest super! Czekamy na ścieżkę edukacyjną i Kunszt Wodny.

     • 5 8

    • sprawa jest w drugiej instancji, czekamy

     znając polskie realia to pewnie jeszcze parę ładnych lat minie

     • 0 0

  • Kanał Raduni nie zmienił koryta! Co do zmian to od czasów Krzyżaków trochę się zmienił. Iść drogą trolla należałoby zlikwidować umocnienia wałów przeciwpowodziowych, zburzyć mosty, wiadukty. Kanał edukacyjny w Forum to świetny pomysł, plus zabezpieczenie przed powodzią.

   • 9 3

 • (10)

  Marionetka Jarusia. Mówi co mu przyślą z Warszawy

  • 111 168

  • (4)

   a kto marionetka Niemców? nie jaki von tłusk jedyny pseudopolski POlityk ktory tulił sie do rasPutina!

   • 12 16

   • Spadaj do swego Tczewa i wara ci od Gdańska. (3)

    • 9 13

    • (1)

     tresc dostales w smsie od Breyzy?:) ale hejterzy z was za funta kłaków haha

     • 8 9

     • Nie, od piebiaka i zero

      • 9 5

    • Gdańsk to miasto w Polsce, a nie Twój prywatny folwark więc możesz schować się do budy.

     • 5 4

  • Już

   było, mielisz to samo. Poczytaj komentarze.

   • 2 3

  • Obódź się człowieku, oglądanie telewizji TVN nie zwalnia z myślenia! (3)

   • 6 6

   • Zabawne jak fantom po lobotomii odtwarzający tekst nagrany w pustym łbie w wydziale propagandy kc pis bełkocze o myśleniu. (2)

    • 4 5

    • To jakiś (1)

     śmiertelny wysiłek intelektualny dla ciebie! Użyć tyle skomplikowanych słów! Przestań bo ci żyłka pierdząca pęknie.

     • 2 2

     • No cóż,twoja jedyna szara komórka tego nie ogarnia,więc daj sobie spokój bo się przegrzeje

      • 1 0

 • (2)

  pisowski namiestnik zablokował młode miasto.
  Budynki stoczni cesarskiej się rozpadną pod rządami tego szkodnika,
  i tyle będzie z tej ochrony

  • 128 154

  • a to był polski cesarz? (1)

   przecie, że niemiecki! i wszystko jasne!

   • 9 9

   • No i ?

    • 3 0

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • niech się ten pan zajmie ratowaniem zabytków (11)

  a nie nam tu mówi, na co się nie zgadza w kwestiach urbanizacyjnych - to nie jego kawałek podłogi. Mogę temu panu podesłać listę najmniej 100 niszczejących zabytków wpisanych do rejestru, z którymi on - konserwator wojewódzki - nic nie robi. Niech się lepiej tym zajmie, a nie klimat ludziom zatruwa. Czyli po żołniersku - zmień plany, kolego. Kolega Witek ma całkiem dobre zdanie o Pańskiej wiedzy - ale decyzyjnie to się Pan jak do tej pory nie popisał.

  • 110 104

  • On nie robi,czy właściciel nie robi? (3)

   Zajezdnia w Oliwie,jak popada w ruinę i kto za tym stoi? No odpowiedz sobie! Dwór w Nowym Porcie, cała Angielska Grobla, budowa kładek na Motławie, i wymieniać można dalej te POwskie układy z inwestorami. To widać od lat jak na dłoni. Hejterów proszę mnie tu póżniej od pisiorów nie wyzywać. Dla mnie dobro zabytków jest ponad polityką

   • 14 8

   • doczytaj o narzędziach

    które ma do dyspozycji konserwator zabytków, w szczególności o dotacjach i dofinansowaniu. A także o partnerstwie publiczno-prywatnym. No i ? Jakieś wnioski?

    • 5 1

   • Zajezdnia w Oliwie? nie kpij sobie, czyja to robota każdy wie oprócz otumanionego płatnego trolla od piebiaka.

    • 5 2

   • akurat wymieniając zajezdnię to strzelasz w swoich ;) za ten komentarz potrącą ci z dniówki

    • 2 0

  • Oj nieładnie (6)

   tak się popisywać małym rozumkiem. Już od średniowiecza miasta dbały o wizerunek perspektywy czyli o panoramę. robiono to tym lepiej im bogatsze miasto. Dziś nikt nie ma o tym pojęcia i kwitną takie Kozikowskie, Nowaki itp. Miasto kompletnie nie dba o swój wizerunek w kategorii plastyki krajobrazu. To co zrobiono w Gdańsku to kompletny chaos. Konserwator który ma o tym pojęcie jest bezcenny bo słoiki wyjadą a miasto pozostanie. To jak wygląda zależy właśnie też od konserwatora.

   • 22 3

   • no rzeczywiście rozumek masz mały (5)

    poszerz zasób wiedzy o kompetencjach konserwatora zabytków.
    Wizerunek zostaw urbanistom i Głównemu Architektowi Miasta.

    • 4 13

    • ten troll chyba nawet nie wie (1)

     że jest ktoś taki jak Główny Architekt Miasta. On wie tylko, ze jest Prezes.

     • 5 8

     • Ten troll

      chyba nawet wie coś za jeden. Oddaj rubelka bo ci nie wyszło.

      • 1 2

    • Ot (1)

     cała prawda o was trollach słoikowych. (nie wspomnę że kiedy wy niszczyliście sterty pampersów ja się tym zajmowałem). Właśnie tym szkodnikom to pozostawiono i cooooo? Jaki efekt? Beton w mieście, beton w głowach. Ale słoikom to pasuje, byle do pubu blisko.

     • 1 2

     • Opuściłeś swoją lepiankę z gliny i dlatego za nią tak tęsknisz i skomlisz na beton.

      • 1 1

    • Główny Architekt miasta

     dawno już powinien przebywać " w apartamencie" na Kurkowej.

     • 3 1

 • Oby był mniejszym i**otą niż poprzedni

  głupie, nielogiczne decyzje - tu pozwala, tam nie, nie wiadomo czemu (w sumie to wiadomo ; )

  • 50 16

 • Brawa dla konserwatora (4)

  Nareszcie, ktoś kompetentny, kto poważnie podchodzi do swoich zadań, a nie działa na zlecenie deweloperów!

  • 107 45

  • (1)

   Fakt, brzmi to wszystko dobrze.

   • 8 4

   • Jak u muzyka, któremu słoń nadepnął na ucho.

    • 3 3

  • Teraz działa na zlecenie Warszawy

   • 3 3

  • Klakier

   • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.